// پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۵

فروش ایکس باکس هرگز سودی برای مایکروسافت نداشته است

معاون ایکس باکس در دادگاه اپیک گیمز و اپل شهادت داده که مایکروسافت کنسول‌های ایکس باکس را با ضرر می‌فروشد.

طبق جدیدترین اخبار بازی، لوری رایت (Lori Wright)، معاون بخش ایکس باکس به‌تازگی به‌عنوان یک شاهد شخص ثالث و یکی از شرکای کنسول‌ساز Epic Games در دادگاه اپیک و اپل حضور پیدا کرده و شهادت داده است. حرف‌هایی که رایت در دادگاه گفته مواردی را از نحوه‌ی سازوکارهای داخلی ایکس باکس روشن کرده و یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که مایکروسافت از فروش هیچ‌یک از کنسول‌های ایکس باکس سودی عایدش نشده است.

در طول دادگاه وس ارن‌هارت، وکیل اپیک از رایت درباره‌ی سودآوری فروش سخت‌افزارهای بازی سوالاتی می‌کند. ارن‌هارت درجایی به‌طور خاص از رایت می‌پرسد: «مایکروسافت از فروش کنسول‌های ایکس باکس چقدر سود به‌دست می‌آورد؟» و رایت پاسخ می‌دهد: «هیچی. ما کنسول‌ها را با ضرر می‌فروشیم.» سپس ارن‌هارت دوباره با تاکید از او می‌پرسد: «برای شفافیت بیشتر این را می‌پرسم، آیا مایکروسافت تا به حال از فروش کنسول‌ها سودی کسب کرده است؟» که رایت در پاسخ جواب منفی می‌دهد.

تصویری از کنسول، کنترلر و جعبه ایکس باکس سری ایکس و سری اس

رایت توضیح می‌دهد که مایکروسافت به فروش کنسول با ضرر ادامه می‌دهد، چراکه مدل کسب‌و‌کار آن‌ها طوری است که «یک تجربه‌ی گیمینگ مستقیم و بی‌واسطه» را به بازیکنان ارائه می‌دهند و فروش سخت‌افزار «در راستای ارائه‌ی چنین تجربه‌ای برای آن‌ها حیاتی است.» و اینکه این تجربه‌ها شامل بازی‌ها و سرویس‌هایی چون ایکس باکس لایو گلد و ایکس باکس گیم پس می‌شوند.

اینکه وکیل اپیک گیمز از لوری رایت سؤال‌هایی درباره‌ی سودآوری فروش کنسول پرسیده، دلیل دارد و آن این است که نشان دهد سازندگان کنسول حق دارند سهم ۳۰ درصدی از درآمد بازی‌ها داشته باشند، چراکه این سهم درواقع منبع اصلی درآمد آن‌ها محسوب می‌شود. این در حالی است که سازندگان گوشی و تبلت مانند اپل نمی‌توانند با چنین دلیلی سهم بالای خود را از درآمد بازی‌ها توجیه کنند.

دنیل احمد، تحلیل‌گر صنعت بازی در این خصوص می‌گوید فروش با ضرر کنسول‌ها مورد جدیدی نیست و این موضوع همیشه اتفاق می‌افتد. البته دراین‌میان مثال‌های نقض هم وجود دارند. نینتندو برای مثال همیشه از فروش کنسول‌هایش با ضرر اجتناب کرده و این شامل نینتندو سوییچ هم می‌شود. مثال دیگر کنسول پلی استیشن 4 است که سودآوری فوق‌العاده‌ای برای سونی به همراه داشته است.

جعبه‌های ایکس باکس سری ایکس و سری اس در یک خرده‌فروشی

تحلیل‌هایی که روی اسناد دادگاه اپیک و اپل انجام شده نشان می‌دهند سونی و مایکروسافت کنسول‌های نسل نهمی خود را در حال حاضر با ضرر می‌فروشند. بااین‌حال، نینتندو با دنبال کردن استراتژی بلندمدت خود از فروش سوییچ سود عایدش می‌شود. البته رایت در شهادت خود اشاره می‌کند که مایکروسافت در عین حال بیش از یک میلیارد دلار از بخش فروش نرم‌افزاری و سرویس‌ها درآمد کسب کرده است.

این نکته را باید درنظر گرفت که سود کسب‌شده از فروش کنسول تنها بخشی از کل سودی است که سونی و مایکروسافت از بخش گیمینگ خود به‌دست می‌آورند و اینکه آن‌ها کنسول‌هایشان را با ضرر می‌فروشند به این معنی نیست که از نظر مالی در شرایط نامساعدی قرار دارند. این شرکت دو در حال حاضر بسیار سود‌ده هستند. برای مثال، اگر بخواهیم مورد مایکروسافت را درنظر بگیریم، ایکس باکس تنها یکی از چند دپارتمانی است که مشغول درآمدزایی برای این غول فناوری آمریکایی است.

نظر شما کاربران زومجی درباره‌ی این خبر چیست؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


منبع IGN
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده