// جمعه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۵

در سفرهای هوایی چگونه رفتار کنیم؟

هواپیما اگرچه یکی از راحت‌ترین وسیله‌های سفر است، ولی برخی رفتارهای حتی به ظاهر کوچک هم می‌تواند باعث عصبانیت و ناراحتی مسافران شود.

خرید بلیط هواپیما همیشه تنها نکته مهم سفرهای هوایی نیست. در طول پرواز گاهی پیش می‌آید که با برخی افراد در هواپیما هم‌صحبت شویم؛ افرادی که نمی‌شناسیم.

زمانی‌که تعداد مسافران بسیار است و مجبور هستیم پروازی طولانی را تجربه کنیم، پس بهتر است تا با ملاحظه بعضی نکته‌ها پروازی راحت و بی‌دردسر را پشت‌سر بگذاریم و از نگاه‌های خشمگین و توهین‌آمیز دور باشیم. 

۱. نگه‌داری وسایل

زمانی‌که در راهرو هواپیما حرکت می‌کنید و به‌دنبال صندلی می‌گردید، چمدان یا کیف خود را مقابل خود و نزدیک به زمین نگه دارید؛ اگر چمدان یا کیفتان را بالا بگیرید (بغل کنید) امکان اینکه با بازو، شانه یا سر مسافرانی که نشسته‌اند برخورد کند زیاد است. اگر چمدان شما چرخ‌دار است، می‌توانید آن را پست سر خود بکشید.

همچنین، برای نگه‌داری وسایل از فضای مخصوص بالای صندلی خود استفاده کنید و هرگز چمدان خود را در راهرو قرار ندهید. علاوه‌بر این، زمانی‌که چمدان را از فضای بالایی خارج می‌کنید، مراقب باشید، زیرا ممکن است چمدان طوری قرار گرفته باشد که روی سر شما یا فرد دیگری بیفتد. 

هواپیما

۲. محترمانه نشستن

هرگز به محض نشستن، پشتی صندلی خود را خم نکنید. اگر قصد چنین کاری را داشتید به آهستگی آن را انجام دهید؛ درغیر این صورت ممکن است ضربه محکمی به سر مسافر عقبی که احتمالا در حال برداشتن وسیله‌ای از جیب صندلی جلوی‌اش است، وارد کنید؛ یا ممکن است به نوشیدنی که روی سینی او قرار دارد، ضربه بزنید. به یاد داشته باشید که هنگام سرو غذا یا نوشیدنی، صندلی خود را به حالت اولیه بازگردانید، یا در صورت امکان صبر کنید تا خوردن غذاها و نوشیدنی‌ها و سپس کار مهمانداران تمام شود.

همچنین، پشت‌سر خود را بررسی کنید که آیا مسافر عقبی قدبلند است، یا بچه‌ای کوچک در آغوش دارد؛ در چنین وضعیتی پشتی را هرگز عقب ندهید،‌ به‌خصوص اگر پرواز کوتاهی درپیش دارید. با خم کردن صندلی، فضای کافی را از مسافر عقبی می گیرید. درواقع، به بهای راحتی خود، راحتی را از دیگران می گیرید. 

هواپیما

بچه ها دوست دارند خود را تکان دهند، لگد بزنند یا  محکم به صندلی جلویی ضربه وارد کنند که این کار باعث سلب آرامش از آن مسافر می‌شود. کنترل چند کودک هنگام پرواز کار سختی است؛ اما کنار آمدن با مسافر عصبانی جلویی کار دشوارتری است.

 • اگر کودک یا کودکانتان با پرواز مشکل دارند، تمام سعی خود را بکنید تا آن‌ها را آرام نگه دارید تا برای دیگران مزاحمتی ایجاد نکنند. به اندازه کافی وسایل بازی، میان‌وعده، کتاب و دیگر وسایلی که کودک شما را ساکت و آرام نگه دارد با خود همراه داشته باشید.
 • می‌توانید او را به غذاخانه ببرید تا کمی پاهایش را استراحت بدهد.
 • پوشک فرزندتان را در توالت عوض کنید. در بیشتر توالت‌ها، جای مخصوص و سطل مخصوص برای عوض کردن پوشک نوزاد وجود دارد.
 • هنگام شیر دادن به کودک، از یک پارچه یا شال استفاده کنید تا هم شما و هم دیگران راحت باشند.

هواپیما

گرفتن پشتی صندلی، به هنگام عبور از راهرو یا هنگامی که نشسته‌اید ممکن است برای مسافری که روی آن صندلی نشسته است ناخوشایند باشد. مانند مهمانداران، سعی کنید هنگام عبور تعادل خود را با گرفتن محفظه‌های چمدان در قسمت بالا حفظ کنید.

۳. احترام به حریم شخصی دیگران

مهم نیست که شما چقدر دوست دارید در هواپیما دوستان جدید پیدا کنید، زیرا ممکن است فرد کناری شما مشغول انجام کاری باشد یا اصلا مایل به صحبت با کسی نباشد. اگر پیشنهاد یا صحبت دوستانه شما، پاسخ درخوری دریافت نکرد، متوجه نکته شوید و دیگر ادامه ندهید. اگر با کودک سفر می‌کنید، اجازه ندهید تا با دیگر مسافران احساس راحتی کند و مزاحمشان شود (مثلا از دیگران بخواهد با آن‌ها بازی کنند). برخی مسافران برای رعایت ادب لبخند می‌زنند؛ اما واقعا مایل به انجام قایم‌باشک و دیگر بازی‌ها با بچه‌ها نیستند.

هواپیما

 • اگر فیلمی که می‌بینید دارای صحنه‌های خشن باشد، باعث آزار مسافران عقبی، به‌خصوص کودکان می‌شود. از وسایل کوچک‌تر مانند iPod استفاده کنید که در این موقعیت‌ها مناسب‌تر هستند.
 • اگر درحال خواندن روزنامه یا کار با لپ‌تاپ هستید، حواستان باشد آرنج خود را در فضای شخصی فرد کناری قرار ندهید. سعی کنید دسته صندلی کناری را نگیرید؛ به‌خصوص اگر فرد بغل‌دستی شما بر صندلی وسط نشسته باشد و فضای محدودی داشته باشد.
 • اگر کیف یا کت خود را روی پاهایتان قرار دادید، مراقب باشید روی پاهای فرد کناری نیفتد.
 • مشغول خواندن کتاب خود باشید و از سرک کشیدن به کتاب، روزنامه یا وسایل الکترونیکی فرد کناری بپرهیزید؛ آن‌ها متوجه نگاه‌های شما می‌شوند و این کار بسیار آزاردهنده و دور از ادب است.
 • اگر در صندلی های وسط راهرو گیر کرده‌اید و همچنان می‌خواهید از منظره لذت ببرید، برای تماشای بیرون روی فرد کناری لم ندهید.
 • برای گوش دادن به موسیقی، بازی کردن، و غیره از هدفون استفاده کنید. شنیدن موسیقی و صدای دیگران می‌تواند آزاردهنده باشد.

هواپیما

۴. با احتیاط حرکت کردن

هنگام خروج از هواپیما مراقب دیگر مسافران باشید؛ سعی نکنید به زور، خود را اول از همه به در خروج برسانید. اجازه دهید اول افرادی که نزدیک در هستند خارج شوند. وقتی نوبت به شما رسید، سریع حرکت کنید تا مسافرانی که از قبل بلیط هواپیما دیگری را رزرو کرده‌اند، به‌موقع به پروازشان برسند.

 • فقط زمانی‌که مجبور هستید به توالت بروید یا برای کاری بلند شوید، صندلی خود را ترک کنید. هرآنچه که می‌دانید طی سفر به آن نیاز پیدا می‌کنید، پیش از شروع پرواز از چمدانتان بردارید.
 • زمانی‌که بلند می‌شوید به صندلی جلویی ضربه و لگد نزنید یا فشار وارد نکنید؛ بلکه از دسته صندلی خود برای بلند شدن استفاده کنید
 • اگر قصد بلند شدن دارید و یک یا چند مسافر جلوی راه شما هستند، خیلی محترمانه از آن‌ها بخواهید تا بلند شوند و شما بتوانید رد شوید. سعی نکنید به سختی و مشقت از کنار آن‌ها عبور کنید. این کار نه‌تنها دچار آزار می‌شود، بلکه ممکن است به شما یا دیگران آسیب بزند یا اینکه تعادل خود را از دست بدهید و بیفتید.

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید ازطریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را بیابید و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده