نویسنده: یاشار ظروفی
// دوشنبه, ۱۱ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۱۶

دسته جدید استیم دک معرفی شد

ولو از کنترلر جدید و رسمی استیم دک با نام هوری‌پد رسما رونمایی کرده است.

حدود پنج سال بعد از تجربه ناموفق کنترلر استیم که توسط شرکت Valve تولید شده بود، یک کنترلر جدید با لایسنس رسمی استیم در حال ساخت است. این دسته بازی جدید توسط شرکت Hori ساخته می‌شود و فعلا قرار است که فقط برای بازار ژاپن عرضه شود. نام دقیق این دسته بازی بی‌سیم که با محوریت اتصال به کامپیوتر ساخته می‌شود، هوری‌پد (Horipad) است و با دکمه‌های اختصاصی استیم دک و پشتیبانی از حسگر ژیروسکوپ، مشابه با آنچه روی این کنسول دیدیم، طراحی شده است.

این دسته قابلیت پشتیبانی از بلوتوث و کابل USB تایپ سی را دارد و از این دو روش می‌توان برای اتصال آن به دستگاه‌های مختلف استفاده کرد. با وجود تمام شباهت‌هایی که هوری‌پد با دسته استیم‌کنترلر دارد، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد تا نتوانیم آن را نسخه دوم استیم‌کنترلر بدانیم. هوری‌پد موتورهای ویبره، دکمه‌های چهارگانه قابل تنظیم پشت کنسول و صفحه لمسی مشهور استیم دک را ندارد و از این نظر با استیم‌کنترلر نیز تفاوت دارد.

نقشه دکمه های کنترلر بیسیم هوری پد برای استیم button mapping of horipad for steam controller

هوری‌پد در تاریخ ۹ آبان ۱۴۰۳ در چهار رنگ مشکی، سفید، زرد نئونی و بنفش یاسی و با حدود قیمتی ۵۰ دلار آمریکا، به بازار ژاپن عرضه شود. با اینکه هنوز شرکت سازنده این دسته صحبتی از احتمال عرضه آن به بازار دیگر کشورها نکرده است اما با وجود شباهت زیاد این دسته به دسته سیمی Horipad Pro که برای کنسول‌های ایکس باکس عرضه شده‌، می‌توان احتمال داد که در صورت دریافت بازخورد مثبت از بازار ژاپن، دارندگان کنسول استیم دک در دیگر کشورها هم می‌توانند از تجربه این دسته جدید لذت ببرند.

این دسته بازی احتمالا مشکلاتی نیز خواهد داشت. برای مثال هوری‌پد بی‌سیم است و ازطریق بلوتوث داخلی به استیم دک متصل می‌شود که نسبت به اتصال ازطریق دانگل بلوتوثی، پایداری کمتری دارد یا در مثالی دیگر، چهار دکمه قابل برنامه‌ریزی استیم دک در این دسته به شکلی نامتعارف طراحی شده و برخلاف موقعیت دکمه‌های روی استیم دک که پشت کنسول و به‌راحتی در دسترس گیمر قرار دارد، هوری‌پد دو دکمه در پشت دستگاه و دو دکمه وسط پنل جلویی دسته و دقیقا پایین تریگر سمت راست و پایین دکمه‌های چهارگانه اصلی قرار دارد که به‌نظر نمی‌آید کار با آن‌ها خیلی راحت باشد.

کنترلر بیسیم هوری پد برای استیم دک با قابلیت اتصال بلوتوثی و با کابل تایپ سی

با اینکه به نظر می‌آید ولو ریسک زیادی را برای دوباره طی کردن مسیری که قبلا در آن شکست خورده، متحمل شده است اما باید منتظر بمانیم و ببینیم که این کنترلر جدید به بازار کشورهای دیگر هم راه پیدا می‌کند یا خیر. تصمیم هوری برای عرضه این محصول به‌صورت انحصاری در کشور محل تولد خود از نظر تجاری به‌نظر منطقی می‌آید اما احتمالا خبر از رشد گیمرهای کامپیوتری در این کشور نیز می‌دهد.

بازار کنسول‌های دستی در ژاپن چنان داغ است که Valve تصمیم گرفته تا دوباره شانس خود را با همکاری شرکتی دیگر در این بازار امتحان کند. طبق آماری که این شرکت اخیرا منتشر کرده بود می‌توان به وضوح دید که نرخ دسته‌های بازی غیررسمی که گیمرها برای بازی با استیم دک استفاده می‌کنند، رشد داشته و حالا زمان آن رسیده که خود ولو یک دسته رسمی و یکپارچه هماهنگ با نرم‌افزار و سخت‌افزار استیم دک به بازار عرضه کند.

نظر خود را درباره این دسته بازی جدید با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


منبع theverge
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده