// سه شنبه, ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۵۹

صدر نشینی GTA V در جدول فروش اروپا در ماه جولای ۲۰۲۳

بازی GTA V به‌لطف تخفیفات تابستانی توانسته است رتبه اول چارت ماه ژوئیه منطقه اروپا را از آن خود کند.

اخیرا به‌لطف اطلاعات GSD که شامل فروش دیجیتالی اکثر بازی‌های AAA ناشران در هر کشور اروپایی و فروش فیزیکی بازارهای بزرگ این منطقه می‌شود، چارت فروش ماه ژوئیه ۲۰۲۳ در این قاره مشخص شده است. در این ماه در اروپا ۱۱.۶ میلیون بازی کنسول و پی‌سی فروخته شده که ۳۴ درصد بیشتر از بازه مشابه سال گذشته است. دانلودهای دیجیتالی تقریبا ۷.۹ میلیون بوده که افزایش ۶۰ درصدی است و فروش فیزیکی هم ۳.۷۵ میلیون بوده که رشد ۰.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

تخفیفات بزرگ تابستانی روی پلی استیشن و ایکس باکس باعث تغییرات عظیمی در جدول شد و بازی Grand Theft Auto 5 راک‌استار بار دیگر به رتبه اول بازگشته است. بازی Red Dead Redemption 2 از همین شرکت هم در رتبه سوم جا خوش کرده است. هر دو بازی روی کنسول‌ها و مخصوصا پلی استیشن تخفیف خورده بودند.

بالاترین رتبه یک بازی جدید در این ماه Pikmin 4، انحصاری نینتندو سوییچ در رتبه یازدهم بود؛ هرچند گفتنی است آمار بازی‌های نینتندو شامل فروش دیجیتالی نمی‌شود. شاید این رتبه چندان چشم‌گیر به نظر نرسد، اما برای دو هفته اول در بازار، فروش بازی مدنظر ۸۱ درصد بیشتر از بازی Pikmin 3: Deluxe است که در اکتبر ۲۰۲۰ عرضه شده بود.

موجودات مختلف و بامزه بازی Pikmin 4

در بخش سخت‌افزاری هم ۴۹۳ هزار کنسول گیمینگ در کشورهای اروپایی فروش رفته که ۶۲.۵ درصد بیشتر از ژوئیه ۲۰۲۲ و ۲ درصد کمتر از ژوئن امسال است. البته این آمار شامل دو بازار بزرگ بریتانیا و آلمان نمی‌شود. پلی استیشن 5 به‌راحتی صدرنشین این ماه بود و فروش این کنسول ۲۴۴ درصد بیشتر از ژوئیه سال قبل است. PS5 در ژوئیه با تخفیف رو‌به‌رو شده بود و همین باعث شده فروشش نسبت به ژوئن هم ۲۴ درصد رشد داشته باشد. در کل فروش کنسول جدید سونی از ابتدای سال تاکنون ۲۰۳ درصد در مناطق تحت نظر افزایش یافته است.

رتبه دوم هم به نینتندو سوییچ اختصاص یافته که فروش آن ۹ درصد کمتر از ژوئیه سال گذشته است و فروش کلی این کنسول از ابتدای سال تاکنون مشابه سال ۲۰۲۲ است.

کاراکترهای بازی Grand Theft Auto V شرکت راک‌استار گیمز

جدول فروش اروپا در ژوئیه ۲۰۲۳

رتبه

نام بازیناشر بازی
۱Grand Theft Auto 5راک‌استار
۲FIFA 23الکترونیک آرتز
۳Red Dead Redemption 2راک‌استار
۴Diablo 4اکتیویژن بلیزارد
۵Hogwarts Legacyبرادران وارنر
۶The Legend of Zelda: Tears of the Kingdomنینتندو
۷The Crew 2یوبیسافت
۸F1 23الکترونیک آرتز
۹Call of Duty: Modern Warfare 2اکتیویژن بلیزارد
۱۰NBA 2K23توکی گیمز
۱۱Pikmin 4نینتندو
۱۲Elden Ringباندای نامکو
۱۳Mario Kart 8: Deluxeنینتندو
۱۴Tom Clancy's Rainbow Six: Siegeیوبیسافت
۱۵A Way Outالکترونیک آرتز
۱۶Grand Theft Auto Onlineراک‌استار
۱۷Civilization 6توکی گیمز
۱۸Call of Duty: Black Ops 2اکتیویژن بلیزارد
۱۹It Takes Twoالکترونیک آرتز
۲۰Final Fantasy 16اسکوئر انیکس


منبع GameIndustry
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده