نویسنده: تیم زومجی
// شنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۴

نبرد ابرقهرمانان: اسپایدرمن در برابر جوکر

اسپایدرمن یا جوکر؛ کدام یک از این دو شخصیت شدیدا محبوب با رای شما به دور بعدی مسابقه نبرد ابرقهرمانان می‌رود؟

همان‌طور که چندی پیش و در مطلب اصلی مسابقه نبرد ابرقهرمان‌ها خواندید، از چهارشنبه ۲۳ بهمن، این مسابقه که جوایز ارزنده‌ای هم دارد، آغاز شد. با تمام شدن دور نخست، از امروز دور دوم این مسابقه آغاز می‌شود و در جدیدترین نبرد، شاهد رقابت جوکر از دنیای دی‌سی با اسپایدرمن از دنیای مارول خواهیم بود. این مسابقه قرار است تا ساعت ۱۶ فردا فعال باشد و ساعت ۱۷ فردا هم شاهد آغاز مسابقه بعدی خواهیم بود. در ادامه، توضیحات مختصری در مورد این قهرمان‌ها داریم تا بعد هم به سراغ رای‌گیری برویم؛ فقط در نظر داشته باشید که حتما قبل از شرکت در نظرسنجی و در صورتی که هنوز فرم قرعه‌کشی را پُر نکرده‌اید، ازطریق فرم زیر این کار را انجام دهید. البته اگر قبلا فرم را پُر کرده‌اید، نیازی به مجددا تکمیل کردن آن نیست و در قرعه‌کشی شرکت خواهید کرد:

جوکر

لوکی

جوکر برای اولین‌بار در اولینِ شماره‌ی سری کامیک‌ِ «بتمن» در سالِ ۱۹۳۹ با هدفِ معرفی آنتاگونیستی متفاوت خلق شد. در جریانِ دورانِ نقره‌ای کامیک‌بوک‌ها، اکثرِ شخصیت‌های شروری که قهرمانان با آنها درگیر می‌شدند دزدانِ بانک و خلافکارانِ خرده‌پا و گردن‌کلفت‌ها بودند. بنابراین جوکر با این هدف خلق شد تا بتمن را حسابی به چالش بکشد و خفاشِ گاتهام را چه از لحاظ هوشی و چه از لحاظِ احساسی تحتِ فشار قرار بدهد و با کشیدنِ او تا مرزِ توانایی‌هایش، عاصی‌اش کند. جوکر هم که با الهام از شخصیتِ اصلی فیلم «مردی که می‌خندد» خلق شده بود، چه از لحاظ ظاهرش به عنوان یک دلقک و چه از لحاظ راه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی و زیرکانه‌اش برای رودست زدن به بتمن، به این هدف رسید و در کنار بتمن و رابین، مثلثِ کاملی را تشکیل داد که کامیک‌های بتمن را در آن دوران به اوج شهرت رساند. و این موضوع از آن زمان تاکنون ادامه پیدا کرده است.

حالا جوکر به عنوانِ مامور هرج و مرج به نقطه‌ی متضادِ بتمن به عنوان مامورِ نظم تبدیل شده است و به حدی حکمِ کاراکترِ کامل‌کننده‌ی بتمن را دارد که بتمن بخشِ قابل‌توجه‌ای از محبوبیت و شکوفایی پتانسیل‌هایش را به او مدیون است و دقیقا این همان چیزی است که جوکر را به یکی از مشهورترین کاراکترهای تمامِ فرهنگ عامه تبدیل کرده که اگر نه بیشتر از قهرمانان، به اندازه‌ی آنها محبوب است. اگرچه در تاریخِ کامیک‌های دی‌سی، هر از گاهی داستان‌هایی درباره‌ی اورجین استوری جوکر روایت شده، اما این اورجین استوری‌ها یا توسط خودِ جوکر نقض می‌شوند یا با اورجینِ جدیدی جایگزین می‌شوند. به عبارت دیگر، جوکر کاراکتری است که با گذشته‌ی مبهمش شناخته می‌شود و راستش طرفدارانش هم همین را می‌پسندند. چون گذشته‌ی مبهم جوکر یکی از دو قوانینِ دنیای بتمن را تشکیل می‌دهد: (۱) بتمن نباید دست به آدمکشی بزند و (۲) جوکر هم نباید گذشته‌‌ی مشخصی داشته باشد. به محض اینکه بتمن آدم بکشد، کُد اخلاقی‌اش را زیر پا می‌گذارد و فرقی با دشمنانش ندارد و به محض اینکه گذشته‌ی جوکر فاش شود، او ناشناختگی‌اش را که منبع اصلی ترس و اضطرابی که از خود ساتع می‌کند است از دست می‌دهد. با این وجود، فلش‌بک‌های کامیکِ افسانه‌ای «جوکِ کشنده» به قلمِ آلن مور که جوکر را به عنوان یک کمدینِ شکست‌خورده که درون استخر موادِ شیمیایی می‌افتد و بعد از مرگ زن و بچه‌اش، دیوانه می‌شود به تصویر می کشد، به عنوان نزدیک‌ترین چیزی که به اورجین استوری رسمی او داریم می‌شناسیم.

اورجینی که تقارنش با اورجین استوری بروس وین، جوکر را در پایانِ آن کامیک به کاراکتر پیچیده‌تری تبدیل می‌کند و او و بروس وین را به عنوان دیوانگانی که راه‌های مختلفی را برای کنار آمدن با تراژدی زندگی انتخاب کرده‌اند شبیه‌تر از چیزی که فکر می‌کردیم به تصویر می‌کشد. جوکر هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد. جنایت‌های وحشتناکِ او حتی دل و روده‌ی قهرمانِ کارکشته‌ای مثل بتمن را نیز به‌هم گره می‌زند، چه برسد به دیگران. داریم درباره‌ی کسی حرف می‌زنیم که حتی به خودش هم رحم نمی‌کند. جوکر در جریانِ ریبوتِ کامیک‌های شماره ۵۲ دنیای دی‌سی، صورتِ خودش را می‌بُرد و با میخ از دیوار آویزان می‌کند و بعد از چند وقت غیبت، در حالی برمی‌گردد که پوستِ صورتِ پوسیده‌ی خودش را همچون نقاب به صورتش زده است. اما صحنه‌ی هولناک‌تر جایی است که جوکر صورتِ تجزیه‌شده‌اش که مگس و کرم و سوسک و حشرات در همه‌جای آن می‌لولند را برمی‌دارد و آن را به‌گونه‌ای ۱۸۰ درجه تغییر زاویه می‌دهد که چشمانش از سوراخِ دهانش مشخص است و دندان‌هایش از سوراخ‌های چشمانش. وقتی جوکر قادر به مثله کردنِ خودش است، دیگر خودتان تصور کنید که با دیگران چه کارهایی که نمی‌کند. اگر بگویید او نتیجه‌ی این مسابقه را از قبل به نفعِ خودش مشخص نکرده باور نمی‌کنم. ایستادگی مردمِ گاتهام در برابر نقشه‌ی جوکر در «شوالیه‌ی تاریکی» برای منفجر کردنِ کشتی‌ها را فراموش کنید. این قهرمان‌بازی‌ها برای فیلم‌هاست. پس، همان‌طور که زمانی طرفداران برای کشته شدنِ رابین به دست جوکر رای دادند، حالا مسئولیت دیگری برعهده‌ی ما گذاشته شده است: نشاندنِ شاهزاده‌ی جرم و جنایتِ بر تختِ پادشاهی این مسابقه.

اسپایدرمن

گرین ارو

این روزها دیگر کسی نیست که بزرگترین مخلوق استن لی افسانه‌ای یعنی اسپایدرمن، همسایه دوست‌داشتنی را نشناسد. اسپایدرمن از اولین قهرمانان نوجوانی محسوب می‌شود که از همان ابتدا تنها کار می‌کرد. با اینکه او تمام ویژگی‌ها و شرایط یک دستیار را داشت، اما همانند نوجوانان هم سن و سال خودش مانند باکی بارنز و رابین، همکاری نداشت. همه ما دیگر می‌دانیم که پیتر پارکر به وسیله یک عنکبوت خاص، قدرت‌های فراانسانی خود را به دست آورد. از آنجایی که قدرت‌های بزرگ، مسئولیت‌های بزرگی هم با خود می‌آورند، پیتر پارکر مجبور بود که علاوه بر یادگیری نحوه کنترل قدرت‌های خود، بین این دو زندگی متفاوتش تعادل ایجاد کند. پیتر پارکر در سن خیلی کمی قدرت‌هایش را به دست آورد، به همین دلیل نمی‌دانست که این قدرت‌ها چه پتانسیلی دارند. اما مرگ غم‌انگیز عمو بن باعث شد تا جرقه‌ای در زندگی این نوجوان زده شود و حرفه قهرمانی و دفاع از بی‌گناهان را در پیش بگیرد.

جالب است بدانید که نویسندگان در ابتدا اصلا دوست نداشتند که نام این شخصیت را اسپایدرمن بگذارند و قصد داشتند که اسم ترسناک‌تری را برای او انتخاب کنند. یکی از اتفاقات جالبی که در زندگی اسپایدرمن رخ داده، همکاری او با بتمن، سوپرمن، ترانسفورمرز، اس‌ان‌ال و حتی باراک اوباما است. با اینکه پیتر پارکر در طول عمر خود با چهار زن ارتباط مهم داشت، اما هنوز هم طرفداران ارتباط او با گوئن استیسی را یکی از برجسته‌ترین اتفاقات می‌دانند؛ ارتباطی که اصلا سرانجام خوبی نداشت. گرین گابلین یا همان نورمن آزبورن یکی از بزرگترین دشمنان اسپایدرمن محسوب می‌شود. این شخصیت شرور آنقدر نسبت به اسپایدرمن وسواس داشت که از انجام هیچ کاری دریغ نمی‌کرد. در طی یکی از مبارزه‌هایی که اسپایدرمن با گرین گابلین داشت، گوئن استیسی به طرز غم‌انگیزی جان خود را از دست داد.

با اینکه پیتر پارکر تلاش زیادی برای نجات او کرد، اما در نهایت به هیچ نتیجه خوب و مثبتی دست پیدا نکرد. همین اتفاق، مسیر زندگی پیتر را تا حد زیادی تغییر داد به طوری که او اصلا نمی‌توانست برای فاش کردن هویت واقعی‌اش به کسی اعتماد کند. با اینکه در شهر نیویورک علاوه بر پیتر پارکر قهرمانان دیگری هم فعالیت می‌کردند و دشمنان مشترکی برای تمام آنها وجود داشت، اما برخی افراد شرور بودند که به طور به‌خصوص، دشمن خونین اسپایدرمن محسوب می‌شدند. ونوم، سندمن، ولچر، دکتر اختاپوس، کرِیوِن، میستریو و غیره از جمله افرادی هستند که برای شکست دادن اسپایدرمن شب و روز ندارند. علاوه بر ترکیب شدن با سیمبیوت ونوم، یکی از اتفاقات مهم زندگی پیتر پارکر در طی جریان جنگ داخلی رخ داد. او در ابتدا از آیرون من حمایت کرد و برای نشان دادن حسن نیت خود، هویت واقعی‌اش را به همه نشان داد. همین اتفاق منجر به این شد که علاوه بر خودش، تمام افرادی که در زندگی پارکر مهم بودند، مورد هدف دشمنان قرار بگیرند. با این حال بعد از گذشت مدتی، او به اشتباه خودش پی برد و به جبهه کاپیتان آمریکا تغییر مکان داد.

از جمله مهم‌ترین قدرت‌های اسپایدرمن می‌توان به حس عنکبوتی او اشاره کرد. او با استفاده از این حس می‌تواند تمام خطرات نزدیک خودش را احساس کند؛ مگر اینکه فوق‌العاده خسته یا بی‌توجه باشد که این توانایی کاربرد خود را از دست بدهد. در کنار سرعت، چابکی، قدرت بینایی فوق‌العاده و غیره، می‌توان به قدرت فیزیکی ابرانسانی اسپایدرمن اشاره کرد که می‌تواند در شرایط عادی چیزی در حدود ۱۰ تن را تکان دهد. قدرت او به قدری زیاد است که گفته شده، ضربه‌های محکم او می‌تواند یک انسان عادی را از پا در بیاورد یا حتی بکشد.

حال نوبت شما است تا ازطریق نظرسنجی زیر، شخصیت محبوب خودتان را از بین دکتر جوکر و اسپایدرمن انتخاب کنید:

جوایز مسابقه با حمایت آونگ:

  • پلی‌استیشن 4 ارتقا یافته با SSD Adata SU800 512GB و هارد اکسترنال گیمینگ یک ترابایتی Adata 770G برای دو نفر
  • درایو اس اس‌دی Adata SX8200 Pro یا S11 Pro با ظرفیتی ۵۱۲ گیگابایت برای سه نفر
  • اس اس‌دی پر سرعت و با دوام Adata SU800 با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت برای سه نفر
  • هارد اکسترنال Adata HD380، تنها هارد مقاوم دربرابر ۳ تن فشار در دنیا با ظرفیت ۲ ترابایت برای دو نفر
  • هارد اکسترنال Adata HD770G، اولین هارد اکسترنال مقاوم با نورپردازی RGB برای سه نفر

اسپانسر نبرد ابرقهرمانان زومجی:

آونگ


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده