نویسنده: مهدی اسدی
// یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۴۶

کپکام و ثبت چهارمین سال متوالی از رکورد شکنی درآمدهای شرکت

کپکام آمار مالی کل سال گذشته‌ی خود را منتشر کرده که نشان می‌دهد میزان سودآوری این شرکت برای چهارمین سال پیاپی یک رکورد جدید را به ثبت رسانده است.

شرکت کپکام در دوره دوازده ماهه منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۲۱ جمعاً ۹۵.۳ میلیارد ین معادل ۸۵۹.۶ میلیون دلار سود خالص را به ثبت رسانده که ۱۶.۸ درصد رشد را نسبت به بازه مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. در این بین، درآمد عملیاتی این شرکت با ۳۴.۶ میلیارد ین (۳۱۸.۱ میلیون دلار) یک افزایش ۵۱.۶ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که این هشتمین سال پیاپی در رشد درآمدهای سازندگان سری رزیدنت اویل در این بخش به شمار می‌رود.

نکته‌ی قابل توجهی که باید به آن اشاره داشت این است که ثبت این رکورد علی رغم اثرگذاری منفی بحران همه‌گیری ویروس کرونا بر سایر بخش‌های عملیاتی این شرکت از جمله مراکز سرگرمی‌های آرکید، رویدادهای مربوط‌به ورزش‌های الکترونیک و پروژه‌هایی مانند فیلم سینمایی Monster Hunter اتفاق افتاده است. محدودیت‌های دولت ژاپن بر مراکز بازی و سرگرمی کپکام منجر به کاهش ۱۸.۴ درصدی فروش این بخش به ۱۹.۹ میلیارد ین (۱۸۳ میلیون دلار) و همچنین سقوط ۸۷.۷ درصدی درآمدهای عملیاتی آن به ۱۴۹ میلیون ین (۱.۴ میلیون دلار) شده است.

تصویری از بازی Monster Hunter Rise

از سوی دیگر، درآمد بخش موسوم به «تولید محتوای دیجیتالی» شرکت کپکام که مسئولیت انتشار بازی‌های ویدیویی این شرکت را برعهده دارد، به‌طور خالص ۲۵.۶ درصد رشد را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد. این میزان، کل درآمد کپکام از انتشار بازی‌های ویدیویی را به ۷۵.۲ میلیارد ین معادل ۶۹۱.۳ میلیون دلار رسانده است. سایر درآمدهای عملیاتی این بخش نیز ۵۳.۱ درصد رشد داشته و به ۳۷ میلیارد ین (۳۴۰.۲ میلیون دلار) رسیده است.

نکته‌ی جالب توجه دیگر، معرفی بازی Monster Hunter Rise به‌عنوان پرفروش‌ترین بازی کپکام در سال اخیر بوده و این درحالی است که این بازی تنها یک هفته قبل از پایان دوره دوازده ماهه سال مالی این شرکت به بازار عرضه شده است. مانستر هانتز رایز، در این مدت ۴ میلیون نسخه را در سراسر جهان به فروش رسانده است. کپکام تنها ۱۰ بعد از انتشار این بازی اعلام کرد که این میزان به ۵ میلیون نسخه افزایش یافته است.  ریمیک Resident Evil 3 نیز در ابتدای سال مالی اخیر کپکام منتشر شد که در مجموع ۳.۹ میلیون نسخه فروش را به ثبت رساند.

نمایی از شخصیت جیل ولنتاین در بازی رزیدنت اویل 3 ریمیک

کپکام علاوه‌بر این، آمار مربوط‌به ادامه‌ی فروش بازی‌هایی که در سال‌های گذشته عرضه کرده را گزارش داده که بر این اساس، Monster Hunter World: Iceborne و Resident Evil 2 remake در جمع پرفروش‌ترین‌ها قرار می‌گیرند. این شرکت، علاوه‌بر فروش بازی‌های جدیدی مانند Resident Evil: Village، همچنان روی ادامه‌ی روند فروش بازی‌های قبلی خود حساب باز می‌کند. لذا براساس آمار تخمینی، انتظار می‌رود سال آینده نیز با عبور رکورد درآمدهای کپکام از مرز ۱۰۰ میلیارد ین (۹۱۹.۴ میلیون دلار) یک سال موفق دیگر برای این استودیوی بزرگ ژاپنی باشد.

Resident Evil Village به عنوان جدیدترین بازی کپکام به تازگی برای پلتفرم‌های پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس، پی سی و گوگل استیدیا منتشر شده است. براساس گزارشات منتشر شده، این بازی با ۱۰۲ هزار بازیکن همزمان در استیم، موفق شده رکورد بیشترین تعداد بازیکن همزمان در بین بازی‌های این مجموعه را از آن خود کند.

در پایان می‌توانید نظرات خود را در اینباره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


منبع gamesindustry
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده