// چهار شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹

معرفی انیمه Fullmetal Alchemist: Brotherhood - کیمیاگر تمام فلزی: انجمن برادری

انیمه کیمیاگر تمام‌فلزی: انجمن برادری جز آن دسته از آثاری است که در همه‌ی جوانب می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

زمانی که پای انیمه‌های ژاپنی به وسط می‌آید، همگی سمت انیمه‌هایی همچون ناروتو یا وان‌پیس می‌رویم اما مسئله این است که دنیای انیمه خیلی بزرگ‌تر از این حرف‌ها است. نمی‌خواهم بگویم انیمه‌های بلند ارزش دیدن ندارند ولی قطعا انیمه‌های کوتاه‌تر، از جذابیت بیشتری برخوردار بوده و مخاطب را بیشتر سمت خود و دنیای انیمیشن‌های ژاپنی جذب می‌کنند. در معرفی انیمه امروز به سراغ انیمه‌ای می‌روم که به شخصه آن را بیش از هر انیمه دیگری دوست دارم. انیمه کیمیاگر تمام‌فلزی: انجمن برادری «Fullmetal Alchemist: Brotherhood» نمونه‌ی بارز یک انیمیشن سریالی تمام عیار است که در لحظه به لحظه‌ی خود شما را هم سرگرم می‌کند، هم هیجان‌زده می‌کند و هم اینکه به واسطه‌ی صحنه‌های درامی که در دل خود جای داده، احساسات شما را تحریک می‌کند. البته در همین ابتدای کار بگویم که دو نسخه از انیمه‌ی کیمیاگر تمام‌فلزی وجود دارد. اولین نسخه در سال ۲۰۰۳ پخش شد و از نظر داستانی خیلی تاریک‌تر از نسخه‌ی برادرهود است. در واقع کیمیاگر تمام‌فلزی: انجمن برادری یک بازسازی از انیمه‌ای اصلی است که در سال ۲۰۰۹ پخش شد و از نظر داستانی با نسخه‌ی اصلی خود متفاوت است.

فول متال آلکمیست: انجمن برادری

داستان انیمه روایت‌گر زندگی دو برادر به نام‌های ادوارد و آلفونسو الریک است که قصد دارند به واسطه‌ی علم کیمیاگری و جادوی سیاه مادر خود را به زندگی برگردانند. اما مشکل از جایی شروع می‌شود که در کار خود موفق نبوده و از طرفی آلفونسو جسم خود را از دست می‌دهد و روحش از طریق ادوارد در یک زره فلزی دمیده می‌شود تا زنده بماند. حال ادوارد که از این واقعه وحشتناک ضربه خورده و جدای از طلسم شدن جسم آلفونسو، دست راست و پای چپ خود را نیز در این راه از دست داده، می‌بایست علم کیمیاگری را تا حدی یاد بگیرد که بتواند تمامی این طلسم‌ها را از بین ببرد و از این‌رو ماجراجویی این دو برادر آغاز می‌شود. داستان از همان ابتدا به شما می‌گوید که چه درون مایه‌ای دارد. خشونت، بی‌رحمی و تاریکی اجزای اصلی داستان کیمیاگر تمام فلزی: انجمن برادری هستند و در ثانیه به ثانیه‌ی داستان، این موارد را با تمام وجود خود حس خواهید کرد. البته در گوشه و کنار داستان و وقایع شاهد طنزها و شوخی‌هایی هستیم که بیش از پیش لذت دیدن این انیمه را افزایش داده است.

قطعا داستان و شخصیت پردازی، برگ برنده‌ی انیمه کیمیاگر تمام فلزی است

یکی از مواردی که باعث می‌شود تمام وقت خود را صرف دیدن کیمیاگر تمام فلزی کنید، روند داستان و معرفی شخصیت‌ها و درنهایت جمع‌بندی است. یک اثر تلویزیونی یا سینمایی خوب اگر نتواند داستان را به خوبی روایت کند، قطعا با شکست مواجه خواهد شد؛ حتی اگر از درون مایه‌ی قوی برخوردار باشد. پس از اتفاقات قسمت اول داستان، جدای از اینکه دو شخصیت اصلی به خوبی به مخاطب معرفی می‌شوند، یک پیش درآمد نیز از پدر ادوارد و آلفونسو مشاهده خواهیم کرد. یک مرد مرموز که از دید دو پسرش، یک پدر بی‌وفا و خائن است زیرا خانواده‌ی خود را رها کرده است. اما قضایا پیچیده‌تر است.

فول متال آلکمیست: انجمن برادری

قطعا کیمیاگر تمام فلزی: انجمن برادری، جدای از اینکه قهرمان‌های خوبی را در دل خود جای داده است، از ضدقهرمان‌های عالی نیز برخوردار است. به جرئت می‌توان گفت تمامی شخصیت‌ها هرکدام از فلسفه و شخصیت پردازی بالایی برخوردار هستند. شخصیت‌های منفی در واقع هفت گناهی هستند که همگی آن‌ها را به اسم گناه‌های کبیره می‌شناسیم. جدای از این موارد انیمه دارای ضدقهرمان‌هایی است که هم می‌توان آن ها را قهرمان نامید و هم ضدقهرمان؛ در واقع شاهد شخصیت‌هایی هستیم که داستان در ابتدا آن‌ها را یک ضدقهرمان یا برعکس می‌نامد ولی رفته رفته روایت جوری پیش می‌رود که روی واقعی آن‌ها را خواهیم شناخت. شاید از خود بپرسید به چه علت باید شاهد چنین موردی باشیم. درواقع اگر نویسنده نتواند سوال‌های متداول در ذهن شما ایجاد کند، اگر نتواند احساسات شما را تحریک کند یا شما را در فهم داستان به اشتباه نیاندازد، نمی‌تواند در زمینه داستان‌سرایی موفق باشد و بالاتر از آن، کارگردانی این صحنه و پیاده‌سازی آن ترکیبی است که خروجی آن یک اثر موفق است و کیمیاگر تمام فلزی به خوبی از پس این کار برآمده است.

برخلاف اکثر انیمه‌ها، قهرمان‌های فول متال الکمیست شدیدا شما را به خود جذب خواهند کرد

اما یک انیمه مبارزه‌ای نیازمند صحنه‌های اکشنی است تا هیجان را در دل مخاطب ایجاد کند. به شخصه ژانرهای مبارزه‌ای و اکشن را به انیمه‌های درام و رمانتیک ترجیح می‌دهم و در این میان، انیمه کیمیاگر تمام‌فلزی، دارای مبارزه‌هایی است که سراسر شما را هایپ می‌کند. اکثر انیمه‌ها دارای مبارزاتی خشک و خالی هستند یا اینکه شخصیت اصلی آن‌قدر قدرتمند است که از پس تمامی حریف‌های خود بر می‌آید ولی کیمیاگر تمام‌فلزی دارای شخصیت‌های منفی است که یکی از دیگر قدرتمندتر بوده و در یک مبارزه نمی‌دانید کدام یک پیروز نهایی خواهد بود. از طرفی دیالوگ‌های این انیمه از درون مایه‌ی قوی برخوردار است و در طول مبارزات شخصیت‌ها به واسطه‌ی دیالوگ‌هایی که بین خود رد و بدل می‌کنند، مخاطب را در مورد وقایع و حقایق داستان به فکر فرو می‌برند. جدای از این موارد مبارزات و صحنه‌های حساس فیلم با یک موسیقی زیبا و حماسی ترکیب شده که قطعا گوش دادن به آن‌ها شما را هیجان‌زده خواهد کرد.

فول متال آلکمیست: انجمن برادری

در انتها اگر به دنبال یک انیمه سراسر هیجان با درون مایه‌ای غنی هستید که در همه‌ی جوانب حرفی برای گفتن دارد، انیمه Fullmetal Alchemist: Brotherhood، بهترین گزینه برای شما خواهد بود. معرفی نسخه‌ی برادرهود دلیل بر برتری این نسخه نیست. اما قطعا از کیفیت ساخت بهتری برخوردار است و احتمالا آن را بیشتر از نسخه‌ی اصلی می‌پسندید ولی دیدن نسخه‌ی سال ۲۰۰۳ نیز خالی از لطف نیست.

 


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده