نویسنده: مسیح کریمی
// سه شنبه, ۱۹ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۵۹

نقد فیلم شکارچیان روح: امپراتوری یخ‌زده (Ghostbusters: Frozen Empire)

فیلم Ghostbusters: Frozen Empire با اینکه پتانسیل خوبی دارد، اما با اشتباهات متعددش باعث می‌شود که نتواند حتی به قسمت قبلی نزدیک شود.

فیلم شکارچیان روح: امپراطوری یخ‌زده داستان دو نسل از شکارچیان روح را دنبال می‌کند که باید با تهدید جدیدی مواجه شوند و دنیا را پیش از آغاز دومین دوران عصر یخی نجات دهند. پس از موفقیت فیلم Ghostbusters: Afterlife، به‌نظر می‌رسد که دوران جدیدی برای مجموعه شکارچیان روح آغاز شده است و حالا آن‌ها در دنباله این فیلم نه‌تنها به‌دنبال جذب بینندگان و طرفداران جدید هستند، بلکه می‌خواهند طرفداران قدیمی مجموعه را هم راضی و خوشحال کنند.

پس از موفقیت فیلم Ghostbusters: Afterlife حالا انتظار زیادی از دنباله این فیلم وجود دارد که برخلاف قسمت اول که در یک شهر کوچک جریان داشت، حالا به شهر نیویورک بازگشته‌ایم و اعضای خانواده رسما به‌عنوان شکارچیان روح شناخته می‌شوند. اما عدم بازگشت جیسون رایتمن برای کارگردانی این فیلم یکی از نکاتی است که باعث شد در مورد فیلم Ghostbusters: Frozen Empire کمی نگران شویم؛ حتی با اینکه یکی از اعضای اصلی قسمت قبلی روی دنباله آن کار کرده است، اما چقدر این نگرانی درست است؟

جمع شدن شکارچیان روح در فیلم Ghostbusters: Frozen Empire

فیلم شکارچیان روح: امپراطوری یخ‌زده تلاش می‌کند تا تهدیدی جدی‌تر نسبت به قسمت اول ارائه کند و در آن شاهد قرار گرفتن شکارچیان روح در شرایطی سخت هستیم که احتمال دارد پایان کار آن‌ها باشد. پس از شروع خوبی که فیلم دارد، روند فیلم به‌طور کلی تغییر می‌کند. درواقع سازندگان فیلم تلاش کرده‌اند تا نه‌تنها تهدیدی بزرگ‌تری را ارائه کنند، بلکه برای هر شخصیت یک خط داستانی مستقل هم قرار داده شود و به موازات هم شاهد چالش‌هایی برای هر شخصیت در طول فیلم هستیم.

وجود خطوط داستانی متعدد و شخصیت‌های اضافه ضربه زیادی به روایت فیلم Ghostbusters: Frozen Empire به‌خصوص در نیمه اول زده است

با اینکه این خطوط داستانی متفاوت درنهایت قرار است به یکدیگر مرتبط شوند، اما این موضوع باعث شده است تا زمان زیادی از فیلم صرفا به این موضوع اختصاص داده شود و شاهد روندی بسیار آهسته و خسته کننده باشیم. درواقع در طول نیمه اول فیلم اتفاق زیادی در جریان نیست و فیلم زمان زیادی را برای شروع کار تهدید بزرگ این قسمت صرف می‌کند. فیلم روی کاغذ اید‌ه‌های جذابی مثل روح یک دختر دارد که باعث شده است فضایی نسبتا متفاوتی را شاهد باشیم، اما این تنوع بالای خطوط داستانی باعث شده است تا فیلم تمرکز خود را از دست دهد.

فیلم هر لحظه از این شاخه به آن شاخه می‌پرد و تمرکز ثابت یا مشخصی ندارد و این موضوع کاملا باعث می‌شود بیننده نتواند تمرکز خوبی روی داستان فیلم کند و حتی بارها فراموش کند اصلا این قسمت قرار است چه داستانی را نمایش دهد. مشکل اصلی دقیقا از جایی آغاز می‌شود که فیلم به‌جای تعریف شخصیت شیطانی این قسمت زمان زیادی روی موضوعات مختلف صرف می‌کند که این زمان کمکی به شخصیت شرور این قسمت نکرده است و حتی این شخصیت شخصیت پردازی خوب یا قوی درنهایت ندارد.

مارشمالو خرابکار در فیلم Ghostbusters: Frozen Empire

شاید در ابتدا فکر کنیم که این زمان طولانی احتمال دارد تا در پایان نتیجه دهد، اما در عمل این موضوع قرار نیست رنگ واقعیت به خود بگیرد. فیلم یک تهدید ماورایی و شاید کمی کلیشه‌ای را ارائه کرده است، اما درنهایت ایده جذابی برای یک قسمت متفاوت می‌تواند باشد. بااین‌حال مشکل دقیقا از جایی آغاز می‌شود که شخصیت شرور این قسمت هدف خاص و روشنی ندارد، چرا که سازندگان فیلم زمان زیادی را روی مشکلات شخصیت‌ها صرف کرده و زحمتی به خود نداده است تا ببینیم چه اهدافی پشت این شخصیت قرار دارد.

اما مشکل دیگری که فیلم دارد، روندی است که فیلم دنبال می‌کند. فیلم زمان زیادی را در نیمه اول تلف می‌کند و در نیمه دوم ظاهرا سازندگان متوجه شده‌اند زمانی دیگر ندارند و تصمیم می‌گیرند تا به‌جای یک پرداخت خوب، از شخصیت‌های فیلم استفاده کنند. در این نقطه شخصیت‌های فیلم هوش بسیار پایینی پیدا می‌کنند و می‌توانیم از آن‌ها انتظار احمقانه‌ترین رفتارها و کارها را داشت و بدین صورت شخصیت شرور فیلم با دستان خود آن‌ها آزاد می‌شود.

چنین موضوعی ضربه بدی به فیلم می‌زند و درست است که آن‌ها درنهایت انسان هستند، اما زمانی‌که صحبت از یک شی خطرناک یا ناشناخته می‌شود، مشخصا احتیاط و عوامل پیشگیرانه همواره اولویت بیشتری دارند؛ به‌خصوص اینکه آن‌ها شغلی متفاوت دارند و نباید بسیاری از کارها که ممکن است خطرناک باشد، انجام دهند. فیلم پتانسیل جذابی دارد تا به‌جای اینکه بیشتر یک اثر کمدی باشد، فضایی ترسناک‌تری را ارائه کند و حتی در بخشی از فیلم هم این کار را انجام می‌دهد، اما خیلی زود این تصاویر به پایان می‌رسند و جای خود را به‌ صحنه‌های کمدی می‌دهند.

فیبی در حال پایین آمدن از پله در فیلم Ghostbusters: Frozen Empire

به‌طور کلی سطح شوخی‌های فیلم تا حد زیادی در مقایسه با قسمت اول افت کرده است و استفاده مکرر و اشتباه آن باعث شده است این مشکل بیشتر به چشم بیاید. این موضوع به‌خصوص در نیمه اول دیده می‌شود و صد البته در نیمه دوم هم به شکلی زیاده‌روی استفاده شده است. نکته اینجا است که برخی از شوخی‌ها بارها تکرار می‌شوند و بازگشت شخصیت‌های قدیمی مجموعه هم قرار نیست کمکی به این موضوع کند. شخصیت‌های بزرگسال تا حد زیادی کم هوش به تصویر کشیده شده‌اند که موضوعی کاملا آزار دهنده است.

شخصیت شرور فیلم Ghostbusters: Frozen Empire بزرگ‌ترین نکته منفی فیلم درکنار کمدی افراطی آن است

اما در بخش بازیگران شاهد بازگشت بازیگران اصلی قسمت قبلی تا بازگشت بازیگران قسمت‌های اصلی فیلم‌های شکارچیان روح هستیم. به‌طور کلی بازگشت بازیگرانی مثل بیل مری بیشتر جنبه فن سرویس دارد و چندان دلیل خاصی پشت بازگشت آن‌ها وجود ندارد. اگرچه دیدن بازیگرانی مثل بیل مری در این مجموعه همچنان جذاب است، اما انتظار داشتم که استفاده بهتری از آن‌ها در طول روند فیلم شود و حتی اگر آن‌ها را از فیلم حذف می‌کردیم، تغییر خاصی در روند فیلم ایجاد نمی‌شود.

اما بازیگران اصلی فیلم Afterlife در فیلم Ghostbusters: Frozen Empire عملکردی را که در قسمت اول دارند، در اینجا ندارند. تا حد زیادی مشکل اصلی فیلمنامه پر از اشکال فیلم تا وجود خطوط متعدد داستانی در فیلم است که باعث شده است شخصیت‌ها ارتباطی را که انتظارش را داشتیم، در طول فیلم نداشته باشند. اما بازیگران جدید هم عملکردی را که انتظار دایم در طول فیلم نشان نمی‌دهند. کمیل نانجیانی با شوخی‌های متعددش ضربه زیادی به حال و هوای تاریک پایان فیلم می‌زند و درنهایت شخصیت جذابی در طول فیلم نیست.

تحقیقات در مورد شی مرموز در فیلم Ghostbusters: Frozen Empire

اما امیلی آلین لیند جالب‌ترین نقش فیلم را در اختیار دارد و شاید اگر تمرکز فیلم صرفا روی خط داستانی این شخصیت قرار می‌گرفت، می‌توانستیم شاهد نتیجه بهتری باشیم. درواقع شخصیت او مرموزترین و جذاب‌ترین شخصیت فیلم است که رازهای زیادی در مورد او وجود دارد که شخصیت‌ها می‌توانستند کنجکاوی بیشتری در مورد دلیل وجود آن داشته باشند. اما درنهایت این شخصیت هم در خدمت شخصیت شرور فیلم است و درنهایت سازندگان نمی‌توانند به‌خوبی از پتانسیل این شخصیت استفاده کنند.

اما شخصیت شرور و منفی فیلم شکارچیان روح: امپراتوری یخ‌زده نکته ناامید کننده فیلم است که با اینکه بارها در طول فیلم از آن به‌عنوان یک تهدید بزرگ یاد می‌شود، اما درنهایت شخصیت به‌شدت ناامید کننده‌ای است. شخصیت شرور فیلم با اینکه به‌عنوان یک تهدید متوقف نشدنی به تصویر کشیده می‌شود، اما درنهایت قرار نیست کار خاصی انجام دهد و به شکل ناامید کننده‌ای شکست خواهد خورد. بااینکه پایان‌بندی فیلم تا حدی مشابه فیلم اول است، اما درنهایت کیفیت قسمت اول را نمی‌تواند تکرار کند.

فیلم Ghostbusters: Frozen Empire می‌خواهد با ارائه دنیا و تهدیدی بزرگ‌تر از قسمت اول از هر نظر جذاب‌تر و سرگرم‌کننده‌تر از قسمت اول ظاهر شود. فیلم درنهایت سرگرم‌کننده است، اما نیمه اول آن تا حد زیادی خسته کننده است و وجود خطوط داستانی متعدد و حضور شخصیت‌های زیاد و اضافه باعث شده است تا حد زیادی جذابیت و کیفیت فیلم کاهش پیدا کند. درنهایت هم شخصیت شرور و منفی فیلم تا استفاده افراطی از کمدی درآن ضربه زیادی به فیلم زده است و در نتیجه با یک قسمت ناامید کننده از مجموعه شکارچیان روح طرف هستیم.


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده