نویسنده: مهدی اسدی
// دوشنبه, ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۶

مادربردهای Z790 اینتل با پشتیبانی از حافظه DDR5-6800 و DDR4-5333

اولین جزئیات از مشخصات فنی مادربردهای نسل جدید Z790 اینتل در فهرست یک فروشگاه آنلاین دیده شده که به پشتیبانی از حافظه‌های پرسرعت DDR5 تا سرعت ۶۸۰۰ مگاترانسفر بر ثانیه اشاره دارد.

اسنادی از مشخصات فنی مادربردهای سری Z790 ساخته‌ی MSI ازطریق وبسایت videocardz منتشر شده که پشتیبانی از حافظه‌های JEDEC DDR5-5600 به‌صورت پیشفرض را تأیید می‌کند. این قابلیت برای نسل دوازدهم پردازنده‌های اینتل در سطح ۴۸۰۰ مگاترانسفر بر ثانیه قرار داشت. حالا مادربردهای سری MSI MEG Z790 تا سقف 6800MT/s را در یک DIMM به ازای هر کانال و پیکربندی 1-rank پشتیبانی می‌کنند. برای یک حافظه‌ی 2-rank، این سرعت تا 6400MT/s کاهش خواهد یافت.

برای مقایسه در نظر داشته باشید که مادربردهای پریمیوم Z690 شرکت MSI مانند GODLIKE و ACE یا UNIFY از حافظه DDR5 تا سرحد سرعت ۶۶۶۶ مگاترانسفر بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند.

مشخصات مادربردهای Z790 اینتل

اما علاوه‌بر این برخی مادربردهای Z790 نیز با پشتیبانی از حافظه DDR4 عرضه خواهند شد که سرعت آن‌ها نهایتا به 5333MT/s در پیکربندی 1DPC و 1-R می‌رسد. سریع‌ترین برد MSI Z690 DDR4 نهایتا از سرعت ۵۲۰۰ مگاترانسفر بر ثانیه برخوردار است.

جالب اینجا است که هیچ یک از مادربردهای MSI X670E که در فهرست رسمی این سایت قرار گرفته، جزئیاتی از مشخصات فنی حافظه تحت پشتیبانی خود را ارائه نمی‌کنند. بنابراین فعلا نمی‌توانیم به‌صورت قطعی بگوییم که از بین مدل‌های Z790 و X670E کدامیک از حافظه‌های سریع‌تری پشتیبانی می‌کند. البته ممکن است هیچ تفاوتی هم بین آن‌ها نباشد.

پشتیبانی از DDR5 در مادربردهای Z790

درواقع هیچ یک از شرکت‌های ASUS، گیگابایت یا ASRock مشخصات حافظه تحت پشتیبانی پلتفرم‌های خود را در سایت خود قرار ندادند و Biostar تنها سایتی بوده که اقدام به این کار کرده است. براساس مشخصات مادربردهای X670E Valkyrie، این پلتفرم حداکثر از حافظه اورکلاک شده‌ی DDR5-6000 پشتیبانی خواهد کرد.

از طرفی AMD هنوز جزئیات تکنولوژی EXPO خود را برای اورکلاک حافظه‌های DDR5 ارائه نکرده است. این اطلاعات تاکنون توسط AMD یا هیچ یک از شرکای تجاری این شرکت تأیید یا تکذیب نشده است.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده