// جمعه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۵

چگونه بلیط هواپیما ارزان خریداری کنیم؟

خرید آسان و ارزان بلیط ارزان هواپیما اعم از سیستمی یا چارتری، یکی از مهم‌ترین چالش‌های کسانی است که قصد سفر با هواپیما را دارند.

ایرلاین‌های ارزان‌قیمت، در ازای راحتی و امکانات کمتر نسبت به سایر ایرلاین‌ها، قیمت‌های پایین‌تر و مقرون‌ به‌ صرفه‌تری به مسافران پیشنهاد می‌دهند. درواقع، این گروه از شرکت‌های هواپیمایی مناسب افرادی هستند که قصد دارند بودجه کمتری را برای بلیط هواپیما صرف کنند.

بیشتر این هواپیمایی‌ها برای برخی سرویس‌ها حق‌الزحمه زیادی دریافت می‌کنند و قوانین بار بسیار سختی دارند؛ بنابراین مهم است که حتی در «انتخاب» این ایرلاین‌های ارزان دقت کنید. مراقب دستمزد‌های پنهان باشید و همیشه برگه‌ای را که به شما می‌دهند با دقت تمام بخوانید؛ زیرا به شما کمک می‌کند مکان مناسب را پیدا و انتخاب کنید. در ادامه در قالب سه روش، کارهای لازم برای انتخاب یک پرواز ارزان در سفر هوایی را به شما معرفی می‌کنیم.

روش اول: جستجوی بهترین قیمت

بلیط ارزان هواپیما

۱. از موتور جستجوی پرواز برای پیدا کردن هواپیمایی‌های ارزان استفاده کنید

هواپیمایی‌های ارزان کشور را بشناسید تا بتوانید از موتورهای جستجویی که آن‌ها را حمایت می‌کنند، باخبر شوید. این موتورهای جست‌وجو، قیمت پروازها و سرویس‌ها برای هر هواپیمایی را که با زمان سفر شما مناسب باشد مشخص می‌کنند. به عبارت دیگر، این کار در مقایسه‌ قیمت بلیط‌ آژانس‌ها و ایرلاین‌ها به متقاضی کمک می‌کند و باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.

 • از موتورهای جستجوی مختلف استفاده کنید تا بلیط‌های ارزان‌قیمت یا لحظه آخری را از دست ندهید. قیمت‌ها در موتورهای جستجوی مختلف متفاوت‌اند.
 • موتورهای جستجوی ایرانی مختلفی وجود دارند (تنها کافی است کلید واژه «موتور جستجوی پرواز» را جست‌وجو کنید).

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ایرلاین‌های داخلی یا خارجی را دارید، می‌توانید ازطریق موتور جستجوی پرواز کجارو بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را بیابید و از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید.

بلیط ارزان هواپیما

۲. نسبت به زمان و روز سفر خود منعطف باشید

قیمت پروازها با تمام امکانات، بسته به روز آن در هفته و زمان آن در سال، متغیر است. تابستان و زمستان فصل‌های شلوغی برای پرواز هستند. اوج سفرهای اروپایی در ماه اوت انجام می‌شوند. ایرفیر (Airfare) طی این فصول از سال بسیار بالا است، بنابراین تا حد ممکن در این زمان‌ها سفر نکنید.

 • وسط هفته سفر کنید. هزینه ایرفیر آخر هفته‌ها بیشتر است.
 • ارزان‌ترین پروازها صبح‌های زود یا آخر شب انجام می‌شوند.
 • قیمت بلیط هواپیما درست بعد از تعطیلات به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 • بلیط ارزان هواپیما

۳. نسبت به مسیر سفر سختگیر نباشید

پروازهای بدون توقف معمولا گران‌ترین پروازها هستند. پروازهای مرتبط، ممکن است سفر شما را طولانی کنند؛ اما جایگزین‌های ارزان‌تری مانند شهرهای و فرودگاه‌های نزدیک معمولا وجود دارند. پیش از خرید بلیط حتما گزینه‌های مختلف را مورد بررسی و مقایسه قرار دهید.

 • برای مثال، یک پرواز بدون توقف به آمستردام می‌تواند خیلی گران‌تر از پروازی باشد که ابتدا به لندن، سپس (ازطریق یک هواپیمایی ارزان) به آمستردام انجام می‌شود.
 • فراموش نکنید فرودگاه‌های محلی را چک کنید. موتورهای جست‌وجو، به ندرت این اطلاعات را دارند؛ اما قیمت‌های بسیار خوبی را در آن‌ها می‌توانید پیدا کنید. بدون شک ارزش نگاه کردن را دارند.

بلیط ارزان هواپیما

۴. پرواز خود را هفت هفته پیش از سفر رزرو کنید

هرچند خیلی علمی نیست، اما پیشنهاد می‌شود که (برای پروازهای محلی و کوتاه‌مدت) بهترین زمان برای یافتن پرواز ارزان هفت هفته پیش از خرید بلیط هواپیما است. برای پروازهای طولانی مانند پروازهای بین قاره‌ای، ۱۸ هفته پیش از پرواز رزرو کنید.

 • هرگز لحظه آخر بلیط رزرو نکنید. با اینکه برخی هواپیمایی‌ها برای اینکه صندلی خالی نماند، بلیط‌های لحظه آخری را با قیمت پایین‌تری ارائه می‌دهند، اما این استراتژی همیشه کاربردی نیست.

بلیط ارزان هواپیما

۵. قیمت پروازهای یک‌طرفه را بررسی کنید

خود را محدود به بلیط‌های دوطرفه نکنید. با اندکی جست‌وجو متوجه می‌شوید که خرید دو بلیط یک‌طرفه ارزان‌تر از خرید یک بلیط دوطرفه است. ممکن است یک ایرلاین یک پرواز یک طرفه بسیار عالی داشته باشد و ایرلاین دیگری یک بلیط برگشت بسیار مناسب با قیمت خوب را ارائه کند.

 • از خرید از ایرلاین‌های مختلف نترسید و اگر می‌دانید این کار باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود حتما انجامش دهید.
 • اگر از این شیوه استفاده می‌کنید، پارکینگ فرودگاه را از یاد نبرید. شرکت‌های هواپیمایی مختلف از فرودگاه یکسان استفاده نمی‌کنند. ممکن است پرواز برگشت شما در فرودگاهی متفاوت از فرودگاه رفت شما فرود بیاید.

شیوه دوم: صرفه‌جویی در هزینه‌ پروازها

بلیط ارزان هواپیما

۱. از قوانین و هزینه‌های بار آگاهی پیدا کنید

برخی از ایرلاین‌های ارزان‌قیمت بابت هر باری که حمل می‌کنند، هزینه‌ای مجزا از مسافران می‌گیرند. یکی از دلایلی که در نگاه اول این هواپیمایی‌ها ارزان به نظر می‌رسند، این است که به‌طور معمول این هزینه‌ها در فاکتور نوشته نمی‌شوند. این دستمزدها درست پس از چک اوت جمع بسته می‌شوند.

 • به‌طور معمول، ایرلاین‌ها برای بارهایی با اندازه‌های مختلف، هزینه‌های مختلفی می‌گیرند، بنابراین حتما قوانین آن‌ها را از قبل بررسی کنید.
 • حتما از محدودیت‌های ایرلاین‌ها برای حمل بار مطلع شوید. قوانین و هزینه‌های چمدان‌ها و وسایل شخصی مانند کوله‌پشتی و کیف دستی را جست‌وجو کنید.

بلیط ارزان هواپیما

۲. به‌دنبال تخفیف‌ها و/ یا پیشنهاد‌ها خاص بگردید

دانشجویان زیر ۲۶ سال مشمول برخی تخفیف‌ها می‌شوند. زمانی‌که در وب‌سایت ایرلاین‌ها جست‌وجو می‌کنید، به‌دنبال کد تخفیف دانشجویی بگردید. گاهی برای خانواده‌ها یا گروه‌های پرجمعیت تخفیف یا کاهش هزینه درنظر می‌گیرند.

 • اگر تخفیفی در فهرست وب‌سایت مشاهده نکردید، حتما تماس بگیرید و به‌طور مستقیم از آن‌ها راجع‌به تخفیف‌هایی که مشمول شما می‌شود پرس‌وجو کنید.

بلیط ارزان هواپیما

۳. برای هشدارهای لازم در بخش ایمیل ثبت‌نام کنید

چند وب‌سایت (هواپیمایی‌های ارزان) را جست‌وجو کنید و برای اخبار جدید، ایمیل خود را به آن‌ها بدهید. با این کار تمام ایرلاین‌ها اطلاعات خود را، از جمله فروش بلیط، مسیرهای جدید، بلیط‌های ارزان‌قیمت، پروازهای لحظه آخری و... برای شما ارسال می‌کنند. از دیگر مزیت‌های این کار این است که دیگر لازم نیست تا دفترهای هواپیمایی بروید.

 • عصرهای سه‌شنبه، رایج‌ترین زمان برای دریافت ایمیل‌های پروازهای لحظه آخر پایان هفته است. اگر صندلی‌های خالی زیادی وجود داشته باشد، برای پر شدن آن‌ها تخفیف‌های بسیار زیادی می‌دهند و خبر آن را برای شما ایمیل می‌کنند.

بلیط ارزان هواپیما

۴. به برنامه وفاداری هواپیمایی‌های ارزان بپیوندید

حتی اگر گه‌گاه پرواز می‌کنید، در برنامه‌‌های پاداش ثبت‌نام کنید. این برنامه‌ها به شما این فرصت را می‌دهند تا با هر بار پرواز امتیازهای بسیاری جمع کنید. با جمع‌آوری این امتیازها می‌توانید از تخفیف‌ها و دیگر مزیت‌های هواپیمایی بهره‌مند شوید.

بلیط ارزان هواپیما

۵. پرواز خود را به‌صورت آنلاین رزرو کنید

به‌طور معمول، هواپیمای‌های ارزان‌قیمت، برای کسانی که به‌صورت آنلاین پرواز خود را رزرو می‌کنند تخفیفاتی قائل می‌شوند. با هواپیمایی مورد نظر تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید؛ اما زمانی‌که از خرید خود مطمئن شدید، حتما ازطریق وب‌سایت آن را خریداری کنید. معمولا هواپیمایی‌ها تخفیف‌های خود را در سایت‌های خود اعلام می‌کنند؛ بنابراین اگر حضوری یا با تماس پرواز خود را رزرو کنید، از این تخفیف‌ها و مزایا مطلع نمی‌شوید.

 • رزرو اینترنتی بلیط هواپیما این فرصت را به شما می‌دهد تا پیش از خرید، به‌طور کامل و دقیق همه چیز را بررسی کنید و از هزینه‌های پنهان باخبر شوید.

روش سوم: اطمینان از یک پرواز امن و رضایت‌بخش

بلیط ارزان هواپیما

۱. مراقب هزینه‌های مخفی باشید

بسیاری از ایرلاین‌های ارزان‌قیمت، قیمت‌های بسیار عالی را به شما پیشنهاد می‌کنند؛ اما زمانی‌که آماده پرداخت می‌شوید، تازه به هزینه‌های پنهان پی‌می‌برید. برای آگاهی از این هزینه‌ها حتما وب‌سایت خط هوایی را بررسی کنید و پیش از چک اوت، فهرست هزینه‌ها را بخوانید. گزینه‌ی «خرید» را تا زمانی‌که صفحه‌ها را کامل نخواند‌ه و هزینه‌ها را بررسی نکرده‌اید، انتخاب نکنید. با این کار می‌توانید از شر برخی هزینه‌ها خلاص شوید و در پول خود صرفه‌جویی کنید.

 • از قوانین کنسل شدن ایرلاین آگاه شوید. گاهی کنسل کردن تاثیری در پرداخت برخی هزینه‌ها ندارد.
 • اگر مسئله‌ای بیش از حد خوب به نظر رسید و به واقعیت نزدیک نبود، حتما واقعی نیست. در صورت لزوم تماس بگیرید و از آن مطمئن شوید.

بلیط ارزان هواپیما

۲. دوباره بررسی کنید و طبق قوانین مربوط‌به حمل بار پیش بروید

هواپیمایی‌های ارزان معمولا قوانین بسیار سختی نسبت به حمل چمدان و بارها دارند و زیر پا گذاشتن این قوانین می‌تواند هزینه‌های قابل‌توجهی را برای شما دربرداشته باشد. همیشه پیش از پرواز، چمدان و بارهای خود را وزن و بررسی کنید. از حدس زدن یا نگاه سرسری انداختن بپرهیزید. مطمئن شوید که بارهای شما از حد مجاز نگذشته باشند.

 • حتما بررسی کنید که مجاز به حمل چند چمدان هستید. همه ایرلاین‌ها محدودیت‌هایی دارند.

بلیط ارزان هواپیما

۳. از امکاناتی که هواپیمایی‌های ارزان ارائه نمی‌دهند، آگاه شوید

این هواپیمایی‌ها به این خاطر ارزان هستند که برخی امکانات را ارائه نمی‌دهند. هواپیماها قدیمی‌تر و صندلی‌ها کوچک‌تر هستند، فضای کافی برای پاهای شما وجود ندارد، غذا، نوشیدنی، اینترنت بی‌سیم و سرگرمی ندارند. قوانین حمل بار بسیار سخت است و می‌تواند هزینه‌های بسیاری برای شما دربرداشته باشد.

 • اگر می‌خواهید با ایرلاین‌های ارزان سفر کنید، نباید انتظار پروازهایی با سرویس کامل را داشته باشید.

۴. همه چیز را درباره هواپیمایی‌های ارزان یاد بگیرید

پیش از خرید از یک هوایمایی که نمی‌شناسید، از گزارش‌های امنیت، مسائل سرویس و نگه‌داری، میزان سروقت بودن پروازها و غیره آگاه شوید.

بلیط ارزان هواپیما

۵. نظرات مشتریان را بخوانید

این کار به شما در تجربه‌هایی که در آن پرواز قرار است به‌دست آورید کمک بسیار می‌کند. گزارش‌ها و نظرات درباره همه چیز از جمله هزینه‌های مخفی که مشتریان قبل، گرفتار آن شده‌اند شما را آگاه می‌کند. البته به یاد داشته باشید که گاهی اغراق در این نظرات ممکن است زیاد باشد.

 • همیشه شکایت‌هایی را که مشتریان مختلف درباره یک موضوع مشترک دارند جدی بگیرید. این شکایات به احتمال زیاد درست هستند.
 • به قسمت نظرات مشتریان ایرلاین مورد نظر بروید و تمام آن‌ها را بخوانید. اگر چنین بخشی وجود نداشت، آن را به‌صورت جداگانه در گوگل جست‌وجو کنید.


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده