// یکشنبه, ۱۹ فروردین ۹۷ ساعت ۱۹:۰۱

در این مقاله قصد داریم تا نحوه تغییر عملکرد دکمه‌های کنترلر ایکس باکس وان را در ویندوز 10 آموزش دهیم. با زومجی همراه باشید.

در حال حاضر ویندوز ۱۰ به شما اجازه می‌دهد تا همان‌طور که دکمه‌های کنترلر را در کنسول ایکس باکس وان می‌توانید تغییر دهید، عملکرد آن‌ها را در ویندوز ۱۰ هم عوض کنید. این ویژگی بخشی از برنامه Xbox Accessories است که به طور پیش فرض در ویندوز ۱۰ نصب نیست. البته متاسفانه این ویژگی جدید، نیاز به برنامه‌های مخصوص تغییر عملکرد دکمه‌های کنترلر را به طور کامل از بین نمی‌برد، چرا که چند محدودیت بزرگ دارد:

  • فقط قادر هستید دکمه‌های کنترلر ایکس باکس وان را تغییر دهید و نمی‌توانید با استفاده از این نرم افزار، عملکرد دکمه‌های کنترلرهای دیگر همانند کنترلر ایکس باکس 360 را عوض کنید.
  • شما فقط می‌توانید عملکرد دکمه‌های روی کنترلر را با دکمه‌های دیگر روی همان کنترلر عوض کنید. این موضوع بدین معنا است که شما برخلاف نرم افزارهای جانبی دیگر، نمی‌توانید عملکرد دکمه‌های یک کنترلر را با دکمه‌های کیبورد عوض کنید.

اگر با این محدودیت‌ها مشکلی ندارید، پس آموزش زیر را شروع می‌کنیم.

چگونگی تغییر دکمه‌ها

شما برای این کار به برنامه Xbox Accessories نیاز دارید. این نرم‌افزار را از Microsoft Store به‌سادگی می‌توانید پیدا کنید. Xbox Accessories به شما اجازه می‌دهد تا Firmware یک کنترلر ایکس باکس وان را روی ویندوز ۱۰ بروزرسانی کنید. در واقع، این تنها راه بروزرسانی Firmware این کنترلر بدون نیاز به کنسول ایکس باکس وان است.

remap xbox one controller 1

پس از نصب نرم‌افزار، آن را باز کنید. اگر کنترلر به کامپیوتر متصل نباشد، نرم افزار از شما می‌خواهد تا آن را وصل کنید. مطمئن شوید که آداپتور وایرلس ایکس باکس به کامپیوتر شخصی شما وصل شده و کنترلر شما روشن باشد. اگر کنترلر به جای وایرلس، از طریق بلوتوث متصل شده است، مطمئن شوید که بلوتوث کامپیوترتان فعال باشد. 

remap xbox one controller 2

پس از اینکه نرم‌افزار، کنترلر شما را شناسایی کرد، روی دکمه «Configure» زیر تصویر کنترلر کلیک کنید.

remap xbox one controller 3

برای تغییر عملکرد دکمه‌های کنترلر، روی دکمه «Button mapping» کلیک کنید. اگر بعدا بخواهید تغییرات انجام شده را لغو کنید، می‌توانید به همین بخش بازگردید و روی «Restore Original» کلیک کنید تا دکمه‌ها به عملکرد اصلی‌شان بازگردند.

remap xbox one controller 4

این پنجره، یک رابط کاربری ساده را برای تغییر عملکرد دکمه‌ها و تغییر دیگر تنظیمات فراهم می‌کند. برای مثال، شما می‌توانید عمکرد استیک‌ها و تریگرها را تغییر دهید؛ عملکرد دکمه‌های سمت چپ و راست را با هم عوض کنید و بالعکس. شما همچنین می‌توانید محور Y (جهت بالا و پایین) استیک چپ یا راست را بالعکس کنید؛ بنابراین زمانی که شما آن‌ها را رو به پایین فشار می‌دهید، آن‌ها سیگنال رو به بالا ارسال می‌کنند یا زمانی که آن‌ها را رو به بالا فشار می‌دهید، سیگنال رو به پایین می‌فرستند. اگر شما ویژگی لرزش کنترلر را دوست ندارید، به جای آن‌که آن را در هر بازی جداگانه غیرفعال کنید، می‌توانید از این بخش این ویژگی را در تمامی بازی‌ها و به صورت پیش فرض از کار بیاندازید.

remap xbox one controller 5

در بخش تغییر عملکرد دکمه‌ها، شما می‌توانید دکمه‌های اصلی (A, B, X,Y)، بامپرهای چپ و راست و تمام چهار جهت دی-پد را تغییر دهید. هر کدام از این دکمه‌ها می‌تواند به دیگری تغییر یابد. شما همچنین می‌توانید یک دکمه را به صورت «غیر فعال» تنظیم کنید تا وقتی آن را فشار می‌دهید، هیچ عملکردی نداشته باشد.

همانطور که گفته شد، مواردی را که در اینجا تنظیم می‌کنید، در تمامی بازی‌ها و بخش‌های کامپیوتر شما اعمال می‌شوند.

remap xbox one controller 6

اگر به تغییرات پیشرفته‌تری نیاز داشته باشید (مانند توانایی تغییر دکمه‌های کنترلر به دکمه‌های کیبورد)، شما همچنان به یک نرم‌افزار جانبی همانند JoyToKey یا Xpadder نیاز خواهید داشت. اگر بازی‌ها را روی استیم بازی می‌کنید، برای تغییر عملکرد دکمه‌های کنترلرهایی مانند کنترلر ایکس باکس وان یا ایکس باکس 360، می‌توانید از تنظیمات Big Picture Mode هم استفاده کنید.


منبع Howtogeek

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده