نویسنده: تیم کجارو
// چهار شنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۵

برخورد پرنده با هواپیما چه خطراتی به دنبال دارد؟

برخورد پرندگان به‌هنگام پرواز هواپیما در آسمان یا بلند شدن از سطح زمین اتفاقی کاملا معمول است که می‌تواند عواقب ناگواری داشته باشد.

از زمانی‌که برادران رایت در پرواز سال ۱۹۰۴ حادثه برخورد اولین پرنده به هواپیمایشان را تجربه کردند، این واقعیت برای همگان آشکار شد که تصادف پرنده‌ها با هواپیماها می‌تواند خطرناک و حادثه‌آفرین باشد. 

پس از برخورد پرندگان با هواپیما بدنه بیرونی هواپیما از جمله شیشه‌ها، دم، پروانه و آشیانه موتور می‌توانند آسیب ببینند و این آسیب‌ها منجر به خسارات جبران‌ناپذیری می‌شود.

از گذشته تاکنون این برخوردها منجر به خسارت‌های مالی، جانی و اتلاف وقت بسیاری شده است؛ به همین دلیل با وضع قوانین سعی شده است تا هواپیماهای مقاوم‌تری تولید شوند تا از میزان تصادفات کاسته شود.

برخورد پرندگان در حقیقت تعریفی از تصادفی است که هنگام پرواز هواپیما در آسمان یا بلند شدن از سطح زمین با پرندگان رخ می‌دهد که اتفاقی کاملا معمول است. این برخوردها می‌توانند عواقب ناگواری داشته باشند. برای نمونه، در آمریکا از سال ۱۹۹۰ پرواز پرنده‌ها و برخورد آن‌ها با هواپیماها منجر به کشته شدن ۲۵ انسان و زخمی شدن ۲۷۹ نفر شده است. اداره پرواز آمریکا اعلام کرد که در سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۱۱ هزار برخورد با پرندگان در ۶۵۰ فرودگاه رخ داده است. 

هواپیما

در سال ۱۹۵۹ هواپیمایی خطوط شرقی هنگام بلندشدن از بوستون با جمعی از پرندگان برخورد کرد. هر چهار موتور هواپیما از کار افتادند و هواپیما در بندر بوستون سقوط کرد که منجر به مرگ ۶۲ نفر شد. از نمونه‌های مشابه و معروفی که چندسال پیش نیز رخ داد برخورد هواپیمای خلبان سالی در سال ۱۳۸۷ بود که به «معجزه‌ هادسون» شهرت یافت. خلبان پس از از بین رفتن موتور، هواپیما را روی رودخانه فرود آورد و خوشبختانه این حادثه هیچ تلفاتی نداشت.

انجمن برخورد پرندگان در آمریکا تخمین زده است که تصادفات سالانه خسارتی بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان به سازمان هوایی این کشور وارد کرده است.

هواپیما

براساس تحقیقات انجام شده هواپیماهای کوچک در مقابل برخورد با پرندگان کمتر آسیب می‌بینند؛ درحالی‌که در هواپیماهای بزرگ‌تر اغلب پرندگان به موتور وارد می‌شوند و منجر به از دست دادن کنترل خلبان می‌شود.

اگر خطوط هوایی نتواند فورا به این برخوردها رسیدگی کند و هواپیما را جایگزین یا تعمیر کند، این برخوردها منجر به تأخیر و لغو پروازها می‌شود. برخورد یک پرنده کوچک می‌تواند تا ساعت‌ها تأخیر در پرواز مسافران ایجاد کند که همین تاخیرها و لغوها اغلب با عصبانیت مسافران همراه است. در سال ۲۰۱۴ برخورد پرندگان حداقل ۷۰ هزار ساعت تأخیر در روند فعالیت‌های هوایی آمریکا ایجاد کرد.

هواپیما

هرچند این برخوردها یک اتفاق رایج و معمول است اما نمی‌توان انتظار داشت که مسافران نیز عواقب آن را به‌راحتی بپذیرند. در سال ۲۰۱۶ دادگاه اروپا قانونی وضع کرد که برخورد پرندگان یک وضعیت فوق‌العاده است و خطوط هوایی نباید به مسافرانی که پروازشان تأخیر یا لغو داشته خسارت بپردازد؛ همچنین، مسئولیت این تصادفات با فرودگاه‌ها است نه شرکت‌های هواپیمایی.

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید ارزان‌ترین بلیط هواپیما به مقصدهای داخلی یا خارجی را با استفاده از موتور جستجوی بلیط کجارو جست‌وجو و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده