// دوشنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۵

آشنایی با وارنا: سرزمین شن‌های نرم

وارنا مهم‌ترین شهر بلغارستان سال‌ها است که علاوه بر مقصد گردشگری محبوب دنیا، به مرکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهمی تبدیل شده است.

وارنا سومین شهر بزرگ بلغارستان و تنها شهر ساحلی بزرگ دریای سیاه است. این شهر به خاطر موقعیت استراتژیکش در خلیج وارنا، سه هزار سال است که یکی از مراکز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم به شمار می‌رود.

وارنا مهم‌ترین مرکز تجارت، حمل و نقل، تحصیلات، سرگرمی و سلامت است. از وارنا با نام پایتخت دریایی و مرکز نیروی دریایی بلغارستان یاد می‌شود. قدیمی‌ترین طلای دنیا در گورستان وارنا کشف شد که متعلق به سال ۴۲۰۰ تا ۴۶۰۰ قبل از میلاد مسیح است.

برای سفر به بلغارستان می‌توانید تور بلغارستان را در کجارو جستجو و بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های معتبر مسافرتی با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای سفر خود، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی وارنا و بلغارستان را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن‌ها، سفر راحت‌تر و بهتری داشته باشید.

وارنا بلغارستان

وارنا شهری با ۵ روستا به نام‌های کامنار، کازاشکو، کنستانتینوو، توپولی و ززدیتسا است که هر کدام دارای شهردار و شورای خود هستند.

چنین گفته می‌شد که وارنا مرکز جنایت‌های بلغارستان و حضور مافیا در این شهر غیر قابل انکار بود. طی دو سال جرم و جنایات بسیار کاهش یافت طوری که در سال ۲۰۰۷ به عنوان بهترین شهر بلغارستان برای زندگی معرفی شد.

آب و هوا

وارنا بلغارستان

وارنا دارای اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب است. تابستان این منطقه از اوایل ماه می آغاز می‌شود و تا اوایل اکتبر ادامه دارد. دمای هوا در تابستان بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد در شب و بین ۲۵ تا ۳۵ درجه در طول روز است. دمای آب دریا در طول تابستان معمولا بین ۲۳ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

در زمستان دمای هوا در طول شب به صفر می‌رسد و در طول روز بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. معمولا ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه برفی هستند و به ندرت در مارس برف دیده می‌شود. بیشترین دمایی که تا به حال تخمین زده شده ۴۱ و کمترین منفی ۱۹ درجه سانتی‌گراد بوده است.

فرهنگ

وارنا بلغارستان

وارنا دارای بهترین و قدیمی‌ترین موزه‌ها، کمپانی‌های هنری حرفه‌ای و فستیوال هنری ملی است و به خاطر سنت‌های قدیمی در هنرهای بصری، موسیقی و انتشار کتاب بسیار معروف است. طی دهه‌های اخیر این شهر به عنوان مرکز فستیوال‌های بین‌المللی بسیار پیشرفت داشته است. وارنا به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است و بدین منظور قصد افتتاح امکاناتی چون خانه اپرا، یک سالن کنسرت، یک مرکز نمایش جدید و بازسازی تئاتر تابستانی و محل برگزاری رقابت‌های بین‌المللی باله را دارد.

اقوام، زبان و مذهب

۹۴ درصد مردمان وارنا را اقوام بلغاری و ۳ درصد جمعیت را اقوام ترک تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۰۹ جمعیت روس‌ها و روس‌زبان‌هایی که شهروند بلغاری نیستند بیش از ۲۰ هزار نفر تخمین زده شد که علاوه بر آن‌ها مهاجران یا تبعیدی‌های آسیایی و آفریقایی بسیاری نیز باعث افزایش جمعیت وارنا شدند.

ارمنی‌ها، یونانی‌ها و یهودی‌ها، هرچند با جمعیت بسیار کم اما از دیگر اقوام وارنا به شمار می‌روند. طبق آمار سال ۱۸۸۱، ۸۹۰۳ نفر به زبان ترکی، به عنوان زبان مادر، ۶۷۲۱ نفر به زبان بلغاری، ۵۳۶۷ نفر به زبان یونانی و ۸۳۷ نفر نیز به زبان تاتار صحبت می‌کردند.

آخرین آمار به دست آمده از اقوام وارنا در سال ۲۰۱۱ بدین صورت است:

  • بلغاری‌ها با جمعیت ۲۸۴۷۳۸ نفر (۹۳٪)
  • ترک‌ها با جمعیت ۱۰۰۲۸ نفر (۳.۶٪)
  • جیپسی‌ها یا رومانی‌های ساکن بلغارستان با جمعیت ۳۱۶۲ نفر (۱.۰٪)
  • دیگر اقوام با جمعیت  ۳۳۷۸ نفر (۱.۱٪)
  • دین اکثر مردم مسیحیت ارتودوکس است.


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده