بهترین انیمه های سریالی تاریخ

بهترین انیمه های سریالی تاریخ

دوشنبه, ۲۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۵۹

مرور فهرست بهترین انیمه ‌های سریالی تاریخ با طلایه‌داری آثار شونن، دلبری عاشقانه‌ها، بلندپروازی فانتزی‌ها، هیاهوی مدرسه‌ای‌ها و سختکوشی قهرمان‌ها در تلاش برای به ثمر رساندن آرزوهای بزرگ، به پروازی بی‌انتها بر فراز یکی از گسترده‌ترین تجربه‌های غیرمستقیم زندگی تبدیل می‌شود.

از بین بخش‌های مختلف هنر هفتم، آثار انیمه به‌خاطر سبک بدون حد و مرز تصویرسازی، داستان‌گویی‌های پرملات و خلاقیت‌های بی‌پایان در ژانرهای متنوع موفق شده‌اند تا نگاه‌های بسیاری را متوجه دنیای شگفت‌انگیز خود کنند. حالا طرفداری از انیمه فقط امری ناشی از تعصب نیست و به علاقه‌ای بدیهی در بین مخاطبان سینما و تلویزیون تبدیل شده است. هر سال انیمه‌های سریالی زیادی ساخته و پخش می‌شوند اما انیمه‌هایی که توانسته‌اند سلیقه‌های مختلف بیشتری را هم‌نظر کنند و البته در طول زمان همچنان از کیفیت قالب داستان‌گوی آن‌ها کاسته نشده و به‌نوعی پرچم‌دار سبک‌های خود به‌شمار می‌روند، همان تجربه‌های بی‌بدیل و نابی هستند که تبدیل به بال پرواز ما در سفری مملو از شگفتی می‌شوند.

پس بدون تعلل بیشتر، درادامه با هم بهترین انیمه های سریالی تاریخ به ترتیب سال پخش اولین فصل آن‌ها، از قدیم به جدید را مرور می‌کنیم:


بهترین انیمه های سریالی

مبارزات انیمه درگون بال زد _ Dragon Ball

۷۰. انیمه Dragon Ball و Dragon Ball Z

انیمه دراگون بال (توپ اژدها)

 • براساس مانگای دراگون بال اثر آکیرا توریاما
 • کارگردان: دایسکی نیشیئو، مینوری اوزاکا
 • سال پخش: ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۶ | تعداد اپیزود: ۱۵۳+ ۲۹۱ | استودیو توئی انیمیشن
 • میانگین امتیازات انیمه Dragon Ball در IMDB: ۸.۵
 • میانگین امتیازات انیمه Dragon Ball در MAL: ۷.۹۷ ~ ۸.۱۵

در نسخه‌ی متفاوتی از زمین، سان گوکو پسربچه‌ای غیرعادی است که به‌تنهایی در جنگل زندگی می‌کند. تا اینکه دختری به نام بولما، در پی جست‌وجوی توپ‌های اژدها، به او می‌رسد. چراکه یکی از این گوی‌های جادویی در اختیار گوکو است. از آن‌جا که با جمع کردن تمام گوی‌های موجود می‌توان یک آرزو را برآورده کرد، افراد دیگری هم دنبال آن هستند. بولما و گوکو برای پیدا کردن هفت گوی اژدها همسفر می‌شوند و دوستان دیگری هم پیدا می‌کنند. اما این تازه شروع یک ماجراجویی پربرخورد و هیجان‌انگیز در دنیای دراگون بال است.

سری دراگون بال به‌عنوان یکی از انیمه‌های کلاسیک مبارزه‌ای شونن همان چیزی است که باید باشد؛ یک هدف بزرگ که در دنیایی ساختگی، شخصیت‌های آرزومند پرتعدادی را به جان هم می‌اندازد و قهرمان‌های اصلی هم باید بعد از هر تجربه‌ی سخت، قوی‌تر و باانگیزه‌تر به راه خود ادامه دهند. اضافه شدن چاشنی کمدی و تنوع موجود در ارکانِ جریان قابل‌تکرار روایت هم جزو اصول جدانشدنی آثار شونن ابرقهرمانی به‌حساب می‌آیند. بعد از رجوع به ریشه‌ها، نقطه‌ی قوت اصلی سری دراگون بال را باید مبارزات اکشن دیدنی و نفس‌گیر آن دانست. این سری دنباله‌های دیگری هم دارد اما اوج دراگون بال در فصل دوم آن یعنی Dragon Ball Z شکل می‌گیرد که در ادامه‌ی داستان فصل اول و از سال ۱۹۸۹ پخش شده است.


کاراکترهای انیمه اسلم دانک _ Slam Dunk

۶۹. انیمه Slam Dunk

انیمه اسلم دانک

 • براساس مانگای اسلم دانک اثر تاکهیکو اینوئه
 • کارگردان: نوبوتاکا نیشیزاوا
 • سال پخش: ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶ | تعداد اپیزود: ۱۰۱ | استودیو توئی انیمیشن
 • میانگین امتیازات انیمه Slam Dunk در IMDB: ۸.۷
 • میانگین امتیازات انیمه Slam Dunk در MAL: ۸.۵۳

هانامیچی ساکوراگی با خلق و خوی تند، رفتار خلاف، موی قرمز و قد بلندش هیچ وقت چهره‌ی محبوبی حداقل بین دخترها نیست زیرا درخواست‌های دوستی او، با رکورد پنجاه بار متوالی، توسط دخترهای مختلف رد شده است. در شروع دوران دبیرستان هانامیچی که هنوز با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کند با دختری به نام هاروکو برخورد می‌کند که به انگیزه‌ای برای پیوستن او به تیم بسکتبال تبدیل می‌شود. هرچند هدف هانامیچی در ابتدا تحت‌تأثیر قرار دادن هاروکو چان است اما او به‌مرور متوجه می‌شود که توانایی طبیعی او باید در همین راه خرج شود.

انیمه اسلم دانک در بین انیمه های ورزشی کلاسیک قدیمی هنوز یک اثر جذاب و پویا است که دلیل آن را در شخصیت‌پردازی ملموس، کمدی سرحال، تأکیدهای اخلاقی الهام‌بخش و درس‌های ارزشمندی مثل پیوندهای ارتباطی درعین رقابت و البته تسلیم نشدن می‌توان یافت. به‌علاوه هانامیچی جزو همان شخصیت‌های خنگ، خشن، بی‌پروا و پرتلاشی است که با قلبی بزرگ و چاشنی عشق به سمت رویا و هدف بزرگش قدم برمی‌دارد. این ویژگی‌ها به‌کمک فضاسازی یک‌دست و کارشده‌ای که از دل محدودیت‌های متحرک‌سازی مربوط‌به سال ساخت انیمه به بهترین ساختار می‌رسد، اسلم دانک را به تجربه‌ای روحیه‌بخش و مفرح تبدیل می‌کند.


انیمه Neon Genesis Evangelion و اونگلیون های بزرگ خوش رنگ کنار نوجوانانی که آن‌ها را کنترل می‌کنند

۶۸. انیمه Neon Genesis Evangelion

انیمه نئون جنسیس اونگلیون

شینجی ایکاری پسری ۱۴ ساله است که پانزده سال بعد از یک فاجعه‌ی جهانی و نابودی زمین، به شهر زیرزمینی توکیو-۳ فراخوانده شده تا برای مقابله با حملات موجودات ناشناخته‌ای به‌اسم انجل (فرشته) به سازمان نرو (Nerv) بپیوندد. تشکیلات نرو، با ساخت ربات‌های نیمه‌مکانیکی غول‌پیکری که با قرار گرفتن نوجوان‌هایی مثل شینجی در آن‌ها کنترل می‌شوند، سعی در تقابلی حماسی با این تهاجم و حفظ بقای زمین دارد.

انیمه نئون جنسیس اونگلیون به‌جز نمایش نبردهای پرهیجان سبک مکا بین ربات‌های عظیم‌الجثه و نیروهای مهاجم فرازمینی، به بررسی تجربی و احساسی اعضای نرو که از فشار روحی و روانی وارد بر کنترل‌کننده‌های نابالغ آن نشأت گرفته می‌پردازد. اثری که به‌خاطر ریشه‌های باستانی، روان‌شناسی، مذهبی و عرفانی اجزای داستانش همیشه با ابهام و سؤال‌های زیادی در مورد چرایی اتفاقات آن همراه بوده است. عمق داستان و جوانب رازآلود انیمه‌ی اورجینال هیدئاکی آنو بعد از پایان بحث‌برانگیز سریال با فیلم The End of Evangelion افزایش بیشتری پیدا کرد. تا اینکه مجموعه‌ای با چهار فیلم تحت عنوان Rebuild of Evangelion دوباره وارد زوایای دیگری از داستان شد و به جمع‌بندی نهایی رسید.


انیمه Rurouni Kenshin

۶۷. انیمه Rurouni Kenshin

انیمه رورونی کنشین

 • اسم ژاپنی: انیمه Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan
 • براساس مانگای رورونی کنشین اثر نوبوهیرو واتسوکی
 • سال پخش: ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۸ | تعداد اپیزود: ۹۴ | استودیو دین، گالوپ
 • میانگین امتیازات انیمه Rurouni Kenshin در IMDB: ۸.۵
 • میانگین امتیازات انیمه Rurouni Kenshin در MAL: ۸.۳

هيمورا كنشين شمشیرزن جوانی است که برای جبران گناه کشتار انسان‌هایی که در گذشته مرتکب شده، با شمشیری که تیغه‌ای برعکس دارد برای کمک به مردم عادی و بی‌گناه عازم سفر شده است. کنشین در این راه با دوستان دیگری برخورد می‌کند و اهداف مشترکی با آن‌ها پیدا می‌کند.

این زمینه‌ی داستانی رورونی کنشین باعث می‌شود تا درنهایت با اثری مواجه باشیم که ورای اکشن و کمدی جذابش سودای مفاهیم انسانی در سر دارد و از دل یک دوره‌ی تاریخی به بیان ارزش‌هایی فراتر از منیت‌ها و مادیات می‌پردازد. انیمه رورونی کنشین با روایت کلاسیک خود هنوز اثری دیدنی است و البته یکی از بهترین OVAهای تاریخ انیمه را هم به اسم Trust and Betrayal محصول ۱۹۹۹ به‌دنبال خود ثبت کرده است که آن‌را هم به هیچ وجه نباید از دست داد.


شخصیت‌های گاتس، گریفیث و سایر اعضای گروه شاهین از انیمه Berserk با پشت زمینه‌ی آسمان ابری

۶۶. انیمه Berserk

انیمه برسرک (برزرک)

 • اسم ژاپنی: انیمه Kenpuu Denki Berserk
 • براساس مانگای برسرک اثر کنتارو میورا
 • کارگردان: نائوهیتو تاکاهاشی
 • سال پخش: ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸ | تعداد اپیزود: ۲۵ | استودیو OLM
 • میانگین امتیازات انیمه Berserk در IMDB: ۸.۷
 • میانگین امتیازات انیمه Berserk در MAL: ۸.۵

داستان برزرک، در یک دنیای فانتزی قرون وسطایی اروپا، حول محور یک مزدور تنها به اسم گاتس و برخوردش با گروهی از مزدورها به نام گروه شاهین است که گریفیث رهبری آن‌را برعهده دارد. گروهی که آوازه‌ی پیروزی‌هایشان به سرعت در همه جا می‌پیچد اما تعامل گاتس و گریفیث که روحیات و اهداف متفاوتی دارند به سرنوشتی عجیب و تاریک گره می‌خورد.

همان‌طور که مانگای شاهکار برسرک درنهایت با فوت کنتارو میورا در بهت و سردرگمی باقی ماند، ساخت یک انیمه‌ی کامل از این داستان پرالتهاب و جنون‌آمیز هم جزو دریغ‌های دنیای انیمه باقی مانده است. بااین‌حال فصل اول برسرک با آن آرت کلاسیک خود تا حد قابل‌قبولی می‌تواند دنیای تباه و پرآشوب آن‌را به تصویر بکشد؛ دنیایی بی‌رحم که جولان نیروهای شر درکنار باریکه‌های بی‌رمق امید، فلسفه‌ای گزنده را تقدیم مخاطب می‌کند. از برزرک بعد از این سریال سه فیلم انیمه به اسم برزرک: آرک دوران طلایی (Berserk: The Golden Age Arc) و فصل دیگری در ۲۴ قسمت محصول ۲۰۱۶ (که به‌خاطر سبک گرافیکی کامپیوتری خشک و بی‌روحش چندان ندرخشید) ساخته شده اما همچنان نسخه قدیمی بهترین اقتباس انیمه‌ای این مجموعه است.


انیمه تجربیات سریالی لین _ Serial Experiments Lain

۶۵. انیمه Serial Experiments Lain

انیمه تجربیات سریالی لین

داستان در مورد دختری درون‌گرا به نام لین یاکورا است که مثل سایر دخترهای مدرسه ایمیلی از چیسا یوکومودا، که به‌تازگی خودکشی کرده، دریافت می‌کنند. پیامی که چیسا در آن می‌گوید که درواقع نمرده بلکه فقط بدن خود را رها کرده و درنتیجه توانسته خدا را در وایرد، که مشابه دنیای مجازی اینترنت است، کشف کند. لین بعد از این اتفاق با کسب شناخت بیشتر از دنیای شبکه و کامپیوترها درگیر ماجراهایی مرموز می‌شود که با کشف معانی تازه‌ای به درکی عمیق‌تر در ذهنیاتش منجر می‌شود.

بزرگ‌ترین دستاورد انیمه Serial Experiments Lain نمایش یک ترس روان‌شناختی است که ایده‌های آینده‌نگرانه‌اش با گذشت سال‌ها به واقعیت نزدیک‌تر و حتی موضوع تحقیقات علمی شده است. محو شدن فاصله‌ی بین زندگی واقعی و مجازی در انیمه تجربیات سریالی لین به بحث‌های فلسفی جدی و چالش‌های دلهره‌آوری می‌رسد که در ترکیب با سبک انتزاعی و سورئال آن، به تخیلی گره خورده به واقعیت‌های پیچیده تبدیل می‌شود که نفس مخاطب خاص خود را به شماره می اندازد.


شخصیت‌های این، اسپایک، جت بلک، ولنتاین، اسپایک و وونگ از انیمه Cowboy Bebop

۶۴. انیمه Cowboy Bebop

انیمه کابوی بیباپ

 • اسم ژاپنی: انیمه Kaubôi bibappu
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال از هاجیمه یاتاته
 • کارگردان: شینیچیرو واتانابه
 • سال پخش: ۱۹۹۸ | تعداد اپیزود: ۲۶ | استودیو سانرایز
 • میانگین امتیازات انیمه Cowboy Bebop در IMDB: ۸.۹
 • میانگین امتیازات انیمه Cowboy Bebop در MAL: ۸.۷۷

در سال ۲۰۷۱ کل منظومه شمسی ازطریق دروازه‌های هایپر اسپیس قابل دسترس شده، سال‌ها بعد از اینکه زمین با بمباران شهاب‌سنگ‌ها غیرقابل سکونت شده حالا مریخ قطب جدید تمدن بشری است. درحالی‌که به‌نظر می‌رسد اتحادیه تبهکاری بین سیاره‌ای هم نفوذ بیشتری پیدا کرده است، برنامه‌ای به سبک وسترن برای دستگیری مجرم‌ها و تروریست‌ها جایزه تعیین می‌کند تا جایزه‌بگیرهایی که کابوی نامیده می‌شوند وارد عمل شوند. داستان در مورد چند جایزه بگیر است که با یک سفینه‌ی فضایی به نامBebop در سفرهای خود با ماجراهایی پیچیده‌تر از حد معمول روبه‌رو می‌شوند.

انیمه‌ی کابوی بیباپ تجربه‌ای جذاب و درگیرکننده از ترکیب ژانرهای وسترن، نوآر، علمی-تخیلی و فضایی با رویکردی آینده‌نگر است. در عین اینکه به‌تدریج با اعضای بیباپ و گذشته‌ی مبهم آن‌ها آشنا می‌شویم، هر قسمت انیمه به لایه‌های عمیق‌تری در روایت خود وارد می‌شود و مثل یک فیلم جمع‌وجور به پایانی تأثیرگذار می‌رسد. درنهایت وسترن فضایی کابوی بیباپ با مفاهیمی عمیق و گیرا که با یک موسیقی خلسه‌وار جاز و بلوز درهم‌آمیخته جزو بهترین انیمه‌های تاریخ در یادها ماندگار می‌شود.


اونیزوکا در انیمه GTO / Great Teacher Onizuka

۶۳. انیمه Great Teacher Onizuka

انیمه معلم بزرگ اونیزوکا

 • اسم ژاپنی: انیمه Gurēto Tīchā Onizuka
 • براساس مانگای GTO اثر تورو فوجیساوا
 • کارگردان: نوری‌یوکی آبه
 • سال پخش: ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ | تعداد اپیزود: ۴۳ | استودیو پیه‌رو (Pierrot)
 • میانگین امتیازات انیمه GTO در IMDB: ۸.۵
 • میانگین امتیازات انیمه GTO در MAL: ۸.۷

ایکیچی اونیزوکا رهبر سابق یک گروه قلدر موتورسوار تصمیم به کسب هدفی جدید و شرافتمندانه می‌گیرد؛ تبدیل شدن به بزرگ‌ترین معلم تاریخ برای چنین آدمی کار ساده‌ای به‌نظر نمی‌رسد به‌خصوص که یکی از انگیزه‌های اونیزوکا سروکله زدن با دخترهای دبیرستانی و البته تبدیل کردن مدرسه به محیطی سرگرم‌کننده است.

مرام خاص اونیزوکا درکنار استفاده از تکنیک‌های رفتاری متفاوت ناشی از سبک زندگی گنگستری سابق او باعث ایجاد موقعیت‌های کمدی خنده‌داری می‌شود که البته در چارچوب فکری ارزشمندی هم ادامه می‌یابد و گاهی هم به درامی اثربخش منتهی می‌شود. به‌علاوه اونیزوکا جزو به‌یادماندنی‌ترین شخصیت های دنیای انیمه است و تمام نقاط قوت انیمه هم حول شخصیت‌پردازی او شکل می‌گیرد. برای همین تم کلاسیک انیمه GTO را باید جزو جدانشدنی ساختار آن به‌شمار آورد، چیزی که آن‌را تا مدت‌ها جزو بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ نگه می‌دارد.


لوفی دوست داشتنی _ انیمه وان پیس

۶۲. انیمه One Piece

انیمه وان پیس

 • براساس مانگای وان پیس اثر ایچیرو اودا
 • سال پخش: از ۱۹۹۹ تاکنون | تعداد اپیزود: ۹۹۹+ | استودیو توئی انیمیشن
 • میانگین امتیازات انیمه One Piece در IMDB: ۸.۸
 • میانگین امتیازات انیمه One Piece در MAL: ۸.۵۸

گلدی راجر، پادشاه دزدان دریایی، موقع اعدام توسط نیروی دریایی از گنج بزرگی به اسم وان پیس صحبت می‌کند که باعث می‌شود عصر بزرگ دزدان دریایی با هدف رسیدن به ثروت و شهرت رقم بخورد. در این بین نوجوانی به اسم مانکی دی لوفی، که می‌خواهد پادشاه دزدان دریایی شود، با جمع کردن یک گروه منحصربه‌فرد عازم گرند لاین، خطرناک‌ترین دریای جهان می‌شود و ماجراجویی‌های بزرگی را پشت سر می‌گذارد.

وان پیس، گنج بزرگ دنیای انیمه، پر از شخصیت‌های مثال‌زدنی، مکان‌های فوق‌العاده، اتفاق‌های شگفت‌انگیز، برخوردهای هیجان‌انگیز و یک دوره‌ی باشکوه از فانتزی‌های مختلف در بالاترین مرتبه است. انیمه‌ای که از کمدی آن می‌خندی، با تراژدی‌اش غمگین می‌شوی و در ماجراجویی‌های کاراکترهای دوست‌داشتنی‌اش غرق می‌شوی. لوفی، زورو، اووسوپ، سانجی، نامی، چوپر، روبین، فرانکی و برووک. صحنه‌های اشک ریختن هر کدام اوج‌های بلند این داستان شگرف است، جایی که سرگذشت و سرنوشت آدم‌ها به هم پیوند می‌خورد و مفهوم ناکاما با وان پیس به اصلی مهم همچون گنج وان پیس تبدیل می‌شود. مانگای وان پیس، شاهکار ایچیرو اودا، رکورددار فروش مانگا است و حتی در قالب انیمه در طی این همه سال همچنان از شور و هیجان پا پس نکشیده و همچنان جزو بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ و البته به تعبیری پادشاه انیمه‌های شونن محسوب می‌شود.


پوستر انیمه هاجیمه نو ایپو

۶۱. Hajime no Ippo

انیمه هاجیمه نو ایپو

 • اسم انگلیسی: انیمه Fighting Spirit
 • براساس مانگای هاجیمه نو ایپو اثر جرج موریکاوا
 • سال پخش: ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ – ۲۰۰۹ - ۲۰۱۳ | تعداد اپیزود: ۷۶+۲۶+۲۵ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Hajime no Ippo در IMDB: ۸.۷
 • میانگین امتیازات انیمه Hajime no Ippo در MAL: ۸.۷

داستان این انیمه‌ی ورزشی در مورد پسری دبیرستانی به اسم ماکونوچی ایپو است که به‌خاطر کمک به مادرش در اداره امور حرفه‌ی خانوادگی، مانند سایر هم‌سن‌وسال‌های خود جوانی نمی‌کند. ایپو بعد از آشنایی اتفاقی با یک بوکسور به رشته‌ی بوکس علاقمند می‌شود و به‌تدریج در مسیری دشوار رشد می‌کند.

هاجیمه نو ایپو در نگاه اول یک انیمه‌ی ورزشی است که روندی مشابه کلیشه‌های دیگر این ژانر دارد اما کمی که می‌گذرد مخاطب را چنان در گوشه‌ی رینگ گیر می‌اندازد که راه فراری نخواهد داشت. درواقع تماشای مبارزات بوکس در این انیمه و چالش‌هایی که در رینگ بوکس با رقبای مختلف ایپو رخ می‌دهد این‌قدر نفس‌گیر و تماشایی است که دنبال کردن ادامه‌ی ماجرا و مسابقات پیش روی قهرمان داستان بدون به بی‌راهه رفتن، فرصت توقف را به بیننده نمی‌دهد. هاجیمه نو ایپو قطعا یکی از هیجان‌آورترین و بهترین انیمه‌های ورزشی تاریخ است.


شخصیت‌های نائوتا، هاروکو و کانتی با پشت زمینه‌ی گرد و غبار و اتوی غول پیکر در انیمه FLCL

۶۰. انیمه FLCL

انیمه فولی کولی

 • اسم ژاپنی: انیمه Furi Kuri
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی یوجی اینوکیدو
 • کارگردان: کازویا سوروماکی
 • سال پخش: ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ | تعداد اپیزود: ۶ | استودیو گایناکس، پروداکشن آی.جی
 • میانگین امتیازات انیمه FLCL در IMDB: ۸.۲
 • میانگین امتیازات انیمه FLCL در MAL: ۸.۰۳

زندگی کسالت‌بار نائوتا ناندابا با آمدن دختری عجیب به نام هاروکو هاروهارا دچار تغییر می‌شود. دختری با موهای صورتی که یک گیتار بیس همراه خود دارد و یک وسپا سوار می‌شود. اولین برخورد نائوتا و هاروکو به تصادفی برمی‌گردد که بعد از آن شاخی عجیب روی سر نائوتا سبز می‌شود و این تازه شروع زنجیره‌ی اتفاقات عجیب و غریبی است که به شکل غیرقابل‌کنترلی رخ می‌دهد. مأموریت خاص هاروکو پای نائوتا را به نبردی سرنوشت‌ساز برای کل جهان هستی باز می‌کند.

اتفاقات رخ داده در طول انیمه FLCL به شکل سریع و مهیجی خیره‌‌کننده است. نبوغ و خلاقیتی که با بسط دادن اشکال و رنگ‌های غنی در این انیمه به‌نمایش درمی‌آید، اصالتی جنون‌آمیز را فریاد می‌زند که سرشار از زیبایی‌های هنری منحصربه‌فرد و تصویرسازی‌های بی‌حدومرز است. درعین‌حال ظرافت موجود در پیچیدگی‌های فولی کولی همان‌قدر که برای خوره‌های دنیای انیمه و انیمیشن روح‌نواز است برای مخاطب عام هم به اثری فراموش‌نشدنی تبدیل می‌شود.


انیمه سریالی Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

۵۹. انیمه Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

انیمه شبح درون پوسته: استند الون کامپلکس

در آینده‌ای نه‌چندان دور پیشرفت‌های علمی به‌حدی رسیده که پیوندهای میان بدن انسان و ربات به بالاترین حد خود رسیده، چیزی که باعث افزایش توان فیزیکی و کاهش حدود سایبرنتیک شده است. از طرفی با دسترسی جنایتکاران به این قبیل فناوری‌ها جرم‌های جدیدی شکل گرفته است. دولت هم باتوجه‌به حساسیت موضوع، برای مقابله با این روش‌های جدید، بخش ۹ را ایجاد کرده است. واحدی که به سرپرستی دایسوکه آراماکی و موتوکو کوشاناگی موفقیت‌های زیادی در هدف خود کسب کرده اما با ورود یک هکر به اسم مرد خندان ماجرا وارد یک بازی موش و گربه‌ی خطرناک می‌شود.

انیمه‌ی سینمایی Ghost in the Shell محصول ۱۹۹۵ به کارگردانی مامورو اوشی اینقدر درخشان ظاهر شد که آن اقتباس از مانگای جاودان ماسامونه شیرو را به تنها برداشت بیننده‌ها از این سری تبدیل کند. اما در سایه‌ی موفقیت تأثیرگذار آن فیلم، انیمه سریالی Stand Alone Complex هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. به‌دنبال داستان فشرده‌ی فیلم سال ۱۹۹۵، حالا SAC ابعاد گسترده‌تری از شخصیت‌ها و چالش‌های فلسفه‌ی جهان‌شمول دنیای آن را به‌نمایش می‌گذارد. به‌علاوه ایده‌های آینده‌نگرانه‌ی این مجموعه‌ی سایبرپانک به هشدارهای تأمل‌برانگیزی در مورد مفاهیم هویتی و تعریف انسانیت می‌پردازد که پوسته‌ی روح را به ورای یک داستان‌سرایی علمی-تخیلی می‌شکافد.


کاراکترهای انیمه ناروتو شیپودن

۵۸. انیمه Naruto و Naruto: Shippuuden

انیمه ناروتو

دوازده سال از حمله‌ی موجودی افسانه‌ای به‌نام کیوبی به دهکده‌ی کونوها می‌گذرد، زمانی‌که مقام هوکاگه‌ی کونوها به‌کمک یک طلسم و قربانی کردن خود، کیوبی را داخل بدن نوزادی به اسم ناروتو مُهر می‌کند. به‌همین خاطر ناروتوی یتیم کودکی خود را بدون آگاهی از این موضوع با دید منفی افراد دهکده پشت سر می‌گذارد. ناروتو که سعی دارد جایگاه خود را از آن تنهایی تحمیلی به سطح قابل احترام یک هوکاگه برساند، درنهایت در یکی از گروه‌های نینجاهای تازه‌کار دهکده دوستانی پیدا می‌کند و وارد ماجراجویی‌های بزرگ و پرخطری وابسته به وقایع گذشته می‌شود.

داستان نارتو با معرفی قبیله‌های نینجای مختلفی که از قدرت‌های درونی و مافوق‌طبیعیِ برآمده از چاکرا در کنترل عناصر طبیعت برخوردار هستند پر از شخصیت‌های قدرتمند، دوست‌داشتنی و تأثیرگذار است که بعضا حتی از شخصیت اصلی هم برد بیشتری دارند. انیمه ناروتو به‌ویژه با رسیدن به سری شیپودن (Shippuden) به‌عنوان یکی از بهترین انیمه‌های بلند از آرک‌های داستانی فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد که اگر از فیلرهای بیش‌از حد آن عبور کنیم، درپایان از دیدن داستان حماسی و تقابل‌های درگیرکننده‌ی فردی و اجتماعی دنیای آن لذت بسیاری خواهیم برد.


پوستر انیمه Kino no Tabi The Beautiful World

۵۷. انیمه Kino's Journey - The Beautiful World

انیمه سفر کینو: جهان زیبا

 • اسم ژاپنی: انیمه Kino no Tabi - The Beautiful World
 • براساس لایت ناول سفر کینو نوشته‌ی کیچی سیگساوا و تصویرسازی کوهاکو کوروبوشی
 • کارگردان: توموهیسا تاگوچی
 • سال پخش: ۲۰۰۳ | تعداد اپیزود: ۱۳ | استودیو A.C.G.T
 • میانگین امتیازات انیمه Kino's Journey در IMDB: ۸.۴
 • میانگین امتیازات انیمه Kino's Journey در MAL: ۸.۳۱

کینو نوجوانی ا‌‌‌ست که همراه‌با موتور سخنگویش هرمس، راهی سفری طولانی می‌شود. کینو در هر قلمرو جدید فقط به‌مدت سه روز اقامت می‌کند و علاوه‌بر آشنایی با فرهنگ مردم آن سرزمین با کشف شرایطی خاص و اغلب ناراحت‌کننده که از ذات بشر سرچشمه می‌گیرد، به شناخت تازه‌ای از اصول نانوشته و خطرات بی‌انتهای ندانستن‌ها می‌رسد. چراکه «دنیا زیبا نیست و برای همین زیباست.»

«دنیا زیبا نیست و برای همین زیباست.»

سفر کینو از آن انیمه‌های منحصربه‌فردی است که بعد از دیدن آن در جست‌جوی یک تجربه‌ی هم‌سطح فقط باید افسوس بخورید که چرا خودش با همین ثبات در قسمت‌های بیشتری ادامه پیدا نکرد (بازسازی این مجموعه در سال ۲۰۱۷ گرفتار افت و لغزش نسبی شد). روایت‌های داستانی مجزای کینو در مسیر سفرش به اقلیم‌های مختلف با شرایط و فرهنگ خاص خود، برداشتی متفاوت از یک جهان‌بینی فوق‌العاده و فلسفه‌پردازی گیرا و قابل‌تأمل را در یکی از بهترین انیمه‌ها با موضوع سفر رقم می‌زند.


پوستر کاراکترهای انیمه بلیچ

۵۶. انیمه Bleach

انیمه بلیچ

 • براساس مانگای بلیچ اثر تیته کوبو
 • کارگردان: نوریوکی آبه
 • سال پخش: ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ | تعداد اپیزود: ۳۶۶ | استودیو پیه‌رو (Pierrot)
 • میانگین امتیازات انیمه Bleach در IMDB: ۸.۱
 • میانگین امتیازات انیمه Bleach در MAL: ۷.۸۱

ایچیگو کوروساکی پسری دبیرستانی است که توانایی دیدن ارواح را دارد. یک روز خانواده‌ی ایچیگو توسط یک روح شرور مورد حمله قرار می‌گیرد. یک شینیگامی به اسم روکیا کوچیکی که در حین نبرد به سختی مجروح شده سعی می‌کند تا بخشی از نیروی روح خود را به ایچیگو بدهد اما در اتفاقی عجیب ایچیگو با گرفتن بخش زیادی از نیروی روکیا تبدیل به یک شینیگامی می‌شود و به‌راحتی از آن نبرد پیروز بیرون می‌آید و این آغاز یک زندگی متفاوت‌تر و اتفاقات خاص مربوط‌به دنیای ارواح و شینیگامی‌ها می‌شود.

شاید اگر استودیو پیِرو دست از عادت فیلرسازی برای انیمه‌ها برمی‌داشت و تمرکز بیشتری روی داستان اصلی انیمه خرج می‌کرد بلیچ جایگاه خیلی بهتری در بین انیمه‌بین‌ها پیدا می‌کرد. اما بااین‌حال بلیچ هنوز یک انیمه‌ی منحصربه‌فرد درمورد ارتباطی پرتب‌وتاب میان انسان‌ها، روح‌های شرور وشینیگامی‌ها است. انیمه‌ای که با افزایش استانداردهای ژانر خود ضمن پرداختن به ارزش‌های انسانی تثبیت‌شده و رایجی مثل دوستی، تلاش برای محافظت از افراد باارزش زندگی و برانگیختن حس همذات‌پنداری در مواجه با درد و رنج قهرمان داستان به اثری الهام‌بخش و مورد احترام تبدیل می‌شود.


طلوع خورشید در فضا در انیمه Planetes

۵۵. انیمه Planetes

انیمه پلنتز

 • براساس مانگای Planetes اثر ماکوتو یوکیمورا
 • کارگردان: گورو تانیگوچی
 • سال پخش: ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ | تعداد اپیزود: ۲۶ | استودیو سانرایز
 • میانگین امتیازات انیمه Planetes در IMDB: ۸.۲
 • میانگین امتیازات انیمه Planetes در MAL: ۸.۲۹

در سال ۲۰۷۵، بشر به نقطه‌ای رسیده است که سفر بین زمین، ماه و ایستگاه‌های فضایی به امری معمول در زندگی روزمره تبدیل شده است. این پیشرفت تکنولوژی مشکلاتی مثل وجود زباله‌های فضایی سرگردان را در پی دارد که باعث آسیب‌های بزرگی به سفینه‌ها و تجهیزات حیاتی فضایی می‌شود. داستان در مورد واحد جمع‌آوری این زباله‌هاست که کارکنانش چندان از منزلت به‌ظاهر پایین جایگاه شغلی خود راضی نیستند. با ورود یک دختر جوان و بانگیزه به نام آئه تانابه به این جمع شاهد افزایش انگیزه‌ها و تلاش‌های این گروه برای اثبات ارزش کارشان به دیگران هستیم.

انیمه Planetes یک درام علمی-تخیلی غیرمتعارف فضایی در سبک سینن است که در آن از اتفاقات عجیب و موجودات فرابشری خبری نیست و وسعت فضا هم به پس‌زمینه‌ای برای پرداختن به زندگی مردمی عادی با امیدها و رویاهایی است که دامنه‌ی آن تا ستاره‌ها کشیده شده. داستانی که با ظرافت نه‌چندان پیچیده‌ای به موضوعاتی تأمل‌برانگیز در مورد جایگاه آروزهای انسان در فضای نامتناهی و تأثیری که از دیدن زمین از این فاصله بر جهان‌بینی او می‌گذارد می‌پردازد. درواقع مسایلی مثل جایگاه نازل جمع‌آوری و ازبین‌بردن زباله‌های فضایی در مواقعی تبدیل به یک تمثیل جهت‌دار در برداشت‌های ویژه‌تری در طول داستان می‌شود که نباید ساده از کنار آن گذشت.


سه قهرمان انیمه سامورایی چاملو _ Samurai Champloo

۵۴. انیمه Samurai Champloo

انیمه سامورایی چامپلو

داستان انیمه سامورایی چامپلو در دوره‌ی تاریخی ادو که ارجاعات و نشانه‌های دوران مدرن هم در آن تلفیق شده رخ می‌دهد؛ جایی که سه غریبه به نام‌های موگن، جین و فوو با روحیاتی مختلف به هم پیوسته‌اند و سفری را برای پیداکردن یک سامورایی که بوی گل آفتاب‌گردان می‌دهد آغاز می‌کنند.

شینیچیرو واتانابه بعد از کارگردانی کابوی بیباپ که در آینده‌ای دور رخ می‌داد، این‌بار با سامورایی چامپلو به ساخت انیمه‌ای که داستانش در دوره‌ی ادو در ژاپن می‌گذرد روی آورده است. در طول انیمه از نظر تاریخی به اتفاقات سیاسی، اجتماعی، مذهبی و هنری آن دوران اشاره می‌شود اما در روایت داستان ارجاعات مدرن فرهنگ عامه با تناقض‌های زمانی مثل گرافیتی و هیپ هاپ هم به‌چشم می‌خورد. اکشن سریع، دیالوگ‌های کم‌نقص و کمدی ظریف انیمه در ترکیب با درخشش‌های اپیزودیک داستان و البته شخصیت‌های دوست‌داشتنی آن یکی از بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ را رقم زده است.


انیمه Monster؛ داستانی تاریک، تفکراتی سیاه

۵۳. انیمه Monster

انیمه مانستر (هیولا)

 • براساس مانگای مانستر اثر نائوکی اوراساوا
 • کارگردان: ماسایوکی کوجیما
 • سال پخش: ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ | تعداد اپیزود: ۷۴ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Monster در IMDB: ۸.۶
 • میانگین امتیازات انیمه Monster در MAL: ۸.۸

دکتر تنما جراج مغز و اعصاب با استعدادی ساکن دوسلدورف آلمان است که به خاطر مهارت در کارش مورد احترام و تحسین مقامات بیمارستان است، تا اینکه یک روز نجات پسربچه‌ای که تیری به سرش اصابت کرده را به نجات شهردار که کمی بعد وارد بیمارستان شده ترجیح می‌دهد. تبعات این تصمیم فراتر از یک تنزل درجه است چراکه با فرار پسربچه و چند قتل مشکوک در بیمارستان حالا اتهام بزرگی متوجه تنما است. مسئله‌ای که تبدیل به بحرانی بزرگ در سفر به اعماق تاریک روان انسان‌ها می‌شود.

مانستر از آن انیمه‌هایی است که با فضاسازی پیچیده و داستان‌پردازی آرام و باحوصله به ابعادی درگیرکننده و تفکربرانگیز از تصمیم‌های فردی و اجتماعی در وقوع تراژدی‌های بزرگ می‌پردازد. انیمه مانستر یک معجون تلخ از سرگشتگی، جنون و استیصال انسان در مقابل آلایش‌های روانی ترسناک زندگی است که مثل یک گلوله لایه‌های آسیب‌پذیر مغز را می‌شکافد و هیولای خفته‌ای را بیدار می‌کند.


شخصیت اصلی انیمه ارگو پروکسی/ergo-proxy

۵۲. انیمه Ergo Proxy

انیمه ارگو پروکسی

 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی دای ساتو
 • کارگردان: شوکو موراسه
 • سال پخش: ۲۰۰۶ | تعداد اپیزود: ۲۳ | استودیو منگلوب
 • میانگین امتیازات انیمه Ergo Proxy در IMDB: ۸
 • میانگین امتیازات انیمه Ergo Proxy در MAL: ۷.۹۱

در آینده‌ای پسا-آخرالزمانی زیستگاه زمین بر اثر انفجارهای اتمی نابود شده و باقیمانده‌ی انسان‌ها درکنار ربات‌هایی انسان‌نما در شهرهایی با سقف حباب مانند زندگی می‌کنند. یک اختلال ویروسی با ایجاد قوه‌ی خودآگاهی در هوش‌های مصنوعی، منجر به قتل‌هایی خشونت‌بار می‌شود. خانم کارآگاهی به اسم ریئل مِیِر به همراه یک ربات در نقش دستیارش شروع به تحقیق در مورد علل این قتل‌ها می‌کند. ماجرا با اضافه شدن وینسنت لا، مهاجری از شهر موسک که با پروژه‌ی پراکسی مرتبط است و گذشته‌ی محنت‌باری را به دوش می‌کشد، پیچیده‌تر می‌شود.

انیمه‌ی ارگو پروکسی به نویسندگی دای ساتو از آن قبیل آثار نیست که با ریتم سریع و زد و خوردهای زیاد به تهییج مخاطب اقدام کند، بلکه با ارجاع به اصول فلسفی و توسل به اسطوره‌شناسی باستانی به سراغ جنبه‌های درون‌گرایانه و روان‌شناسانه برآمده از مفهوم هویت می‌رود که دانش زمینه‌ای و تحقیق خارج از داستان را برای بیننده‌ی باحوصله لازم می‌کند. ناسلامتی با یک انیمه‌ی سایبرپانک تاریک با ابعاد مرموز و سؤال‌برانگیز طرف هستیم که حتی نوع موسیقی متن و تکنیک تصویری خاص آن که ترکیبی از طراحی سه‌بعدی با انیمیشن سل دوبعدی است هم به فضاسازی پیچیده‌ی آن غنای بیشتری بخشیده است.


انیمه Welcom to N.H.K

۵۱. انیمه Welcom to N.H.K

انیمه به ان‌اچ‌کی خوش آمدید!

 • اسم ژاپنی: انیمه !NHK ni Youkoso
 • براساس رمان به ان‌اچ‌کی خوش آمدید اثر تاتسوهیکو تاکیموتو
 • کارگردان: یوسوکه یاماموتو
 • سال پخش: ۲۰۰۶ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو گونزو
 • میانگین امتیازات انیمه Welcom to N.H.K در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Welcom to N.H.K در MAL: ۸.۳۲

تاتسوهیرو ساتو بیست و دو ساله، یک مورد حاد هیکیکوموری است که بعد از ترک تحصیل دانشگاه چهار سال است که هنوز هیچ شغلی ندارد و حالا احساس می‌کند که جهان اطراف او توطئه‌ای است که توسط ان‌اچ‌کی کنترل می‌شود. روزی او با دختری به اسم میساکی ناکاهارا روبه‌رو می‌شود که تمایل دارد وضعیت ساتو را از یک فرد منزوی و غیراجتماعی به انسانی با اعتمادبه‌نفس بیشتر تغییر دهد.

انیمه‌ی Welcom to N.H.K یک درام روان‌شناختی آموزنده و پر از نکات ارزشمند در مورد زندگی فردی و اجتماعی است که با استفاده از کمدی سیاه جاری در خود به موضوعات مهمی مثل انزوا و بی‌عملی، توهم توطئه و خودکشی می‌پردازد. انیمه‌ی به ان‌اچ‌کی خوش آمدید جزو آثار کمتر قدردیده‌‌ای است که اگر باحوصله و ظرافت بیشتری در توصیف‌هایش از وضعیت‌های خاص گریبانگیر نسل جوان دقیق شویم بیشتر به متفاوت بودن این الماس تراش نخورده در دنیای انیمه پی خواهیم برد.


انیمه دفترچه مرگ _ Death Note

۵۰. انیمه Death Note

انیمه دفترچه مرگ

 • براساس مانگای دفترچه مرگ اثر تسوگومی اوبا (نویسنده) و تاکه‌شی اوباتا (طراح)
 • کارگردان: تِتسورو آراکی
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۳۷ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Death Note در IMDB: ۹
 • میانگین امتیازات انیمه Death Note در MAL: ۸.۶۳

یک نوجوان باهوش دبیرستانی به اسم یاگامی لایت دفترچه‌ای پیدا می‌کند که ابتدای آن توضیح داده شده که اگر نام هر شخصی در آن نوشته شود آن فرد می‌میرد. صاحب دفترچه ابتدا یک شینیگامی به اسم ریوک است که برای سرگرمی آن‌را روی زمین پرت کرده و حالا لایت جوانی است که تصمیم می‌گیرد به‌کمک دفترچه دنیایی بدون جرم و جنایت بسازد اما پلیس به‌کمک یک کارآگاه ناشناس به اسم ال درصدد مقابله با این روند برمی‌آید.

ایده‌ی دث نوت هنوز جذاب است، داشتن دفترچه‌ای که با آن بخواهیم هر فردی که جرمی مرتکب شده را از زندگی حذف کنیم قطعا یکی از پربحث‌ترین فانتزی‌های دنیای انیمه است. عواقب دستیابی به این قدرت و ایجاد یک نبرد فکری بین دو نابغه، تقابل نفس‌گیری را در داستان ایجاد می‌کند تا همه چیز خیلی زودتر از مسیری که ابتدا سهل و بدیهی به نظر می‌رسد خارج شود. لایت می‌خواهد خدای دنیای جدیدی باشد که خودش می‌سازد اما همه چیز مثل یک بازی قمار به‌راحتی قابل‌تغییر است.


انیمه نانا / Nana

۴۹. انیمه Nana

انیمه نانا

 • براساس مانگای نانا اثر آی یازاوا
 • کارگردان: موریو آساکا
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۴۷ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Nana در IMDB: ۸.۴
 • میانگین امتیازات انیمه Nana در MAL: ۸.۴۹

کوماتسو نانا که برای رسیدن به عشق خود و شروع یک زندگی جدید عازم توکیو است در قطار با اوساکی نانا که خواننده‌ی یک گروه پانک راک است آشنا می‌شود. این دو دختر هم‌نام در توکیو دوباره با یکدیگر روبه‌رو می‌شوند و این‌بار به‌عنوان هم‌خانه، باوجود ابعاد شخصیتی و ایده‌آل‌های متفاوت، دوستی نزدیکی با هم پیدا می‌کنند تا به‌ترتیب برای رسیدن به شهرت و خوشبختی مبارزه کنند.

نانا در میان انیمه‌های عاشقانه با وجود برخورداری از سبک واقع‌گرایانه، کش و قوس‌های زیاد در روابط بین قهرمان‌ها و البته نگاهی بالغانه به سوژه‌ی حساس خود درکنار استفاده از کمدی و درام متناسب با آن به‌خوبی توانسته کیفیت داستان‌گویی خود را افزایش دهد. البته که توجه مدهاوس به بخش مربوط‌به گروه موسیقی و انتخاب ترانه‌های به‌یادماندنی برای انیمه‌ی نانا هم کمک زیادی به بالا رفتن سطح آن کرده است. نتیجه‌ی نهایی برای یک انیمه‌ی شوجو که غالب آن محتوای عاشقانه دارد دستاورد بزرگی است.


شخصیت‌های لولوش، سوزکا و سی سی با پشت زمینه‌ی آبی رنگ از انیمه Code Geass

۴۸. انیمه Code Geass: Lelouch of the Rebellion

انیمه کد گیاس

 • اسم ژاپنی: انیمه Code Geass: Hangyaku no Lelouch
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی ایچیرو اوکوچی
 • کارگردان: گورو تانیگوچی
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ | تعداد اپیزود: ۵۰ | استودیو سانرایز
 • میانگین امتیازات انیمه Code Geass در IMDB: ۸.۷
 • میانگین امتیازات انیمه Code Geass در MAL: ۸.۷۱

در سال ۲۰۱۰ کشور ژاپن در مقابل امپراتوری بریتانیا که از سلاح‌های روباتیک غول‌پیکر بهره می‌برد سقوط کرده است و به مستعمره‌ای تبدیل شده که منطقه‌ی ۱۱ نامیده می‌شود. لولوش لمپروژ، دانش آموز با هوشی است که به‌طور اتفاقی در جدال بین گروهی از سربازان بریتانیایی و نیروهای شورشی منطقه ۱۱ قرار می‌گیرد. دختر مرموزی به اسم سی‌سی لولوش را از این مهلکه فراری می‌دهد و یک تونایی ماورایی به اسم گیاس یا قدرت شاهی به او می‌بخشد که امکان کنترل افراد را با دادن هر فرمانی مهیا می‌کند. لولوش تصمیم می‌گیرد به‌کمک قدرتی که کسب کرده انتقام خود را از بریتانیا بگیرد و به ظلم آن پایان دهد.

کد گیاس پیش از آن‌که با سبک مکا شناخته شود، به خاطر وجود قدرت‌های ماورایی، پیچش‌های داستانی و نبردهای فکری شخصیت‌ها با حضور لولوش، که یک شخصیت کاریزماتیک و محبوب در دنیای انیمه است، به سطح جذابی رسیده که آن‌را در بین بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ قرار می‌دهد. کد گیاس مملو از تقابل‌های فراموش نشدنی است که با لحظه‌هایی دراماتیک و احساسی با درک درستی از داستان‌گویی تقدیم بیننده می‌شود و درکنار همه‌ی این‌ها با موسیقی، دیالوگ‌ها و اکشن‌های حساب‌شده همپای رنگ و لعاب غنی انیمه مخاطب را با خود همراه می‌کند.


انیمه موشی شی / Mushishi

۴۷. انیمه Mushi-Shi

انیمه موشی‌شی

 • براساس مانگای موشی‌شی اثر یوکی اوروشیبارا
 • کارگردان: هیروشی ناگاهاما
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ و ۲۰۱۴ | تعداد اپیزود: ۲۶+۲۰ | استودیو آرت‌لند
 • میانگین امتیازات انیمه Mushishi در IMDB: ۸.۵
 • میانگین امتیازات انیمه Mushishi در MAL: ۸.۶۸

گینکو شخصیت اصلی داستان یک موشیشی است؛ کسی که در دنیای پر از ارواح و موجودات ماورایی به اسم موشی توانایی دیدن و تعامل با آن‌ها را دارد. گینکو به نقاط مختلفی سفر می‌کند و درباره‌ی موشی‌ها تحقیق می‌کند و مشکلاتی که این موجودات فراطبیعی برای مردم ایجاد کرده‌اند را برطرف می‌کند.

در طول انیمه Mushi-Shi می‌توان با انواع یوکای و آیاکاشی در ادبیات فولکلوریک ژاپن و تأثیرات مختلفی که در طبیعت و زندگی انسان‌ها می‌گذارند آشنا شد. داستان موشیشی در زمانی خیالی بین دوره‌های ادو و میجی روایت می‌شود. فضای سنگین و اسرارآمیز روایت موشی‌شی درکنار نوع شخصیت‌پردازی گینکو و آرامشی که در بیشتر لحظه‌های احساسی و عجیب داستان القا می‌شود منجر به فلسفه‌پردازی دلنشینی در دل معماهای غیرطبیعی آن شده است، رازهایی که همیشه با جواب‌های خوشایند حل نمی‌شود.


راک انیمه بلک لاگون Black Lagoon

۴۶. انیمه Black Lagoon

انیمه بلک لاگون (مرداب سیاه)

 • اسم ژاپنی: انیمه Burakku Ragūn
 • براساس مانگای بلک لاگون اثر ری هیروئه
 • کارگردان: سونائو کاتابوچی
 • سال پخش: ۲۰۰۶ | تعداد اپیزود: ۲۹ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Black Lagoon در IMDB: ۸
 • میانگین امتیازات انیمه Black Lagoon در MAL: ۸.۰۴ ~ ۸.۱۸

روکورو اوکاجیما (راک) یک کارمند ژاپنی است که به‌طور اتفاقی طی یک سفر کاری توسط یک گروه دزدان دریایی امروزی به اسم بلک لاگون گروگان گرفته می‌شود. اما راک که از زندگی کسالت‌بار کارمندی خود خسته شده است بعد از این ماجرا تصمیم می‌گیرد به بلک لاگون ملحق شود. او حالا باید برای زنده ماندن در محیط جدیدی سرشار از فساد و جنایت تلاش کند.

داستان بلک لاگون در حوالی شهری خیالی به نام رواناپور در جنوب شرقی تایلند نزدیک مرز کامبوج و در دهه ۹۰ میلادی اتفاق می افتد. تجربه‌ی زندگی با خلافکاران و مافیا برای یک کارمند معمولی تغییر بزرگی است که به‌تدریج برای راک به گام برداشتن از مرز تاریکی و روشنایی به سمت حقیقتی بی‌رحم تبدیل می‌شود. بلک لاگون از آن دست انیمه‌های کمیابی است که ضمن ترکیب اکشن هالیوودی با موضوعات تیره و عمیق‌تر که خاص آثار انیمه است به تجربه‌ای ارزشمند در این مدیوم تبدیل می‌شود.


شخصیت های انیمه گینتاما _ Gintama

۴۵. انیمه Gintama

انیمه گینتاما

 • براساس مانگای گینتاما اثر هیدآکی سوراچی
 • کارگردان: شینجی تاکاماتسو، یوایچی فوجیتا و...
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸ | تعداد اپیزود: ۳۷۵ | استودیو سانرایز
 • میانگین امتیازات انیمه Gintama در IMDB: ۸.۶
 • میانگین امتیازات انیمه Gintama در MAL: ۸.۹۵ ~ ۹.۱۷

با حمله‌ی گروهی از موجودات فضایی به اسم آمانتوها به زمین در دوره‌ی ادو، انسان‌ها تسلیم این حضور شده‌اند و بیست سال بعد از این اتفاق، زندگی در ژاپن فئودال سبک و سیاق تازه‌ای به‌خود گرفته است چراکه دولت به سامورایی‌ها خیانت کرده و تسلیم بیگانگان شده است و با ممنوعیت حمل شمشیر و کنار زدن سامورایی‌ها دیگر مقاومتی دربرابر حضور آزادانه‌ی آدم فضایی‌ها وجود ندارد. ساکاتا گینتوکی جوان سامورایی‌مسلک و البته بی‌خیالی است که همراه کاگورا و شینپاچی زندگی می‌کند، آن‌ها در قبال انجام کارهایی که مردم از آن‌ها درخواست می‌کنند امرارمعاش می‌کنند.

گینتاما یکی از بهترین انیمه‌های بلند شونن در ژانر کمدی پارودی و اکشن است که البته دامنه‌ی اتفاقات آن به رویکردی انتقادی و هجوآمیز درباره‌ی مسایل مختلف اجتماعی، فرهنگی، گاهی سیاسی و حتی خود دنیای انیمه کشیده می‌شود. گینتاما مملو از موقعیت‌های متناقض است که به این رویکرد ابعاد وسیع‌تری می‌بخشد، مثلا ژاپنی که ماجراهای Gintama در آن به نمایش درمی‌آید ترکیبی از ژاپن قرن ۱۹ میلادی با تکنولوژی‌ها و خرده‌فرهنگ‌های مربوط‌به حال و آینده است. به‌علاوه گینتاما پر از اتفاقات و البته شخصیت‌های عجیب و غریب در موقعیت‌هایی کنایه‌آمیز، احساسی و خنده‌دار است که هرکدام مرام و دیوانگی خاص خود را دارند و امکان ندارد از سروکله زدن با آن‌ها خسته شوید و بعد از چند وقت دلتنگ آن‌ها نشوید.


پوستر انیمه Moribito Guardian of Sacred Spirit

۴۴. انیمه Moribito: Guardian of the Spirit

انیمه موربیتو: محافظ روح مقدس

 • اسم ژاپنی: انیمه Seirei no Moribito
 • براساس رمانی اثر ناهوکو اوهاشی
 • کارگردان: کنجی کامیاما
 • سال پخش: ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۲۶ | استودیو پروداکشن آی.جی (Production I.G)
 • میانگین امتیازات انیمه Seirei no Moribito در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Seirei no Moribito در MAL: ۸.۱۶

بالسا یک زن جنگجوی نیزه‌دار است که طی عهدی باید جان هشت نفر را قبل‌از مرگ خود نجات دهد. او که بعد از تعلیمات چند ساله به یک محافظ حرفه‌ای تبدیل شده، در بازگشت به محل سکونتش جان پسربچه‌ای را که از روی پل پرت شده نجات می‌دهد. پسری که معلوم می‌شود یک شاهزاده است که روحش تسخیر شده و امپراطور قصد دارد او را به قتل برساند. بالسا به درخواست مادر شاهزاده، پسربچه را با خود از قصر خارج می‌کند تا او را نجات دهد.

انیمه موربیتو: محافظ روح مقدس یکی از خالص‌ترین آثار تخیلی وابسته به باورهای ماورایی داستان‌های دوران تاریخی ژاپن است؛ قلمروی که برای نجات از خشکسالی به مبارزه با نفرین شیطانی برمی‌خیزد، شاهزاده‌ای تسخیرشده را برای جلوگیری از بازگشت آن طلسم به‌عنوان یک قربانی انتخاب می‌کند. اما وفای به یک عهد قدیمی منجر به سفری خطرناک برای ادامه‌ی زندگی می‌شود. محافظ روح مقدس انیمه‌ای در حال و هوای رسوم و اعتقادات زمان‌های قدیم ژاپن ضمن معرفی یک قهرمان زن مثال‌زدنی به دنیای انیمه در خلال نمایشی تاریخی و کلاسیک از مبارزه با سلاح‌های سرد و تعامل کم‌نقص شخصیت‌های خود شمایلی از یک روح بی‌آلایش و زیبا را در یک افسانه‌ی شهری به‌نمایش می‌گذارد.


پوستر انیمه Tengen Toppa Gurren Lagann

۴۳. انیمه Gurren Lagann

انیمه گورن لاگان

 • اسم ژاپنی: انیمه Tengen Toppa Gurren Lagann
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال از کازوکی ناکاشیما
 • کارگردان: هیرویوکی ایماایشی
 • سال پخش: ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۲۷ | استودیو گایناکس (Gainax)
 • میانگین امتیازات انیمه Gurren Lagann در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Gurren Lagann در MAL: ۸.۶۵

زمانی در آینده بشریت مجبور شده تا در دهکده‌هایی زیرزمینی سکونت کند. چراکه سطح زمین تبدیل به میدان نبردی شده که در آن موجوداتی به اسم بیست‌من با کمک ربات‌هایی قدرتمند که گانمن نامیده می‌شود به کشتار بازماندگان نسل بشر می‌پردازند. سایمون نوجوانی است که در جریان حفاری‌های روزمره‌ی خود وسیله‌ای پیدا می‌کند که کلید راه‌اندازی یک ابزار جنگی باستانی است. سایمون و دوستش کامینا این سلاح را لاگان می‌نامند و درحالی‌که برای خروج از غارهای زیرزمینی دهکده‌ی خود و کشف دنیای بالای سرشان انگیزه‌های زیادی دارند، به‌همراه یوکو که ماجراجویی از سطح زمین است یک حمله‌ی ناگهانی را از دهکده دفع می‌کنند و عازم سفری پرمخاطره در سطح زمین برای کشف رازهای فراموش شده می‌شوند.

انیمه گورن لاگان با ایده‌ای که حالا با وجود آثاری مثل اتک آن تایتان آشناتر از همیشه به نظر می‌رسد شاید در ابتدا جنبه‌های فانتزی پررنگی را به ژانر مکا الصاق کند اما به مرور اکشن سرگرم‌کننده‌ی آن به جنبه‌های جدی‌تری پیوند می‌خورد که بالاتر از سطح داستان‌پردازی موردانتظار خود قرار دارد. هرچند گورن لاگان در توسعه‌ی داستان با پرداختن به این مسایل کمی شتاب‌زده است اما در پایان به اثری تبدیل می‌شود که در بین انیمه‌های هم‌سبک خودش نمی‌توان به‌راحتی آن‌را فراموش کرد.


پوستر انیمه سریالی مونونوکه / Mononoke

۴۲. انیمه Mononoke

انیمه مونونوکه

 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی جیاکی کوناکا، ایکوکو تاکاهاشی، میچیکو یوکوته، مانابو ایشیکاوا
 • کارگردان: کنجی ناکامورا
 • سال پخش: ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۱۲ | استودیو توئی انیمیشن
 • میانگین امتیازات انیمه Mononoke در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Mononoke در MAL: ۸.۴۴

دارو فروش، لقب یک استاد ناشناس و مرموز است که برای ازبین‌بردن ارواح شرور و سرگردانی که مونونوکه نامیده می‌شوند، در ژاپن بین دوره‌ی تاریخی ادو و میجی سفر می‌کند. اما دارو فروش کار چندان ساده‌ای ندارد چراکه تنها با کشف شکل، حقیقتِ پشت ظاهر و دلیل رفتار غیرمعمول هر مونونوکه می‌تواند از پس آن برآید.

مونونوکه انیمه‌ای آوانگارد است که با پرداختن به مسایل ماوراء‌الطبیعه برگرفته از داستان‌های اساطیری و فولکلور ژاپنی در قالبی هنری و مینیاتورگونه (برگرفته از سبک نقاشی اوکی‌یوئه)، از وحشت روانشناختی جاری در لحظه‌های خود به لحنی سوررئال و نمادگرا دست پیدا کرده است. بااین‌حال انیمه مونونوکه پیچیدگی غیرقابل درکی ندارد و با تمام متفاوت بودنش خیلی زود ارتباط محکمی با مخاطب برقرار می‌کند و به یکی از فراموش‌نشدنی‌ترین تجربه‌های انیمه‌ای تبدیل می‌شود. البته انیمه مونونوکه یک اسپین-آف به‌شمار می‌آید چراکه پیش از این در سه قسمت انتهایی انیمه‌ی آنتالوژی آیاکاشی: وحشت کلاسیک ژاپنی (Ayakashi: Japanese Classic Horror) با داستان دارو فروش و باکه‌نکو آشنا می‌شویم.


زوج انیمه باکانو _ Baccano

۴۱. انیمه !Baccano

انیمه باکانو

 • براساس لایت ناول باکانو نوشته‌ی ریوگو ناریتا و تصویرسازی کاتسومی انامی
 • کارگردان: تاکاهیرو اوموری
 • سال پخش: ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ | تعداد اپیزود: ۱۳+۳ | استودیو Brain's Base
 • میانگین امتیازات انیمه !Baccano در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه !Baccano در MAL: ۸.۴

توضیح در مورد داستان باکانو کمی پیچیده است. این سوالی است که در ابتدای انیمه هم مطرح می‌شود؛ اینکه داستان (مونوگاتاری) را از کجا باید تعریف کرد. داستان باکانو در ابتدا چند ماجرای به ظاهر بی‌ربط را دنبال می‌کند. اوایل دهه ۱۹۳۰ در شیکاگو، یک قطار بین‌قاره‌ای سفر افسانه‌ای خود را با برجاگذاشتن ردی از خون و جنون آغاز می‌کند. در همان زمان یک دانشمند بلندپرواز و دستیارش در جستجوی بطری‌های گم‌شده‌ی اکسیر جاودانگی هستند. درحالی‌که جنگ بین گروه‌های مافیایی این وضع را بدتر می‌کند. در سال ۱۷۱۱ عده‌ای از کیمیاگرها درگیر رازها و ارزش‌های اکسیر جاودانگی هستند و...

درواقع چیزی که انیمه‌ی باکانو را جذاب‌تر می‌کند برقراری ارتباط بین تکه‌های مختلف پازل داستان و شخصیت‌های متعدد آن است، چراکه باکانو ابتدا از روایتی غیرخطی بهره می‌برد و به‌تدریج خطوط داستانی و اجزای آن‌را با مهارتی شگفت‌انگیز به یکدیگر پیوند می‌زند و هرچقدر بیشتر عاشق سینما باشید از دیدن یکی از بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ بیشتر لذت خواهید برد.


انیمه نودامه _ Nodame Cantabile

۴۰. انیمه Nodame Cantabile

انیمه نودامه کانتابیله

 • اسم ژاپنی: انیمه Nodame kantâbire
 • براساس مانگای نودامه کانتابیله اثر توموکو نینومیا
 • کارگردان: کنیچی کاسای، چیاکی کن
 • سال پخش: ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۴۵ | استودیو J.C.Staff
 • میانگین امتیازات انیمه Nodame Cantabile در IMDB: ۸.۱
 • میانگین امتیازات انیمه Nodame Cantabile در MAL: ۸.۳

شینیچی چیاکی موسیقی‌دان درجه یکی است که برای قرار گرفتن در بین نخبه‌های اروپا با مشکلاتی روبه‌رو است. اول اینکه چیاکی از خانواده‌ای برجسته است که باعث شده او، سرشار از کمال‌گرایی، نسبت به عملکرد خود و دیگران نقد و وسواس زیادی پیدا کند. در گام بعدی چیاکی به خاطر ترس از پرواز از ژاپن خارج نشده است.

چیاکی در چهارمین سال تحصیل در بهترین داشگاه موسیقی ژاپن با دختری به اسم نودامه آشنا می‌شود. نودامه در ظاهر دختری شلخته و بی‌خیال است که هدفی در زندگی ندارد اما کاری که نودامه با نواختن پیانو می‌کند توجه چیاکی را به‌شدت جلب می‌کند و ارتباط احساسی این دو نفر برای رسیدن به اوج موسیقی را جدی‌تر می‌کند.

درکنار کمدی عاشقانه‌ی دلچسب انیمه Nodame که با درخشش شخصیت منحصربه‌فرد نودامه همراه شده، نمی‌توان از ابعاد موسیقیایی روح‌نواز آن عبور کرد. حس خوبی از نواختن موسیقی کلاسیک بتهوون، موتزارت، راخمانینوف و آهنگسازان معروف دیگر در سراسر انیمه جاری است که در ترکیب با سادگی و صمیمیت دوست‌داشتنی تمام اجزای آن تماشای انیمه نودامه را به‌عنوان یکی از بهترین تجربه‌ها در سبک جوسه، لذت‌بخش و به‌یادماندنی می‌کند.


نقد و بررسی انیمه کایجی _ Kaiji

۳۹. انیمه Kaiji

انیمه کایجی

 • اسم ژاپنی: انیمه Gyakkyou Burai Kaiji
 • براساس مانگای Gambling Apocalypse: Kaiji اثر نوبویوکی فوکوموتو
 • سال پخش: ۲۰۰۷ – ۲۰۱۱ | تعداد اپیزود: ۵۲ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Kaiji در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Kaiji در MAL: ۸.۲۸

کایجی ایتو جوانی خود را با قمارهای کوچک و دزدیدن آرم ماشین‌های گران‌قیمت به بطالت می‌گذراند. کایجی افسرده و درمانده از فقری که گرفتار آن شده، با مردی به اسم ایتو روبه‌رو می‌شود که او را به خاطر یک ضمانت، مسؤل تسویه‌ی قرض پرداخت‌نشده‌ای می‌داند که حالا تبدیل به مبلغ کلانی شده است. کایجی به پیشنهاد اندو برای فرار از این مخمصه وارد یک کشتی به اسم اسپوآر ‌می‌شود تا درجریان یک قمار وسوسه‌برانگیز در عرض یک شب تمام مشکلاتش را رفع کند. اما ماجرا به موقعیتی پیچیده برای تقابل با افراد دیگر حاضر در ماجرا ختم می‌شود که در بیشتر مواقع نتیجه‌ای به‌جز نمایان شدن سمت تاریک رفتار انسان‌ها ندارد.

اگر از دیدن سریال اسکویید گیم هیجان‌زده‌اید بهتر است تماشای اصل جنس را هم به هیچ وجه فراموش نکنید

انیمه‌ی کایجی از یک فضاسازی جدی و واقع‌گرایانه و لحظه‌هایی که از نظر روان‌شناختی گزنده و پرتنش هستند تشکیل شده است. کاراکتر کایجی نبوغ خاص خود را دارد اما نقص‌ها و اشتباهاتی هم در شرایط مختلف از او سر می‌‌زند که باورپذیری موقعیت او را بیشتر می‌کند. این ماجراجویی جذاب درکنار فیلم‌نامه‌ی روان و قدرتمند کایجی به کمک جزئیات منحصربه‌فرد روایتش یک فضاسازی بی‌نقص را رقم زده که هیجان دیدن مداوم آن را مثل اعتیاد کایجی به قمار بالا می‌برد. ضمن اینکه اگر از دیدن کپی‌کاری رندانه‌ی کره‌ای‌ها در سریال Squid Game (بازی مرکب) هیجان‌زده شده‌اید بهتر است تماشای اصل جنس را هم به هیچ وجه فراموش نکنید.


شخصیت های اصلی انیمه Clannad After Story

۳۸. انیمه Clannad: After Story

انیمه کلند

تومویا دانش‌آموز سال سوم دبیرستان بعد از مرگ مادرش در رابطه با پدرش و زندگی شرایط کسالت‌باری را طی می‌کند. تا اینکه روزی با دختر عجیبی به اسم ناگیسا روبه‌رو می‌شود و کم‌کم ارتباط نزدیکتری در مدرسه با هم پیدا می‌کنند. درادامه اوضاع برای تومویا با نگاه متفاوت‌تری نسبت به دیگران و اتفاقات زندگی دنبال می‌شود.

بعد از دیدن فصل اول انیمه Clannad که در اغلب مواقع در حد یک اثر در ژانر برشی از زندگی و کمدی درام عاشقانه‌ی مدرسه‌ای باقی می‌ماند، در فصل دوم با نام Clannad: After Story با گذشت چند قسمت ماجراهای تومویا و ناگیسا وارد ابعاد جدیدی از کشف واقعیت‌های مربوط‌به عشق و پیوندهای خانوادگی می‌شود که درس‌های ارزشمند و تکان‌دهنده‌ای را با القای قوی احساسات از میان گستره‌ی چالش‌های حساس روایت خود برای بیننده به ثبت می‌رساند.


انیمه ناتسومه _ Natsume Yuujinchou

۳۷. انیمه Natsume's Book of Friends

انیمه کتاب دوستان ناتسومه

 • اسم ژاپنی: انیمه Natsume Yuujinchou
 • براساس مانگای کتاب دوستان ناتسومه اثر یوکی میدوریکاوا
 • کارگردان: تاکاهیرو اوموری، کوتومی دایی
 • سال پخش: ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ | تعداد اپیزود: ۷۴ | استودیو Brain's Base و Shuka
 • میانگین امتیازات انیمه Natsume Yuujinchou در IMDB: ۸.۲
 • میانگین امتیازات انیمه Natsume Yuujinchou در MAL: ۸.۳۲ ~ ۸.۶۴

تاکاشی ناتسومه از زمانی‌که به یاد دارد توانایی دیدن ارواح مختلف را داشته، قدرتی که از مادربزرگش ریکو ناتسومه به ارث برده است. یوجینچو یا کتاب دوستان میراث دیگر ریکو برای تاکاشی است. کتابی که شامل اسامی ارواحی است که ریکو تحت کنترل خود درآورده. حال این موجودات به امید بازگرداندن آزادی خود یا تصاحب کتاب به‌دنبال ناتسومه هستند. او وقت خود را صرف فسخ قراردادهای مادربزرگش با این ارواح و آزاد کردن آن‌ها می‌کند و در این راه مادارا، در قالب یک گربه‌ی پرحرف که نیانکو سنسی نامیده می‌شود، خود را محافظ و راهنمای ناتسومه می‌داند.

ناتسومه یوجینچو انیمه‌ای مملو از آیاکاشی و موجودات ماوراءالطبیعه است که از هر طرف به سمت قهرمان داستان جذب می‌شوند بااین‌حال انیمه بیشتر از چیزی که باید آرام و متین به پیش می‌رود و در هر قسمت به ماجرای جدیدی می‌پردازد. اما این ویژگی‌ها باعث نمی‌شود تا روند دلنشین سروکله زدن با هر اسم در کتاب دوستان از تکاپو بازماند و از اشتیاق شنیدن داستان‌های دیگر کم کند. انیمه Natsume Yuujinchou یکی از متفاوت‌ترین انیمه‌های ژانر شوجو است که با ظرافتی دل‌نشین، داستان‌هایش را از ابعاد ماورایی یوکای‌ها به سمت منطق و احساس می‌کشاند تا در طول گذر زمان به اثری ماندگار تبدیل شود.


گروه کاراکترهای انیمه کیمیاگر تمام فلزی

۳۶. انیمه Full Metal Alchemist: Brotherhood

انیمه کیمیاگر تمام فلزی: برادری

در دنیایی تخیلی شبیه‌به دوران بعد از انقلاب صنعتی اروپا، جایی‌که کیمیاگری علمی رایج و درحال رشد است، دو برادر به نام‌های ادوارد و آلفونسو الریک سعی می‌کنند به کمک کیمیاگری و جادوی سیاه، مادرشان را به زندگی بازگردانند اما در این کار شکست می‌خورند. ادوارد یک پا و آلفونسو هم بدنش را از دست می‌دهد. ادوارد با فدا کردن دستش در آخرین لحظه روح آلفونسو را در یک زره فلزی توخالی حفظ می‌کند. دست راست و پای چپ ادوارد هم با اندام مصنوعی مکانیکی جایگزین موقتی پیدا می‌کند. آن‌ها متوجه می‌شوند که به کمک انرژی سنگ کیمیا می‌توانند دوباره اندام ازدست‌رفته‌ی خود را به‌دست آورند و برای این منظور به‌عنوان جوانترین کیمیاگران دولتی به ارتش ملحق می‌شوند.

هیچ انیمه‌ای به اندازه‌ی کیمیاگر تمام‌فلزی: برادری نتوانسته علاقمندان به دنیای انیمه را در یک انتخاب تا این اندازه هم‌نظر نگه دارد. دلیل این امر را می‌توان در فلسفه‌ی اساسی نهفته در داستان هم یافت؛ چراکه کیمیاگر تمام فلزی هم‌اندازه‌ی زمان ارزشمندی که از مخاطبش می‌گیرد او را درگیر نمایشی شگفت‌انگیز می‌کند. این برای انیمه‌ای که بیش‌از هرچیز به اصل مبادله‌ی برابر در علم کیمیاگری تکیه دارد، که طبق آن به اندازه‌ی چیزی که به‌دست می‌آید باید جایگزینی گرفته شود، یک موهبت موازی است. انیمه کیمیاگر تمام فلزی با تعادلی که در بین تمام اجزای نمایش خود ایجاد کرده یکی از بهترین انیمه‌های سریالی و جزو موفق‌ترین آثار در زمینه‌ی ارائه‌ی فلسفه‌ای دقیق از یکی از تمایلات جادویی بشر و ماجراجویی مبارزه‌طلبانه‌ی انسان‌ها است.


پوستر انیمه مونوگاتاری / Monogatari

۳۵. انیمه Monogatari Series

انیمه مونوگاتاری

 • اسم ژاپنی: انیمه
 • براساس لایت ناول مونوگاتاری نوشته‌ی نیشیو ایشین و تصویرسازی ووفان
 • کارگردان: آکیوکی شینبو، تومووکی ایتامورا، تاتسویا اویشی
 • سال پخش: ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ | تعداد اپیزود: ۱۰۰ | استودیو شفت (Shaft)
 • میانگین امتیازات انیمه Monogatari در IMDB: ۸ ~ ۸.۶
 • میانگین امتیازات انیمه Monogatari در MAL: ۸.۳۵ ‍~ ۸.۹۱

داستان مونوگاتاری در مورد کویومی آراراگی، دانش آموز سال سوم دبیرستان است که به کمک اوشینو، مرد عجیبی ساکن ساختمانی متروکه، از حمله‌ی یک خونآشام نجات پیدا می‌کند. آراراگی باوجود اینکه هنوز یک انسان باقی مانده است اما قابلیت‌هایی فرابشری مانند توانایی درمان و بینایی تقویت شده در او به وجود آمده است. بااین‌حال آراراگی تلاش می‌کند زندگی معمولی دبیرستانی خود را با کمک سوباسا هانکاوا، نماینده‌ی کلاس و دوست عادی‌اش، ادامه دهد.

سری مونوگاتاری، که ازBakemonogatari شروع می‌شود و تا Owarimonogatari ادامه دارد، درمورد ماجراهای آراراگی برای نجات دادن افرادی است که مانند او ناخواسته درگیر این گرفتاری‌های فرابشری و تجسم‌های خیالی شامل خدایان، ارواح، هیولاها، اشباح و سایر پدیده‌های فراطبیعی شده‌اند.

سری مونوگاتاری یک تجربه‌ی هیجان‌انگیز و اسرارآمیز از ماجراهایی ماوراءالطبیعه است که با نمایشی منحصربه‌فرد و سورئالیستی از جنب و جوش رنگ‌ها، بازی طرح‌ها و طنین صداها به شخصیت‌پردازی‌های درگیرکننده، لحظه‌های احساسی و داستانی ریشه‌ای گره می‌خورد و کشف لایه‌های مختلف داستان را لذت‌بخش‌تر می‌کند.


ناتسو در انیمه Fairy Tail

۳۴. انیمه Fairy Tail

انیمه فیری تیل

 • براساس مانگای فیری تیل اثر هیرو ماشیما
 • کارگردان: شینجی ایشیهارا
 • سال پخش: ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۳۲۸ | استودیو A-1 Pictures، Satelight، Bridge، CloverWorks
 • میانگین امتیازات انیمه Fairy Tail در IMDB: ۸
 • میانگین امتیازات انیمه Fairy Tail در MAL: ۷.۶۱

داستان انیمه فیری تیل در یک دنیای فانتزی به اسم فیوره رخ می‌دهد، جایی‌که انجمن‌های جادوگری مشغول انجام مأموریت‌ها و فعالیت‌های جادویی هستند. داستان با لوسی آغاز می‌شود که سودای پیوستن به یکی از بهترین گروه‌های جادوگری را دارد و در مسیر خود با ناتسو، عضو گروه فیری تیل، برخورد می‌کند و این شروعی برای شکل گرفتن یک دوستی محکم در پی ماجراجویی‌های بی‌پایان اعضای گروه درکنار یکدیگر است.

انیمه فیری تیل با استفاده از المان‌های جادویی، شخصیت‌های جذاب، کمدی گیرا، مبارزات هیجان‌انگیز و البته تثبیت اوج‌های احساسی تمام انتظارات برای شکل گرفتن یک انیمه‌ی شونن دیدنی را برآورده می‌کند. اثری که با خلق ماجراجویی‌ها و لحظه‌های شگفت‌آور در قالب یک انیمه‌ی بلند عطش دنبال کردن آرک‌های مختلف داستان را از مخاطب نمی‌گیرد.


دنیاهای شلوغ انیمه تاتامی گلکسی

۳۳. انیمه The Tatami Galaxy

انیمه تاتامی گلکسی (کهکشان تاتامی)

 • اسم ژاپنی: انیمه Yojouhan Shinwa Taikei
 • براساس ناول اثر تومیهیکو موریمی
 • کارگردان: ماساکی یوآسا
 • سال پخش: ۲۰۱۰ | تعداد اپیزود: ۱۱ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه The Tatami Galaxy در IMDB: ۸.۵
 • میانگین امتیازات انیمه The Tatami Galaxy در MAL: ۸.۵۹

یک دانشجوی ناشناس سال سوم دانشگاه کیوتو بعد از ملاقات با آدمی عجیب و غریب، به روایت‌های فردی مختلفی از سال‌های گذشته‌اش در دانشگاه می‌پردازد. روایت‌هایی که داستانِ نحوه‌ی زندگی این دانشجوی آرزو به دل را، در صورت پیوستن به باشگاه‌های خاص دانشگاه، در دنیاسازی‌های موازی بررسی می‌کند.

ماساکی یواسا کارگردانی است که با هر اثرش باید انتظار انیمه‌ای منحصربه‌فرد و متفاوت را داشت. در انیمه کهکشان تاتامی هم داستان با همان سبک عجیب و خلاقانه‌‌ی یواسا به تصویر کشیده شده است. تاتامی گلکسی نمایش با طراوتی است که با کنار زدن بسیاری از هنجارهای ژانری انیمه‌ها به یک داستان‌سرایی خلاقانه از دل کلیشه‌های موردانتظار دست می‌یابد و به کمک جلوه‌های غیرمعمول، جنب و جوش تصاویر و پالت‌های رنگی به یک انیمه‌ی هنری مسحورکننده منتهی می‌شود.


پوستر انیمه باکومن _ Bakuman

۳۲. انیمه Bakuman

انیمه باکومن

 • براساس مانگای باکومن اثر تسوگومی اوبا
 • کارگردان: کنیچی کاسایی، نوریاکی آکیتایا
 • سال پخش: ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ | تعداد اپیزود: ۷۵ | استودیو J.C.Staff
 • میانگین امتیازات انیمه Bakuman در IMDB: ۸
 • میانگین امتیازات انیمه Bakuman در MAL: ۸.۲۱ ~ ۸.۵۶

داستان در مورد دو پسر نوجوان به اسم موریتاکا ماشیرو و آکیتو تاکاگی است که تصمیم می‌گیرند مانگای خودشان را طراحی کنند و در مجلات هفتگی به چاپ برسانند تا درنهایت تبدیل به انیمه شود. در این بین با حضور میهو آزوکی و میهوشی کایا، ارتباطی عاشقانه باعث ایجاد انگیزه‌های بیشتر برای رسیدن‌به اهدافی بزرگ شکل می‌گیرد.

مانگای Bakuman حاصل همکاری مجدد تسوگومی اوبا (نویسنده) و تاکه‌شی اوباتا (طراح)، بعد از تولید مانگای دفترچه مرگ است. انیمه باکومن ضمن نمایش نقش دوستی و امید برای کسب موفقیت، به‌خوبی به بیان مشکلات، سختی‌ها و مراحلی که برای خلق یک مانگا و تبدیل آن به انیمه وجود دارد می‌پردازد. برای همین تماشای انیمه باکومن برای طرفداران دنیای انیمه و مانگا توفیقی است که به تقویت آشنایی لازم برای درک بهتر آن هم منجر می‌شود.


دوستان انیمه آنوهانا

۳۱. انیمه Anohana: The Flower We Saw That Day

انیمه آنوهانا: گلی که آن روز دیدیم

 • اسم ژاپنی: انیمه Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai.
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی ماری اوکادا
 • کارگردان: تاتسویوکی ناگای
 • سال پخش: ۲۰۱۱ | تعداد اپیزود: ۱۱ | استودیو A-1 Pictures
 • میانگین امتیازات انیمه Anohana در IMDB: ۸.۲
 • میانگین امتیازات انیمه Anohana در MAL: ۸.۴

بعد از مرگ یکی از اعضای یک جمع شش نفره‌ی دوستی در دوران کودکی، همه به‌تدریج از هم فاصله گرفته‌اند. حالا با گذشت ۱۰ سال جینتان، لیدر اصلی گروه، درحالی‌که از حضور در اجتماع کناره‌گیری کرده است، روح سرگردان منما را به چشم می‌بیند. منما از جینتان می‌خواهد که برای برآورده کردن یک آرزوی فراموش‌شده در خاطراتش به او کمک کند تا روحش بتواند به دنیای پس از مرگ منتقل شود. جینتان برای زنده کردن این آرزو بار دیگر گروه دوستی را گرد هم جمع می‌کند اما غیر از این چالش که فقط خودش روح منما را می‌بیند مشکلات و عوارض بزرگتری هم بعد از این همه سال گریبانگیر آن‌هاست.

اگر فقط یک انیمه بخواهد احساسات فراموش شده‌ای را به غلیان بیندازد و سخت‌ترین بیننده را هم تحت‌تأثیر قرار دهد، آنوهانا این‌جا است تا در یازده قسمت با قدرت تمام به این حس فراموش‌نشدنی و رهایی‌بخش منجر شود. پرداختن به حسرت از بین رفتن روابط فراموش‌نشدنی زندگی انسان‌ها همان عنصری است که در آنوهانا با کاوش در احساساتی معصومانه و دراماتیک مخاطب را در پایان لحظه‌های سپری‌شده‌اش به‌شدت متأثر می‌کند.


انیمه Usagi Drop

۳۰. انیمه Usagi Drop

انیمه اوساگی دراپ

 • اسم ژاپنی: انیمه Usagi Drop
 • براساس مانگای اوساگی دراپ اثر یومی یونیتا
 • کارگردان: کانتا کامی
 • سال پخش: ۲۰۱۱ | تعداد اپیزود: ۱۱ | استودیو پروداکشن آی.جی
 • میانگین امتیازات انیمه Usagi Drop در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Usagi Drop در MAL: ۸.۴

دایکیچی کاواچی یک مرد مجرد سی ساله است که بعد از شرکت در مراسم ختم پدربزرگش مسئولیت فرزندخواندگی دختر شش ساله‌ي او به نام رین را به عهده می‌گیرد چراکه سایر خانواده حس خوبی نسبت به نفس این موضوع ندارند. بنابراین زندگی دایکیچی وارد شرایط متفاوتی می‌شود که طی آن باید با چالش‌های مختلفی که یک پدر مجرد با آن روبه‌رو است سروکله بزند.

مقاله‌های مرتبط:

انیمه اوساگی دراپ قبل از هرچیز درباره‌ی تصمیم‌های ساده‌ای است که باعث ایجاد وظایف و تغییراتی بزرگ در زندگی انسان می‌شود. زمانی‌که باید از سرگرمی‌ها و عادت‌های قبلی دست کشید و برای موفقیت در شرایط جدید مبارزه کرد. خب چه چیزی سخت‌تر و حساس‌تر از رسیدگی و تربیت دختربچه‌ای است که در یک موقعیت روحی دشوار قرار دارد. اینکه یک انیمه‌ی کوتاه جوسه در ژانر برشی از زندگی بتواند اینقدر تأثیرگذار و دلچسب باشد را باید در بیان ارتباط پدر و دختری شیرین و پرطراوت دایکیچی و رین جست‌وجو کرد.


سری فیت _ Fate/Zero

۲۹. انیمه Fate/Zero

انیمه فیت زیرو

 • براساس لایت ناول فیت/زیرو اثر گن اوروبوچی (نویسنده) و تاکاشی تاکئوچی (طراح)
 • کارگردان: ای آئوکی
 • سال پخش: ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ | تعداد اپیزود: ۲۵ | استودیو یوفوتیبل (Ufotable)
 • میانگین امتیازات انیمه Fate/Zero در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Fate/Zero در MAL: ۸.۴۵

هفت جادوگر برای تصاحب جام مقدسی که می‌تواند آرزوها را برآورده کند روح قهرمان‌های اسطوره‌ای قدیمی را احضار می‌کنند تا در رقابتی که زمان آن برای بار چهارم فرا رسیده با هم به نبرد بپردازند. نتیجه‌ی این رویکرد به تقابل و تعامل روحیه‌های خاص و متفاوتی منجر می‌شود که پوچی داستان را محو می‌کند.

فیت/زیرو با درگیری‌های شخصیت‌های تاریخی در یک رقابت مرگبار و اکشن‌های متنوع موجود در داستانش به حقایق و گذشته‌های پردردی می‌پردازد که فلسفه‌ی موجود در پشت اتفاقاتش را به اعماق ژرف‌تری می‌کشاند. به همین علت شخصیت‌پردازی پرمغز سری فیت باعث می‌شود تقابل بین کاراکترهای آن وارد ابعاد درگیرکننده‌تری شود، چیزی که معنای فداکاری و قهرمانی را به موضوعاتی تاریک و گزنده پیوند می‌زند و باعث می‌شود فیت زیرو در بین سایر اقتباس‌هایی که از این مجموعه ساخته شده در مرتبه‌ی بالاتری قرار بگیرد.


پوستر انیمه Steins Gate

۲۸. انیمه Steins Gate

انیمه اشتاینز گیت (دروازه‌ی اشتاین)

 • اسم ژاپنی: انیمه Steins;Gate
 • براساس ویژوال ناول اشتاینز گیت از استودیوهای MAGES و Nitroplus
 • کارگردان: هیروشی هاماساکی، تاکویا ساتو
 • سال پخش: ۲۰۱۱ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو وایت فاکس (White Fox)
 • میانگین امتیازات انیمه Steins Gate در IMDB: ۸.۸
 • میانگین امتیازات انیمه Steins Gate در MAL: ۹.۱

اوکابه رینتارو دانشمند جوانی است که به‌طور اتفاقی حین آزمایش‌های عجیبش روی یک دستگاه مایکروویو به توانایی ارسال ایمیل به گذشته دست پیدا می‌کند. با شکافته شدن بعد زمان توسط اوکابه، اتفاقات و درگیری‌های خواسته و ناخواسته‌ی بزرگی برای او و دوستانش به وجود می‌آید که در بین نظریه‌های علمی و تئوری‌های توطئه به پیش می‌رود.

نمی‌توان درباره‌ی بهترین آثار هنرهفتم با موضوع سفر در زمان صحبت کرد اما اسمی از انیمه اشتاینز گیت نبرد. به‌هرحال دروازه‌ی اشتاین، بدون اسیر شدن در کلیشه‌های قابل‌پیش‌بینی ژانر سفر در زمان، داستانی ناب و پیچیده را با یک فضاسازی فراموش‌نشدنی و بی‌نقص روایت می‌کند. بار درام و حس تعلیق موجود در پروژه‌ی Steins;Gate که محصول اختراع یک دانشمند دیوانه با بهم زدن توازن گذشته، حال و آینده است به یک تراژدی علمی-تخیلی منجر می‌شود که برای رسیدن به یک نهایت منفرد مسیر جنون‌آمیزی را طی می‌کند. چراکه تمام لحظه‌ها و جزئیات در اشتاینز گیت برای شکل‌گیری یک شاهکار متفاوت در ادبیات سفر در زمان پایه‌گذاری شده است.


 انیمه چیهایافورو _ Chihayafuru

۲۷. انیمه Chihayafuru

انیمه چیهایافورو

 • براساس مانگای چیهایافورو اثر یوکی سوئتسوگو
 • کارگردان: موریو آساکا
 • سال پخش: ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ | تعداد اپیزود: ۷۴ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Chihayafuru در IMDB: ۸.۱
 • میانگین امتیازات انیمه Chihayafuru در MAL: ۸.۲۱ ~ ۸.۴۹

چیهایا آیاسه دختربچه‌ای است که تمام شور و اراده‌ی خود را بدون اینکه رویای خاصی برای خود در نظر بگیرد صرف پیشرفت خواهر بزرگترش در حرفه آیدل و مدلینگ می‌کند. تا اینکه چیهایا با آراتا، پسری که استعداد بالایی در یک بازی رقابتی به اسم کاروتا دارد، آشنا می‌شود.

کاروتا یک بازی کارتی دوئل مانند بر مبنای به‌خاطر سپردن اشعار و لازمه‌ی آمادگی ذهنی و جسمی است. آراتا علاقه‌ی چیهایا را به این بازی جلب می‌کند. چیهایا و دوست دیگرش ماشیما به‌همراه آراتا دوران کودکی را پشت سر می‌گذارند و کمی از هم دور می‌شوند. اما چیهایا در دوره دبیرستان با رویای تبدیل شدن به بهترین بازیکن ژاپن برای تشکیل تیم کاروتا تلاش می‌کند.

هرچند ماجراها در انیمه چیهایافورو با معرفی یک بازی کارتی کمتر شناخته شده شکل می‌گیرد اما معرفی یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های دختر انیمه‌ای و روحیات درخشان و قابل‌توجه‌اش اولین گام در تثبت کیفیت این انیمه است. البته در ادامه هم با یک فضاسازی سنتی و جذاب متوجه اثری می‌شویم که در عین سادگی دلایل زیادی برای لذت بردن از خاص بودن آن خواهیم داشت.


رفقای همسفر انیمه هانتر هانتر _ Hunter x Hunter

۲۶. انیمه Hunter x Hunter

انیمه هانتر هانتر

 • براساس مانگای هانتر هانتر اثر یوشیهیرو توگاشی
 • کارگردان: هیروشی کوجینا
 • سال پخش: ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ | تعداد اپیزود: ۱۴۸ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Hunter x Hunter در IMDB: ۹
 • میانگین امتیازات انیمه Hunter x Hunter در MAL: ۹.۰۶

گون پسر نوجوانی است که متوجه می‌شود پدرش، که مدت‌ها است ناپدید شده، به‌عنوان یک هانتر مشغول فعالیت است. پس تصمیم می‌گیرد راه او را درپیش بگیرد تا بتواند او را پیدا کند. هانتر یا شکارچی به کسی گفته می‌شود که در جستجوی ناشناخته‌ها، کشف گنجینه‌های پنهان و مبارزه با موجودات عجیب و... در دنیایی پرخطر سفر می‌کند. گون با رسیدن به سن ۱۲ سالگی خانه را برای شرکت در آزمون هانتر شدن ترک می‌کند و در مسیر این تصمیم بزرگ با لئوریو، کوراپیکا و کیلوا که هر کدام انگیزه‌های خاصی دارند دوست می‌شود.

هانتر هانتر بدون شک یکی از بهترین انیمه‌های شونن با خلق دنیای فانتزی خاص و پرداختن به داستان‌هایی پرعمق و البته سرگرم‌کننده است. نمی‌توان از آزمون‌هایی که با مراحل مرگبار طراحی شده عبور کرد و از کشف ایده‌ها و بسترهای داستانی هانتر هانتر دل کند. چراکه آرک‌های داستانی انیمه‌ی HxH خیلی سریع وارد چالش‌هایی بزرگ و درگیرکننده می‌شود و به‌کمک شخصیت‌های جالب‌توجهی که وارد ماجرا می‌شوند در یک دنیاسازی تلفیقی به نتایج خیره‌کننده‌ای دست پیدا می‌کند که به هیچ وجه نباید لذت کشف آن را از دست داد.


پوستر انیمه جوجو _ JoJo's Bizarre Adventure

۲۵. انیمه JoJo's Bizarre Adventure

انیمه ماجراجویی عجیب جوجو

 • اسم ژاپنی: انیمه JoJo no Kimyou na Bouken
 • براساس مانگای ماجراجویی عجیب جوجو اثر هیروهیکو آراکی
 • سال پخش: ۲۰۱۲ به بعد | تعداد اپیزود: ۱۵۷ | استودیو دیوید پروداکشن (David Production)
 • میانگین امتیازات انیمه JoJo's Bizarre Adventure در IMDB: ۸.۴
 • میانگین امتیازات انیمه JoJo's Bizarre Adventure در MAL: ۷.۹۶ ~ ۸.۵

ماجراجویی عجیب و غریب جوجو داستان خاندان جواستار را روایت می‌کند، خانواده‌ای که اعضای نسل‌های مختلف آن متوجه می‌شوند که باید با استفاده از قدرت‌هایی که دارند به مبارزه با نیروهای شر و دشمنان ماوراطبیعه بپردازند. شخصیت‌های اصلی مجموعه همیشه یکی از اعضای خانواده‌ی جواستار هستند که نام‌شان می‌تواند به‌صورت جوجو خلاصه شود.

انیمه JoJo's Bizarre Adventure به‌جز استفاده از قهرمان‌های مختلف در طول داستان، که شرایط و تفاوت‌های خاصی را به هر فصل از آن بخشیده، به‌خاطر استفاده از آرت و سبک خاص طراحی‌اش که وام‌دار آثار هنری دیگر به‌ویژه از نوع غربی است همیشه جزو منحصربه‌فردترین آثار ابرقهرمانی و فراطبیعی دنیای انیمه شناخته می‌شود. این موضوع، رسیدن به یک قضاوت واحد را درمورد ماجراجویی عجیب جوجو به همان اندازه سخت می‌کند. اما در طول انیمه مدام با معرفی جوجوی دیگر و فضاسازی جدید به روند متنوعی برخورد می‌کنیم که شاید برای مخاطبی که به عادت کردن روی یک فرم کلی در هر انیمه عادت دارد می‌تواند یک تجربه‌ی ماجراجویی متفاوت و عجیب باشد.


تقابل بزرگ در انیمه سایکو پس

۲۴. انیمه Psycho-Pass

انیمه سایکو-پس (روان‌گذر)

 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی گن اوروبوچی
 • کارگردان: نائویوشی شیوتانی
 • سال پخش: ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ | تعداد اپیزود: ۲۲ (+۱۱+۸) | استودیو پروداکشن آی.جی
 • میانگین امتیازات انیمه Psycho-Pass در IMDB: ۸.۲
 • میانگین امتیازات انیمه Psycho-Pass در MAL: ۸.۳۶

داستان سایکو-پس در آینده اتفاق می‌افتد، جایی‌که به کمک تکنولوژی یک سیستم پیشرفته امکان اندازه‌گیری ابعاد شخصیتی، وضعیت روحی و درصد احتمال ارتکاب جرم شهروندان محیا است و مجرم قبل از ارتکاب جرم شناخته و مجازات می‌شود. اما درحالی‌که همه چیز باید در وضعیتی آرمانی قرار داشته باشد یک تفکر مخالف دربرابر این سیستم قرار می‌گیرد.

سایکو پس انیمه‌ای است که این بار شاید بهتر باشد مثل سایت مای انیمه فهرست که هر فصل انیمه‌ها را جداگانه فهرست می‌کند فقط به فصل اول آن معطوف شویم. از آن‌جا که داستان در طول فصل اول شروع و پایان خاص خود را دارد، می‌توان با یک پایان‌بندی شگفت‌انگیز و تا حدودی باز به آن خاتمه داد. آنتاگونیست جذاب و تقابل هیجان‌انگیز دو تفکر خاص و ضدسیستم همان چیزی است که در فصل اول سایکو پس دنیای به ظاهر کنترل‌شده و محفوظ یک سیستم بسته را به نقد می‌کشد و از پیچیدگی‌های انسانیت و قصور از آن حرف می‌زند.


انیمه برادران فضایی _ Uchuu Kyoudai

۲۳. انیمه Space Brothers

انیمه برادران فضایی

 • اسم ژاپنی: انیمه Uchuu Kyoudai
 • براساس مانگای اثر چویا کویاما
 • کارگردان: آیومو واتانابه
 • سال پخش: ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ | تعداد اپیزود: ۹۹ | استودیو A-1 Pictures
 • میانگین امتیازات انیمه Space Brothers در IMDB: ۸.۱
 • میانگین امتیازات انیمه Space Brothers در MAL: ۸.۵۱

دو برادر به نام‌های موتا و هیبیتو بعد از دیدن یک یوفو در آسمان که به سمت ماه می‌رود، صرف‌نظر از واقعی یا خیالی بودن این اتفاق به فضا علاقمند می‌شوند و به هم قول می‌دهند یک روز به فضا بروند. نوزده سال بعد، هیبیتو در مسیر تحقق رویای خود به یک فضانورد تبدیل شده اما شرایط برای موتا فرق می‌کند چراکه به‌تازگی از کارش اخراج شده و زندگی بی‌هدفی دارد.

انیمه برادران فضایی در مهم‌ترین بخش خود سعی دارد به این مفهوم عالی بپردازد که هیچ وقت برای رسیدن به آرزوها دیر نیست. اما انیمه‌ی Space Brothers به جزئیات بیشتری علاوه‌بر اعتقاد، اراده و تلاش برای تحقق رویاهای دست‌نیافتنی می‌پردازد. شاید در نگاه اول برادران فضایی یک انیمه در مورد رفتن به فضا و فضانوردی با برخورداری از روندی واقع‌گرایانه باشد اما طولی نمی‌کشد تا معلوم شود با اثری بالغ و پرمغز مواجه هستیم که پرداختن به ترس‌ها، جهان‌بینی‌ها و انگیزه‌ها در آن به شکل شگفت‌انگیزی درگیرکننده و الهام‌بخش از آب درآمده است.


زوج مکمل انیمه Kuroko no Basket

۲۲. انیمه Kuroko's Basketball

انیمه بسکتبال کوروکو

 • اسم ژاپنی: انیمه Kuroko no Basket
 • براساس مانگای بسکتبال کوروکو اثر تاداتوشی فوجیماکی
 • کارگردان: شونسوکه تادا
 • سال پخش: ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ | تعداد اپیزود: ۷۵ | استودیو پروداکشن آی.جی
 • میانگین امتیازات انیمه Kuroko's Basketball در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Kuroko's Basketball در MAL: ۸.۱ ~ ۸.۳۱

اعضای نسل طلایی یک تیم بسکتبال مدرسه‌ای که به نسل معجزه‌ها معروف هستند و سه سال متوالی قهرمان کشور شده‌اند با ورود به دبیرستان راه خود را جدا کرده‌اند و تبدیل به رقیب هم شده‌اند. اما درکنار پنج بازیکن اصلی آن تیم، یک ذخیره‌‌ی طلایی به اسم کوروکو با خصوصیات بازیگردانی منحصربه‌فرد، در دبیرستان سیرین با بازیکن بااستعداد دیگری به‌نام کاگامی آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد در نقش سایه برای درخشش و پیشرفت او به نبرد علیه سایر تیم‌ها به‌ویژه همبازی‌های قدرتمند قدیمی بپردازد.

بسکتبال کوروکو را در مکتب انیمه‌های ورزشی می‌توان یکی از معجزه‌ها نام برد. شخصیت اصلی کامل‌ترین نیست، حتی حضورش احساس نمی‌شود اما درعوض روش و تأثیری که در سرنوشت بازی تیم دارد همان ایده‌ای است که باعث تمایز بسکتبال کوروکو از سایر هم‌قطارانش می‌شود. انیمه بسکتبال کوروکو هیجانِ دیوانه‌وار یک بسکتبال حرفه‌ای را به شکلی لذت‌بخش و اعتیادآور به بیننده القا می‌کند و بدون طول و تفسیر جوهره‌ی نابی از ورزش را به نمایش می‌گذارد.


کاور انیمه سریالی attack on titan و غول عظیم‌الجثه در حال تماشای شهر از بالای دیوار

۲۱. انیمه Attack on Titan

انیمه حمله به تایتان (تایتان مبارز)

 • اسم ژاپنی: انیمه Shingeki no Kyojin
 • براساس مانگای حمله به تایتان اثر هاجیمه ایسایاما
 • کارگردان: تتسورو آراکی (فصل ۱و۲و۳)، ماساشی کوئیزوکا (۲و۳)، جان سیشیدو (۴)، یویچیرو هایاشی (۴)
 • سال پخش: ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ | تعداد اپیزود: ۷۵ | استودیو ویت (Wit Studio)، ماپا (MAPPA)
 • میانگین امتیازات انیمه Attack on Titan در IMDB: ۹
 • میانگین امتیازات انیمه Attack on Titan در MAL: ۸.۵۱ ~ ۹.۱

با ظهور غول‌هایی انسان‌نما و آدم‌خوار به اسم تایتان، نسل باقی‌مانده برای حفاظت از جان خود سه دیوار به ارتفاع ۵۰ متر به‌صورت دایره‌های داخل یکدیگر می‌سازد و به مدت ۱۰۰ سال درون این دیوارها در آرامش زندگی می‌کند. تا زمانی‌که بالاخره یک تایتان ۶۰ متری پدیدار می‌شود و با ایجاد سوراخی در دیوار بزرگ‌تر راه را برای ورود تایتان‌های کوچکتر ۳ تا ۱۵ متری باز می‌کند و فصل جدیدی از مبارزه با این تهدید بزرگ برای بشریت آغاز می‌شود.

اِرن یاگر به‌همراه میکاسا آکرمن و آرمین آرلرت که شاهد سقوط دیوار ماریا و کشتاری وحشتناک هستند به قصد انتقام از تایتان‌ها به ارتش نیروهای مبارز ملحق می‌شوند تا شاید رازهای ناگفته‌ی این دنیا را هم کشف کنند.

اتک آن تایتان انیمه‌ای آخر زمانی مملو از شگفتی‌های مرموز و ناشناخته است. انیمه‌ای که جلوه‌ای مدرن از یک ترس اساطیریِ آمیخته با ناامیدی را در تقابل با موجوداتی از یک منشا مبهم به نمایش می‌گذارد. یک تراژدی مکرر و روشنفکرانه از دل تاریخ واقعی که با خیال‌پردازی‌هایی جنون‌آمیز ترکیب شده و با شروع هر فصل به جنبه‌های حساس و تأثیرگذاری از حیات بشر چنگ می‌زند. اثری که قبل از پایانش به جایگاه بالایی در بین بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ رسیده است و حتی با یک جمع‌بندی کمتر از حد اشتیاق و انتظار اوج گرفته در بین طرفداران هم نمی‌توان لحظه‌های پرفروغ و ماندگارش را فراموش کرد.


انیمه ترور در توکیو _ Terror in Resonance

۲۰. Terror in Resonance

انیمه ترور در رزونانس (ترور در توکیو)

 • اسم ژاپنی: انیمه Zankyou no Terror
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته کنتا ایهارا، جون کوماگی، هیروشی سکو، شوتن یانو
 • کارگردان: شینیچیرو واتانابه
 • سال پخش: ۲۰۱۴ | تعداد اپیزود: ۱۱ | استودیو ماپا
 • میانگین امتیازات انیمه Terror in Resonance در IMDB: ۷.۹
 • میانگین امتیازات انیمه Terror in Resonance در MAL: ۸.۱۱

بعد از حمله‌ای به ظاهر تروریستی و یک سرقت موفق از تأسیسات هسته‌ای، ویدئوهایی در اینترنت منتشر می‌شود که طی آن دو نوجوان که خود را گروه اسفینکس (ابوالهول) می‌نامند توکیو را با بمب‌گذاری‌های مختلف تهدید به نابودی می‌کنند مگر اینکه معمای رازآلودی که طرح کرده‌اند حل شود. اما در دنیایی پر از دروغ و فریب، هدف این دو نوجوان، که با نام‌های نه و دوازده معرفی می‌شوند، ارسال چه پیامی است؟

ترور در رزونانس از آن دست انیمه‌هایی است که در زمان‌های مختلف همچنان می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. احتمالا این ویژگی به خاطر ایجاز موجود در داستان‌گویی و شرایطی که بیننده برای برقراری ارتباط با این انیمه با آن همراه است تفسیر کرد. درواقع لفظ ترور دربرابر معمای اصلی نهفته در تیرگی داستان به پیام قابل‌تأملی ختم می‌شود که باوجود اینکه در قالب قسمت‌های پرتعداد پخش نشده است اما باعث می‌شود تا طنین ذهنی ترور در رزونانس به‌راحتی به فراموشی سپرده نشود.


تیم والیبال در انیمه هایکیو _ Haikyuu

۱۹. انیمه !!Haikyuu

انیمه هایکیو

 • براساس مانگای هایکیو اثر هاروئیچی فوروداته
 • کارگردان: سوسومو میتسوناکا، ماساکو ساتو
 • سال پخش: ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ | تعداد اپیزود: ۸۵+۵ | استودیو پروداکشن آی.جی
 • میانگین امتیازات انیمه Haikyuu در IMDB: ۸.۷
 • میانگین امتیازات انیمه Haikyuu در MAL: ۸.۴۷ ~ ۸.۸۱

هیناتا شویو یک دانش‌آموز راهنمایی نسبتا کوتاه قامت است که بعد از دیدن یک بازی والیبال قهرمانی کشور در تلویزیون به علاقه و انگیزه‌ای بالا نسبت به ورزش والیبال دست پیدا می‌کند و در تیم والیبال مدرسه عضو می‌شود. هرچند ایشان ابتدا در مسابقه مقابل تیمی که از ستاره‌ای به اسم کاگیاما بهره می‌برد شکست می‌خورد اما با انگیزه‌ی بیشتر برای پیشی گرفتن از کاگیاما خیلی زود با او همبازی می‌شود تا درکنار هم چالش‌های بزرگ‌تری را در مسیر پیشرفت پشت سر بگذارند.

هرچند این روند داستان برای شروع یک انیمه‌ی ورزشی تغییر بزرگی محسوب نمی‌شود ولی هایکیو خیلی خوب می‌تواند از خصوصیات خاص خودش برای پرشورتر و هیجان‌انگیزتر شدن مسابقات بهره ببرد. پشتکار و پرش‌های بلند بازیکن سبک‌بالی مثل هیناتا و شکستن مرزبندی‌های دنیای واقعی، اگر مثل همان مسابقه‌ای که او در تلویزیون دید در مخاطب به علاقه‌ای مشابه ختم نشود باز هم تبدیل به استعاره‌ای بی‌نهایت جذاب و انگیزشی برای عبور از محدودیت‌ها و بال دادن به استعدادهای نهفته خواهد بود.


انیمه دروغ آوریل تو _ Your Lie in April

۱۸. انیمه Your Lie in April

انیمه دروغ آوریل تو

 • اسم ژاپنی: انیمه Shigatsu wa Kimi no Uso
 • براساس مانگای دروغ تو در آوریل اثر نائوشی آراکاوا
 • کارگردان: کیویی ایشی‌گورو
 • سال پخش: ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ | تعداد اپیزود: ۲۲ | استودیو A-1 Pictures
 • میانگین امتیازات انیمه Your Lie in April در IMDB: ۸.۶
 • میانگین امتیازات انیمه Your Lie in April در MAL: ۸.۶۹

آریما پیانیست ماهری است که بعد از مرگ مادرش با شوک بدی روبه‌رو می‌شود که او را از نواختن پیانو بازمی‌دارد. تا اینکه یک روز وسط یک پارک، دختر ویلون‌زنی به اسم کائوری با جادوی موسیقی بار دیگر او را به پیوندهای عاشقانه و احساسی زندگی بازمی‌گرداند، چراکه ترکیب عشق و موسیقی به معجونی معجزه‌گر تبدیل می‌شود.

دنیایی که در دروغ تو در آوریل با موسیقی رنگ و معنای تازه‌ای پیدا می‌کند به‌قدری روح‌نواز و درخشان است که شعله‌های یک عشق زمینی را به عرشی باشکوه متصل می‌کند. موسیقی در نقش یک جلا دهنده‌ی معنوی به‌عنوان زبانی جهانی بین انسان‌ها به بیان داستانی از عشق و عاطفه می‌پردازد. درست این‌جاست که موسیقی در شکلی کلاسیک به توصیفی دقیق از روحیات و تجربیات شخصیت‌ها از رویاهای جاری در لحظه‌های بی‌بازگشت زندگی می‌پردازد و نگرشی بی‌بدیل از دریچه‌ای رها شده را تراوش می‌کند.


قهرمان انیمه پاراسایت _ Parasyte - the maxim

۱۷. انیمه Parasyte - The Maxim

انیمه انگل، قاعده کلی

 • اسم ژاپنی: انیمه Kiseijuu: Sei no Kakuritsu
 • براساس مانگای کیسیجو اثر هیتوشی ایواکا
 • کارگردان: کنیچی شیمیزو
 • سال پخش: ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات انیمه Parasyte - The Maxim در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Parasyte - The Maxim در MAL: ۸.۳۷

بیگانگان فضایی انگل‌مانندی به زمین می‌آیند و با وارد شدن به مغز انسان‌ها کنترل بدن آن‌ها را در اختیار می‌گیرند تا در قالب موجوداتی انسان‌نما با قربانی کردن بدن طعمه‌های مختلف به حیات‌شان ادامه دهند. شینیچی ایزومی دانش‌آموز شانزده ساله‌ای است که با خوش‌شانسی از تسخیر کامل توسط انگلی به اسم میگی نجات پیدا می‌کند و فقط دست راستش را در اختیار این انگل می‌بیند. میگی و شینیچی مجبور به یک هم‌زیستی ناخوشایند می‌شوند و حالا باید به کمک هم دربرابر حمله‌ی انگل‌هایی که این ترکیب جدید را یک تهدید برای گونه‌ی خود می‌دانند مقاومت کنند.

پارازیت یک انیمه علمی تخیلی بسیار متفاوت و منحصربه‌فرد در مورد حمله‌ی موجودات بیگانه فضایی است. خشونت این انیمه به شکلی آزاردهنده و ترسناک پا روی نقاط درستی برای پیش‌برد نظریه‌ی زیست‌محیطی عجیبش می‌گذارد. انیمه Parasyte از منظر فلسفی و اخلاقی به پرسش‌ها و چالش‌های مهمی می‌پردازد و با شخصیت‌پردازی محکم و بازی گرفتن ابعاد روان‌شناختی یک جامعه‌ی امروزی به یک طرح تأمل‌برانگیز برای فرار از یک مسخ‌شدگی مدرن می‌پردازد. ایده‌ای که تفسیر جوانب گسترده‌ی آن می‌تواند تا مدت‌ها برای بیننده به یک نشخوار مغزی بی‌انتها تبدیل شود.


استاد و شاگرد در انیمه وان پاچ من _ One-Punch Man

۱۶. انیمه One Punch Man

انیمه وان پانچ من (مرد تک مشتی)

 • اسم ژاپنی: انیمه Wanpanman
 • براساس مانگای وان پانچ من اثر وان (ONE)
 • کارگردان: شینگو ناتسومه (فصل ۱)، چیکارا ساکورایی (فصل ۲)
 • سال پخش: ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو مدهاوس، جی.سی.استاف
 • میانگین امتیازات انیمه One Punch Man در IMDB: ۸.۸
 • میانگین امتیازات انیمه One Punch Man در MAL: ۸.۵۳ ~ ۷.۴۳

سایتاما یک ابرقهرمان با ظاهری معمولی و بی‌احساس است. شاید تنها ویژگی ظاهری خاص او کله‌ی بدون موی براقی است که برای تحقق یک آرزوی دیرینه بعد از سه سال تمرین بی‌وقفه حاصل شده. حالا سایتاما به قدرتی فوق‌العاده دست پیدا کرده و هیچ دشمنی نمی‌تواند دربرابر ضربه‌ی مشت او مقاومت کند. اما مشکل غیرمنتظره از همین‌جا شکل گرفته است، چراکه این قدرت باعث شده لذت و هیجان پیروزی از او گرفته شود.

درواقع سایتاما برای پیدا کردن یک هدف بزرگ در زندگی با مشکل روبه‌رو شده چراکه از همان ابتدا از تمام دشمنانش برتر است و فقط باید دید در چه موقعیتی قرار است با آن‌ها روبه‌رو شود. حتی ورود یک شاگرد سایبورگ و پیوستن به انجمن قهرمانان هم به کنایه‌آمیزتر شدن دنیای مرد تک مشتی منجر می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

انیمه وان پانچ من یک کمدی اکشن ابرقهرمانی منحصربه‌فرد است که به‌خوبی از اغراق‌ها و ویژگی‌های دنیای انیمه و مانگا برای بروز ذات بی‌قید و بند خود بهره برده و به‌کمک این تفاوت حاصل از کنار زدن کلیشه‌های رایج ژانر خود به دغدغه‌های مهم‌تری مثل درک انسانیت، شرافت و برآوردن آرزوها پرداخته است.


انیمه Erased

۱۵. انیمه Erased

انیمه پاک‌شده (شهری که تنها من در آن گمشده‌ام)

 • اسم ژاپنی: انیمه Boku Dake ga Inai Machi
 • براساس مانگای شهری که تنها من در آن گمشده‌ام اثر کی سانبه
 • کارگردان: توموهیکو ایتو
 • سال پخش: ۲۰۱۶ | تعداد اپیزود: ۱۲ | استودیو A-1 Pictures
 • میانگین امتیازات انیمه Erased در IMDB: ۸.۵
 • میانگین امتیازات انیمه Erased در MAL: ۸.۳۳

وقتی ساتورو فوجینوما متوجه می‌شود که به چند دقیقه قبل از وقع یک حادثه منتقل شده که می‌تواند از وقع آن جلوگیری کند تصمیم می‌گیرد از این قابلیت اسرارآمیز، که آن‌را احیا می‌نامد، برای نجات جان دیگران استفاده کند. اما زمانی‌که ساتورو به اشتباه متهم به قتل یکی از نزدیکانش می‌شود، به گذشته‌ای در ۱۸ سال قبل فرستاده می‌شود. او خیلی زود متوجه می‌شود که این قتل ممکن است به ماجرای ناپدید شدن و مرگ یکی از همکلاسی‌های کودکی‌اش، کایو هینازوکی مرتبط باشد. حالا ساتورو فرصت پیدا کرده تا با کشف راز این جریان قدیمی و نجات هینازوکی، از جان عزیزانش در زمان حال هم محافظت کند.

انیمه Erased حسرت بازگشت به گذشته و سفر در زمان را با یک داستان جنایی و احساسی رازآلود ترکیب کرده و در دوازده قسمت کم‌کم به تخیلی مینیمال و در‌عین‌حال واقع‌گرایانه از بازی سرنوشت و اثر پروانه‌ای دست یافته که تا مدت‌ها در ذهن مخاطبش نقش می‌بندد.


انیمه ری زیرو _ Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

۱۴. انیمه Re:Zero - Starting Life in Another World

انیمه ری:زیرو ـ شروع زندگی از صفر در دنیایی دیگر

 • اسم ژاپنی: انیمه Ri:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu
 • براساس لایت ناول ری:زیرو اثر Tappei Nagatsuki
 • کارگردان: ماساهارو واتانابه
 • سال پخش: ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ | تعداد اپیزود: ۵۰ | استودیو وایت فاکس
 • میانگین امتیازات انیمه Re:Zero در IMDB: ۸.۱
 • میانگین امتیازات انیمه Re:Zero در MAL: ۸.۲۶ ~ ۸.۵۳

سوبارو پسر نوجوانی است که مشغله و هدف خاصی در زندگی ندارد. او بعد از خرید از یک فروشگاه ناگهان خود را در یک دنیای موازی فانتزی می‌بینید و کمی بعد متوجه می‌شود که بعد از هر بار مردن در این دنیا می‌تواند مثل تجربه‌ی یک بازی ویدئویی از نقطه‌ای دوباره با آگاهی وارد اتفاقات قبلی شود، اما تحمل بار این دانستن با افزایش دلبستگی‌های او در آن‌جا کم‌کم به وحشتی خردکننده تبدیل می‌شود.

در میان انبوه انیمه‌های با حال‌وهوای ایسکای انیمه ری:زیرو نه‌تنها خودش را گم نکرده بلکه همچنان با حلاوت بیشتری می‌درخشد و به فهرست بهترین انیمه‌های سریالی اضافه می‌شود. دلیل این امر را می‌توان در تم روانشناختی مهیج ری:زیرو جست‌وجو کرد. به‌علاوه انیمه با اضافه شدن شخصیت‌های چندبعدی، کاریزماتیک و مرموزی که به ایجاد بازده‌ی حداکثری برای انتقال پیام‌های داستان کمک می‌کنند به یک فضاسازی ناب دست پیدا می‌کند. جدی گرفتن عنصر تغییر در روند زندگی که منجر به نجات خود و افرادی که به آن‌ها وابستگی داریم می‌شود همان انگیزه‌ای است که در انیمه ری:زیرو به‌عنوان معنای باشکوه زندگی در مسیری دوطرفه و پرپیچ‌وخم به شکلی جذاب ارزش‌گذاری می‌شود.


پوستر قهرمان های انیمه My Hero Academia

۱۳. انیمه My Hero Academia

انیمه آکادمی قهرمان من

 • اسم ژاپنی: انیمه Boku no Hero Academia
 • براساس مانگای اثر کوهی هوریکوشی
 • کارگردان: کنجی ناگاساکی، تومو اوکوبو، ماساهیرو موکای
 • سال پخش: از ۲۰۱۶ تاکنون | تعداد اپیزود: ۱۱۳ | استودیو بونز (Bones)
 • میانگین امتیازات انیمه My Hero Academia در IMDB: ۸.۴
 • میانگین امتیازات انیمه My Hero Academia در MAL: ۸ ~ ۸.۳

در دنیایی که اکثر انسان‌ها از قدرت‌های فرابشری برخوردار هستند، میدوریا ایزوکو پسرکی است که هیچ قدرت خاصی ندارد اما این موضوع باعث نمی‌شود تا او از رویاپردازی‌هایش دست بردارد. تا اینکه یک روز میدوریا با قهرمان مورد ستایش خودش یعنی آلمایت برخورد می‌کند. آلمایت متوجه می‌شود که میدوریا جانشین مناسبی برای به ارث بردن قدرت قابل‌انتقالش خواهد بود. میدوریا بالاخره به آرزویش می‌رسد و با ورود به یک دبیرستان قهرمانی به اسم یو ای، درکنار هم‌کلاسی‌هایی عجیب و بااستعداد، به ماجراجویی‌هایی در تقابل با نیروهای شرور و درک معنی قهرمان شدن می‌پردازد.

ساخت انیمه‌های شونن ابرقهرمانی جدید و موفق، آن‌هم با حضور بزرگان این سبک، درحالی‌که ژانر به اشباع رسیده باشد، کار ساده‌ای نیست. اما انیمه آکادمی قهرمان من در چنین شرایطی با تثبیت کیفیتی غافلگیرکننده توانسته گلیم خودش را از آب بیرون بکشد. نتیجه اینکه مای هیرو آکادمیا با معرفی مجموعه‌ای جذاب از شخصیت‌ها و دستیابی به لحظه‌های اوج پرهیجان در یک دنیای ابرقهرمان‌پرور نه‌فقط طرفداران مانگا و انیمه بلکه کمیک‌بازها را هم به سمت خود جذب کرده است تا به‌کمک برخورداری از فن‌های دوآتیشه بتواند نامش را بیشتر بر سر زبان‌ها بیندازد.


مفهوم واقعی خانواده در انیمه 3gatsu no Lion - March Comes In Like A Lion

۱۲. انیمه March Comes In Like A Lion

انیمه مارس مثل شیر می‌آید

 • اسم ژاپنی: انیمه 3-gatsu no Lion
 • براساس مانگای Sangatsu no Lion اثر چیکا اومینو
 • کارگردان: آکیوکی شینبو، کنجیرو اوکادا
 • سال پخش: ۲۰۱۶ - ۲۰۱۷ | تعداد اپیزود: ۴۴ | استودیو شفت (Shaft)
 • میانگین امتیازات انیمه Sangatsu no Lion در IMDB: ۸.۴
 • میانگین امتیازات انیمه Sangatsu no Lion در MAL: ۸.۴۱

روزمرگی یک نوجوان ۱۷ ساله به اسم کیریاما ری با چالش‌های زیادی همراه است. هرچند او یک نخبه در بازی شوگی (شطرنج ژاپنی) است اما فشارهای روحی زیادی را بر دوش می‌کشد. ری به‌دنبال استقلال از زندگی پرتنش با خانواده‌اش به‌تنهایی در آپارتمانی در توکیو نقل مکان کرده است و با مشکلاتی دیگری مثل مشقت‌های مالی، انزوا و افسردگی درگیر است. بااین‌حال آشناییی ری با آکاری، هیناتا و مومو کاواموتو، سه خواهری که با پدربزرگشان زندگی می‌کنند تبدیل به یک رابطه‌ی شبه‌خویشاوندی نزدیک می‌شود تا شاید ری به‌کمک آن بتواند ضمن حفظ آمادگی روحی و جسمی برای بازی شوگی، نحوه‌ی تعامل با دیگران و درک احساسات پیچیده‌ی خود را هم یاد بگیرد.

انیمه 3-gatsu no Lion با انتقال یک حس نوستالژیک در فضایی چشم‌نواز همان چیزی است که یک درام در سبک برشی از زندگی برای ماندگار شدن به آن نیاز دارد. جریان آرام و موج‌های گاه‌و‌بی‌گاه زندگی شخصیت‌های انیمه به شکل کم‌نظیری باعث باورپذیر شدن آن شده است و حس همذات‌پنداری دل‌نشینی را با همراهی موسیقی شنیدنی آن برای هر بیننده‌ای ایجاد می‌کند. علاوه‌براین طراحی‌ها و رنگ‌پردازی زیبای انیمه دنیای تلخ و شیرین آن‌را به خاطره‌ای روح‌نواز تبدیل کرده است که به‌راحتی نمی‌توان آن‌را فراموش کرد.


کاراکترهای انیمه موب سایکو 100 / Mob Psycho 100

۱۱. انیمه Mob Psycho 100

انیمه موب سایکو ۱۰۰

 • اسم ژاپنی: انیمه Mobu Saiko Hyaku
 • براساس مانگای موب سایکو 100 اثر ONE
 • کارگردان: یوزورو تاچیکاوا
 • سال پخش: ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۲۵ | استودیو بونز
 • میانگین امتیازات انیمه Mob Psycho 100 در IMDB: ۸.۶
 • میانگین امتیازات انیمه Mob Psycho 100 در MAL: ۸.۴۸

شیگئو کاگیاما، معروف به موب، یک دانش‌آموز کلاس هشتمی است که از کودکی متوجه قدرت‌های ماورایی ذهنی و روحی خود می‌شود اما به‌خاطر نگاه منفی دیگران به یک سایکیک کمی گوشه‌گیر و درون‌‌گراست. تنها خواسته‌ی موب جلب توجه هم‌کلاسی‌اش سوبومی است. آشنایی موب با ریگن آراتاکا، یک شیاد با ادعای دروغ بزرگ‌ترین سایکیک حاضر، باعث می‌شود که موب برای رسیدن به شرایط بهتر و ریگن برای استفاده از او برای پولدار شدن با هم همراه شوند. درحالی‌که موب در راه تقابل با ارواح شرور و موجودات فراطبیعی به حدِ انفجاریِ قدرتش می‌رسد، باید تلاش کند تا این قابلیت را درکنار شرایط اجتماعی ناپایدارش به تعادل برساند.

وقتی استودیو بونز بعد از موفقیت وان پانچ من تصمیم به ساخت اثر دیگر مانگاکای آن کرد، کمتر کسی انتظار تبدیل شدن موب سایکو ۱۰۰ به یک اثر دست اول را می‌کشید. اما انیمه موب سایکو ۱۰۰ با آن ظاهر معمولی و طراحی ساده‌ی شخصیت‌ها تبدیل به ریسک موفقی شد که کشف آن به نگاه ظریفی مثل شخصیت ریگن احتیاج داشت. درواقع همان همکاری پویا و تکمیل‌کننده‌ی موب و ریگن را در مورد سازنده‌ی مانگا و انیمه هم می‌توان مثال زد. به بیان دیگر انیمه Mob Psycho 100 به‌لطف همین پیشرفت خیره‌کننده نسبت‌به مانگای مورد اقتباس خود و شناخت درست پتانسیل موجود در بافت اصلی اثر به یکی از بهترین انیمه‌های سریالی تبدیل شده است.


قهرمان های انیمه شبدر سیاه _ Black Clover

۱۰. انیمه Black Clover

انیمه شبدر سیار

 • اسم ژاپنی: Burakku Kurōbā
 • براساس مانگای شبدر سیاه اثر یوکی تاباتا
 • کارگردان: تاتسویا یوشیهارا
 • سال پخش: ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ | تعداد اپیزود: ۱۷۰ | استودیو پیرو
 • میانگین امتیازات انیمه Black Clover در IMDB: ۸.۳
 • میانگین امتیازات انیمه Black Clover در MAL: ۸.۰۶

آستا و یونو دو نوجوان یتیمی هستند که از کودکی در کلیسای محقری در روستایی در حاشیه‌ی قلمرو شبدر زندگی کرده‌اند. آرزوی دیرین آن‌ها رسیدن به جایگاه پادشاه جادوگرها است. در این راه برخلاف یونو که در کنترل قدرت‌های جادویی مهارت خاصی از خود نشان می‌دهد اما آستا هیچ قدرت جادویی خاصی ندارد و سعی دارد با تمرین‌های بدنی به قدرت جادویی برسد. در آستانه‌ی پانزده سالگی همه‌ی بچه‌ها کتاب جادوی مخصوص خود به اسم گریمور را دریافت می‌کند، اتفاقی که تفاوت‌های آستا و یونو را نسبت به هم و البته دیگران بیشتر آشکار می‌کند.

شبدر سیاه یکی دیگر از انیمه‌های پرتکرار شونن به حساب می‌آید. ترکیب قهرمان‌هایی که با هدفی بزرگ راهی ماجراجویی می‌شوند، آزمون‌هایی که برای رشد بیشتر در استفاده از مهارت‌های فراطبیعی باید پشت سر بگذارند، تعامل و تقابل با دوستان و دشمنانی که در مسیرشان با آن‌ها برخورد می‌کنند و... همه المان‌های آشنایی هستند که در این داستان هم به اشکال مختلف دیده می‌شود. اما بلک کلاور بالاخره درادامه‌ی استفاده‌ی جاه‌طلبانه از چشمه‌ی جوشان کلیشه‌های ژانری، خودش را به تکامل می‌رساند. در دوره‌ای که نارتو، بلیچ، فیری تیل و... به پایان رسیده‌اند بلک کلاور به‌خوبی داستان تأثیرگذار دیگری را از قدرت تلاش و اراده جایگزین می‌کند.


دو همسفر انیمه Made in Abyss

۹. انیمه Made in Abyss

انیمه ساخته شده در ابیس

 • براساس مانگای Made in Abyss اثر آکیهیتو سوکوشی
 • کارگردان: ماسایوکی کوجیما
 • سال پخش: ۲۰۱۷ | تعداد اپیزود: ۱۳ | استودیو Kinema Citrus
 • میانگین امتیازات انیمه Made in Abyss در IMDB: ۸.۴
 • میانگین امتیازات انیمه Made in Abyss در MAL: ۸.۷

پرتگاه بزرگی به نام ابیس وجود دارد که مکانی ناشناخته در جهان مملو از موجودات عجیب و آثار باستانی اسرارآمیز است. کسی از چگونگی شکل‌گیری و انتهای این مکان باخبر نیست. نسل‌های جسور و ماجراجوی زیادی معروف به دایورها با ورود به ابیس تلاش کرده‌اند تا با کاوش در طبقه‌های مختلف آن به کشف اسرار آن بپردازند. بهترین و شجاع‌ترین دایورها وایت ویسل نامیده می‌شوند که با کشف‌های ارزشمند خود پیشرفت‌های زیادی برای مردم سطح زمین به ارمغان آورده‌اند. ریکو، دختر وایت ویسل گمشده‌ای به نام لیزای نابودگر، برای یافتن مادرش در مسیر خطرناک ورود به اعماق پایین ابیس انگیزه‌های زیادی دارد تا اینکه با پیدا کردن یک پسر رباتی مرموز به اسم رگ، که خاطره‌ای از گذشته‌اش ندارد عازم این سفر اسرارآمیز و پرخطر می‌شود.

انیمه Made in Abyss یکی از بهترین انیمه‌های فانتزی ساخته شده است که در دنیای به‌ظاهر خوش‌آب‌ورنگش ماجراهایی تاریک و مرگبار نهفته است. این تضاد را در طراحی ظاهری کاراکترها و دنیای لایه لایه و مرموز ابیس هم می‌توان دید. گونه‌های حیوانی و گیاهی خطرناک و ناشناخته‌ی ابیس که به نفرین‌های مرگ‌آفرین نهفته در آن معنایی ترسناک می‌بخشد، طبیعت و اتمسفر دنیای این انیمه را به معنای واقعی منحصربه‌فرد می‌کند. خلاصه اینکه انیمه‌ی ساخته شده در ابیس جزو آن فانتزی‌هایی است که تجربه‌ی سفر به اعماقش را به هیچ وجه نباید از دست بدهید.


پوستر زیبای انیمه وایولت اورگاردن

۸. انیمه Violet Evergarden

انیمه وایولت اورگاردن

 • براساس لایت ناول وایولت اورگاردن نوشته‌ی کانا آکاتسوکی و تصویرسازی آکیکو تاکاسه
 • کارگردان: تایچی ایشیداته، هاروکا فوجیتا
 • سال پخش: ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ | تعداد اپیزود: ۱۳ | استودیو کیوتو انیمیشن (Kyoto Animation)
 • میانگین امتیازات انیمه Violet Evergarden در IMDB: ۸.۵
 • میانگین امتیازات انیمه Violet Evergarden در MAL: ۸.۶

وایولت اورگاردن دختر جوانی است که از کودکی برای جنگیدن در میدان نبرد تربیت شده و مهارت‌هایش بدون درک احساسات واقعی زندگی شکل گرفته است. حالا پس از اتمام یک جنگ طولانی و گسترده، وایولت که معلولیت دست‌هایش با اندامی مکانیکی جبران شده آخرین چیزی که از جنگ به یاد دارد یک ابراز علاقه در قالب کلماتی است که هنوز درکی از آن ندارد. وایولت در بازگشت مجدد به اجتماع و جست‌وجوی معنای زندگی وارد شغلی می‌شود که طی آن باید احساسات مشتری‌های مختلف را در قالب نوشتن یک نامه به فرد موردنظرشان انتقال دهد.

اینکه یک ماشین جنگیِ انسانیِ بی‌احساس بعد از جنگ، درحالی‌که دستانش هم با اندامی روباتیک جایگزین شده، باید به تایپ عواطفی انسانی، که پیش از این از درک سطحی آن نیز بی‌بهره بوده بپردازد شروع تراژدیک داستان است. وایولت باید معنای دوست داشتن را ابتدا در کلمات دیگران کشف کند تا شاید بتواند این احساس سرکوب شده را از درون خودش هم نمایان کند. مفهومی که باید از مسیر تأثیرپذیری احساسی، به ناخودآگاه الهام شود و با درکی درست ثبت شود. برای همین داستان وایولت اورگاردن از پیچیدگی‌های فوق‌العاده زیبایی تشکیل شده که همه به یک دستاورد به‌یادماندنی از شکل‌گیری و تثبیت عواطف انسانی منتهی می‌شود.


انیمه حماسه وینلند _ Vinland Saga

۷. انیمه Vinland Saga

انیمه حماسه وینلند

 • براساس مانگای حماسه وینلند اثر ماکوتو یوکیمورا
 • کارگردان: شوهی یابوتا
 • سال پخش: ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو ویت
 • میانگین امتیازات انیمه Vinland Saga در IMDB: ۸.۸
 • میانگین امتیازات انیمه Vinland Saga در MAL: ۸.۷۳

در سال ۱۰۱۳ میلادی در سرزمین سرد ایسلند تورفین جوان که با شنیدن داستان رشادت‌های جنگجویان دریانورد بزرگ شده، به یک افسانه‌ی قدیمی در مورد سرزمینی حاصلخیز به نام وینلند علاقمند است. اما سرنوشت برخلاف آرزوهای صلح‌طلبانه‌ی پدرش او را به میان جنگی خونین می‌کشاند. جنگ گسترده‌ای میان انگلیس و دانمارک شکل گرفته است و جنگجویان وایکینگ می‌تواند با استفاده از قدرت خود به یکی از دو طرف جنگ ملحق شوند تا از غنایم جنگ سهمی داشته باشند. در این هرج‌و‌مرج تورفین باید برخلاف میل باطنی با کسی همراه شود تا بتواند انتقام بزرگش را بگیرد.

نبردهای تاریخی در دوره‌ای که به مزدوران وایکینگ اختصاص دارد محل حماسه‌پردازی‌های بی‌قیدوبند زیادی است. این عناصر تاریک و خشن در انیمه‌ی حماسه‌ی وینلند با ظرافت بالایی همراه ماهیت واقعی آن دوره به تصویر کشیده شده تا تطابق واقع‌گرایانه‌ی خوبی در طول داستان ایجاد شود. داستانی که با شخصیت‌پردازی‌های پیچیده در جاه‌طلبی‌های جنگجویان یک عصر وحشی غرق می‌شود و قضاوت کامل در مورد آن‌ها را دشوار می‌کند. این ویژگی در طول فصل اول منجر به خلق یکی از بهترین شخصیت‌های مکمل دنیای انیمه به اسم آشِلاد می‌شود، شخصیتی که برای غیرقابل‌پیش‌بینی شدن انیمه چه در طول فصل اول و چه در ادامه‌ی آن موهبت بزرگی است. همراه شدن با حماسه وینلند درگیر شدن در سفری پر فراز و نشیب در بخشی از تاریخ مبارزات و تاکتیک‌های جنگی بشر است، با تمام امیدها و زندگی‌هایی که مثل غباری در مه تاریخ گم شده‌اند.


انیمه دورورو _ Dororo

۶. انیمه Dororo

انیمه دورورو

 • براساس مانگای دورورو اثر اوسامو تزوکا
 • کارگردان: کازوهیرو فوروهاشی
 • سال پخش: ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو ماپا، تزوکا پروداکشن
 • میانگین امتیازات انیمه Dororo در IMDB: ۸.۴
 • میانگین امتیازات انیمه Dororo در MAL: ۸.۲۲

یک ارباب سامورایی به اسم دایگو کاگه برای نجات سرزمینش از قحطی و نابودی به شیاطین متوسل می‌شود و برای دفع آن پیمانی با دوازده شیطان می‌بندد که بهای آن قربانی شدن فرزند درآستانه‌ی تولد او است. اما این نوزاد درحالی‌که بدون اندامی مثل چشم، گوش، بینی، پوست، دست و... متولد می‌شود، همچنان به حیاتش ادامه می‌دهد و در اوج ناامیدی در آب رودخانه رها می‌شود. پزشکی این بچه را پیدا و بزرگ می‌کند و با ساخت اندام مصنوعی امیدواری برای نبرد با شیاطین و بازپس‌گیری اندام قربانی شده را زنده نگه می‌دارد. این کودک هیاکیمارو است که در مسیر خود با دورورو همراه می‌شود تا سفری سخت برای رسیدن‌به هدفی چالش‌برانگیز آغاز شود.

بازسازی انیمه‌ی دورورو که اقتباسی از اثر قدیمی اوسامو تزوکا است درست با همان خط داستانی رایج آثار کلاسیک با کنار هم قرار دادن زیرداستان‌های جدا و ترتیب مرحله‌ای برای رسیدن قهرمان‌هایش به سمت یک هدف بزرگ به پیش می‌رود. به‌کارگیری نیروی اهریمن برای رسیدن به آسایش مادی و درادامه تأثیری که این جابه‌جایی در اصول طبیعی و متعادل زندگی می‌گذارد، از همراهی یک رونین عجیب‌الخلقه و بچه‌ای آواره به برداشت ویژه‌ای برای طعنه زدن به مفاهیم انسانی می‌رسد. به عبارت دیگر یک دوگانگی تأمل‌برانگیز در تقابل دو سمت اصلی ماجرا وجود دارد که این اثر کلاسیک را هنوز هم در ردیف انیمه‌های سامورایی‌محور با نگرش رستگاری در راهی انباشته از خون و گناه انسان‌ها زنده نگه داشته است.


قهرمان با آتش مبارزه می‌کند انیمه قاتل شیاطین

۵. انیمه Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

انیمه شیطان کش

 • اسم ژاپنی: انیمه Kimetsu no Yaiba
 • براساس مانگای شیطان کش اثر کویوهارو گوتوگه
 • کارگردان: هاروئو سوتوزاکی
 • سال پخش: ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۲۶ | استودیو یوفوتیبل (Ufotable)
 • میانگین امتیازات انیمه Demon Slayer در IMDB: ۸.۷
 • میانگین امتیازات انیمه Demon Slayer در MAL: ۸.۵۸

در عصر تایشو ژاپن، تانجیرو کامادو پسری باهوش و مهربان است که همراه خانواده‌اش در کوهی دورافتاده زندگی آرامی دارد. اما یک روز که تانجیرو برای فروش زغال به شهر می‌رود خانواده‌اش توسط شیطان‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد و تنها بازمانده، خواهرش، نزوکو است که باوجود پیدا کردن خوی شیطانی به‌طور غیرمنتظره‌ای نشانه‌هایی از احساسات و تفکر انسانی از خود نشان می‌دهد. تانجیرو برای گرفتن انتقام و یافتن راهی برای تغییر دوباره‌ی خواهرش به یک انسان، تصمیم می‌گیرد به گروه‌های شیطان کش ملحق شود.

انیمه Demon Slayer در گام اول یک جمع‌بندی از همان کلیشه‌های ژانر خود را ارائه می‌دهد، داستانش هم از جزئیات سرراستی تشکیل شده است. پس دلیل موفقیت و استقبال دور از انتظار بیننده‌ها از این انیمه چیست؟ نکته اینجا است که شیطان کش در قامت یک انیمه‌ی شونن مبارزه‌ای پرهیجان، اثر محجوبی است که حدود لازم برای جهانی شدن را رعایت می‌کند. همچنین انیمه از دل تکنیک‌های رزمی شمشیری شخصیت‌های دوست‌داشتنی خود به طراحی گرافیکی چشم‌نوازی رسیده است و البته استفاده‌ی درست و جاافتاده‌ای از بافت گرافیک سی.جی.آی دارد. تمام این‌ها برای مخاطب تازه‌واردی که فرصت همراهی با آثار طولانی و قدیمی‌تر را نداشته دمون اسلیر را به جایگاه درخور فعلی رسانده است.


انیمه Kaguya-sama: Love is War؛ نبرد عاشقی در بلوای نوجوانی

۴. انیمه Kaguya-Sama: Love Is War

انیمه کاگویا ساما: عشق جنگ است

 • اسم ژاپنی: انیمه Kaguya-sama wa Kokurasetai - Tensai-tachi no Renai Zunousen
 • براساس مانگای کاگویا ساما: عشق جنگ است از آکا آکاساکا
 • کارگردان: شینیچی اوماتا
 • سال پخش: ۲۰۱۹ - ۲۰۲۰ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو A-1 Pictures
 • میانگین امتیازات انیمه Kaguya-Sama: Love Is War در IMDB: ۸.۴
 • میانگین امتیازات انیمه Kaguya-Sama: Love Is War در MAL: ۸.۴

کاگویا شینومیا و میوکی شیروگانه در مقام رئیس و معاون شورای دانش‌آموزی دبیرستان شوچیین یک زوج ممتاز، برجسته و تمام‌عیار به‌نظر می‌رسند. اما آن‌ها باوجود احساسات عاشقانه‌ای که نسبت به هم دارند به‌خاطر حس غرور و برتری‌جویی، حاضر نمی‌شوند به‌عنوان نفر اول به علاقه‌ی خود اعتراف کنند. برای همین از نبوغ خود برای پیروزی در نبردی ذهنی استفاده می‌کنند تا طرف مقابل را در رقابتی سلطه‌جویانه وادار به این کار کنند. درحالی‌که این کشمکش دوطرفه، دستیابی به هدف اصلی را همچنان ناممکن می‌سازد این روال هر روز ادامه دارد.

کلیشه‌های ژانر کمدی رمانتیک مدرسه‌ای در انیمه کاگویا ساما به‌کمک ایده‌ی مبارزه‌ی ذهنی دو نابغه پر و بال تازه‌ای پیدا کرده و با اضافه شدن شخصیت‌های جانبی قابل‌اعتنا و به‌کارگیری به‌موقع شوخی‌های روده‌برکننده به کیفیت قابل‌توجهی در داستان‌پردازی خاص خودش رسیده است. سازنده‌ها هم برای بهتر شدن انیمه کم نگذاشته‌اند و با جانمایی دقیق و برنامه‌ریزی درست، کمدی خنده‌دار کاگویا ساما را در جای لازم به درامی باورپذیر متصل کرده‌اند. نکته‌ای که به‌عنوان حلقه‌ی مفقوده‌ی این دست انیمه‌ها در عشق جنگ است به سکوی پرتاب آن در میان بهترین انیمه‌های سریالی تبدیل شده است.


بازسازی انیمه سبد میوه _ Fruits Basket

۳. انیمه Fruits Basket

انیمه فروتس بسکت (سبد میوه)

 • براساس مانگای فروتس بسکت اثر ناتسوکی تاکایا
 • کارگردان: یوشیهیده ایباتا
 • سال پخش: ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ | تعداد اپیزود: ۶۳ | استودیو TMS Entertainment
 • میانگین امتیازات انیمه Fruits Basket در IMDB: ۸.۶
 • میانگین امتیازات انیمه Fruits Basket در MAL: ۸.۲۲ ~ ۹.۰۸

تورو هوندا بعد از یک تراژدی خانوادگی تصمیم به زندگی در چادر گرفته اما جایی که برای این کار درنظر گرفته ملک خانواده‌ی سوما است که با دیدن وضعیت تورو او را در خانه‌ی خودشان می‌پذیرند. نکته غافلگیرکننده درباره‌ی این خانواده اینجا است که اگر توسط جنس مخالف به آغوش کشیده شوند تبدیل به حیوانات طالع‌بینی چینی می‌شوند. با این تفاسیر زندگی با خانواده‌ی سوما یک ماجراجویی غیرمنتظره سرشار از لحظه‌های خنده‌دار و عاشقانه است.

سبد میوه یک انیمه‌ی کمدی درام در سبک شوجو است که برخلاف اقتباس قدیمی‌تر آن در سال ۲۰۰۱، در بازسازی فعلی‌اش ظرافت و نکته‌بینی بیشتری دیده می‌شود. درواقع سری جدید فروتس بسکت با دمیدن روحی تازه در کالبد قدیمی و بی‌رمق ژانر شوجو به‌عنوان ناجی آن در عصر انیمه‌های مدرن ظاهر شده است، چیزی که حالا از تلفیق عناصر رازآلودِ ماورایی، شیرینِ کمدی و تلخِ درام با محتوای احساسی و عاشقانه‌ی داستان، چه برای طرفداران قدیمی و چه مخاطب جدید، به دستاوردی دل‌گرم‌کننده و شگفت‌انگیز دست یافته است که هرچه به پایان نزدیک می‌شود قدرت ماهیت جدیدش بیشتر به چشم می‌آید.


شخصیت های انیمه Jujutsu Kaisen

۲. انیمه Jujutsu Kaisen

انیمه جوجوتسو کایسن

 • براساس مانگای جوجوتسو کایسن اثر گِگه آکوتامی
 • کارگردان: سانگهو پارک
 • سال پخش: ۲۰۲۰ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو ماپا
 • میانگین امتیازات انیمه Jujutsu Kaisen در IMDB: ۸.۷
 • میانگین امتیازات انیمه Jujutsu Kaisen در MAL: ۸.۷۴

یوجی ایتادوری یک دانش‌آموز دبیرستانی است که باوجود توانایی ذاتی در ورزش، عضو باشگاه تحقیقات فراطبیعی شده تا فرصت بیشتری برای کارهای دیگر مثل عیادت از پدربزرگش در بیمارستان داشته باشد، کسی که آخرین نصیحتش به ایتادوری این است که همیشه به مردم کمک کند. از طرفی جادوگری به اسم مگومی فوشیگورو به‌دنبال یک نفرین سطح بالا می‌گردد که ایتادوری آن‌را پیدا کرده و در اختیار اعضای باشگاهش قرار داده است. ایتادوری طی عملیات نجات دوستانش مجبور می‌شود طلسم را ببلعد و اتفاقی که در ادامه رخ می‌دهد او را به دبیرستان جادوهای ماورایی جوجوتسو می‌کشاند و این شروع مسیری پوشیده از مبارزات و اتفاقات فراطبیعی است.

انیمه جوجوتسو کایسن دو چیز را اثبات می‌کند؛ انیمه‌های ماورایی مدرسه‌ای و مبارزه با نیروهای شیطانی تمامی ندارند، این انیمه‌ها همچنان می‌توانند با افزایش کیفیت ساخت و داستان‌های بهبودیافته در رده‌ی شونن پرطرفدار شوند. نتیجه اینکه در انیمه Jujutsu Kaisen هیجان خالصی موج می‌زند که با ریتم روایی کم‌نقص خود از گزند ناشی از تکرار کلیشه‌ها در امان می‌ماند و از دامن یک مانگای موفق، انیمه‌ای موفق‌تر را شکل مي‌دهد.


همه کاراکترهای انیمه تاکسی عجیب

۱. انیمه Odd Taxi

انیمه تاکسی عجیب

 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی کازویا کونوموتو
 • کارگردان: باکو کینوشیتا
 • سال پخش: ۲۰۲۰ | تعداد اپیزود: ۱۳ | استودیو OLM و P.I.C.S
 • میانگین امتیازات انیمه Odd Taxi در IMDB: ۸.۶
 • میانگین امتیازات انیمه Odd Taxi در MAL: ۸.۸

هیروشی اودوکاوا یک راننده تاکسی میان‌سن با روحیات خاص و بیان رک است. در دنیای داستان که از حیوانات انسان‌نما تشکیل شده، اودوکاوا که یک گراز دریایی است معمولا با سایر حیواناتی که مسافر تاکسی او می‌شوند به گفت‌وگو می‌پردازد. در همین بین زندگی اودوکاوا به افرادی گره می‌خورد که او را وارد یک جریان رازآلود و جنایی می‌کند، چرا‌که به‌نظر می‌رسد پرونده‌ی یک دختر دبیرستانی مفقود شده با این افراد در ارتباط باشد.

انیمه‌ی اورجینال Odd Taxi در نگاه اول می‌تواند یکی دیگر از همان آثاری باشد که یک پرونده‌ی مرموز را در قالب دنیایی از حیوانات متمدن و انسانی به تصویر می‌کشد، اما همه چیز در نقطه‌هایی حساس با اوج‌های متقابلی همراه می‌شود که حساب این انیمه را از آثار مشابه به‌کلی جدا می‌کند. به‌علاوه تاکسی عجیب مجموعه‌ای از بهترین اجزای یک انیمه‌ی فراموش‌نشدنی را گرد هم جمع کرده است؛ از کاراکترهای اصلی و فرعی باورپذیری که تعریف هوشمندانه‌ای در بطن داستان دارند تا استفاده‌ی درست از اجزای جانبی مربوط‌به بافت خاص صحنه و البته دنیای عجیب و منحصربه‌فرد یک راننده‌ی تاکسی که در آنِ واحد به روابط اجتماعی مدرن در چارچوبی تازه و گیرا می‌پردازد.


بازماندگان نبرد _ صفحه رنگی مانگای کینگدام

سایر انیمه های جا مانده از فهرست بهترین انیمه های سریالی:

طبیعتا باوجود فهرست بالا هنوز انیمه‌های دیگری هستند که شایستگی حضور درکنار انتخاب‌های اصلی را دارند اما به دلایل مختلف از این جمع جا مانده‌اند. ضمن اینکه هنوز انیمه‌های جدید دیگری هستند که هر فصل از راه می‌رسند و دیر یا زود اسم خود را در سطح انیمه‌های بزرگ بر سر زبان می‌اندازند و البته بعدها به این فهرست اضافه خواهند شد.

انیمه‌های قدیمی اولین دسته‌ای هستند که اغلب به‌خاطر انیمیشن‌سازی ساده، در گذر زمان دربرابر آثار جدیدتر کم می‌آورند. از جمع انیمه‌های کلاسیک تماشای انیمه Fist of the North Star (مشت ستاره قطبی) برای طرفداران شونن‌هایی مثل دراگون بال و جوجو می‌تواند انتخاب خوبی باشد. انیمه Future Boy Conan (کونان، پسر آینده) یکی از آثار بسیار قدیمی هایائو میازاکی است که در سال ۱۹۷۸ ساخته شده اما به‌خاطر سبک شیرین میازاکی و بازدید از ریشه‌هایی که بعدها در فیلم‌های او ثمره داده هنوز هم حس خوشایندی در بیننده ایجاد می‌کند. برای همین آشنایی با سری انیمه Lupin the 3rd (لوپن سوم) با دیدن اولین پارت از این مجموعه که از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۲ پخش شده و جزو اولین همکاری‌های هایائو میازاکی و ایسائو تاکاهاتا است می‌تواند شروع خوبی برای سروکله زدن با ماجراهای لوپن باشد.

اگر از دیدن انیمه‌های کارآگاهی کمدی خسته نمی‌شوید انیمه City Hunter (شکارچی شهر) و البته انیمه Detective Conan (کارآگاه کونان) هم پیشنهادهای مناسبی هستند. ضمن اینکه از تماشای انیمه‌های کمدی خالص با حال و هوای کلاسیک مثل Golden Boy محصول ۱۹۹۵ و انیمه Maison Ikkoku محصول ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸ قطعا پشیمان نخواهید شد. اما از بین انیمه‌های شوجوی قدیمی انیمه The Rose of Versailles (رز ورسای) و انیمه Sailor Moon (سیلر مون) گزینه‌هایی هستند که هنوز هم حرف‌هایی برای گفتن دارند.

برای طرفداران انیمه‌های نبردهای فضایی، انیمه Mobile Suit Gundam Wing (موبایل سوت گاندام وینگ) انتخاب مناسبی است. چنانچه دنبال یک اپرای فضایی تأثیرگذار مثل جنگ ستارگان می‌گردید انیمه Legend of the Galactic Heroes (افسانه قهرمانان کهکشان) نسخه‌ی ۱۹۸۸ با کمی صبر و حوصله به نتایج جذابی منتهی می‌شود. اما اگر بازسازی انیمه افسانه قهرمانان کهکشان در سال ۲۰۱۸ نتوانست انتظارات را برآورده کند درعوض می‌توان به بازسازی موفق انیمه‌ی Space Battleship Yamato 2199 (ناو فضایی یاماتو) که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ پخش شده اشاره کرد.

انیمه‌های ورزشی که ریشه‌های آن با انیمه Captain Tsubasa (کاپیتان سوباسا/ فوتبالیست‌ها) به خارج از مرزهای ژاپن کشیده شد، یا انیمه‌ی Ashita no Joe، که سنپای انیمه‌ی هاجیمه نو ایپو به حساب می‌آید، هنوز هم حس نوستالژیک قدرتمندی تولید می‌کنند. همچنین انیمه‌های ورزشی دیگری مثل Ping Pong the Animation با سبک و سیاقی متفاوت به‌علاوه‌ی انیمه‌های !Free و Run with the Wind با جریانی قدرتمند و انگیزه‌بخش جزو دیگر خوب‌های ژانر ورزشی هستند.

انیمه YuYu Hakusho (یویو هاکوشو) یک شونن سرگرم‌کننده در مورد مبارزه با نیروهای شیطانی است که اگر از دیدن انیمه‌های شبیه به آن سیر نمی‌شوید می‌توانید به انیمه Inuyasha (اینویاشا) هم سری بزنید. همچنین رجوع به فرانچایزهای باسابقه‌ای مثل سری !Yu-Gi-Oh (یوگی-اوه) و سری Pokémon (پوکمون) که به خوبی با تعامل در قالب انیمه و بازی‌های ویدئویی به محبوبیت خود اضافه کردند هنوز می‌تواند طیف مخاطب خاص خود را جذب کند. از جدیدترها انیمه Bungo Stray Dogs (سگ‌های ولگرد بونگو) هم یک فانتزی سرگرم‌کننده از تقابل شخصیت‌هایی با قدرت‌های فراطبیعی است که اگر دنبال انیمه‌های اکشن ماوراطبیعی هستید از روند صعودی آن راضی خواهید بود. به‌علاوه اگر دنبال انیمه اورجینال از دنیای پس از مرگ با فضاسازی خاص یا محتوای اکشن هستید به ترتیب انیمه Death Parade (فستیوال مرگ) و انیمه Angel Beats (انجل بیتز) با وجود روندی فشرده می‌تواند نظر مثبت مخاطب را جلب کند.

انیمه‌های مدرسه‌ای با رویکرد خلاقانه‌تر مثل انیمه Food Wars (جنگ غذاها)، انیمه Kill la Kill (کیل لا کیل)، انیمه Relife (ریلایف) و حتی انیمه Assassination Classroom (کلاس ترور) هم توانسته‌اند از گردباد سرگیجه‌آور آثار متمرکز این سبک به لحظه‌های خوبی ختم شوند. ضمن اینکه انیمه‌ی Kids on the Slope به کارگردانی شینیچیرو واتانابه هم جزو انیمه‌های عاشقانه‌ی مدرسه‌ای و موسیقی‌محوری است که ترکیب دل‌پذیری را ارائه می‌دهد.

مشکل بزرگ انیمه های توکیو غول و ناکجاآباد موعود

اما انیمه‌های Tokyo Ghoul (توکیو غول) و The Promised Neverland (ناکجاآباد موعود)، با وجود کیفیت عالی در فصل اول، از این فهرست کنار گذاشته شده‌اند چراکه در ادامه به بیراهه رفته‌اند؛ اولی با خراب کردن کیفیت داستان‌گویی غافلگیرانه‌ی خود و دومی با تنزل از سطح تعلیق ناشی از تضاد‌های ساختاری‌اش. دلیل این دریغ هم ناشی از خیانت به اصالت داستان مانگا و تغییرات نابخشودنی و نامطلوب در روند داستان اصلی است، بنابراین بهتر است بعد از دیدن فصل اول هر دوی این انیمه‌ها برای دنبال کردن داستان مستقیم به سراغ مانگای آن‌ها بروید. همچنین اگر کیفیت انیمیشن‌سازی انیمه Kingdom (کینگدام) تا این حد خشک و کم‌کیفیت نبود می‌توانست با داستان پرکشش خود در جایگاه بهتری حضور پیدا کند. انیمه Claymore (کلیمور) هم جزو آن انیمه‌های خوبی است که بعد از یک فصل ناتمام رها شده و به فراموشی سپرده شده‌اند. اما درمورد !Akame ga Kill (آکامه گا کیل) حداقل می‌توان گفت که انیمه با دارک و تراژدیک کردن داستان، آن‌را به پایان غیراورجینال ولی قابل احترامی رسانده است.

اگر از انیمه خشونت بیشتری طلب می‌کنید انیمه‌های Elfen lied (ترانه پریان) و Ajin (آجین) و حتی Hellsing Ultimate انتخاب‌های جالب‌توجهی هستند. سری انیمه The Garden of Sinners را هم با وجود اینکه به‌صورت تحت‌الفظی در دسته‌بندی سینمایی جای می‌گیرند اما به‌خاطر بافت سریالی آن بهتر است با ترتیبی غیر از سال ساخت هر قسمت، مثل یک سریال دید و از فضاسازی اکشن اسرارآمیز، پرتعلیق و روانشناختی آن لذت برد.

اگر به انیمه‌های فلسفی با تم روان‌شناسی پررنگ علاقه دارید انیمه Kaiba (کایبا) و انیمه Paranoia Agent (عامل پارانویا) را از دست ندهید. از میان انیمه‌های فانتزی که پر از لحظه‌های جادویی هستند انیمه Puella Magi Madoka Magica برخلاف ظاهرش توانسته با ورود به مفاهیم روانشناختی در یک روایت فشرده و نمایش هنری تلفیقی به سطح درام خوبی دست پیدا کند. اما در بین این همه تخیل دیدن انیمه‌ی Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu که درامی تاریخی و خاص با ابعادی واقع‌گرایانه با محور اجراهای کمدی دیالوگ‌محور و البته در حال‌و‌هوای سبک جوسه است می‌تواند تنوع خوبی در بین تجربه‌های انیمه‌ای علاقمندان ایجاد کند.

از بین آثار مشابهی که با تکیه بر مشخصات ساختاری انیمه‌ها در کشورهای دیگر ساخته شده‌اند هم باید به نمونه‌های باکیفیتی مثل Avatar: The Last Airbender (آواتار: آخرین بادافزار) پخش شده از نیکلودئون، انیمه Castlevania‌ (کسلوانیا) پخش شده از نتفلیکس و البته انیمه‌ی چینی Mo Dao Zu Shi (استاد بزرگ تعالیم شیطانی) اشاره کرد که به علاقمندان توصیه می‌شود.

درنهایت از خیل انیمه‌های عاشقانه می‌توان از خلوص Kimi ni Todoke لذت برد، نمک My Love Story را مزه کرد و از سرخوشی جاری در Lovely Complex به خنده افتاد. اما در ژانر پرتردد انیمه‌های عاشقانه موارد متمایزتری مثل My Teen Romantic Comedy SNAFU و انیمه Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai به سبک خاص خود از علاقمندان ژانر رومنس دلبری می‌کنند.


پرسش‌های متداول

۱- بهترین انیمه های سریالی کدام‌اند؟

از میان بهترین انیمه های سریالی می‌توان به انیمه Demon Slayer، انیمه Attack on Titan و انیمه One Piece اشاره کرد. فهرست کامل ۷۰ انیمه سریالی برتر را از قدیم تا به امروز در سایت زومجی بخوانید.

۲- بهترین انیمه های سریالی ۲۰۲۰ کدام‌اند؟

از میان بهترین انیمه های سریالی ۲۰۲۰ ، می‌توان به انیمه Odd Taxi و انیمه Jujutsu Kaisen اشاره کرد. فهرست کامل ۷۰ انیمه سریالی برتر را از قدیم تا به امروز در سایت زومجی بخوانید.
منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده