نویسنده: آرش عیاری
// یکشنبه, ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۵

به روایت اینفوگرافیک؛ پینگ بالا و مشکل اتصال، بزرگ‌ترین مشکل ایرانی‌ ها در بازی‌ های آنلاین

بعد از تکمیل فرم توسط ۷۹۰ کاربر ایرانی بازی‌های آنلاین؛ حالا دید شفاف‌تری نسبت به مشکلات این قشر پدید آمده است. همراه زومجی باشید. 

مدتی پیش در زومجی خبر از طرحی دادیم که قرار بود تا مشکلات کاربران ایرانی بازی‌های آنلاین را پایش و بررسی کند. حالا بعد دریافت فرم از ۷۹۰ کاربر و با پایش این آمار،‌ موسسه پژوهشی دایرک اینفوگرافیکی از این تحقیق و تفحص منتشر کرده که خواندن اطلاعات آن خالی از لطف نیست. 

همکاری با وزارت ارتباطات و همینطور شرکت زیر ساخت و بررسی عوامل موجود نشان می‌دهد که ۵ مشکل عمده، مانع از امکان تجربه با کیفیت بازی‌های آنلاین توسط ایرانی‌ها می‌شود. تا پایان سال ۱۳۹۶، ۴۲ درصد از بازیکنان پلتفرم رایانه‌های شخصی و همینطور ۴۱ درصد از بازیکنان پلتفرم کنسول‌های خانگی، بازی‌ها را به صورت آنلاین هم تجربه می‌کنند. آماری که نشان از اهمیت زیرساخت‌های لازم برای تجربه‌ای کم‌نقص دارد. 

در همین راستا بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای دست به جمع‌آوری مشکلات بازیکنان آنلاین ایرانی زد و این اقدام بنیاد منجر به طرح مشکلات صدها کاربر این پلتفرم‌ها شد. با بررسی اطلاعات ارائه شده توسط ۷۹۰ بازیکن، مشکلات عمده بازیکنان آنلاین را می‌توان به ۵ مشکل پینگ بالا، عدم اتصال به سرور، محدودیت شبکه‌سازی در سرور، نوسان داشتن پینگ و قطع اتصال اینترنت دسته‌بندی کرد.

در زمینه بالابودن پینگ، میانگین پینگ اعلام‌شده با آی‌پی 8.8.8.8 عدد ۱۵۹ میلی‌ثانیه و میانگین پینگ اعلام‌شده با آی‌پی 127.127.218.217 عدد ۱۳۴ میلی‌ثانیه بوده است. این در حالی است که برای یک تجربه قابل‌قبول بازی آنلاین به پینگ زیر ۱۰۰ میلی‌ثانیه نیاز است.

در بخش عدم اتصال به سرور احتمالا با دو موضوع قطع ارتباط از سوی میزبان که تحریم‌ها می‌تواند یکی از دلایل آن باشند و فیلترینگ مواجهیم که اتصال به شبکه را مختل می‌کنند. در میان بازی‌های مختلف، ۵ بازی که بیشتر از باقی این مشکل را گزارش کرده‌اند به ترتیب مربوط به PES ،PUBG، بتلفیلد، فورتنایت و کالاف دیوتی هستند.

اما محدودیت شبکه‌سازی به شرایطی باز می‌گردد که کاربران بدون مشکل داخل شبکه هستند اما نمی‌‎توانند به فرد یا بازی خاصی متصل شوند. آنچه این وضعیت را تعیین می‌کند شرایط NAT Type بازیکن است. در شرایط Open NAT بازیکن می‌تواند بدون محدودیت از تمام ظرفیت بخش آنلاین بازی استفاده کند اما در شرایط Moderate NAT بازیکن گرچه می‌تواند به شبکه بازی متصل شود اما برخی از بخش‌های بازی ممکن است در دسترس او نباشند. همچنین در وضعیت Strict NAT بازیکن به Server متصل می‌‎شود اما سایر بازیکنان قادر به ارتباط گرفتن با او نیستند و در نتیجه نمی‌توان از فضای آنلاین بازی بهره برد.

نوسان‌داشتن پینگ از جمله سایر مشکلاتی است که توسط بازیکنان گزارش شده است. در واقع همان‌طور که پینگ بالا در بازی ایجاد تاخیر می‌کند، نوسان پینگ هم باعث ایجاد وقفه یا افت کیفیت بازی آنلاین می‌شود.

نهایتا قطع اتصال اینترنت به عنوان آخرین مشکل کلیدی شناسایی شده که حاصل از تحلیل اطلاعات به دست‌ آمده است. این مشکل به دلیل قطع اتصال اینترنت توسط ISP رخ می‌دهد. در واقع ممکن است کاربر بدون مشکل به سرور وصل شده و در فرایند شبکه‌سازی نیز دچار مشکل نشود اما به دلیل قطع ناگهانی اینترنت از بازی بیرون انداخته شود. در این بخش سرویس‌دهنده‌های مخابرات، ایرانسل، شاتل، پارس آنلاین و آسیاتک به ترتیب به عنوان 5سرویس‌دهنده‌ای شناسایی شده‌اند که دارای بیشترین فراوانی در میان پاسخگویان بوده‌اند.

بررسی‌های بیشتر مشکلات اشاره شده به تفکیک سرویس‌دهنده‌های اینترنت نیز نشان می‌دهد مشکل بالابودن پینگ بیش از همه در پیشگامان، عدم اتصال به سرور بیش از همه در آسیاتک، محدودیت در شبکه‌سازی بیشتر در مبین‌نت، نوسان داشتن پینگ بیش از همه در پیشگامان و قطع اتصال اینترنت نیز بیشتر در صبانت گزارش شده است.

همچنین مشخص شده است که مشکل بالا بودن پینگ بدترین شرایط خود را در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۸، عدم اتصال به سرور بدترین وضعیت را در ساعات ۶ تا ۱۲، نوسان پینگ بدترین شرایطش را در بازه ۶ تا ۱۲، قطع اتصال اینترنت بدترین وضعیت را در ساعات ۱۲ تا ۱۸ و نهایتا محدودیت شبکه‌سازی بیشترین مشکلات خود را در ساعات ۱۸ تا ۲۴ شبانه‌روز تجربه می‌کنند.

در ادامه می‌توانید اینفوگرافیک را ببینید یا نسخه با کیفیت آن را از اینجا دانلود کنید. 

اینفوگرافیک


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده