// شنبه, ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۶

مایکروسافت می‌خواهد ایکس کلاود را از طریق اپلیکیشن تحت وب روی iOS در دسترس قرار دهد

مایکروسافت قصد دارد که محدودیت اپل را برای سرویس استریم بازی خود یعنی xCloud دور بزند و به‌جای عرضه‌ روی فروشگاه اپ استور، از طریق اپلیکیشنی تحت وب آن‌را دردسترس کاربران ایکس باکس روی پلتفرم iOS قرار دهد.

سرویس xCloud که با استفاده از آن می‌توان بازی‌ها را به‌صورت استریم آنلاین بازی کرد، مدتی است که برای پلتفرم اندروید در دسترس است. یکی از دلایلی که این سرویس هنوز به پلتفرم iOS راه‌نیافته این است که اپل برای اپلیکیشن‌های استریم بازی محدودیت‌هایی درنظر گرفته‌ است، به‌طوری که هر بازی مستقل باید به‌صورت یک اپلیکیشن مجزا در قالب سرویس ایکس کلاود برای بررسی توسط اپل ثبت شود تا مجوز آن بازی خاص برای این سرویس روی دستگاه‌های iOS داده شود.

این موضوع می‌تواند دلیل اصلی این باشد که هیچ سرویس استریم گیمی مانند ایکس کلاود مایکروسافت یا گوگل استیدیا به‌خاطر این محدودیت‌ها قادر نیستند آن‌طور که باید، این سرویس‌ها را برای دستگاه‌های iOS منتشر کنند. به‌نظر می‌آید که ثبت هر بازی مستقل برای بررسی خیلی راه‌کاری شدنی برای شرکت‌های مایکروسافت و گوگل نباشد، چراکه چنین شیوه‎ای اساسا می‌تواند کل دلیل بودن این نوع اپلیکیشن‌ها را زیر سؤال ببرد.

تنها راه‌حل، طبق گزارش جدید نشریه‌ی بیزینس اینسایدر، می‌تواند فراهم کردن نسخه‌ای تحت وب از این سرویس‌ها و درنتیجه به‌کلی صرف‌نظر کردن از عرضه‌ی آن‌ها توسط فروشگاه اپ استور باشد. به‌نظر می‌آید که مایکروسافت همین حالا هم به کارکنان خود اطلاع داده که می‌خواهد از این روش برای فراهم کردن دسترسی کاربران به سرویس ایکس کلاود روی پلتفرم iOS استفاده کند. به‌علاوه، انتشار این نسخه‌ی تحت وب ایکس کلاود برای عرضه در سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.

نحوه عملکرد سرویس استریم xCloud روی گوشی های هوشمند

گزارش شده است که فیل اسپنسر، رئیس بخش ایکس باکس، به کارمندانش گفته که «ما قطعا به‌نحوی سر از پلتفرم iOS درخواهیم آورد و سرویس گیم پس را آن‌جا منتشر می‌کنیم» تاکنون هنوز جزئیاتی از اپلیکیشن تحت وب ایکس کلاود اعلام نشده است. ما هنوز نمی‌دانیم که آیا عرضه‌ی چنین اپلیکیشنی می‌تواند به تنش بین مایکروسافت و اپل بیانجامد یا خیر. درهرصورت، به‌نظر می‌آید که این راه‌حل خیلی هم جدید نیست، چراکه سرویس استریم آمازون به‌نام Luna نیز قرار برای دستگاه‌های iOS به‌صورت نسخه‌ی تحت وب عرضه شود.

مایکروسافت همچنین در تلاش است تا سرویس ایکس کلاود را برای پلتفرم پی سی دردسترس قرار دهد. طبق اخباری که منتشر شده به‌نظر می‌آید که عرضه‌ی آن روی پی سی نیز مانند اپ تحت وب iOS ایکس کلاود به سال میلادی بعد موکول شده است.

نظر شما کاربران زومجی دراین‌باره چیست؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.


منبع vg247
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده