// چهار شنبه, ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۴

واکنش شهاب حسینی به دستور اخیر دونالد ترامپ

سرانجام شهاب حسینی به دستور اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا واکنش نشان داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا سفر شهروندان ایران و شش کشور دیگر را به این کشور ممنوع کرده است که با اعتراض گسترده مردم آمریکا و سراسر جهان روبرو شده است. هفته گذشته ترانه علیدوستی که برای بازی در فیلم فروشنده بسیار مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است، در اعتراض به این موضوع اعلام کرد که در مراسم اسکار 2017 شرکت نخواهد کرد. روز یکشنبه نیز اصغر فرهادی کارگردان فیلم فروشنده رسما اعلام کرد که در مراسم اسکار امسال شرکت نمی‌کند. حال شهاب حسینی نیز به این موضوع رسما واکنش نشان داده است.

حسینی که برای بازی در فیلم فروشنده برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم کن 2016 شده است، به فیلمسازان آمریکایی پیشنهاد داد تا با توجه به اقدامات رییس جمهور جدید آمریکا، دوباره فیلمی درباره پادشاهی به نام نمرود را تولید و منتشر کنند. او در یادداشتی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده است، گفت:

هم اوست یگانه مالک مطلق، افسوس که جهان امروز در فرایندی متناقض از پیشرفت علم و تکنولوژی و پسرفت فرهنگ انسانی قرار دارد. گویی هر روزه در هر گوشه دنیا می‌بایست شاهد ظهور اندیشه‌های پوسیده در قالب کسانی باشیم که زمام امور ملت‌ها را به دست می‌گیرند و جهان را به جای هدایت به نور آگاهی، به ورطه ظلمت جهل می‌کشانند و هر روز و به هر بهانه نفاق، کینه، جدایی و نژادپرستی را در میان جوامع بشری رواج می‌دهند و این در حالی است که ملت‌های جهان در مسیری برخلاف سیاست‌مداران‌شان رو به سوی آزادی اندیشه، یگانگی و یکپارچگی می‌روند و با وجود هر اتفاقی در هر گوشه دنیا، شکوه وحدت در عین کثرت را در همدردی و همدلی با مردم رنج‌دیده در هر کجای دنیا به نمایش می‌گذارند.

نمایشی چنان عظیم و باشکوه که هر عقل سلیم و دل رحیمی را تحت تأثیر قرار می‌دهد مگر کسانی را که بر کوردلی و تاریک‌اندیشی خود اصرار دارند. آنقدر که نمی‌دانند به وسعت جایگاهی که امروز در آن قرار گرفته‌اند مورد امتحان نظم آفرینش و آزمایش الهی قرار خواهند گرفت و چه بسا اگر در جایگاه تصمیم‌گیری‌های کلان باشند، نه تنها مسئولیت یک یا چند انسان، که بار مسئولیت جوامع و ملت‌های دنیا را در کارنامه خود خواهند داشت و پاسخگوی آن خواهند بود و چه زیبا گفت شاعر؛ گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش.

این اواخر نقطه نظرات و مواضع اختیار شده توسط رئیس جمهور ایالات متحده «دونالد ترامپ» یادآور روزگاری سیاه و نه چندان دور در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ میلادی و ظهور آدولف هیتلر است که تبعات فاجعه‌آمیز آن تا قرن‌ها بعد از این از حافظه جهان پاک نخواهد شد. سرنوشت تمامی تک‌سونگران، متکبران و خون‌خواران تاریخ همواره چون آیینه در برابر انسان‌هاست، خصوصا در معرض دید کسانی چون دونالد ترامپ و موافقان‌شان تا شاید چراغی باشد از گذشته برای گذر به سوی آینده. به عنوان یک بازیگر و کارگردان سینما به هالیوود پیشنهاد می‌کنم که دوباره ساخت فیلمی درباره پادشاهی به نام نمرود را در دستور کار خود قرار دهد، پادشاهی کهن که داعیه خدایی داشت و سرانجام توسط یک پشه از پای درآمد.

فروشنده

فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی، نامزد جایزه بهترین فیلم خارجی در مراسم اسکار 2017 شده است. تحریم مراسم اسکار امسال توسط ترانه علیدوستی با واکنش رسانه‌های خارجی روبرو شده است و حتی صحبت‌های او را با مریل استریپ، بازیگر برجسته آمریکایی، مقایسه کرده‌اند. این در حالی است که برخی از فیلمسازان بریتانیایی در تلاش هستند تا فیلم فروشنده را در شب مراسم اسکار، مقابل سفارت آمریکا در لندن به نمایش بگذارند. مراسم اسکار 2017 در تاریخ ۲۶ فوریه (۸ اسفند) در شهر لس آنجلس آمریکا برگزار خواهد شد.


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده