// پنجشنبه, ۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۵

تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی چیست؟

بلیط چارتر و بلیط سیستمی دو گزینه برای خرید بلیط هواپیما محسوب می‌شوند که از نظر هزینه و شرایط با یکدیگر تفاوت دارند.

مقاله‌ مرتبط:

امروزه واژه‌ چارتر را به عناوین گوناگون بارها از آژانس‌های مسافرتی و پیامک‌های تبلیغاتی شنیده و دیده‌ایم؛ بسته‌های مسافرتی هیجان‌انگیزی که با قیمت‌های مناسب توسط شرکت‌های مسافرتی پیشنهاد داده می‌شوند تا علاقه‌مندان سفر را وسوسه کنند. از طرفی ناگفته نماند که بخش قابل‌توجهی از پروازهای کشورمان به واسطه‌ی این شرکت‌ها توسط پروازهای چارتر انجام می‌شود.

ولی سوالی که شاید برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود این است که بلیط چارتر چیست و چرا پرطرفدار است؟ یا بلیط چارتر به کدام دسته از بلیط‌ها اطلاق می‌شود؟ در ادامه، درباره چارتر، ویژگی‌ها و نکات مرتبط با آن توضیحاتی را خواهیم داد.

البته اگر شما نیز قصد خرید بلیط چارتر را دارید، با استفاده از کجارو می‌توانید بلیط هواپیما چارتر ارزان به مقصد مورد نظر خود را بیابید و از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید.

چارتر

چارتر چیست؟

قبل از هر موردی لازم است به‌معنی واژه‌ی چارتر اشاره کنیم. «چارتر» (Charter) در لغت به‌معنی «دربست کرایه دادن» است؛ حال آن‌که منظور از این واژه در صنعت گردشگری و هواپیمایی، اجاره‌ هواپیما و مشخصا صندلی‌های آن در پروازهای گوناگون است. درواقع آژانس‌های مسافرتی همه یا تعدادی از صندلی‌های یک هواپیما را از یک ایرلاین اجاره می‌کنند و بلیط آن‌ها را در قالب پرواز چارتر، مستقیما به مسافران می‌فروشند.

چارتر در لغت به‌معنی دربست کرایه دادن است

طبیعتا با این تعریف، شرکت‌های مسافرتی سعی در چارتر کردن پروازهای پرطرفدار، در بازه‌های زمانی مناسبت‌تر، دارند. آژانس‌های مسافرتی می‌توانند بسته به این عوامل، پروازها را برای مدت مشخصی اجاره کنند. برای مثال، پروازهای تهران - استانبول از جمله پروازهایی است که همواره در طول سال مسافران متعددی را به خود می‌بیند؛ ازاین‌رو معقولانه‌تر است که شرکت‌های هواپیمایی این پرواز را سالیانه اجاره کنند. لازم به اشاره است که شرکت‌های هواپیمایی با چارتر کردن پروازها، با وجود ارائه‌ی بلیط‌های ارزان‌تر، سود خود را می‌برند؛ چراکه می‌توانند تا جای ممکن صندلی‌های هواپیما را پر کنند. به همین دلیل است که هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شویم، قیمت بلیط هواپیما کاهش پیدا می‌کند؛ زیرا شرکت‌های هواپیمایی هزینه‌ی تک‌تک صندلی‌ها را به خط هوایی پرداخته‌اند و قصد جبران پول خود را به بهترین نحو دارند.

بلیط هواپیما

از طرف دیگر مسافران نیز می‌توانند با خرید بلیط‌های چارتر سود ببرند و در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی کنند؛ با این تفاوت که پرواز چارتر انعطاف‌پذیری پروازهای معمولی را ندارد. در حالت معمول برای خرید بلیط پروازهای سیستمی، مسافر می‌تواند ماه‌ها قبل از سفر، باتوجه‌به نیاز خود و همچنین مقصد و زمان سفر، بلیط مدنظر را خریداری کند و حتی به هر دلیلی پس از خرید، آن را با کسر مبلغی پس دهد. در حالی‌که در پرواز چارتری چنین انعطاف‌پذیری‌هایی وجود ندارد. در پرواز چارتر امکان تغییر تاریخ و زمان پرواز وجود ندارد و اگر مسافر به هر دلیلی پس از خرید، از سفر خود منصرف شود، امکان استرداد وجه بلیط وجود ندارد و درواقع پول بلیط سوخت می‌شود.

بلیط هواپیما

برنامه‌ریزی سفر

پروازهای وسط هفته، هزینه پایین‌تری نسبت به پروازهای آخر هفته دارند

به‌دلیل عدم انعطاف‌پذیری پروازهای چارتر، چاره‌ای وجود ندارد جز آن‌که مسافر در برنامه‌ریزی‌های خود انعطاف‌پذیری به خرج دهد. برای سفرهای کاری و ضروری، خرید بلیط چارتر تا حدی مشکل است؛ زیرا این سفرها در زمان مشخص و تحت عوامل به‌خصوصی صورت می‌گیرند. اما در سفرهای تفریحی و غیر اضطراری، مسافر می‌تواند با اندکی تغییر در برنامه‌ی خود، سود به مراتب بیشتری ببرد.

از آنجایی‌که تعیین زمان پرواز چارتر دست مسافر نیست، پس بهتر است مسافر حساسیت کمتری در این مورد به خرج دهد. به‌طور کلی به یاد داشته باشید، پروازهایی که در روزهای وسط هفته صورت می‌گیرند هزینه‌ پایین‌تری از پروازهای آخر هفته دارند. درهرصورت با رصد کردن پروازهای چارتر و انعطاف در برنامه‌های خود، می‌توانید با بهترین قیمت‌ها سفر کنید.

بلیط هواپیما

ظرفیت هواپیما

همان‌طور که اشاره شد شرکت‌های مسافرتی اقدام به خرید صندلی‌های هواپیمای یک خط هوایی در پرواز مشخصی می‌کنند؛ به همین دلیل تا ساعات نزدیک به پرواز نیز اقدام به فروش بلیط می‌کنند. تورهای معروف به تور لحظه آخری نیز به همین منظور بلیط‌ها را در بسته‌های تخفیفی بسیار ارزان‌قیمت‌تر از حالت معمول ارائه می‌دهند. این نکته را به یاد داشته باشید که به‌طور معمول فروش بلیط‌های چارتر از حدود یک ماه پیش از پرواز آغاز می‌شود.

چارتر

خوب جست‌وجو کنید

امروزه در بسیاری از زمینه‌ها فضای رقابتی قابل‌توجهی به وجود آمده است. این موضوع در خرید بلیط‌های پروازهای چارتر نیز صدق می‌کند. به همین دلیل برای خرید بلیط چارتر به هر شیوه‌ای جست‌وجو کنید. از آژانس‌های مسافرتی گوناگون گرفته تا گشت‌وگذار در اینترنت و فضاهای مجازی، گزینه‌هایی هستند که باید امتحان کنید. با این کار می‌توانید بلیط‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید تا بهترین خرید و بالاترین سود را کرده باشید. با کمی وقت گذاشتن و دقت به خرج دادن می‌توانید بلیط مناسب خود را از میان سایت‌ها و مراکز متعدد مربوطه خریداری کنید.

در انتها یادآوری می‌شویم که با کمی حوصله و دقت به خرج دادن و همین‌طور رعایت موارد ذکر شده، می‌توانید با هزینه‌ی به مراتب کمتری، با جیب‌های به مراتب پرپول‌تری، سفر به مراتب راحت‌تری را تجربه کنید!


منبع کجارو
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده