// سه شنبه, ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۵

چرا در هواپیما باید موبایل را روی حالت پرواز قرار داد؟

آیا تاکنون این سوال برایتان پیش آمده است که قراردادن موبایل در حالت پرواز به هنگام سفر با هواپیما چه تاثیری بر عملکرد خلبان و کنترل ترافیک هوایی دارد؟

در گذشته‌ای نه چندان دور قبل از برخاستن هواپیما از مسافران خواسته می‌شد تا تلفن همراه و لوازم الکترونیک خود را خاموش کنند؛ ولی امروزه اجباری بر خاموش کردن تلفن همراه و... وجود ندارد و فقط مهمانداران قراردادن این وسائل در حالت پرواز را گوشزد می‌کنند. حال سؤال پیش آمده این است که چرا باید تلفن همراه یا سایر وسائل الکترونیک را در حالت پرواز قرار داد؟

اگر قصد خرید بلیط ارزان هوایپما را دارید، می‌توانید بلیط ایرلاین‌های مختلف را با کمک موتور جستجوی بلیط کجارو مقایسه و به آسانی خریداری کنید.

این روزها شما حتی در هواپیماها آیپد و تبلت‌ها را مشاهده می‌کنید که خلبانان به‌جای استفاده از کاغذ از آن‌ها استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از تبلت‌ها و تلفن‌های بزرگ استفاده کنید. همه این دستگاه‌ها مورد آزمایش قرار گرفته‌اند تا مطمئن شوند هیچ تاثیری بر پرواز ندارند.

حالت پرواز

اما این همیشگی نیست!

برگردیم به سال ۲۰۱۱؛ برخی از قسمت‌های مدل‌های خاصی از صفحه‌نمایش پرواز هواپیماها مانند بویینگ ۷۳۷ تحت تاثیر نویزهای الکترو مغناطیسی هستند؛ اما چگونه می‌توان متوجه شد که چه دستگاه‌هایی بر این هواپیماها تاثیر دارند و چگونه این مشکل را باید برطرف کرد؟

این کار در هنگام تست بسیار دقیق هواپیماها برای راه‌اندازی اینترنت داخلی صورت می‌گیرد. بخشی از فرایند این تست برای نشان دادن تداخل الکترومغناطیسی دستگاه‌های مختلف درون کابین انجام می‌شود؛ زیرا برخی از دستگاه‌ها سو عملکرد دارند.

تقریبا همه تجهیزات اپراتورهای مختلف شرکت‌های هواپیمایی که توسط ایرلاین‌های بین‌المللی اداره می‌شوند، تست می‌شوند.

علاوه‌بر این سال‌ها است که رگولاتورهای ایمنی، خطوط هوایی، تولیدکنندگان هواپیما و هرکس دیگری که در این صنعت فعالیت می‌کند، می‌دانند که در هر پرواز تعداد زیادی از دستگاه‌ها از حالت پرواز خارج می‌شوند. به هر حال این یک واقعیت است که هواپیماها در این حالت سقوط نکرده‌اند. خواهی نخواهی برخی از دستگاه‌ها در هواپیماها روشن است، اما حقیقت این است که بیشتر دستگاه‌ها، بیشتر هواپیماها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.

حالت پرواز

بیشتر وقت‌ها روشن بودن وسایل الکترونیکی برای هواپیما خوب نیست. بسیاری از مردم گاهی نمی‌دانند که بلوتوث ساعت، هدفون و دیگر دستگاه‌هایشان نیز باید در حالت پرواز قرار بگیرد. بسیاری حتی فراموش می‌کنند در وسایلی که در صندوقچه بالای سر خود قرار داده‌اند، دستگاه الکترونیکی دارند.

برخی به‌طور چشمگیری قوانین را نادیده می‌گیرند؛ آن‌ها نمی‌دانند بررسی یک ایمیل اضطراری روی تلفن همراه‌شان، می‌تواند باعث سقوط هواپیما شود.

چیزی که می‌شود به صراحت به آن اشاره کرد، این است که هواپیمایی‌ها روی احتمال کار نمی‌کنند. یکی از دلایلی که می‌گویند هواپیما امن‌تر از ماشین، عبور از خیابان و حتی ماندن در خانه است، این است که خطوط هواپیمایی و رگلاتورهای آن‌ها با احتیاط هرچه تمام‌تر کار می‌کنند.

با همه این احتمال‌های گفته شده، بهتر است با جان خود و دیگر افراد بازی نکنیم و هنگامی که در پرواز خواسته می‌شود گوشی‌های خود را در حالت پرواز قرار دهید، حتما این کار را انجام دهیم.


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده