نویسنده: تیم کجارو
// سه شنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۵

اگر مسافری در هنگام پرواز بمیرد چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

جدا از تمام سوال‌ها و حتی نگرانی‌های مختلف در مورد پرواز، تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر مسافری در حین پرواز فوت کند چه اتفاقی میفتد؟

محتوای اصلی این مطلب متعلق به سایت کجارو بوده و صرفا در زومیت بازنشر شده است.

فارغ از تمام اما و اگرهای پروازها، تاکنون به این فکر کرده‌اید که اگر در طول پروازی آن هم در ارتفاع چند صد متری از سطح زمین، فردی به مشکل پزشکی دچار شود که نیاز به درمان اورژانسی دارد، چه می‌شود؟ خب، ما به این موضوع فکر کرده‌ایم و می‌خواهیم در مورد شرایط مسافرانی صحبت کنیم که نفس‌های آخر خود را در طول پرواز می‌کشند. بله آدم‌ها واقعا در طول پرواز می‌میرند!

سالیانه بیش از سه میلیارد نفر از مردم این کره‌ی خاکی خطوط هوایی را برای رسیدن به مقصد خود انتخاب می‌کنند. اما آیا همه‌ی این افراد سالم به مقصد می‌رسند؟ بدون در نظر گرفتن سانحه‌های هوایی، چند نفر از این ۳ میلیارد مسافر در طول پرواز جان خود را از دست می‌دهند؟ اگر این سوال‌ها در ذهن شما نیز به تکاپو افتاده است، پس جای درستی آمده‌اید. همه‌ی اطلاعاتی که درباره‌ی مرگ در طول پرواز باید بدانید، همینجا است.

هیچ نظارت و پروتکل همگانی در راستای مرگ حین پرواز وجود ندارد!

۳ث

مطمئنم اکثر شما منتظر لیستی بلندبالا از شرایط، بندها و تبصره‌های جهانی مرگ حین پرواز بودید، اما این گونه نیست. این خلا در قوانین بین المللی پرواز‌ها وجود دارد. پس تمام تلاش خود را کنید تا در طول پرواز مریض نشوید. چون هواپیما شما را به اولین بیمارستان نمی‌رساند! و نکته‌ی مهم‌تر اینکه سعی کنید نمیرید! چون واقعا بین زمین و آسمان معلق خواهید بود.

شاید یکی از دلایلی که خلا قانونی و نبود پروتکل مرتبط با مرگ در پرواز های خارجی، یکسان نبودن علت و نحوه‌ی فوت افراد در هواپیما است. قطعا نوشتن تبصره برای تمام شرایط مرگ و میر مسافرین کار ساده‌ای نخواهد بود. علاوه بر نوع مرگ شرایط مختلف پروازی هم در این تصمیم گیری بی‌ارتباط نیست.

اینکه هواپیما تازه از زمین بلند شده یا نزدیک به مقصد است و در محدوده هوایی کدام کشور قرار دارد، در وضعیت شما تاثیر گذار است.

تصمیم نهایی با خدمه پرواز است

ثصب

یکی از ده‌ها موردی که خدمه پرواز باید در مورد آن تصمیم بگیرند، همین موضوع اورژانسی بودن حال بیمار و حتی مرگ او است. البته آن‌ها برای روبه‌رویی با شرایط اورژانسی به خوبی آموزش دیده‌اند.

بیزینس اینسایدر می‌نویسد:

در واقع خدمه‌ی پرواز با همکاری و هماهنگی با برج مراقبت موقعیت را بررسی می‌کنند تا به تصمیمی عقلانی و عملی در جهت رفع مشکل خاص برسند.

این یعنی ممکن است برای یک مورد اورژانسی مشابه، با توجه به دیگر فاکتور‌ها و عوامل تاثیرگذار، واکنش یکسانی نشان ندهند.

مهماندار هواپیما دنبال دکتر می‌گردد

یسثص

اولین اقدام مهمانداران پیدا کردن دکتر در بین مسافران است و با حضور دکتر قطعا مشکل عملیات اولیه‌ی پزشکی حل می‌شود. اما قطعا حضور اتفاقی یک دکتر در بین مسافران همیشگی نیست.

نه تنها حضور دکتر از نظر درمان کردن بیمار موثر است، بلکه از نظر تصمیم‌گیری در شرایط اورژانسی نیز می‌تواند به خدمه هواپیما کمک کند. علاوه بر این‌ها همراه بودن دکتر در چنین لحظات از ‌جهت دیگری هم حائز اهمیت است: «تنها یک دکتر می‌تواند مرگ حتمی بیمار را به صورت رسمی اعلام کند.»

با بدن مرده چه می‌کنند؟

بله. تصور کنید فرد کناری شما فوت کرده و حالا شما هستید که تا انتهای مسیر باید در مجاورت جسد وی استراحت کنید!

خدمه تمام تلاش خود را می‌کنند تا جسد را در مکانی خلوت و دور از دید مسافران بگذارند (مثلا در قسمت درجه یک هواپیما البته اگر تقریبا خالی باشد). گزینه‌ی دیگر قرار دادن جسد در راهرو است. اما در هواپیماهای شلوغ که رفت و آمد هم زیاد است، این کار عملا شکنجه دادن مسافران دیگر است.

بر اساس مجله‌ی «Travel + Leisure»:

اگر جای خالی و مناسبی برای منتقل کردن جسد پیدا نشد، متوفی را در صندلی‌ای که قبل پرواز خودش آن را انتخاب کرده بود، در امن‌ترین و محکم‌ترین حالت ممکن قرار می‌دهیم و به وسیله‌ی کاور بدن او را می‌پوشانیم.

همسفر شدن با جنازه، آن هم برای مسافت طولانی ۱۷ الی ۱۸ ساعته (مثلا پرواز به استرالیا) واقعا حال بهم زن و برای خیلی‌ها ترسناک خواهد بود. اما خب چاره‌ای نیست، باید تحمل کنید.

حمل جنازه توسط ایرلاین‌ها

ضصث

این مورد مثل موضوع قبلی چندش‌آور نیست، اما همچنان افراد بسیاری از آن بی‌اطلاع هستند. حتی اگر کسی در پرواز شما فوت نکند، این به آن معنی نیست که در هواپیما جنازه‌ای وجود ندارد. البته در این مورد قرار نیست جنازه‌ای در صندلی بغلی شما قرار گیرد.

Gonzalez می‌گوید:

اکثر ایرلاین‌ها برای حمل جنازه‌ها جایگاه مشخصی دارند.

افرادی که می‌خواهند بدن متوفای خود را به مسیر دوری منتقل کنند، عموما از خطوط هوایی استفاده می‌کنند. ایرلاین‌ها هم مکان مشخصی را برای این کار در نظر می‌گیرند؛ به گونه‌ای که خللی در آسایش مسافران به وجود نیاید.

احتمال مرگ یک مسافر در طول پرواز چگونه است؟

خب تا اینجای کار اتفاقات و تمهیدات در راستای مرگ حین پرواز را بررسی کردیم. اما شانس وقوع این حادثه در طول پرواز شما چند درصد است؟ نگران نباشید! در واقع از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ تنها ۰.۳ درصد از موارد اورژانسی پزشکی منجر به مرگ شد. البته این آمار در حالی است که سالانه ۲.۷۵ میلیارد نفر مسافر ایرلاین‌ها بودند. در نتیجه نمی‌توانیم بگوییم که این درصد افزایش نیافته است.

با کمک موتور جستجوی پرواز کجارو میتوانید در هر بازه زمانی ارزانترین بلیط هواپیما به مقصدهای خارجی و داخلی شامل بلیط‌های سیستمی، بلیط‌های چارتری، بلیط لحظه آخری و... را از طریق فروشنده‌ها و آژانس های معتبر بلیط هواپیما جستجو و به آسانی تهیه کنید.


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده