// سه شنبه, ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۵

با هواپیمایی آتا آشنا شوید

هواپیمایی آتا (ATA Airlines) یکی از ایرلاین‌های جوان ایرانی است که به مسیرهای داخلی و خارجی پرواز دارد.

شرکت هواپیمایی آتا (Ata Airlines) یکی از شرکت‌های هوایی داخلی است که با وجود مدت کم فعالیت توانسته است حدود سه میلیون و دویست و هفتاد هزار مسافر در خطوط پروازی داخلی و حدود یكصد و هشتاد هزار نفر را در خطوط پروازی خارجی جا‌به‌جا کند.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ایرلاین آتا یا سایر شرکت‌های هواپیمایی را دارید، می‌توانید ازطریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را بیابید و به آسانی خریداری کنید.

آتا

تاریخچه هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۷ با تصویب هیئت دولت به‌عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی کشور ایران راه‌اندازی شد و نخستین پرواز آن در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ هجری شمسی همزمان با افتتاح این شرکت توسط وزیر راه و ترابری وقت، از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد مشهد صورت پذیرفت. پروازهای رسمی شرکت هواپیمایی آتا نیز از تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ هجری شمسی از تبریز به مقصد تهران انجام شد. دفتر اصلی و مرکزی این ایرلاین در تبریز قرار دارد.

ایرلاین آتا از بدو تأسیس خود روند رو به رشدی را طی کرده است؛ تا آنجا که تنها چهار سال پس از تأسیس خود توانست در سال ۱۳۹۱ به‌عنوان پنجمین شرکت هواپیمایی به لحاظ جابجایی مسافر معرفی شود و در سال بعد نیز در جایگاه چهارم قرار بگیرد. براساس گفته های مالک این شرکت هواپیمایی، آتا تنها ایرلاین بدون بدهی در کشور است که دارای هواپیماهای تماما ملکی است. در حال حاضر نیز پس از سه شرکت‌های هواپیمایی نام‌آشنای ایران ایر، ماهان و آسمان در جایگاه چهارم برترین ایرلاین های کشور قرار دارد و در تلاش است تا به جایگاه سوم برسد.

آتا

ناوگان هوایی

شرکت هواپیمایی آتا فعالیت خود را با چهار فروند هواپیمای مک‌دانل داگلاس MD-83 با ظرفیت ۱۶۵ نفر مسافر آغاز کرد. در حال حاضر این شرکت دارای ۶ هواپیمای مک‌دانل دگلاس 83-MD و چهار هواپیمای ایرباس A320 و سه فروند بوئینگ 737 است. البته هواپیمایی آتا توانسته است برای خرید ۱۰ فروند هواپیمای جدید با شرکت برزیلی امبرائر به توافق برسد و طبق گفته مالک شرکت آتا هدف از خرید این هواپیماهای سبک که هر یک ظرفیت حمل ۵۰ مسافر را دارند، برقراری پرواز در مسیر شهرهای شمال غربی است.

آتا

کلاس‌های پروازی

از میان هواپیماهای فعال در هواپیمایی آتا فقط هواپیماهای ایرباس A320 دارای دو کلاس بیزینس (تجاری) و اکونومی (اقتصادی) هستند و در سایر هواپیماها (MD-83 و بوئینگ 737) فقط کلاس اکونومی وجود دارد.

آتا

بار مجاز

ساک دستی مجاز و مجانی همراه مسافر جهت حمل در کابین هواپیما در حد استاندارد قفسه بالای سر مسافران و با ابعاد ۵۵*۲۰* ۴۰ سانتی‌متر و مجموع ابعاد حداکثر ۱۱۵ سانتی‌متر و حداکثر پنج کیلوگرم است و سایر ملزومات همراه مسافر در حد قید شده در بلیط مسافر است.

آتا

مقصدهای هواپیمایی آتا

  • مقصدهای خارجی: عراق، ترکیه، کویت، عربستان، بحرین، گرجستان
  • مقصدهای داخلی: تهران، اهواز، اردبیل، بندرعباس، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، کیش، ارومیه، ماهشهر

حوادث هواپیمایی آتا

  • در ۲۵ مهر ۱۳۹۱، پرواز تهران-تبریز دقایقی پس از پرواز به علت نقص فنی مجبور به بازگشت و فرود اضطراری در مهرآباد شد.
  • در ۲۶ شهریور ۱۳۹۲، پرواز تفلیس-تهران پس از گذشت چند دقیقه از پرواز به‌دلیل نقص فنی مجبور به بازگشت به تفلیس شد.
  • در ۱۰ شهریور ۱۳۹۳، پرواز تهران-تبریز دقایقی پس از پرواز به علت نقص فنی با تکان‌های شدید مجبور به دور زدن از مسیر شد و پس از ۱۵ دقیقه پرواز با سرعتی زیاد در باند فرودگاه مهرآباد نشست.
  • در ۹ اسفند ۱۳۹۳، پرواز تهران-تبریز به‌دلیل نقص فنی در سیستم هیدرولیک موتور سمت چپ پس از خروج از تهران و طی مسافتی مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد شد. ساعتی بعد مجدداً مسافران به داخل همان هواپیما بازگردانده شدند و هواپیما باردیگر روی باند قرار گرفت، اما پس از یک تیک آف دوباره متوقف شد و مسافران به سالن انتظار بازگردانده شدند.
  • در ۲۷ مرداد ۱۳۹۴، پرواز تبریز-تهران مدتی پس از پرواز در حوالی میانه به علت نقص فنی در یکی از موتورها که با صدای انفجار همراه بود دچار حادثه شد و مجبور به بازگشت و فرود اضطراری در فرودگاه تبریز شد.


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده