// سه شنبه, ۲۸ اسفند ۹۷ ساعت ۱۴:۴۵

سومین فصل مسابقات World Electronic Sports Games بعد از هفت روز به پایان رسید و تیم‌ها و بازیکنان برتر هر رشته مشخص شدند.

رویداد World Electronic Sports Games یا همان WESG 2018-2019 بعد از چندین روز رقابت به پایان رسید و تیم‌ها و بازیکنان برتر ۶ رشته اصلی مشخص شدند. در سومین فصل مسابقات، بازی‌های Starcraft 2 ،Pro Evolution Soccer ،Dota 2 ،Counter Strike: Global Offensive ،Vainglory و Hearthstone به عنوان رشته‌های اصلی و رقابتی معرفی شده بودند و دو بازی Tekken 7 و Forza Horrizon 4 نیز با یک رقابت نمایشی در مرحله اصلی حضور داشتند.

بازی Counter Strike: Global Offensive

رقابت‌های بخش CS:GO، با حضور ۲۷ تیم در دو مرحله گروهی و حذفی پیگیری شد که در نهایت تیم Windigo Gaming، به عنوان نماینده کشور بلغارستان به عنوان قهرمانی مسابقات دست یافت و لهستانی‌ها نیز در جایگاه دوم قرار گرفتند. نکته قابل توجه در مورد این بخش، حذف تیم‌های محبوبی مانند MIBR ،Fnatic و G2 Esports، توسط تیم‌های ناشناخته‌تر بود که در کنار افزایش جذابیت مسابقات به اهمیت بالای این رویداد برای بازیکنان ناشناخته‌تر افزود. در این بین نماینده منطقه غرب آسیا که با برد تیم ملی کشورمان راهی مرحله اصلی رویداد شده بود در جایگاه ۲۴ جهان قرار گرفت.

مجموع جوایز رشته CS:GO، در بخش آقایان ۸۹۰ هزار دلار بود که بین هشت تیم برتر رویداد تقسیم شد. 

Windigo Gaming CSGO WESG

تیم‌های برتر و جوایز اهدا شده

مقام تیم ملیت جایزه
اول Windigo Gaming بلغارستان ۵۰۰ هزار دلار
دوم AGO Esports لهستان ۲۰۰ هزار دلار
سوم G2 Esports فرانسه ۱۰۰ هزار دلار
چهارم Fnatic سوئد ۵۰ هزار دلار
پنجم-هشتم Optic Gaming دانمارک ۱۰ هزار دلار
پنجم-هشتم Valiance صربستان ۱۰ هزار دلار
پنجم-هشتم MIBR برزیل ۱۰ هزار دلار
پنجم-هشتم Absolute ژاپن ۱۰ هزار دلار

در بخش بانوان نیز نماینده ایالات متحده بعد از برد تیم روسیه در جایگاه اول قرار گرفت و جایزه ۶۰ هزار دلاری مسابقات را از آن خود کرد. بخش بانوان با حضور هشت تیم در مرحله اصلی رویداد پیگیری شد که مجموع جوایز آن ۱۰۵ هزار دلار بود. لازم به ذکر است که ایران برای اولین بار در تاریخ ورزش الکترونیک خود یک نماینده را در مرحله آنلاین (مقدماتی) مسابقات معرفی کرد که این تیم بعد از باخت در مقابل نماینده قزاقستان از ادامه مسیر و حضور در مرحله اصلی رویداد باز ماند.

تیم‌های برتر و جوایز اهدا شده

مقام تیم ملیت جایزه
اول Counter Logic Gaming ایالات متحده ۶۰ هزار دلار
دوم Lazarus Esports روسیه ۳۰ هزار دلار
سوم Those Damn Canadians کانادا ۱۵ هزار دلار
چهارم Carnage Esports Female استرالیا -
پنجم-هشتم paiN Girls برزیل -
پنجم-هشتم Team France فرانسه -
پنجم-هشتم TYLOO Female چین -
پنجم-هشتم ArkAngel Pro Team.Female فیلیپین -

بازی Hearthstone

مرحله اصلی رویداد WESG در رشته هارت‌استون با حضور ۴۸ بازیکن از سراسر جهان پیگیری شد که در نهایت نماینده کشور کانادا عنوان قهرمانی سومین فصل مسابقات را از آن خود کرد. این بخش با مجموع جوایز ۳۰۰ هزار دلار در سه مرحله پیگیری شد که در نهایت نمایندگان کشورهای کانادا و تایوان به فینال مسابقات راه یافتند. متاسفانه در این بخش نیز نمایندگان کشورمان با باخت در مرحله مقدماتی در مقابل دیگر نمایندگان منطقه غرب آسیا از دور مسابقات حذف شدند و شانس حضور در مرحله اصلی را از دست دادند.

Hearthstone WESG

بازیکنان برتر و جوایز اهدا شده

مقام بازیکن ملیت جایزه
اول purple کانادا ۱۰۰ هزار دلار
دوم 山下智久 تایوان ۴۰ هزار دلار
سوم Alex ژاپن ۲۰ هزار دلار
چهارم justsaiyan ایالات متحده ۱۰ هزار دلار
پنجم-هشتم Silver Name روسیه ۲ هزار دلار
پنجم-هشتم Pinche آرژانتین ۲ هزار دلار
پنجم-هشتم Ast3r1x صربستان ۲ هزار دلار
پنجم-هشتم gctirth هند ۲ هزار دلار

در بخش بانوان نماینده کشور کره با کسب نتیجه ۳:۲ در مقابل نماینده بلژیک به پیروزی دست یافت و عنوان قهرمانی مسابقات را در کنار جایزه ۲۰ هزار دلاری این بخش از آن خود کرد.

بازی PES 2019

بخش Pro Evolution Soccer یکی از دو رشته‌ای بود که ایران در آن نماینده داشت. حسن پاجانی، بازیکن مطرح کشورمان در بازی PES 2019 بعد از صعود به مرحله نیمه‌نهایی مسابقات با شکست در مقابل رقیب ایتالیایی خود از ادامه مسیر بازماند و بعد از برگزاری بازی رده‌بندی در جایگاه چهارم جهان قرار گرفت. در نهایت نماینده ایتالیا که با نام Ettorito شناخته می‌شود با پیروزی در فینال مسابقات جایزه ۳۰ هزار دلاری این بخش را از آن خود کرد.

ettorito wesg pes 2019

بازیکنان برتر و جوایز اهدا شده

مقام بازیکن ملیت جایزه
اول Suprema_Ettorito ایتالیا ۳۰ هزار دلار
دوم alemao_pesbr برزیل ۱۵ هزار دلار
سوم RoksaCZV22 صربستان ۷.۵ هزار دلار
چهارم Hassan Pajani ایران -

بازی StarCraft 2

مرحله اصلی رقابت‌های StarCraft 2 با حضور ۴۸ بازیکن مطرح جهان به مدت هفت روز پیگیری شد که در نهایت نماینده کشور کره با پیروزی در مقابل نماینده فنلاند، عنوان قهرمانی مسابقات را در کنار جایزه ۱۵۰ هزار دلاری مسابقات از آن خود کرد. رقابت‌های مرحله اصلی در دو مرحله گروهی و حذفی پیگیری شد که مانند دیگر رویدادهای رشته استارکرفت زنان و مردان بایستی در یک بخش با یکدیگر رقابت می‌کردند و در این رشته بر خلاف مواردی مانند CS:GO و Hearthstone شاهد برگزاری دو بخش جداگانه برای زنان و مردان نبودیم. در این بین خانم ساشا هاستین، که با نام مستعار Scarlett شناخته می‌شود در جایگاه چهارم جهان قرار گرفت.

لازم به ذکر است که شهریار شاکی، به عنوان نماینده کشورمان در این رشته به مرحله اصلی مسابقات راه یافته بود که در پایان در جایگاه چهلم جهان قرار گرفت.

Hearthstone WESG

بازیکنان برتر و جوایز اهدا شده

مقام تیم ملیت جایزه
اول INnoVation کره ۱۵۰ هزار دلار
دوم Serral فنلاند ۴۰ هزار دلار
سوم Marru کره ۲۰ هزار دلار
چهارم Scarlett کانادا ۱۰ هزار دلار
پنجم-هشتم Dark کره ۵ هزار دلار
پنجم-هشتم DnS فرانسه ۵ هزار دلار
پنجم-هشتم Neeb ایالات متحده ۵ هزار دلار
پنجم-هشتم Lambo آلمان ۵ هزار دلار

بازی VainGlory

در فصل جدید رویداد WESG، بازی Vainglory تنها رشته‌ای بود که روی پلتفرم موبایل برگزار شد. این بخش با حضور هشت تیم برتر جهان در این رشته پیگیری شد که در نهایت نماینده کشور ایالات متحده با شکست نماینده کره در جایگاه نخست قرار گرفت و جایزه ۶۰ هزار دلاری مسابقات را به‌دست آورد. رقابت‌های این بخش در یک مرحله حذفی پیگیری شد و قهرمان مسابقات در آخرین روز برگزاری رویداد WESG مشخص شد.

Vainglory WESG

تیم‌های برتر و جوایز اهدا شده

مقام تیم ملیت جایزه
اول Tribe Gaming ایالات متحده ۶۰ هزار دلار
دوم ACE Gaming کره ۳۰ هزار دلار
سوم Team Sly آلمان ۱۵ هزار دلار
چهارم Team Impunity سنگاپور -

بازی Dota 2

در بخش بازی‌های تیمی نیز نماینده کشور فیلیپین با کسب عنوان قهرمانی جایزه ۵۰۰ هزار دلاری مسابقات را از آن خود کرد. این بخش با حضور ۲۴ تیم از سراسر جهان پیگیری شد که مجموع جوایز آن ۸۹۰ هزار دلار بود. در این رشته بر خلاف رشته CS:GO شاهد حضور نام‌های بزرگی نبودیم و مهم‌ترین تیم‌هایی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، مواردی مانند EHOME و TNC Predator بودند. با این حال بازیکنان برخی تیم‌های مطرح جهان مانند تیم Virtus Pro با استفاده از نام‌های جدید در این رویداد حضور داشتند.

WESG

تیم‌های برتر و جوایز اهدا شده

مقام تیم ملیت جایزه
اول TNC فیلیپین ۵۰۰ هزار دلار
دوم Keen Gaming چین ۲۰۰ هزار دلار
سوم White-off روسیه ۱۰۰ هزار دلار
چهارم Ukrain اوکراین ۵۰ هزار دلار
پنجم-هشتم EHOME چین ۱۰ هزار دلار
پنجم-هشتم Gorrilaz-Pride پرو ۱۰ هزار دلار
پنجم-هشتم Nolifer5 قرقیزستان ۱۰ هزار دلار
پنجم-هشتم Team Canarinho برزیل ۱۰ هزار دلار

سری مسابقات WESG سه سال است که با حمایت علی اسپورتز، زیر مجموعه شرکت علی‌بابا، با هدف ایجاد رقابت بین ملیت‌ها در بخش ورزش الکترونیک کار خود را شروع کرده است. سومین فصل مسابقات با مجموع جوایز ۲.۵ میلیون دلار که بین ۶ رشته رقابتی تقسیم شده است، پیگیری شد و به پایان رسید. با توجه به اینکه در فصل جدید رویداد بسیاری از بخش‌های مقدماتی مسابقات به صورت آنلاین برگزار شد و بازخورد خوبی را در مناطق مختلف جهان از جمله ایران به همراه نداشت، ممکن است در چهارمین فصل این رویداد شاهد تغییرات جدیدی باشیم.

منبع زومجی

کاراکتر باقی مانده