استودیوی هاوس هاوس با بازی Untitled Goose Game به همگان نشان‌ می‌دهد که برای سرگرم‌کردن بازیکنان نیازی به دنیایی پرزرق و برق نیست.

این روزها دیگر به بازی‌های جهان باز و پرزرق و برق عادت کرده‌ایم، محصولاتی که حداقل ۷۰ ساعت بازیکنان را سرگرم‌ می‌کنند و دروغ نیست اگر بگوییم که بدنه اصلی صنعت گیم‌ را در دستان خود گرفته‌اند. اما دراین‌میان استودیوهایی نیز فعالانه در حال انتشار بازی‌های کوچک اما ارزشمند هستند، استودیوهایی که در ابتدا شاید ایده‌ آن‌ها احمقانه به نظر برسد ولی با نگاهی به محصول نهایی متوجه می‌شوید که اتفاقا نوآوری بخشی از ساخته‌ی آن‌ها است. چندسالی از زمان محبوبیت بازی‌های شبیه‌سازی می‌گذرد؛ بازی‌هایی که گاهی شما را در نقش یک بز به ماجراجویی می‌برند و گاهی نیز شما را به‌عنوان یک خلبان برای هدایت هواپیما آماده می‌کنند. با نگاهی به بازی‌های شبیه‌سازی ساخته شده تا به امروز با بازی‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شویم که برخی از آن‌ها شکست خورده‌اند و برخی دیگر توانسته‌اند تا نظر مثبت منتقدان را جلب کنند. دلیل این مقدمه انتشار یکی از بازی‌های عجیب سال ۲۰۱۹ است. بازی Untitled Goose Game، محصول استودیوی هاوس هاوس با قرار دادن بازیکن در نقش یک غاز ماجراجویی دو تا سه ساعتی را به شکلی رقم می‌زند که در پایان از تمام شدن آن غمگین می‌شوید در ادامه با بررسی بازی Untitled Goose Game همراه زومجی باشید تا ببینیم این‌بار استودیوی هاوس هاوس که پیش از این نیز انتشار بازی Push Me Pull You را در کارنامه خود دارد، در محصول جدید خود نیز بازهم توانسته موفق عمل کند یا خیر.

 بازی Untilted Goose Game

مخفی‌کاری و حل پازل‌ها برای به پایان رساندن اهداف از جمله‌‌ی کارهایی است که در بازی باید انجام دهید

Untitled Goose Game نه یک بازی شبیه‌سازی تمام عیار است و نه محصولی است که نخواهیم آن را جدی بگیریم. بازی از جایی آغاز می‌شود که غاز ماجراجوی از مخفی‌گاه خود بیرون می‌آید و با عبور از رود خروشان خود را به باغچه پیرمردی تنها می‌رساند. Untitled Goose Game سعی دارد تا روایتی متفاوت را بازگو کند؛ روایتی که در آن شاهد داستانی نیستیم اما در انتها جمع‌بندی شاید خنده‌داری را به بازیکن ارائه می‌دهد. پایان‌بندی بازی می‌تواند نوید دهنده بسته‌های الحاقی بیشتر یا شاید مأموریت‌های جدیدتر برای آزار و اذیت مردم روستایی کوچک در آینده باشد بااین‌حال باید گفت با وجود سرگرمی چندساعتی با ارزش، Untitled Goose Game ارزش تکرار پایینی برای بازیکنان خواهد داشت. گیم‌پلی سادگی خود را در طول ماجراجویی حفظ می‌کند، اما این سادگی ساختار مشخصی دارد. در جریان بازی باید چک کردن فهرست کار‌های غاز، داستان را برای به پایان رساندن اهداف مشخص و به جنون رساندن ساکنین به پایان برسانید. چک‌فهرست مورد نظر یا به بیان ساده‌تر کارهایی که باید به پایان برسانید از مجموعه‌ای از حرکات خنده‌دار برای ما و جنون آمیز برای روستاییان تشکیل شده است. فرضا در یکی از بخش‌ها مجبور شدم تا روزنامه مردی میان‌سال را بدزدم و بنده‌خدا را سردرگم رها کنم. از طرفی در جای دیگر بازی باید به‌دنبال کودکی عینکی بدوید تا کودک به داخل باجه تلفن فرار کند. حال با تماس کودک با خانوده‌اش آن‌ها از مغازه بیرون می‌آیند و شما می‌توانید به شیطنت‌های خود در مغازه ادامه دهید.

فهرست اهداف از مجموعه کارهای کوتاه تشکیل شده‌اند که گاهی می‌توانند چالش برانگیز باشند، اما باید گفت که این چالش آنچنان وقتگیر نبوده و در انتها به‌راحتی با نگاهی به گزینه‌های موجود، هدف مورد نظر غاز را برای باز کردن راه ورود به سایر بخش‌های روستا پیدا می‌کنید. اما مخفی‌کاری یکی از بخش‌های سرگرم‌کننده بازی است. برای انجام یک سری امور باید به‌صورت مخفیانه و با پایین‌ آوردن سرغاز حرکت کنید تا با دوری از دید انسان‌ها وسایل آن‌ها را بدزدید. فارغ از دزدی، غاز زیبای داستان می‌تواند مجموعه‌ای از خراب‌کاری‌ها را نیز انجام دهید. خراب‌کاری‌هایی که حتی گاهی باعث ضرر مالی به ساکنین روستا می‌شود. پازل‌های Untitled Goose Game ساده هستند، اما اینکه به چه شکلی و با چه ترتیبی آن‌ها را انجام دهید به عهده شما گذاشته شده است. شاید همین آزادی عمل باشد که باعث می‌شود تا بازیکن تا انتها گذر زمان را متوجه نشود و با شیطنت‌های غاز همراه باشد. هدف نهایی در هر بخش بازی دیوانه کردن مردم بیچاره است تا با نوشتن یا گذاشتن علامت ورود غاز ممنوع، مخالفت‌شان را از حضور شما نشان دهند.

 بازی Untilted Goose Game

با وجود مأموریت‌های مخفی، کمبود آن‌ها در انتهای بازی احساس می‌شود

خوشبختانه سازندگان برخی اهداف مخفی را نیز در بازی گنجانده‌اند که باید خودتان به‌دنبال آن‌ها بگردید و هدف مخفی را به پایان برسانید. تقریبا تمام بخش‌های بازی حداقل یک هدف مخفی دارد و به شخصه تلاش زیادی برای پیدا کردن آن‌ها کردم. ایکاش سازندگان اهداف بیشتری را برای بالا بردن ارزش تکرار ایجاد می‌کردند. دزدیدن کفش‌ها، گره زدن کفش‌های بچه، تقدیم گل به شخصیت‌ها، ترسناندن ساکنین با حرکت آرام در پشت آن‌ها و درنهایت مخفی شدن در گیاهان برای دورماندن از نظر روستاییان، تنها بخش خیلی کوتاهی از بازی را تشکیل می‌دهند. شما می‌توانید در آب شنا کنید، قادر به بازکردن شیرآب یا حتی کندن میوه‌های باغچه‌بان بیچاره هستید. از طرفی بازی طراحی زیبایی مناسب با ماجراجویی فانتزی دارد. استفاده از رنگ‌های مختلف برای ساخت نقشه‌ی بزرگ و یکپارچه بازی برای یک محصول مستقل، Untitled Goose Game را به یکی از بازی‌های زیبا اما ساده ۲۰۱۹ تبدیل کرده است.

سازندگان در جای جای بازی سعی دارند تا اشیاء متفاوتی را در اختیار بازیکنان قرار دهند. تقریبا قادر به برداشتن و حرکت دادن انوع و اقسام اشیاء در دنیای بازی هستید. البته لزوما نیاز به برداشتن بسیاری از اشیاء از رادیو بگیرید تا گلدان و میز، اسباب‌بازی ندارید، اما می‌توانید با برداشتن آن‌ها باعث گیج شدن یا عصبانیت صاحب آن‌ها شوید؛ عصبانیتی که گاهی باعث حرکت آن‌ها از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگر می‌شود و در نتیجه آسان‌تر می‌توانید فهرست‌ کارهای‌تان را کامل کنید. نقشه بازی همان‌طور که اشاره شد کاملا یکپارچه طراحی شده اما در ابتدای بازی به تمام آن دسترسی ندارید. در نتیجه باید آرام آرام با دیوانه کردن صاحب هرخانه باعث شوید تا راه جدیدی برای ورود به منقطه بعدی باز شود. Untitled Goose Game هرچند یک بازی مترویدوینیا نیست، اما ساختار نقشه آن شما را به یاد بازی‌های این سبک می‌اندازند. با عبور از هر بخش بازی می‌توانید میان‌بر جدیدی را برای ورود خروج آسان‌تر و کوتاه‌تر باز کنید. میان‌برهایی که به‌ویژه در پایان بازی کاربردی هستند. از طرفی ساخته هاوس هاوس موسیقی آرامی نیز دارد که باتوجه‌به حرکات غاز و شرایطی که در آن قرار دارید تغییر می‌کند. به‌عنوان مثال زمانی‌که صاحبخانه متوجه برداشتن وسایلش می‌شود، موسیقی نیز ماهیتی تندتر پیدا می‌کند. خوشبختانه صداگذاری Untitled Goose Game مشابه با موسیقی با اتمسفر کلی حاکم بربازی مطابقت دارد و سازندگان انتخاب‌های درست و به‌جایی در این رابطه داشته‌اند.

 بازی Untilted Goose Game

بازی Untitled Goose Game در تمام بخش‌ها توانسته تا اثری سرگرم‌کننده را برای حداقل یکبار تجربه ارائه دهد. فارغ از ماجراجویی غاز شرور، بازیکن می‌تواند به آسانی از بسیاری از اهداف بازی عبور کند و پازل‌های ساده را حل کند. با وجود مأموریت‌های مخفی، به‌شدت در پایان بازی نبود مأموریت‌های بیشتر برای بالا بردن ارزش تکرار Untitled Goose Game احساس می‌شود. سازندگان می‌توانستند با افزودن برخی المان‌های بیشتر نظیر افزایش خانه‌ها و قرار دادن ساکنین جدید بعد از به پایان رسیدن بازی، شرایط را برای تجربه‌ای بیشتر  از دو ساعت فراهم کنند که متاسفانه این مهم را در بازی شاهد نیستیم. بااین‌حال، این موضوع چیزی از ارزش‌های بازی Untitled Goose Game کم نمی‌کند. محصولی که تنها ۳۰۰ مگابایت حجم دارد، اما قادر است تا بازیکنان را به مدت سه ساعت سرگرم خود کند. گرافیک فانتزی بازی به خوبی با ماهیت کلی Untitled Goose Game هماهنگی دارد و شاهد هیچگونه ایرادی که مانع پیشرفت در بازی شود نبودیم. اگر به‌دنبال یک بازی کوتاه برای تجربه در اوقات فراغت خود می‌گردید Untitled Goose Game بی‌شک یکی از اولین گزینه‌هایی است که باید برای خریداری و تجربه آن اقدام کنید.

بازی Untitled Goose Game براساس نسخه پی‌سی بررسی شده است.


منبع زومجی

Untitled Goose Game

بازی Untitled Goose Game به همگان ثابت می‌کند که برای ساخت محصولی سرگرم‌کننده نیازی به ساخت بازی پرزرق و برق و المان‌های شلوغ نیست. گیم‌پلی زیبای بازی در کنار مجموعه کارهایی که باید برای عبور از هر بخش نقشه یکپارچه بازی انجام دهید، باعث شده تا بازیکن تجربه‌ای سرگرم‌کننده و خنده‌دار را تجربه کند. با این حال بازی علی‌رغم پایان بندی خوب، ارزش تکرار پایینی دارد و سازندگان می‌توانستند با افزودن چالش‌های بیشتر، گیم‌پلی طولانی‌تری را برای بازیکنان رقم بزنند.
میثم خلیل زاده

8

نقاط قوت

  • - گیم‌پلی بدون ایراد بازی همراه با مخفی‌کاری جذاب
  • - طراحی زیبای محیط و آیتم‌های که می‌توانید بدزدید
  • - ماجراجویی سرگرم‌کننده و گاها خنده‌دار
  • - موسیقی هماهنگی کاملی با اتمسفر بازی دارد

نقاط ضعف

  • - ارزش تکرار پایین علی‌رغم پایانی عجیب
  • - آسان و کوتاه بودن فهرست کارهایی که باید انجام دهید
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده