نویسنده: مسیح کریمی
// پنجشنبه, ۲۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۹

نقد انیمیشن ابر حیوانات لیگ دی سی ‌| لیگ عدالت با طعم حیوانات

چه می‌شود اگر یک گروه لیگ عدالت با حضور حیوانات تشکیل شود؟ انیمیشن DC League of Super-Pets چنین داستانی را تلاش می‌کند به تصویر بکشد. همراه زومجی باشید.

برادران وارنر در طول سال‌های گذشته تلاش کرده است تا اقتباس‌های انیمیشنی بیشتری از مجموعه دی سی در سالن‌های سینما به نمایش در بیاورد و پیش از این شاهد اکران انیمیشن The Lego Batman Movie و انیمیشن Teen Titans Go! To the Movies بودیم. حالا در طی امسال انیمیشن ابر حیوانات لیگ دی سی (DC League of Super-Pets) روی پرده‌های سینما رفت که مدتی می‌شود نسخه با کیفیت آن منتشر شده است؛ انیمیشنی که می‌توان از آن به‌عنوان تلاش جدی‌تر برادران وارنر در این مورد یاد کرد.

پرواز سوپرمن با کریپتو در انیمیشن DC League of Super-Pets

هدف انیمیشن DC League of Super-Pets جذب افراد کم سن و سال است و به‌خوبی به هدفش نزدیک می‌شود

تمرکز انیمیشن ابر حیوانات لیگ دی سی روی کریپتو، سگ سوپرمن با قدرت‌های فرابشری است که در طول انیمیشن از او به‌عنوان بهترین دوست سوپرمن و بهترین همراهش یاد می‌شود. اما در ادامه خوکچه هندی لکس لوتر با گرفتن قدرت‌های فرابشری به تهدیدی برای زمین و گروه لیگ عدالت تبدیل می‌شود و حالا کریپتو باید با کمک چند حیوان بی‌سرپرست که دارای قدرت شده‌اند، هم دنیا و هم اعضای لیگ عدالت را نجات دهد. بدین ترتیب ما با داستان ساده و سر راستی طرف هستیم که درواقع در خدمت هدف انیمیشن است.

مانند دیگر انیمیشن‌های سینمایی دی سی، تمرکز این انیمیشن درواقع روی سرگرم کردن کودکان و افراد کم سن و سال است و بدین ترتیب با اثری رنگارنگ و نسبتا با زرق و برق طرف هستیم. همچنین تمرکز این انیمیشن روی حیوانات است که می‌توان گفت حیوانات سخنگو همیشه از عواملی بوده‌اند که افراد کم سن و سال را توانسته به سالن‌های سینما بکشانند. بدین ترتیب همه‌چیز در خدمت این هدف سازندگان انیمیشن است و آن‌ها تنها نیاز دارند تا اثری سرگرم کننده و بدون اینکه به حاشیه برود، تقدیم تماشاگر کنند.

کریپتو روی پشت بام در انیمیشن DC League of Super-Pets

انیمیشن DC League of Super-Pets در مجموع دارای داستان خاص یا عمیقی نیست و البته هم همچین هدفی را در نظر نگرفته است و تنها می‌خواهد که به ساده‌ترین شکل ممکن داستانش را بگوید. در عوض سازندگان توانسته‌اند انیمیشنی سرگرم کننده را ارائه کنند که شاید حرف خاصی برای گفتن نداشته باشد، اما به‌خوبی می‌تواند لحظات سرگرم کننده‌ای را برای یک خانواده خلق و ارائه کند. استفاده از حیوانات به‌طور کلی همیشه یک کلیشه در بین انیمیشن‌ها بوده است که در اینجا هم شاهد چنین موضوعی هستیم.

حالا این کلیشه با دنیای دی سی ترکیب شده است که نتیجه کار در مجموع می‌تواند جذاب توصیف شود. در هر حال کمتر پیش می‌آید که درکنار کریپتو شاهد حیوانی با قدرت‌های ابرانسانی در دنیای ابرقهرمانی دی‌سی یا مارول باشیم که در اینجا سازندگان تا حد خوبی توانسته‌اند از این فرصت استفاده کنند. صد البته این انیمیشن دارای پتانسیل‌های به مراتب بیشتری تا ارائه یک انیمیشن صرفا سرگرم کننده برای افراد کم سن و سال دارد، اما حداقل خیلی از هدف خود دور نمی‌شود.

بتمن و ایس د بت هاند در انیمیشن DC League of Super-Pets

انیمیشن DC League of Super-Pets تلاش کرده تا با نمایش حیوانات بامزه مشکلات و کمبودهایش را پوشش دهد

اگرچه در ابتدا تصور می‌‌کردیم هر حیوان در انیمیشن DC League of Super-Pets قرار است قدرتی مشابه یک ابرقهرمان دنیای DC را داشته باشند، اما در مقابل سازندگان تصمیم گرفتند تا برخلاف کریپتو که عملا نسخه سگ سوپرمن است، قدرت‌های نسبتا متفاوتی را به هر شخصیت دهند که البته این موضوع حداقل در مورد شخصیت لاک پشت صدق نمی‌کند و او عملا فلش است. چنین موضوعی حداقل از نظر ظاهری باعث تنوع خوبی در قدرت‌های شخصیت‌های اصلی داستان شده است و صرفا قرار نیست با نسخه حیوانی هر شخصیت مواجه شویم.

همچنین به‌طور کلی طراحی شخصیت‌های انیمیشن ظاهری کاملا فانتزی دارد. برخلاف بیشتر انیمیشن‌های دی‌سی در بخش خانگی برادران وارنر، این انیمیشن تا حد زیادی تصمیم گرفته تا حدی که می‌تواند ظاهری بامزه‌تر به هر شخصیت بدهد تا بتواند خانواده‌های بیشتری را جذب کند که موفق هم بوده است. در هر حال ظاهر جدی هر شخصیت به خودی خود نمی‌تواند چیزی باشد که یک کودک را جذب کند.

کریپتو به‌دنبال نجات سوپرمن در انیمیشن DC League of Super-Pets

هرچند برخی از مواقع حس می‌کنیم انیمیشن تا حد زیادی تصمیم گرفته است تا انیمیشن The Secret Life of Pets از استودیو ایلومینیشن را الگو خود قرار دهد، اما در مجموع روی پا خود ایستاده است و در مجموعه از نظر پایان‌بندی بیشتر به انیمیشن Teen Titans Go! To the Movies شباهت دارد. البته به‌طور کلی انیمیشن DC League of Super-Pets شباهت‌هایی چه از نظر داستانی و چه از نظر طراحی به انیمیشن The Secret Life of Pets دارد، اما در مجموع این شباهت‌ها زیاد آزار دهنده نیست و طبیعی است.

انیمیشن DC League of Super-Pets در مجموع از نظر کیفیت فنی و انیمیشن پیشرفت خوبی داشته است، اما باز هم با انیمیشن خیلی پر خرج و انیمیشن‌های دقیق طرف نیستیم و صد البته این موضوع تا حد زیادی به بودجه ساخت انیمیشن هم بستگی دارد. در مقابل هم سازندگان تصمیم گرفته‌اند تا این مسئله را بیشتر با طراحی فانتزی و بامزه شخصیت‌ها جبران کنند و می‌توان آن را یکی از دلایل این طراحی‌ها بدانیم.

کریپتو و دیگر حیوانات به دنبال نجات لیگ عدالت در انیمیشن DC League of Super-Pets

در انیمیشن DC League of Super-Pets شاهد حضور صداپیشگان مشهوری مثل دواین جانسون تا کوین هارت و کیانو ریوز هستیم

ازطرفی شوخی‌های انیمیشن DC League of Super-Pets تا حد زیادی تکراری و به‌طور کلی کلیشه‌ای هستند. البته این مورد خیلی هم غافلگیر کننده نیست و می‌توانستیم حتی بدون تماشا آن هم برای چنین موضوعی مطمئن باشیم. اما شاهد شوخی‌های جالبی مثل شوخی با سوپرمن و بتمن تا مجموعه و فیلم‌های دیگر هم هستیم و هرچند در مجموع خیلی با کار متفاوتی را طرف نیستیم، اما بعضا شوخی‌های بامزه و جالبی هم در انیمیشن وجود دارد.

حتی به عقیده من شخصیت‌های خوکچه هندی که هر یک دارای قدرت فرابشری شده‌اند، پتانسیل به مراتب بیشتری نسبت به شخصیت‌های اصلی انیمیشن برای خلق صحنه‌های کمدی داشته‌اند و هر زمان در صحنه حضور پیدا می‌کند، عملکرد جذاب‌تر و بامزه‌تری هم دارند. حتی شخصیت بچه گربه هم از نکات جالب و بامزه انیمیشن است و در مقابل شخصیت منفی انیمیشن تا حدی می‌توان آن را نکته منفی دانست که پتانسیل بهتری در طول انیمیشن داشت.

حیوانات بی سرپرست در انیمیشن DC League of Super-Pets

همچنین سازندگان تصمیم گرفتند تا برای هرچه جذاب‌تر کردن کار، از صداپیشگان معروفی استفاده کنند. در این انیمیشن ستارگان زیادی مثل دواین جانسون در نقش کریپتو تا کوین هارت، جان کرازینسکی، کیانو ریوز تا مارک مارون و اولیویا وایلد هستیم. اگرچه به‌صورت کلی خیلی شاهد عملکرد فوق‌العاده از این تیم هستیم، اما راک و هارت عملکرد جذابی در انیمیشن دارند یا حتی کرازینسکی در صداپیشگی سوپرمن و ریوز در صداپیشگی بتمن عملکرد بامزه‌ای از خود به نمایش گذاشته‌اند.

اما به‌طور کلی مشخص است که بیشتر هدف از استخدام این ستارگان جذب مخاطبان بیشتر است که به خودی خود قرار نیست مشکل باشد و قابل درک است. در مجموع انیمیشن DC League of Super-Pets اثر بی‌نقص و بدون مشکلی نیست و با اثری بسیار ساده و سر راستی طرف هستیم که بیشتر هدفش سرگرم کردن خانواده و افراد کم سن و سال است و به‌خوبی هم به هدف خودش می‌رسد.

بتمن و سگش در انیمیشن DC League of Super-Pets

شاید این انیمیشن نشان داده باشد که بعضی مواقع لازم نیست خیلی پیچیدگی زیادی به داستان دهیم و می‌توانیم اثری صرفا سرگرم کننده را ارائه کنیم. همچنین در پایان باید به صحنه پس از پایان نسبتا هوشمندانه انیمیشن DC League of Super-Pets هم اشاره کرد که در آن شاهد حضور بلک ادم و سگش هستیم که به‌طور کلی اشاره و تبلیغ جالبی می‌تواند برای فیلم Black Adam باشد که اتفاقا خود جانسون نقش بلک ادم را بازی کرده است.


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده