نویسنده: رضا اسکندری
// چهار شنبه, ۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۹

هر‌آنچه که باید درمورد Pro Clubs فیفا بدانیم

در این مقاله به توضیح مفصل بخش پرو کلاب فیفا، جایی که می‌توانید طعم یک مسابقه واقعی فوتبال را بکشید، می‌پردازیم.

این روزها که همگی در خانه به سر می‌بریم و به‌دنبال راهی برای گذراندن وقت هستیم، گیم شاید یکی از بهترین راه‌های سرگرم شدن باشد. بازی فیفا که همیشه از محبوب‌ترین آثار صنعت گیم به‌شمار می‌رفت در سالیان اخیر قسمتی به بازی خود اضافه کرده به اسم پروکلاب که در این مطلب به معرفی اجمالی این بخش می‌پردازیم.

قسمت تک نفره در بازی‌های شبیه‌سازی فوتبال همیشه از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است. برای مثال در سال‌های نه چندان دور شرکت کونامی که صاحب امتیاز بازی PES است، در بخشی با نام «ظهور یک ستاره» از بخش تک نفره خود رونمایی کرد. بخشی که شما به‌عنوان یک بازیکن آماتور کار خود را شروع کرده و رفته رفته با پیشرفت خود به باشگاه‌های بهتر و عناوین بهتری می‌رسیدید. این بخش تک نفره با استقبال بسیار خوبی رو‌به‌رو شد و باعث شد شرکت الکترونیک آرتز، پا را فراتر گذاشته و بخش پروکلاب خود را رونمایی کند.

قسمت پروکلاب فیفا به‌عنوان یک قسمت آنلاین برای این بازی پرطرفدار در دسترس قرار گرفت و به سرعت محبوبیت زیادی در بین گیمرها و فیفا دوستان پیدا کرد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت شما در این قسمت تنها کنترل یک بازیکن از یازده بازیکن در زمین را بر عهده دارید و می‌توانید با دوستان و هم تیمی‌های خود یک تیم کامل را تشکیل دهید که هر گیمر کنترل یک بازیکن را برعهده می‌گیرد.

pro club

در بخش ابتدایی، زمانی‌که شما وارد بخش پروکلاب می‌شوید، باید بازیکن مورد علاقه خود را از ابتدا شخصی‌سازی کنید. انتخاب نام و نام خانوادگی برای فوتبالیست شما اولین کاری است که باید انجام دهید. نکته جالب در رابطه با این بخش این است که لازم نیست اسمی منحصربفرد را برای بازیکن خود برگزینید. به‌طور مثال اگر نام مورد نظر شما پیش از این توسط بازیکن دیگری انتخاب شده باشد، باز هم شما می‌توانید آن اسم را انتخاب کنید. پس از انتخاب نام بازیکن، نوبت به تعیین پست شما در زمین می‌شود. به این نکته توجه کنید که کاربر می‌تواند در آینده به دلخواه خود پست بازیکن خود را تعویض کند.

سپس نوبت به خصوصیات فیزیکی بازیکن‌تان می‌رسد. شما می‌توانید خصوصیات فیزیکی را نیز در آینده براساس پست جدید بازیکن تغییر دهید و دقت کنید که فیزیکی که برای شخصیت خود انتخاب می‌کنید با پست وی هم‌خوانی داشته باشد. برای مثال اگر بازیکن شما در پست دفاع باشد باید از خصوصیات فیزیکی قوی‌تری نسبت به مهاجم برخوردار باشد. خصوصیات فیزیکی که شما می‌توانید اعمال کنید شامل قد، وزن و ابعاد دیگر می‌شود که قد و وزن باید با پست بازیکن هم‌خوانی داشته باشد.

خصوصیات فیزیکی که شما می‌توانید اعمال کنید شامل قد، وزن و ابعاد دیگر می‌شود که قد و وزن باید با پست بازیکن هم‌خوانی داشته باشد

از مرحله فیزیک بازیکن که بگذریم به مرحله ظاهر بازیکن می‌رسیم. جایی که الکترونیک آرتز، گزینه‌های بسیار زیادی را در اختیار شما قرار داده است. این بخش به‌تازگی دچار تغییر و تحول زیادی شده است و شما توانایی این را دارید که بازیکن خود را به هر شکلی که دوست دارید، ‌بسازید. باتوجه‌به علاقه خودتان می‌توانید رنگ پوست، نوع پوست، شماتیک صورت و تمام اجزای صورت را به‌صورت جدا کاملا متناسب با علاقه و سلیقه خودتان تغییر دهید. بعد از انجام دادن اجزای صورت می‌توانید از بین صدها مدل مو یکی را انتخاب کنید و هر رنگی را که می‌پسندید برای آن انتخاب کنید. همین موضوع برای مدل و رنگ ریش هم صدق می‌کند. EA یک ویژگی جالب را نیز در این بخش گنجانده است که شما می‌توانید با آپلود کردن عکسی از صورت خود، بازیکن را بسیار شبیه به خود واقعی‌تان طراحی کنید.

بعد از کامل کردن اجزای صورت می‌توانید قسمت‌های دیگر ظاهر بازیکن را تغییر دهید. مواردی از قبیل اندازه پیراهن، نوع آستین، دستبند، اندازه جوراب و موارد دیگر و در آخر از بین حدود چهل مدل کفش به روز یکی را برای بازیکن خود انتخاب کنید. قسمت تغییرات ظاهری امسال بسیار گسترده‌تر شده و انتخاب‌های زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد. به‌طوریکه در بازی همیشه با بازیکن‌هایی با شکل و ظاهر عجیب و غریب برخورد می‌کنید. این ظواهر گاهی به قدری عجیب و غریب هستند که در هنگام بازی نمی‌توانید جلوی خنده خود را بگیرید.

اما مهم‌ترین بخش ساخت شخصیت، قسمت تغییرات قدرت بازیکن است. مانند تمام قسمت‌های دیگر فیفا بازیکن شما هم ۶ قسمت اصلی دارد که عبارت‌اند از: سرعت، شوت‌زنی، پاس‌دهی، دریبل زدن، فیزیک و دفاع. وقتی که به قسمت تغییرات قدرت‌های بازیکن بروید با عبارتی به‌عنوان اسکیل پوینت رو‌به‌رو می‌شوید.

pro club

اسکیل‌ پوینت چیست؟

مهم‌ترین و بازهم تاکید می‌کنم مهم‌ترین قسمت بازی همین اسکیل‌ پوینت شما است. شما در قسمت قدرت‌های بازیکنتان در ابتدای کار پانزده اسکیل‌ پوینت در اختیار دارید. درست مانند بسیاری از بازی‌های نقش‌آفرینی، در قسمت تغییرات قدرت بازیکن، زیر هرکدام از قسمت‌های اصلی زیر‌شاخه‌هایی وجود دارد که با این اسکیل‌ پوینت‌ها قابل خریداری هستند و هرکدام تعداد مشخصی از اسکیل‌ پوینت‌هارا نیاز دارند. قسمت مهم کار جایی است که شما باید باتوجه‌به پست بازیکنتان و قد و وزن بازیکن این زیر شاخه‌ها را به بهترین نحو آپگرید کنید. برای مثال اگر بازیکن شما در پست دفاع است شما باید در شاخه دفاع زیر شاخه‌های دفاعی و در شاخه فیزیک زیر شاخه‌های مربوط‌به فیزیک را خریداری کنید که بازیکن شما در قسمت دفاع و فیزیک آپدیت شود. یا اگر بازیکن شما در پست مهاجم به بازی گرفته می‌شود شاخه‌های سرعت و شوت‌زنی، مهم‌ترین فاکتورها برای آپدیت بازیکن شما است.

مهم‌ترین و بازهم تاکید می‌کنم مهم‌ترین قسمت بازی همین اسکیل‌ پوینت شما است

بعد از آپدیت کردن بازیکن توسط این اسکیل‌ پوینت‌ها بازیکن شما در آن پست ذخیره می‌شود. قسمت جالبی که فیفا در اختیار شما قرار می‌دهد این است که شما می‌توانید پنج پروفایل مختلف برای بازیکن خود درست کنید که هرکدام می‌تواند خصوصیات فیزیکی و قدرتی و پست خاص خودش را داشته باشد ولی اسم و ظاهر همه آن‌ها یکسان است. به عبارت دیگر شما می‌توانید یک بازیکن با پنج پروفایل مختلف درست کنید که در هنگام بازی از هرکدام که دوست داشتید استفاده کنید.

pro club

شاید بپرسید که تعداد فقط پانزده اسکیل‌ پوینت برای یک بازیکن و آن همه زیر شاخه کم باشد که حرف شما کاملا درست است. اما باید توجه کنید که خود بازی با پیشرفت و بازی کردن بیشتر، به‌صورت منظم اسکیل‌ پوینت‌های بیشتری به شما می‌دهد. این امتیازات در ابتدا پانزده عدد هستند که در انتها به صد و ده عدد میرسند.

چگونه می‌توان اسکیل‌ پوینت‌های بیشتری به دست آورد؟

شما زمانی‌که اولین بازی خود را انجام دهید سه اسکیل پوینت دیگر به دست می‌آورید. این روند به‌طور منظم تا صدمین بازی شما ادامه دارد. در انتهای بازی صدم، تمامی اسکیل‌ پوینت‌های موجود در بازی را به دست می‌آورید و پس از آن بازی به‌صورت خودکار بازیکن شما را آپگرید می‌کند. طبق جدولی که شرکت الکترونیک آرتز در وبسایت خود منتشر کرده به‌صورت دقیق ذکر شده که در انتهای کدام بازی چه مقدار اسکیل‌ پوینت به شما تعلق می‌گیرد.

در انتهای بازی صدم، تمامی اسکیل‌ پوینت‌های موجود در بازی را به دست می‌آورید و پس از آن بازی به‌صورت خودکار بازیکن شما را آپگرید می‌کند

خب می‌رسیم به قسمت‌های مختلف این بخش پر طرفدار و محبوب؛ در سربرگ‌های این بخش چهار زیربخش مختلف وجود دارد. در سربرگ اول، قسمت My Pro قسمتی است که تمام تغییراتی را که از ابتدای متن به توضیح آن‌ها پرداختیم، می‌توانید روی بازیکن خود اعمال کنید (تصویر این بخش در ابتدای متن بارگذاری شده‌است). تنها قسمتی که در این سربرگ مربوط‌به تغییرات نیست گزینه Drop in Match است که شما را به‌صورت تصادفی با دیگر پلیرهای آنلاین در یک بازی قرار می‌دهد. نکته بسیار حائز اهمیت در این بخش این است که شما ازین قسمت از بازی به هیچ عنوان اسکیل‌ پوینت دریافت نمی‌کنید.

برای اینکه بتوانید اسکیل‌ پوینت‌های خود را دریافت کنید باید با تیم خودتان در لیگ‌ها و جام‌ها بازی کنید. برای این کار در سربرگ سوم می‌توانید باشگاه‌هایی را که به بازیکن نیاز دارند، پیدا کنید و به آن‌ها بپیوندید یا اگر از دوستان شما در باشگاهی حضور داشته باشد عضو آن باشگاه شوید. علاوه‌بر این شما می‌توانید در قسمت Create Club یک باشگاه با لوگو و اسم مورد علاقه خود درست کرده و دوستان و پلیرهای دیگر را دعوت کرده و در قالب یک تیم به بازی بپردازید.

pro club

مهم‌ترین سربرگ قسمت پروکلاب، سربرگ دوم با نام Club است. در این سربرگ آمار باشگاهی که در آن عضو هستید را به‌طور کامل و با جزئیات دقیق می‌توانید مشاهده کنید. جزئیاتی از قبیل تعداد برد، باخت و مساوی، رتبه شما در لیگی که بازی می‌کنید و جام‌هایی که تا به حال با باشگاه کسب کرده‌اید. شما اگر در یک باشگاه تازه تأسیس قرار بگیرید کار خودتان را در لیگ سطح ده آغاز می‌کنید. در هر لیگ شما ده بازی دارید که باتوجه‌به سطح تیم‌تان و سطح لیگ تعداد امتیاز مورد نیاز برای صعود به سطح بالاتر متفاوت است. برای مثال شما اگر در لیگ سطح چهار قرار داشته باشید از ده بازی ممکن باید شانزده امتیاز برای صعود به لیگ بالاتر کسب کنید. اگر امتیاز شما بعد از ده بازی بین ده تا شانزده امتیاز باشد در سطح چهار باقی می‌مانید و اگر امتیاز شما بعد از ده بازی کمتر از ده امتیاز باشد شما به لیگ دسته پنج سقوط می‌کنید. این امتیازها برای هر سطح متفاوت و برای سطوح پایین‌تر کمتر است. اگر قبل از اضافه شدن بخش دیویژن رایوالز به آلتیمیت تیم تجربه بخش دیویژنز را داشته باشید، دقیقا متوجه نحوه امتیاز دهی و صعود و سقوط به لیگ‌های بالاتر و پایین‌تر می‌شوید.

pro club

برای بازی کردن در لیگ شما به حداقل دونفر در باشگاه نیاز دارید؛ خودتان و حداقل یک نفر دیگر. در قسمت Play Match شما وارد لابی مسابقه می‌شوید و هم‌تیمی های آنلاین شما هم همراه شما در لابی قرار می‌گیرند. هرکس باتوجه‌به پست بازیکن خود در جای مربوط‌به خود قرار می‌گیرد و اگر پست شما توسط بازیکن دیگری پر شده باشد، می‌توانید در قسمت Play Syles یکی دیگر از پنج پروفایل مختلفی که برای بازیکن خود از قبل آماده کرده بودید را انتخاب کرده و در پست دیگری به بازی بپردازید. در ترکیب یک پست اضافه به اسم Any وجود دارد که اگر بازیکنی در آن پست قرار بگیرد می‌تواند کنترل بازیکنانی را که توسط پلیرها کنترل نمی‌شوند به دست بگیرد.

 کاپیتان تیم می‌تواند ترکیب، لباس و زنندگان ضربات ایستگاهی و پنالتی را مشخص کند و بازی را آغاز کند. کاپیتان همچنین می‌تواند شرایط بازی را به گونه‌ایی قرار دهد که بازی در جستجوی حریف برای شما آن شرایط را ملاک قرار دهد. برای مثال، اگر شما در پست Any بازیکن نداشته باشید، کاپیتان می‌تواند فقط بین تیم‌های بدون بازیکن پست Any به جستجوی حریف بپردازد.

در طول زمان بازی بازیکن شما باتوجه‌به عملکرد خود در زمین امتیازهایی را کسب می‌کند یا از دست می‌دهد. هر چقدر عملکرد شما به سود تیم‌تان باشد، امتیاز فردی بیشتری دریافت می‌کنید و در نتیجه بعد از اتمام بازی قدرت‌های شما مقدار بیشتری آپدیت اتوماتیک دریافت می‌کنند. امتیاز دهی بازی برای بازیکن هر پست متفاوت است. برای مثال برای بازیکن‌های خط هافبک پاس گل و برای بازیکنان خط حمله زدن گل بیشترین امتیاز را به همراه دارد. شرکت الکترونیک آرتز در صفحه‌ای به‌طور کامل به توضیح نحوه‌ی امتیازدهی بازی پرداخته است. توجه داشته باشید که امتیاز فردی شما و تعداد گل و پاس گل شما هیچ ارتباطی با تعداد اسکیل‌ پوینت‌هایی که دریافت می‌کنید ندارد و اسکیل‌ پوینت‌ها فقط در انتهای بازی‌های مشخص بدون توجه به نتیجه بازی یا عملکرد فردی به شما اختصاص پیدا می‌کنند.

در انتهای بازی باتوجه‌به عملکرد و امتیاز شما یک سری از قدرت‌های بازیکن شما به‌صورت اتوماتیک آپدیت شده و باعث بهتر شدن بازیکن شما در بازی‌های بعدی می‌شود. شما بعد از انجام بازی‌ها در صفحه اصلی منوی قسمت پروکلاب و در سربرگ اول تمام آمار فردی خود را می‌توانید به تفکیک پست‌هایی که بازی کرده اید مشاهده کنید. تعداد گل، پاس گل، شوت، پاس و تعداد عنوان بهترین بازیکن زمین که دریافت کرده‌اید در این بخش قابل مشاهده است.

در مجموع قسمت پروکلاب فیفا به شما این اجازه را می‌دهد که تجربه‌ای متفاوت از فیفا داشته باشید. تجربه یک بازی واقعی فوتبال و حس کردن هیجانات و اتفاقات یک بازی واقعی. در زمانی‌که تمامی لیگ‌های فوتبالی دنیا در تعطیلی به سر می‌برند و زمین‌های فوتبال و اماکن ورزشی نیز فعالیت ندارند، در این بخش می‌توانید لیگ خود را ساخته و با دوستان خود به‌صورت مجازی لذت بازی کردن فوتبال واقعی را بچشید. اگر شما هم نکته یا تجربه‌ای درباره این قسمت محبوب و پرطرفدار دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده