نویسنده: تیم کجارو
// دوشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۵

زمان‌های ممنوعه برای خوابیدن در هواپیما کدامند؟

خوابیدن در زمان تغییر ناگهانی ارتفاع به‌ویژه هنگام فرود هواپیما یا کاهش سریع ارتفاع می‌تواند به درد، مشکلات شنوایی یا حتی آسیب دائمی به گوش‌ها منجر شود.

اگر به هنگام خرید بلیط هواپیما پرواز صبح را انتخاب کرده‌اید و ناچار هستید تا در ساعت ۶ صبح در فرودگاه حاضر شوید، جای تردیدی وجود ندارد که برای ورود به هواپیما و خواب تا رسیدن به مقصد لحظه‌شماری می‌کنید.

ولی به‌خاطر داشته باشید که طبق نتایج آخرین تحقیقات منتشر شده در MedlinePlus خواب در زمان نشست و برخاست هواپیما برای سلامتی مضر است و به‌ویژه می‌تواند آسیب جدی به گوش‌ها وارد کند.

اگر در زمان نشست و برخاست هواپیما بخوابیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی پروازی طولانی پیش رو دارید یا اولین پرواز صبح و شاید آخرین پرواز شب را برای سفر انتخاب کرده‌اید، بسیار وسوسه‌کننده است که به محض نشستن روی صندلی به خواب بروید... ولی بهتر است تا زمان برخاستن هواپیما و خاموش شدن چراغ کمربند ایمنی بر احساس خواب آلودگی غلبه کنید؛ زیرا خوابیدن در زمان شروع و خاتمه پرواز می‌تواند مشکلات جدی را برای سلامتی ایجاد کند که یکی از آن‌ها صدمات دائم به گوش‌ها است.

هواپیما

علت اصلی این مسئله تغییر فوری فشار هوای داخل گوش‌ها در زمان نشست و برخاست هواپیما است. آنجلا چالمرز (Angela Chalmers)، داروساز انگلیسی، در این‌باره می‌گوید:

تغییر سریع ارتفاع، فشار هوای داخل گوش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث ایجاد خلا در شیپور استاش گوش می‌شود؛ در نتیجه، گوش‌ها دچار گرفتگی (یا در اصطلاح خفگی) می‌شوند.

بنابراین، توجه به این مسئله در زمان پرواز بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد. البته اگر در نشست یا برخاست هواپیما مسافران خوابیده باشند، نمی‌توانند روی تنظیم فشار هوای داخل گوش تمرکز کنند؛ در نتیجه، گوش‌ها دچار گرفتگی می‌شوند و ممکن است با عوارضی مانند سرگیجه، التهاب گوش، آسیب پرده گوش، خون‌ریزی بینی یا حتی کاهش شنوایی مواجه شوند.

هواپیما

برای پیشگیری از گوش گرفتگی در پرواز چه باید کرد؟

متداول‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از گرفتگی گوش در پرواز خمیازه و قورت دادن آب دهان (با استفاده از جویدن آدامس، مکیدن آب‌نبات، نوشیدن آب و...) است. همچنین، می‌توانید سوراخ بینی خود را ببندید و سعی کنید تا فشار هوا را از راه بینی خارج کنید. این کار به کاهش فشار کمک می‌کند.

هواپیما

پس از اوج‌گیری هواپیما و در طول پرواز می‌توانید با خیالی آسوده پشتی صندلی را بخوابانید و تا قبل از فرود هواپیما با آرامش استراحت کنید یا با استفاده از هدفون به موزیک‌های مورد علاقه‌تان گوش دهید.

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید ازطریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را بیابید و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده