Tiny Tina's Wonderlands یک نسخه فرعی ارزشمند برای مجموعه Borderlands است که با‌وجود مشکلاتی، کماکان تجربه‌ای سرگرم‌کننده ارائه می‌دهد. همراه بررسی بازی باشید.

استودیو گیرباکس طی سال‌های گذشته، موفق شده مجموعه Borderlands را تبدیل به اثری مشهور و محبوب در سبک شوتر لوتر کرده و طرفداران زیادی را جذب آن کند. بازی Tiny Tina's Wonderlands در جریان رویداد Summer Game Fest به‌عنوان یک نسخه فرعی از مجموعه Borderlands معرفی شد و رندی پیچفورد، آن را نسخه‌ای فانتزی‌تر از این مجموعه معرفی کرد که شخصیت تاینی تینا حضور پررنگی در آن دارد. این بازی،‌ چند روزی است که منتشر شده و در ادامه، به بررسی آن خواهیم پرداخت. پس لطفا ابتدا ویدیو زیر را تماشا کنید تا بعد هم بیشتر از بازی بگوییم:

تماشا در یوتیوب

داستان Tiny Tina's Wonderlands درواقع با محوریت یک بازی رومیزی در جریان است که تاینی تینا نقش دانجن مستر آن را ایفا می‌کند و قوانین بازی را به دلخواه تغییر می‌دهد. شما هم در نقش کاراکتر اصلی، باید اتفاق‌های این بازی را دنبال کنید و در جهان فانتزی آن، مشغول ماجراجویی شوید. از همان شروع بازی، مشخص است که Tiny Tina's Wonderlands حال و هوایی به‌مراتب فانتزی‌تر نسبت به نسخه‌های اصلی بوردرلندز دارد؛ حضور موجوداتی از یک تک‌شاخ بامزه گرفته تا Dragon Lord که آنتاگونیست اصلی بازی و جادوگری بسیار قدرتمند است، این فضای فانتزی را کاملا به‌رخ می‌کشند و این موضوع، حتی در طراحی سلاح‌ها و در دسترس بودن مواردی مثل جادو یا سلاح سرد هم نمایان است. بااین‌حال وقتی صحبت از داستان می‌شود، نباید خیلی انتظار روایتی پیچیده و عمیق را از بازی داشته باشید و دقیقا مثل نسخه‌های اصلی مجموعه، Tiny Tina's Wonderlands هم خیلی همه‌چیز را جدی نمی‌گیرد و به همین دلیل هم داستان کلی، انسجام و چفت و بست خیلی زیادی ندارد.

مبارزه با باس در بازی Tiny Tina's Wonderlands

با اینکه داستان بازی فاقد انسجام کلی خوب است، ولی سناریو‌های مختلفی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم بامزه و جالب طراحی شده‌اند

اما با وجود این مسئله، دنبال کردن اتفاق‌های Tiny Tina's Wonderlands تا پایان جذاب باقی می‌ماند و دلیل اصلی این موضوع هم چیزی نیست جز نویسندگی درجه‌یک بازی و اجرای بسیار عالی کاراکتر‌ها. از همان ابتدا، متوجه خواهید شد که وقایع این جهان فانتزی، به طنزی فکر‌شده و بسیار به‌اندازه آمیخته شده و تیم نویسندگان، با ظرافت تمام دیالوگ‌ها را نوشته‌اند. مکمل این نویسندگی قوی، صداگذاری واقعا بی‌نقص شخصیت‌ها، از تاینی تینا گرفته تا ولنتاین و سایر NPC‌هایی است که در جهان بازی ملاقت می‌کنید. Tiny Tina's Wonderlands همچنین ارجاعات جالب و بامزه‌ای به بازی‌های دیگر دارد و به خیلی از آثار مشهور مخصوصا صنعت بازی رحم نکرده و کاراکتر‌هایی الهام‌گرفته از آن‌ها را در قالب NPC به دنیای خودش آورده و خیلی وقت‌ها، هر طور که خواسته با آن‌ها شوخی کرده است! ترکیب همه این‌ها، منجر به اثری شده که شاید داستانش فاقد انسجام و یکپارچگی درستی باشد، ولی همراه شدن با وقایعش هم مفرح است و هم واقعا لذت‌بخش و صداپیشه شخصیت‌های آن هم به قدری درجه‌یک کار کرده‌اند که برخی کاراکتر‌ها تا مدت‌ها در ذهن‌تان باقی خواهند ماند؛ مخصوصا خودِ شخصیت تاینی تینا با صداپیشگی اشلی برچ.

مبارزه با موجودات دریایی در بازی Tiny Tina's Wonderlands

اما این مفرح بودن و بی‌قید و بندی، البته از نوع مثبت و دوست‌داشتنی‌اش، فقط محدود به داستان بازی Tiny Tina's Wonderlands نیست و گیم‌پلی آن هم تجربه‌ای پُر هرج‌و‌مرج و به‌معنی واقعی کلمه سرگرم‌کننده است. این ویژگی همیشه در بازی‌های Borderlands بوده و راستش را بخواهید، Tiny Tina's Wonderlands آن را حتی یک درجه بیشتر هم کرده و دلیل این موضوع، فضای فانتزی‌تر بازی و در نتیجه آن، اضافه شدن المان‌ها و تجهیزات جدیدی به گیم‌پلی است.

در Tiny Tina's Wonderlands، شما علاوه‌بر اینکه به فهرست گسترده‌ای از انواع و اقسام سلاح‌های گرم در دسته‌بندی‌های مختلف از شاتگان گرفته تا مسلسل و غیره دسترسی دارید، می‌توانید از سلاح‌های سرد هم در مبارزه بهره ببرید یا حتی از جادو هم استفاده کنید. قابلیت‌های ویژه کلاس کاراکتر شما هم به این گزینه‌ها اضافه می‌شوند تا همیشه مجموعه‌ای بزرگ از تجهیزات در اختیارتان باشد و بتوانید با آن‌ها، به هر شکلی که می‌خواهید بلای جان دشمنان و باس‌های بازی شوید. البته که در طرف مقابل، دشمنان هم دست بسته نیستند و تنوع بالای آن‌ها، باعث می‌شود تا مدام مخاطب هم مجبور به استفاده از شیوه‌ها و سلاح‌های مختلف شود و مثلا ممکن است یک نوعِ خاص از سلاح، دربرابر گروهی از دشمنان بسیار موثر باشد اما دربرابر گروهی دیگر خیر و همین مسئله هم عامل دیگری است تا مدام در حال سوییچ بین تجهیزات‌تان باشید و ضرب‌آهنگ تند گیم‌پلی بازی، هرگز از ریتم و هیجان نیفتد.

دزدان دریایی آوازخوان در بازی Tiny Tina's Wonderlands

سیستم لوت بازی غنی، ارزشمند و پرجزییات است و لذت پیدا کردن آیتم‌های جدید‌تر و قوی‌تر همواره جذاب باقی می‌ماند

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها در بازی‌های مجموعه Borderlands، لذت لوت و پیدا کردن آیتم‌های جدید در گذر زمان است و خب Tiny Tina's Wonderlands هم به شکلی کاملا ایده‌آل این ویژگی را حفظ کرده و ارائه می‌دهد. انواع و اقسام آیتم‌ها با گشت‌و‌گذار در جهان بازی یا کشتن دشمنان به‌دست می‌آیند و حتی پس از اینکه بازی را تمام کردید، محتوای اند گیم آن هم به شکلی است که با فراهم کردن گزینه‌هایی برای شخصی‌سازی روند بازی، انگیزه زیادی به‌تان برای تجربه طولانی‌مدت بازی می‌دهد. این تجربه مخصوصا اگر درکنار دوستان باشد، لذت بیش‌تری هم خواهد داشت و Tiny Tina's Wonderlands، این امکان را فراهم کرده تا با انتخاب از بین دو حالت موجود برای لوت در بخش Co-Op، مطابق سلیقه خود و هم تیمی‌هایتان آن را تجربه کنید و در یک حالت، لوت برای هر شخصی به‌شکل مجزا است و در حالت دیگر،‌ برعکس این قضیه رخ می‌دهد و لوت مشترک خواهید داشت که برای به‌اشتراک‌گذاری آن بین خودتان باید به توافق برسید! تنها مورد نه‌چندان دلچسب در این بین، سیستم مدیریت Inventory بازی است که در مقابل حجم بالای لوتی که دریافت می‌کنید، گنجایش واقعا کمی، حتی با وجود آپگرید‌ها، دارد و مدام باید در حال دور انداختن آیتم‌ها یا فروش آن‌ها باشید که کمی بازی را از سرعت می‌اندازد.

جنبه تأثیرگذار دیگر در Tiny Tina's Wonderlands، عناصر نقش آفرینی بازی هستند. برخلاف بردرلندز‌ها که شخصیت‌هایی از پیش‌ساخته داشتند، در تاینی تینا شما می‌توانید کاراکترتان را به شکل دلخواه با انتخاب یکی از کلاس‌ها بسازید. اما بازی، حتی شما را به این یک کلاس هم محدود نمی‌کند و پس از گذشت مدتی، می‌توانید کلاس ثانویه خودتان را هم انتخاب کنید. این موضوع جدا از اینکه باعث شده تا تنوع قدرت‌های ویژه و قابلیت‌های قابل‌ارتقا بیشتر شود، ارزش تکرار بسیار بالایی هم به بازی بخشیده است؛ به طوریکه تجربه بازی با کلاس‌های مختلف و در ادامه هم ترکیب کلاس‌ها با یکدیگر، گزینه‌های بسیار زیادی برای شخصی‌سازی شخصیت به بازیکنان می‌دهد.

نشانه گیری با شاتگان در بازی Tiny Tina's Wonderlands

اما در عین داشتن همه این ویژگی‌های مثبت و ارائه تجربه‌ای کاملا مفرح و سرگرم‌کننده، Tiny Tina's Wonderlands از حیث روند گیم‌پلی کاملا هم بی‌نقص نیست. بازی، مأموریت‌های اصلی و فرعی جالبی دارد که خیلی وقت‌ها به‌لطف همان طنزی که قبلا اشاره کردیم، سناریو‌های جالبی ارائه می‌دهند و باس فایت‌های هیجان‌انگیز و موارد دیگر هم لذت تجربه مأموریت‌ها را بالاتر می‌برند. اما در بازی، خیلی وقت‌ها به جایی در پیش‌برد مأموریت‌های اصلی می‌رسید که سطح فعلی کاراکتر شما چندین لول پایین‌تر از سطح مأموریت اصلی بعدی است و از آنجایی که در این مواقع، تجربه این مراحل واقعا سخت می‌شود، باید سراغ فعالیت‌های جانبی بروید.

متاسفانه این فعالیت‌های جانبی، آنطور که باید تنوع بالایی ندارند. برای درک بهتر، در نظر بگیرید که مثلا برای پیدا کردن قطعات شراین‌ها باید دانجن‌ها را از دشمنان پاک‌سازی کنید و دقیقا همین روند پاک‌سازی دانجن، برای چند نوع دیگر از فعالیت‌های جانبی از حمله دشمنان به شما در جهان کلی بازی گرفته تا مأموریت‌های دیگر هم تکرار می‌شود و به همین دلیل پس از گذشت مدتی، این روند تکراری و خسته‌کننده می‌شود و این فعالیت‌ها، اصلا در حد مأموریت‌های داستان‌دار بازی نیستند. مأموریت‌ها همچنین گاهی دچار باگ هم می‌شوند و اگر بیش از یک مأموریت داشته باشید، ممکن است مکان آن‌ها روی نقشه کلی بازی (جایی که با نمای بالا به پایین جریان دارد) اشتباه نمایش داده شود.

جهان کلی بازی Tiny Tina's Wonderlands

با تمام این ویژگی‌ها و موارد، Tiny Tina's Wonderlands در یک کلام از حیث گیم‌پلی کلی واقعا سرگرم‌کننده است. کشتن انواع و اقسام دشمنان بازی، حتی با وجود ضعفی که برای برخی فعالیت‌های جانبی اشاره کردیم، هیجان بالایی دارد و سیستم لوت غنی، ویژگی‌های نقش آفرینی به‌اندازه و سناریو‌های جالبی که در مأموریت‌ها شاهد هستیم، باعث می‌شوند تا در کل شاهد یک تجربه فانتزی واقعا مفرح باشیم که می‌توان برای مدت طولانی با آن سرگرم شد و مخصوصا اگر بتوانید همراه‌با دوستان‌تان به شکل Co-Op بازی را تجربه کنید، قطعا این لذت بیشتر هم می‌شود.

ساخته جدید استودیو گیرباکس از نظر گرافیکی هم کیفیت قابل‌قبولی دارد؛ دنیایی بازی به‌لطف فضای فانتزی که دارد، بسیار زنده و پویا به‌نظر می‌رسد و طراحی دشمنان و شخصیت‌های عجیب و غریب بازی هم با کیفیت خوبی صورت گرفته است. خوشبختانه اجرای بازی از حیث فنی هم حداقل در نسخه پی سی بسیار روان و بدون مشکل صورت می‌گیرد و تنها ایراد بازی از این حیث، طول کشیدن لود بافت‌های محیطی در ابتدای ورود به محیط‌های جدید است که برای چند ثانیه، همه‌چیز به شکلی بسیار زشت به‌تصویر کشیده می‌شود تا اینکه بافت‌ها لود و این مسئله حل شود.

صفحه ارتقای شخصیت در بازی Tiny Tina's Wonderlands

به‌طور کلی، استودیو گیرباکس در بازی Tiny Tina's Wonderlands، خیلی از نقاط قوت مجموعه Borderlands را حفظ کرده و رنگ و لعابی فانتزی هم به بازی بخشیده است. شخصیت‌های دوست‌داشتنی بازی به‌لطف صداگذاری عالی و دیالوگ‌نویسی درجه‌یک باعث می‌شوند تا ماجراجویی شما در دلِ یک بازی رومیزی پُر از دقایق مفرح و بامزه باشد و در عین اینکه شاهد تجربه‌ای اصطلاحا فان هستیم، گیم‌پلی Tiny Tina's Wonderlands حسابی هم پرجزییات است و تنوع بالای تجهیزاتی که در اختیار دارید و سیستم لوت ارزشمند آن، باعث شده تا مبارزات بازی جذابیت بالایی داشته باشد؛ حتی اگر شاهد مشکلاتی مثل تکراری شدن روند برخی فعالیت‌های جانبی بازی باشیم. پس اگر همیشه طرفدار بردرلندرز بوده‌اید یا کلا به بازی‌های شوتر علاقه دارید، Tiny Tina's Wonderlands به‌تان پیشنهاد می‌شود.

بررسی بازی Tiny Tina's Wonderlands براساس نسخه کامپیوتر صورت گرفته و کد آن توسط ناشر برای زومجی ارسال شده است


منبع زومجی

Tiny Tina's Wonderlands

Tiny Tina's Wonderlands تا حد خیلی زیادی، همان چیزی است که از یک نسخه فرعی مجموعه Borderlands انتظار می‌رود؛ تجربه‌ای پر هرج و مرج،‌ مفرح و سرگرم‌کننده. با اینکه داستان بازی فاقد یک انسجام کلی درست است،‌ ولی تا دلتان بخواهد در جریان مراحل اصلی و فرعی سناریو‌های بامزه و جالبی رخ می‌دهند و این وسط شخصیت‌های دوست‌داشتنی بامزه به‌لطف صداگذاری عالی و دیالوگ‌نویسی درجه‌یک، کاملا در ذهن ثبت می‌شوند. Tiny Tina's Wonderlands از حیث گیم پلی هم یک تجربه فانتزی‌تر نسبت به Borderlands است و در دسترس بودن تجهیزات بسیار متنوع و سیستم لوت شدیدا ارزشمند، باعث شده‌اند تا تجربه بازی چه به‌صورت انفرادی و چه کنار دوستان، کاملا سرگرم‌کننده باشد؛ حتی اگر برخی فعالیت‌های جانبی در گذر زمان کمی تکراری شوند. با این تفاسیر، Tiny Tina's Wonderlands هم برای طرفداران همیشگی بردرلندز و هم برای علاقه‌مندان شوتر‌های اول‌شخص، بازی ارزشمندی به‌حساب می‌آید و تجربه آن پیشنهاد می‌شود.
افشین پیروزی

8

نقاط قوت

  • + هیجان بالای مبارزه ها به لطف داشتن تجهیزات متنوع
  • + سیستم لوت ارزشمند
  • + طنز معرکه و دیالوگ‌نویسی عالی
  • + صداگذاری درجه‌یک شخصیت‌های بازی
  • + ماموریت‌های اصلی با سناریو‌های عجیب و بامزه
  • + ارزش تجربه و تکرار بالا به لطف امکان ترکیب کلاس کاراکتر‌ها یا محتوای اندگیم خوب

نقاط ضعف

  • - روند تکراری برخی فعالیت‌های جانبی ولی ضروری مثل پاک‌سازی دانجن‌ها
  • - دیر لود شدن بافت‌ها در اوایل ورود به هر منطقه
  • - برخی باگ‌ها مثل نشان دادن گاهی اشتباه محل ماموریت‌ها در نقشه کلی
  • - حس شدن جای خالی انسجام کلی داستان بازی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده