// یکشنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۶

امکان عرضه بازی Stalker 2 برای PS5 سه ماه بعد از ایکس باکس سری ایکس

اطلاعات جالبی به‌تازگی از برنامه‌های مایکروسافت فاش شده که برای مثال از مدت انحصاری بودن بازی S.T.A.L.K.E.R. 2 برای کنسول‌های ایکس باکس خبر می‌‌دهد.

دعوی حقوقی بین Epic Games و اپل همچنان ادامه دارد و فعلا نمی‌توان پایانی برای آن متصور بود. درمیان کشمکش‌های قضایی این دو شرکت بزرگ اما اطلاعات زیادی در قالب اسناد ردوبدل می‌شود که برخی از آن‌ها حاوی اخبار مهمی هستند و رسانه‌ای می‌شوند. یکی از درگاه‌هایی که دست به انتشار اسناد زیادی در این خصوص زده، وب‌سایت تحقیقات حقوقی Court Listener است. درمیان اسناد فراوانی که در این سایت برای دانلود قرار داده شده، اطلاعات جالبی از برنامه‌های مایکروسافت برای ایکس باکس به چشم می‌خورند.

زمانی‌که اختلافات حقوقی بین اپل و اپیک گیمز بالا گرفته بود، اپل تلاش کرد تا دسترسی تمام توسعه‌دهندگان موتور بازی‌سازی Unreal Engine را به کیت توسعه‌ی خود قطع کند و پس از این موضوع بود که مایکروسافت با صدور بیانیه‌ای به حمایت از اپیک گیمز پرداخت. همچنین چندروز پیش بود که مایکروسافت اعلام کرده سهم توسعه‌دهندگان بازی‌های پی سی را از درآمد بازی‌هایشان روی فروشگاه مایکروسافت از ۷۰ درصد به ۸۸ درصد افزایش خواهد داد. این به این معنی است که مایکروسافت درصدی را که از فروش بازی‌ها برمی‌دارد از ۳۰ درصد به ۱۲ درصد کاهش داده که مشابه و منطبق با درصدی است که فروشگاه اپیک گیمز از درآمد بازی‌ها کسب می‌کند.

حال در یکی از اسنادی که در ژانویه‌ی ۲۰۲۱ تنظیم شده و وب‌سایت مذکور به‌تازگی منتشر کرده، اشاره می‌شود مایکروسافت قصد دارد کاری را که با فروشگاه پی سی خود کرده در فروشگاه ایکس باکس نیز تکرار کند و سهم خود را از درآمد بازی‌ها در استور کنسول‌هایش به ۱۲ درصد کاهش دهد. در این سند ذکر شده که مایکروسافت برنامه دارد کمی پس از اعلام خبر مربوط‌به نسخه‌ی کامپیوتر فروشگاهش، خبر کاهش سهم خود در فروشگاه ایکس باکس را نیز اعلام کند و به همین خاطر احتمالا در آینده‌ی نزدیک باید منتظر انتشار خبر دوم باشیم.

فروشگاه ایکس باکس

چنین خبری در حوزه‌ی بازی‌های کنسول می‌تواند بسیار سروصدا به پا کند، چراکه سونی، مایکروسافت و نینتندو به‌طور سنتی سهمی ۳۰ درصدی از درآمد بازی‌های کنسول‌هایشان می‌برده‌اند و هر توسعه‌دهنده‌ای که می‌خواست بازی خود را برای مخاطبان کنسولی منتشر کند، چاره‌ای نداشت جز اینکه به سهم ۷۰ درصد خود راضی باشد. حال اگر مایکروسافت سهم خود را از درآمد بازی‌ها روی ایکس باکس به ۱۲ درصد کاهش دهد، این می‌تواند موازنه را به نفع ردموندی‌ها تغییر داده و باعث شود سازندگان بازی‌ها، چه بزرگ چه کوچک، به سمت پلتفرم ایکس باکس سرازیر شوند. پس از این موضوع باید منتظر ماند و دید که رقبای مایکروسافت یعنی سونی و نینتندو دربرابر تغییر سیاست این شرکت چه واکنشی نشان خواهند داد.

یکی دیگر از اخبار مهمی که از میان اسناد داخلی مایکروسافت رسانه‌ای شده، به S.T.A.L.K.E.R. 2، بازی در حال ساخت استودیوی GSC Games مربوط می‌شود که این‌طور که به‌نظر می‌رسد، قرار است برای سه ماه در انحصار کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس باشد. این یعنی پس از اتمام دوره‌ی انحصار سه‌ماهه، سازندگان آزاد خواهند بود تا این بازی را برای پلی استیشن 5 نیز منتشر کنند.

همچنین در سند مورد اشاره بازه‌ی زمانی انتشار S.T.A.L.K.E.R. 2 برای سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۱ پیش‌بینی شده است. البته باتوجه‌به اینکه تاریخ این سند برای اوت ۲۰۲۰ (مرداد-شهریور ۹۹) است، این احتمال وجود دارد که بازه‌ی پیش‌بینی شده دیگر اعتبار نداشته باشد و Stalker 2 تأخیر بخورد. علاوه‌براین، بازی Tetris Effect: Connected نیز ظاهرا قرار است به مدت ۶ ماه آپدیت‌های انحصاری روی پلتفرم ایکس باکس دریافت کند و همچنین مایکروسافت با امضای قراردادی با سازندگان بازی Gunk، با آن‌ها به توافق رسیده که این بازی در انحصار دائم ایکس باکس باشد و هیچ‌وقت برای پلتفرم‌های دیگر منتشر نشود. تصویر سندی را که تمام این اطلاعات در آن قابل مشاهده است، در زیر آمده است.

سند فاش‌شده مایکروسافت درخصوص انحصار زمانی بوده S.T.A.L.K.E.R 2

نظر شما کاربران زومجی در خصوص اسناد منتشرشده از مایکروسافت چیست؟ کدامیک از آن برای شما جالب‌ بود؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


منبع wccftech
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده