بهترین های سال ۲۰۱۹ از نگاه زومجی

بهترین های سال ۲۰۱۹ از نگاه زومجی

چهار شنبه, ۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۱

به سنت هر ساله، امسال هم در رویداد بهترین‌های سال ۲۰۱۹ زومجی، به انتخاب بهترین بازی‌ها در بخش‌های مختلف می‌پردازیم.

همیشه اواخر سال میلادی مصادف است با برگزاری مراسم انتخاب بهترین‌های سال توسط رسانه‌ها و موسسه‌های مختلف. چند سالی هم هست که با برگزاری منظم The Game Awards، که بسیاری از آن به عنوان اسکار بازی‌های ویدیویی یاد می‌کنند، این انتخاب‌ها توسط طیف وسیع‌تری از مخاطبان جدی گرفته می‌شود. ما در زومجی هم به سنت هر ساله خود، اواخر روزهای پایانی سال میلادی،‌ رویداد بهترین‌های سال خود را برگزار می‌کنیم و در آن برنده‌های هر شاخه را از دید اعضای تحریریه زومجی اعلام می‌کنیم. 

امسال هم سال پر اتفاقی بود. سالی که در آن بازی‌هایی مانند سکیرو، نسخه ریمیک رزیدنت ایول ۲ و Zelda Link's Awakening همگان را به تحسین واداشتند؛ سالی که بازی‌های مستقلی مانند Disco Elysium و گریس باعث شدند برای چندمین بار در سال‌های اخیر توجه جامعه گیمرها به سمت بازی‌های مستقل معطوف شود؛ سالی که نینتندو بار دیگر با عرضه چندین بازی فوق‌العاده برای نینتندو سوییچ، نشان داد که برنامه درازمدتی برای کنسول جدید خود دارد؛ سالی که سونی و مایکروسافت جنگ نسل بعدی را به صورت رسمی آغاز کردند و حتی مایکروسافت در جریان گیم اورادز،‌ ظاهر کنسول جدید خود را نشان داد؛ سالی که ریسپاون بار دیگر نشان که چگونه بلد است «بازی» بسازد و سالی که فرام‌سافتور باز هم عاشقان بازی‌های سخت را به چالشی جدید دعوت کرد؛ سالی که کوجیما با عرضه Death Stranding عملا جامعه گیمرها را به دو دوسته مخالف و موافق تقسیم کرد؛ سالی که با اینکه تحت تاثیر شایعات نسل بعد قرار داشت، اما باز هم سالی به یاد ماندنی برای همه ما عاشقان بازی‌های ویدیویی بود.

بسان سنت چند سال اخیر، امسال هم در رویداد بهترین بازی‌های سال، به انتخاب بهترین‌ بازی‌های ۲۰۱۹ در دسته‌ها و شاخه‌های مختلف می‌کنیم. با اینکه فرمت کلی این رویداد مانند رویدادهای سال پیش زومجی است، اما تفاوت‌های کوچکی میان رویداد امسال و سال گذشته دیده می‌شود. امسال،‌ مراسم بهترین‌های زومجی در ۶ دسته و ۲۱ بخش برگزار خواهد شد:

  • بهترین بازی‌های سال بر اساس ژانر
  • بهترین دستاوردهای سال
  • بهترین بازی‌های هر پلتفرم
  • بهترین بازی مستقل سال
  • بهترین استودیو سال
  • بهترین بازی سال

از تاریخ چهارم دی ۱۳۹۸ رویداد بهترین‌های سال زومجی به صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد. هر روز ساعت ۱۹، برنده یکی از ۲۱ بخش که توسط اعضای تحریریه زومجی انتخاب شده‌اند، اعلام می‌شوند. در فاصله ۲۴ ساعته بین اعلام برندگان، کاربران زومجی نیز می‌توانند با شرکت در نظرسنجی، برنده خود را در شاخه مورد نظر انتخاب کنند. پس از اعلام برنده شاخه بعدی (دقیقا ۲۴ ساعت پس از اعلام برنده قبلی)، نظرسنجی کاربران نیز بسته می‌شود و نتیجه انتخاب کاربران در صفحه مربوط به نامزدها قابل رویت است. شما همیشه و در هر حالی می‌توانید با مراجعه به صحفه اصلی مراسم به آدرس zoomg.ir/GOTY2019 از روند برگزاری مراسم و برندگان هر بخش اطلاعات کسب کنید و با کلیک کردن روی عکس هر بخش، به پست مربوطه بروید. تا پیش از اعلام نتایج بخش مربوطه، قفلی روی عکس‌ها وجود دارد که به معنی اعلام نشدن برنده بخش مورد نظر است. پس از اعلام نتایج، قفل از روی عکس برداشته می‌شود و شما می‌توانید به راحتی با کلیک کردن روی عکس، وارد پست مربوط به برنده بخش مورد نظر بروید. در لودینگ ۷۷ به تفصیل در رابطه با روند مراسم صحبت کرده‌ایم:

دانلود از آپارات | تماشا در یوتیوب

 نکته بسیار مهم: در پست‌های برنده‌ها، به غیر از برنده اصلی، هیچ‌کدام از نامزدها به ترتیب قرار نگرفته‌اند. قرار گرفتن بازی‌ای در مکان پنجم یا سوم، به این معنی نیست که بازی مورد نظر در بهترین‌های زومجی جایگاه پنجم یا سوم را به دست آورده است.

دسته اول: بهترین‌ بازی‌های سال بر اساس ژانر

اولین بخش از جوایز بهترین‌های سال زومجی، به ژانرها تعلق دارد. ژانرهای بازی‌های ویدیویی به دسته‌های متعددی تقسیم شده‌اند و به‌خصوص در سال‌های اخیر، شاهد تغییر،‌ تلفیق و حتی حذف بعضی از ژانرهای محبوب و قدیمی بوده‌ایم. ژانرهای اکشن، نقش‌آفرینی، اکشن/ماجرایی، استراتژی، رانندگی/مسابقه‌ای و چندنفره، ۶ ژانر انتخابی زومجی هستند. در انتخاب نامزدها سعی شده است تا به تمامی پلتفرم‌ها و تمامی بازی‌ها از جمله بازی‌های Triple A و بازی‌های مستقل توجه شود. نامزدها از میان تعداد بی‌شماری از بازی‌ها و توسط اعضای تحریریه زومجی انتخاب شده‌اند. بر خلاف سال گذشته، امسال بهترین بازی ژانر خانوادگی و بهترین بازی‌ ژانر مبارزه‌ای در مراسم بهترین بازی‌های سال زومجی حذف شده‌اند. 

ZOOMG GOTY 2019 Action Game

ZOOMG GOTY 2019 Action Adventure Game

ZOOMG GOTY 2019 RPG Game

ZOOMG GOTY 2019 Strategy Game

ZOOMG GOTY 2019 Sport Racing Game

ZOOMG GOTY 2018 Multiplayer Game

دسته دوم: بهترین‌ دستاوردهای سال

امسال بخش دستاوردها، به پنج دسته تقسیم می‌شود. بهترین موسیقی، بهترین اجرا، بهترین کارگردانی، بهترین روایت داستان و بهترین کارگردانی هنری بخش‌هایی هستند که در این دسته قرار گرفته‌اند. در انتخاب نامزدها سعی شده که تمامی بازی‌هایی که در بخش مورد نظر دستاوردی چشم‌گیر داشتند، گنجانده شوند.

ZOOMG GOTY 2019 Ongoing Game

ZOOMG GOTY 2019 Music

ZOOMG GOTY 2019 Performance

ZOOMG GOTY 2019 Best Narrative

ZOOMG GOTY 2019 Art Directing

ZOOMG GOTY 2019 Direction

دسته سوم: بهترین‌ بازی‌های هر پلتفرم

پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان، نینتندو سوییچ، رایانه‌های شخصی و موبایل پلتفرم‌هایی هستند که به صورت مجزا بهترین بازی‌هایشان در رویداد بهترین‌های سال زومجی انتخاب شده است. بر خلاف سال گذشته، امسال فقط بازی‌های انحصاری هر پلتفرم را در میان نامزدها آورده‌ایم. نکته جالب و شاید تا حدی ناراحت کننده انتخاب نامزدها، نبود بازی‌های انحصاری درخور برای ایکس‌باکس وان در سالی که گذشت بود. به همین دلیل در بخش بهترین بازی ایکس‌باکس وان، تنها یک نامزد داریم. نامزدی که طبیعتا به تنهایی تاج بهترین بازی سال ایکس‌باکس وان را روی سر خود می‌گذارد. آن بازی هم محصولی نیست جز Gears 5 و به همین دلیل از آوردن بهترین بازی ایکس‌باکس در بهترین‌های امسال زومجی، خودداری کردیم. 

ZOOMG GOTY 2019 Mobile Game

ZOOMG GOTY 2019 PS4 Game

ZOOMG GOTY 2018 Best Switch

ZOOMG GOTY 2019 PC Game

دسته چهارم: جوایز ویژه

بزرگ‌ترین تغییر را در مراسم بهترین‌های سال زومجی در سال ۲۰۱۹، در بخش جوایز ویژه مشاهده می‌کنید. جایی که تصمیم گرفتیم با حذف بخش‌هایی که حس کردیم در سال گذشته تغییر بسزایی در آنها رخ نداده، روند مراسم را پویاتر کنیم. به همین دلیل دسته جوایز ویژه سال، فقط دارای دو بخش مورد انتظارترین بازی سال ۲۰۲۰ و ناامید کننده‌ترین باز سال ۲۰۱۹ است.

ZOOMG GOTY 2019 Most Disaapointing Game

ZOOMG GOTY 2020 Most Anti0cipated Game

دسته پنجم: بهترین استودیو سال

 نینتندو، ریسپاون، کوجیما پروداکشنز، ZA / UM و رمدی استودیوهایی بودند که امسال موفق شدند با ارائه آثاری محصولاتی منحصر بفرد، نام خود را در تقویم گیمری سال ۲۰۱۹ ثبت کنند.

ZOOMG GOTY 2019 Studio

دسته ششم: بهترین بازی مستقل سال

یکی از بهترین اتفاق‌ها در چند سال اخیر، رشد چشم‌گیر بازی‌های مستقل بود. بازی‌هایی که به لطف پلتفرم‌هایی مانند کیک‌استارتر بیش از پیش موفق می‌شوند تا به دست گیمرها برسند. سال ۲۰۱۹ نیز از این نظر سال بسیار پرباری بود. سالی که استودیو دد میج با Children of Morta نشان داد که یک تیم یک‌دل چگونه می‌تواند محصولی بیادماندنی تولید کند. سالی که استودیو گم‌نام ZA / UM برای مقطعی تمام توجهات را معطوف به خود کرد. سالی که BABA is You به همه نشان داد که یک بازی پازل چگونه باید باشد. سالی که با اهمیت موز در بازی My Friend Pedro آشنا شدیم و سالی که Katana Zero به سازندگان بزرگ یاد داد که یک بازی سرگرم‌کننده چه المان‌هایی باید داشته باشد.

ZOOMG GOTY 2018 Indie Game

دسته هفتم: بهترین بازی سال

اما بزرگ‌ترین، مهم‌ترین و پربحث‌ترین جایزه سال، جایزه بهترین بازی سال است. جایزه‌ای که می‌تواند باعث شود تا سالیان دراز نام یک بازی در خاطر گیمرها باقی بماند. امسال هم بازی‌های بزرگ و کوچک فوق‌العاده‌ای برای پلتفرم‌های مختلف عرضه شده‌اند. جایی که ما مجبور شدیم تعداد نامزدها را از ۵ به ۱۰ افزایش دهیم تا در حق هیچ بازی‌ای ظلم نشود. نامزدهای بهترین بازی‌های سال زومجی، عبارتند از:

The Legend of Zelda: Link's Awakening، Control،‌ Death Stranding،‌ Call of Duty Modern Warfare، Disco Elysium،‌ Star Wars Jedi: Fallen Order، Outer Worlds،‌ Borderlands 3، Sekiro Shadow's Die Twice و Resident Evil 2 Remake.

ZOOMG GOTY 2019 Best Game

منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده