نویسنده: افشین پیروزی
// یکشنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۶

سرور بازی‌های خارجی و فروشگاه‌هایی مثل PSN و استیم فیلتر نخواهند شد

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، اخیرا اعلام کرده که این بنیاد برنامه‌ای برای فیلتر کردن سرور بازی‌ها یا فروشگاه‌هایی مثل PSN و استیم ندارد.

چند روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، قصد فیلتر کردن بازی‌های خارجی غیرمجاز را دارد. این خبر باعث شد تا خیلی از گیمر‌های داخلی، تصور کنند که برنامه بنیاد، فیلتر کردن سرور بازی‌های ویدیویی مختلف یا فروشگاه‌هایی مثل فروشگاه پلی‌استیشن، ایکس‌باکس یا استیم است. در حالی که طبق اعلام امروز حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، این نهاد برنامه‌ای برای انجام این کار‌ها ندارد و کلا هدف مختلفی را دنبال می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، قویا تاکید می‌شود که طرح ارائه مجوز به بازی‌های خارجی که از سال آتی اجرایی می‌شود، ارتباطی به فیلتر شدن بازی‌های محبوب خارجی و مارکت‌های خارجی مثل استیم، اوریجین و همچنین سرور بازی‌های رایانه‌ای و کنسولی ندارد.

براساس این طرح، بازی‌های خارجی که به صورت رسمی روی مارکت‌های داخلی «عرضه تجاری» می‌شوند، پیش از انتشار بایستی از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای پروانه انتشار بگیرند در غیر این صورت اجازه انتشار نخواهند داشت. بازی‌های خارجی که در مارکت‌هایی مثل استیم و... منتشر شده‌اند به طور کلی بازار ایران را به رسمیت نشناخته و برای ایرانیان بازی‌ها را عرضه تجاری نمی‌کنند؛ در نتیجه واضح است که این بازی‌ها به هیچ‌وجه قرار نیست دچار محدودیت شوند و تنها محدودیت برای این دست از بازی‌ها رده‌بندی سنی بازی‌ها (ESRA) خواهد بود.

حسن کریمی مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز در پیامی ویدیویی به گیمرها و بازی‌سازان اطمینان خاطر داد که قرار نیست بازی‌های محبوب‌شان فیلتر شود و جای نگرانی در این زمینه نیست. در ادامه می‌توانید این ویدیو را تماشا کنید:

دانلود از آپارات


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده