// جمعه, ۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۱

راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ - شهریور ٩۵

راهنمای اختصاصی خرید زومجی، بهترین مدل‌های لپ‌تاپ مناسب بازی در بازار را در رده‌های بودجه‌ای متفاوت و رایج معرفی می‌کند. اگر قصد خرید لپ‌تاپ گیمینگ دارید و هنوز انتخاب‌ خود را قطعی نکرده‌اید با راهنمای اختصاصی خرید لپ‌تاپ زومجی همراه باشید.

خرید لپ‌تاپ مناسب، معمولا یکی از گرفتاری‌های کاربران در بازار تجهیزات رایانه‌ای ایران است که اطلاع‌رسانی در آن به نحو مطلوبی صورت نمی‌گیرد و معمولا قیمت به تنهایی اولین و شاید تنهاترین معیار برای خرید در نظر گرفته می‌شود. قیمت‌های متفاوت و حتی دستگاه‌های بازسازی شده یا Refurbished هم به این وضعیت نامطلوب دامن می‌زنند و بسیاری از کاربران را گرفتار خرید مدل‌های نامناسب یا کم کیفیت‌تر می‌کنند.

در این مقاله سعی می‌کنیم جدیدترین و بهترین مدل‌های منتخب موجود را معرفی کنیم و مناسب‌ترین‌ها را با توجه به قیمت و رده فروش بازار مطابق با معیار جهانی و همچنین وجود آنها در بازار داخلی پیشنهاد دهیم. به همه‌ی کاربران و مخاطبان خود توصیه می‌کنیم تا قبل از مراجعه به بازار یا سایت‌های فروش آنلاین، این راهنما را به دقت مطالعه و پویش کنند تا بتوانند متناسب با کاربرد و بودجه‌ی خود، آگاهانه عمل کنند. در این مقاله گزینه‌های مختلف از دستگاه‌های لپ‌تاپ با کارکردها و سطوح متفاوت از تجربه‌ی بازی‌ها را معرفی و ویژگی مدل‌های منتخب را تشریح خواهیم کرد. توجه داشته باشید که قیمت‌ها بر اساس نرخ روز بازار بورس رایانه‌ی در تهران محاسبه شده و صرفا جنبه‌ی اطلاع رسانی دارد.

نکات کلیدی

۱- کلاس پردازنده‌های موبایل یا همان پردازنده‌های لپ‌تاپی با پردارنده‌های پی‌سی یا دسکتاپ متفاوت است و اصولا در سطح پایین‌تری از نظر راندمان و سطح بالاتری از نظر صرفه جویی در مصرف توان قرار دارند. به بیان دیگر، ممکن است پردازنده‌ی سری Core i5 موبایلی راندمانی بسیار کمتر از پردازنده‌ی دسکتاپی Core i3 تولید کند، یا پردازنده‌ی رده پایینی از مدل‌های Core i7 سری موبایل راندمانی پایین‌تر از Core i5‌های دسکتاپی و در حد Core i3‌ها داشته باشد. توجه به این تفاوت کلیدی بین مدل پردازنده‌های دسکتاپی و لپ‌تاپی می‌تواند ما را در انتخاب مدل مناسبتر و متناسب با کارکردی که از دستگاه مورد نظر انتظار داریم، یاری کند.

۲- در این مقاله اولویت ما بالاترین راندمان در بازی‌ها است، بنابراین انتخاب تراشه‌ی گرافیکی قویتر با توجه به رده‌ی بودجه‌ای برای ما اولویت است. کاربرانی که برای خرید لپ‌تاپ اولویت دیگری به غیر از بازی داشته باشند یا نیاز به اجرای برنامه‌های حرفه‌ای دیگری در کنار بازی‌ها داشته باشند بهتر است به پیشنهادات جایگزین ما که از پردازنده‌های قویتری برخوردار هستند توجه ویژه داشته باشند، چرا که پرداخت هزینه‌ی بیشتر برای این دسته افراد توجیه مالی و کاربری بالایی دارد.

۳- در مقالات راهنمای پی‌سی گاهی یادآوری می‌کردیم که انتخاب پردازنده‌ی سریع‌تر برای آن رده سیستم منتخب اولویت ندارد یا باعث افزایش راندمان محسوس نمی‌شود. اما در مورد لپ‌تاپ ها این قضیه عموما مصداق ندارد، به این معنی که بر خلاف پی‌سی‌ها اگر دستگاهی با پردازنده‌ی  Core i3 موبایلی داشته باشید به احتمال زیاد برای بازی‌های شما (حتی در رزولوشن Full HD) گلوگاه خواهد شد و راندمان پردازنده‌های Core i5 و حتی Core i7‌های سری کم مصرف U هم در بازی‌ها بسته به مدل باعث افت راندمان خواهد شد. تنها سری پردازنده‌های موبایلی که بیشترین تضمین ارائه‌ی کارکرد و گلوگاه نشدن را در بازی‌ها به شما خواهند داد، سری رده بالای HQ یا معادل آنها در هر نسل خواهند بود که البته قیمت کلی دستگاه را هم بسیار افزایش خواهند داد. اما در بررسی‌ها ثابت شده که تراشه‌ی گرافیکی قویتر در کنار پردازنده‌ی معمولی راندمان بالاتری را در بازی‌ها نسبت به تراشه‌ی گرافیکی ضعیف‌تر در کنار پردازنده‌ی رده بالا تولید می‌کند. این قضیه با افزایش رزولوشن‌ نمایشگر نمود بیشتری پیدا می‌کند.

۴- در خرید لپ‌تاپ سلیقه‌ی شخصی کاربر نقش بیشتری دارد تا در خرید قطعات پی‌سی. از آنجا که لپ‌تاپ هم مثل گوشی هوشمند، محصولی یکپارچه و از پیش ساخته شده است نمی‌توان قطعات داخلی و اجزای بیرونی آن را به دلخواه تغییر داد و بنابراین هر کاربر بنا به اولویتی که در ملاک‌های انتخاب خود قائل می‌شود، ممکن است بر خلاف نظر ما یا کاربران دیگر، یک مدل را نسبت به مدل دیگر ترجیح دهد و این به معنی آن است که لزومی ندارد محصول منتخب همگان با پیشنهادات ما از نظر اولویت و رتبه بندی یکسان باشد. ملاک‌هایی مانند شکل ظاهری، جنس بدنه، دوام باطری، کیفیت صفحه‌ی نمایش و زاویه‌ی دید، سرعت پردازنده یا میزان رم، همگی شاخصه‌هایی هستند که برای افراد مختلف از نظر اهمیت‌ متفاوت هستند و به تغییر در مدل انتخابیشان منجر خواهد شد.

لپ تاپ با بودجه محدود برای بازی

لپ‌تاپ با بودجه‌ی محدود (راندمان قابل قبول - مناسب برای کاربری روزمره - چندرسانه‌ای با کیفیت بالا - بازی‌های سبک یا قدیمی)

کاربری

از این دستگاه نمی‌توان انتظار بالایی داشت، اگر دیدن فیلم‌هایی با کیفیت بالا، گشت و گذار در اینترنت، کار با ایمیل یا ویرایش و کار با اسناد مدنظر شما باشد این لپ‌تاپ می‌تواند نیاز شما را برآورده کند. اگر چه نصب و اجرای بازی‌های قدیمی یا برخی از انواع جدید آن‌ها -اگر توقع اجرا با تنظیمات و کیفیت نسل جدید را نداشته باشیم- در این مدل کاری غیر معمول نیست. همچنین اگر بازی موتور گرافیکی سبک و با مصرف کم منابع پردازشی داشته باشد، داشتن فریم قابل قبول و گیم پلی کم نقص روی چنین دستگاهی دور از انتظار نیست. در کل این مدل مناسب بازی در سطح بالا با هیچ سَبکی محسوب نمی‌شود، اما در سطح متوسط جوابگو خواهد بود.

Notebook Acer Aspire V3-575G-780j

(قیمت این مدل‌ در ۲ شهریورماه براساس بازار تهران بروز شده است)

لپ‌تاپ با بودجه‌ی محدود 

 

Acer Aspire V3-575G-780jMODEL
مدلنام قطعه
 Intel Core i7 6500U  2.5GHz up to 3.1 GHzCPU
 16GB DDR3RAM
 1TB 5400 RPM + 8GB SSDSTORAGE
NVIDIA GeForce GT 940M 4GBVGA
15.6" TFT LED-backlit LCD 1920*1080DISPLAY
 Super-Multi DVDODD
 Integrated 802.11 a/cLAN
 4CellBattery Type
 NoneOS
Driver DVD-ManualOther
دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومانقیمت (تومان)

پردازنده و گرافیک

این مدل ترکیبی از قطعات مقرون به صرفه‌ای است که در عین حال تمام ضروریات کاربران را هم پوشش می‌دهد. دارا بودن پردازنده‌ی نسل جدید اسکای‌لیک اینتل در کنار تراشه‌ی گرافیکی مجزا می‌تواند هم در ابزارهای نرم افزاری سیستمی و هم در چند رسانه‌ای‌ها و بازی‌های سبک راندمان کافی  و کم و بیش قابل قبولی را در اختیار کاربران قرار دهد. پردازنده‌ی رده میانی و کم مصرف این دستگاه در بنچمارک معتبر Geekbench 3 توانست امتیاز ۶۵۸۴ را کسب کند که بر این اساس ۳۱ درصد سریع‌تر از Core i5 5200U در مدل منتخب قبلی عمل می‌کند. با این که هنوز با پردازنده‌ای دو هسته‌ای روبرو هستیم اما معماری جدید، قابلت HT و فرکانس کاری بالاتر باعث شده که افزایش راندمان خوبی را نسبت به پردازنده‌های نسل قبلی شاهد باشیم.

تراشه‌ی گرافیکی GT 940M ساخت شرکت انویدیا، یک تراشه‌ی رده پایین مایل به میانه با معماری مَکسول بوده و بر اساس تراشه‌ی ٢٨ نانومتری GM108 ساخته شده و از نظر راندمان شباهت زیادی به تراشه‌ی قدیمی‌تر GT 750M دارد. تراشه‌ی GT 940M از ۳۸۴ واحد سایه‌زن با فرکانس کاری ۱۰۷۲ مگاهرتز تشکیل شده و از تکنیک GPU Boost 2.0 نیز پشتیبانی می‌کند که از این نظر مشابه‌ی تراشه‌ی قدیمی‌تر GT 840M بوده اما بهینه‌تر شده است. با این تعداد واحدهای پردازشی و عرض باند حافظه‌ی محدود، مشحص است که نمی‌توان انتظار بالایی را از این تراشه داشت و از طرف دیگر تفاوت راندمان آن با گرافیک مجتمع پردازنده هم زیاد نیست. توجه داشته باشید که تراشه‌های گرافیکی GT 920M/930M و GT 940M همگی بر اساس تراشه‌ی واحد GM108 استوار هستند و تنها فاکتور متمایز کننده‌ی آنها فرکانس کاری تراشه است، بنابراین تفاوت کمی بین راندمان آنها وجود دارد. از طرف دیگر تراشه‌ی GT 950M و بالاتر تراشه‌هایی با تعداد هسته‌ها و عرض باند حافظه‌ی بیشتری دارند و بنابراین اختلاف راندمان بین GT 940M با GT 950M و بالاتر از آن بسیار بیشتر و تاثیرگذارتر است. در اینجا برای اولین بار با این رده‌ی بودجه‌ای قادر شدیم مدلی انتخاب کنیم که دارای پنل Full HD باشد و بهترین تجربه را در نمایش فیلم‌های کیفیت بالا و بازی‌های ویدیویی به کاربر عرضه کند. مدل قبلی با همین قیمت دارای پنلی با رزولوشن ۱۳۶۶ در ۷۶۸ بود.

سایر اجزا

شرکت ایسر اسپیکرهای دستگاه را در این مدل به زیر آن منتقل کرده است که صدای قدرتمندی را تولید می‌کند اما در تولید صداهای بم ضعیف است. نرم افزار اختصاصی Dolby Digital Plus برای این سیستم ارائه شده که می‌توان صدای خروجی را با آن بهینه‌تر کرد.

Acer Aspire V3-575G-780j

صفحه کلید دستگاه دارای یک سطح از روشنایی پس زمینه است و تنها امکان خاموش و روشن کردن آن وجود دارد. کلیدها آرایش همیشگی طراحی ایسر را دارند و از نقطه‌ی فشار مناسبی برخوردار هستند. در مجموع صفحه کلید دستگاه برای کاربری خانگی و عمومی بسیار مناسب است. تاچ پد تعبیه شده نیز از نوع چند لمسی و در ابعاد نسبتا بزرگ است.

یکی دیگر از مزیت‌های این مدل استفاده از هارددیسک هایبریدی و ۸ گیگابایت کش SSD است که عملا باید در سرعت بوت و اجرای سیستم عامل تاثیر بسزایی داشته باشد. این مدل دارای باطری چهار سلولی با برچسب ۵۶ وات ساعت است، اما در آزمایشات بسته به الگوی کاربری تا ۴ ساعت دوام نشان داد. وزن این دستگاه هم ٢.۴ کیلوگرم محاسبه شده است که در جابجایی‌ها برای بیشتر کاربران آزار دهنده نیست.

راندمان در بازی‌ها

در تست‌های بررسی راندمان گرافیکی زومجی، این تراشه بسیار نزدیک به GT 750M و در رده‌ی پایینی چارت‌ها قرار می‌گیرد. بازی‌های منتشر شده در سال‌های ٢٠١٣ و ٢٠١۴ تنها با تنظیمات و رزولوشن پایین روی این تراشه قابل اجرا خواهند بود. اما نسبت به GT 820M در دستگاه منتخب قبلی ما که امتیاز ۵۷۲ را در بنچمارک G3D Mark بدست آورده بود اندکی بهتر عمل می‌کند. 940 G3D Benchدر ادامه می‌توانید نتایج بررسی‌های صورت گرفته را در سه بخش مجزا شامل «بازی‌ها»، «بنچمارک‌ گرافیکی» و «راندمان پردازشی روی GPU»مشاهده کنید. ASUS K555 Benchmark Var

مدل‌های جایگزین

در مدل‌های مشابه یا جایگزین با راندمان گرافیکی همرده در بازی‌ها، برخی قطعات کلیدی دیگر از رده‌ی بالاتر یا پایین‌تر در نظر گرفته شده که در مشخصات آنها برجسته شده است و ممکن است برای برخی کاربران به دلایلی که شرح آن رفت اولویت خرید بالاتری داشته باشند.

مدلمشخصاتقیمت در بازار ایران (تومان)

Acer Aspire F5-573G-59N8

Intel Core i5 6200U- 8GB RAM - 1TB HDD- VGA 940MX - 4GB - LCD 1920*1080 - 4 Cell Battery

۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان

Lenovo IdeaPad 500 - D

Intel Core i7 6500U- 8GB RAM - 2TB HDD- VGA R7 M360 - 4GB - LCD 1920*1080 - 4 Cell Battery

۲ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان

 

لپ تاپ رده متوسط برای بازی

لپ‌تاپ رده متوسط (راندمان خوب - سرعت بالا در کارهای روزمره - بازی با تنظیمات پایین یا متوسط)

کاربری

مدلی مناسب برای کاربرانی که تمایل داشته باشند کارهای روزمره‌ی خود را با سرعت بیشتری انجام داده و دقایقی در زمان خود صرفه‌جویی کنند. کاربرانی که عادت به انتظار کشیدن ندارند و می‌خواهند به همان سرعتی که در انجام کارهای شخصی مهارت دارند، به همان نسبت هم دستیار پاسخگویی داشته باشند که در پردازش از آنها عقب‌تر نباشد. این ترکیب با داشتن یک تراشه‌ی گرافیکی مجزا و نسبتا قوی می‌تواند بازی‌های روز را با تنظیمات متوسط یا پایین اجرا کند و راندمان متوسطی را هم در برنامه‌های ویرایش، طراحی و گرافیک داشته باشد. کاربرانی که از ابزارهای برنامه نویسی یا برنامه‌های گرافیکی و ویرایش تصاویر و ویدیو استفاده‌ی زیادی دارند، بهتر است از دستگاه‌هایی با پردازنده‌های سری HQ مثل Core i7 4710HQ یا بالاتر استفاده کنند، چرا که توان پردازشی به پردازنده‌های دسکتاپی نزدیک خواهد شد. حتی اگر تراشه‌ی گرافیکی بکار رفته ضعیف‌تر هم باشد، باز سرعت کار بسیار بیشتری نسبت به مدل‌‌های دارای پردازنده‌های دو هسته‌ای سری U خواهید گرفت.

ASUS K550VX

(قیمت این مدل‌ در ۲ شهریورماه براساس بازار تهران بروز شده است)

لپ‌تاپ با بودجه‌ی متوسط

 

ASUS K550VXMODEL
مدلنام قطعه
Intel Core i7 6700HQ 2.60GHz up to 3.50 GHzCPU
 12GB DDR4RAM
 2TB 5400 RPMSTORAGE
  NVIDIA GeForce GTX 950M 4GB DDR5VGA
 TFT LED-backlit LCD Full HD 1920x1080DISPLAY
 Super-Multi DVDODD
 Integrated 802.11acLAN
 4Cell- 44 WhrsBattery Type
 NoneOS
Driver DVD-Manual-ASUS MouseOther
سه میلیون و ۳۵۰ هزار تومانقیمت (تومان)

 

این دستگاه برای کارهای روزمره، بازی در سطح متوسط و محتوای چند رسانه‌ای کاربران فعال، طراحی و تولید شده است. ظاهر K550VX تفاوت زیادی با سایر لپ‌تاپ‌های ایسوس دارد. استفاده از رنگ مشکی و قرمز در کنار طرح‌های بدنه به وضوح نشان می‌دهد که بازار هدف ایسوس برای این محصول گیمرها هستند. اولین مساله‌ای که در استفاده از K550VX به آن برخواهید خورد، براق بودن بدنه است. استفاده از بدنه‌ی براق باعث شده تا ترکیب رنگ قرمز و مشکی نیز جلوه بهتری داشته باشد. در کل بدنه کیفیت ساخت مناسبی دارد و حس خوبی را القا می‌کند، هر چند که اثر انگشت و کثیفی را بیشتر روی سطح بدنه نشان می‌دهد. نقطه ضعف آن نداشتن ذخیره ساز پر سرعت SSD است که البته برای دستگاهی با این بودجه کمی قابل توجیه است. حتی اگر مدلی با هاردددیسک ۷۲۰۰ دور در ثانیه را خریداری کنید، نسبت به مدل فعلی با ۵۴۰۰ دور برتری دارد.

پردازنده و گرافیک

پردازنده‌ی Core i7- 6700HQ با فرکانس کاری ۲۶۰۰ مگاهرتز در این مدل سعی می‌کند راندمان پردازشی را به نقطه‌ی عطفی میان قدرت بالا و بهره‌وری در دستگاهی که برای جابجایی مداوم طراحی شده است تبدیل کند. پردازنده‌ی جدید بر اساس فرآیند ساخت ۱۴ نانومتری و معماری اسکای‌لیک اینتل که با کمک ۴ هسته‌ی فیزیکی و ۴ هسته‌ی مجازی و ۶ مگابایت کش سطح سوم می‌تواند راندمانی عالی را در عین مصرف توان پایین ارائه کند. این دستگاه در بنچمارک معتبر Geekbench 3 توانست امتیاز ۱۲۳۲۴ را کسب کند که با امتیاز میانگین پردازنده‌های قدرتمند نسل قبلی مانند Core i7 4720HQ برابری می‌کند.

شرکت ایسوس این مدل را با تراشه‌ی گرافیکی رده میانی اما نسبتا قدرتمند GeForce GTX 950M به بازار عرضه کرده است که از ۴ گیگابایت رم گرافیکی نیز برخوردار است. تراشه‌ی GTX 950M در سومین ماه سال ٢٠١۵ معرفی شد و از دومین نسل تراشه‌ها بر پایه‌ی معماری Maxwell و تراشه‌ی GM107 با فن‌آوری ساخت ٢٨ نانومتری بود. این تراشه از ۶۴۰ واحد سایه‌زن یا پردازش گرافیکی با فرکانس ۹۱۴ مگاهرتز تشکیل شده که عرض باند حافظه‌ی ١٢٨ بیتی را برای تراشه‌های حافظه‌ی GDDR3 در اختیار می‌گذارد.این تراشه حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد ضعیفتر از GTX 960M با حافظه‌ ‌ی GDDR5 عمل می‌کند، در حالی که به خاطر فرکانس کاری بالاتر از GTX 850M به طرز محسوسی سریعتر است و نسبت به GTX 860M هم که امتیاز ۱۶۳۸ را در بنچمارک G3D MARK کسب کرده کمی ضعیفتر ظاهر می‌شود.

سایر اجزا

در بخش صدا هم این شرکت از بلندگوهای استریو با فنآوری Sonic Master استفاده کرده که در زیر صفحه‌ی نمایش قرار دارند و صدای شفاف، قدرتمند و با تفکیک مناسبی را در فیلم‌ها و بازی‌ها تولید می‌کنند. صفحه‌ی نمایش دستگاه هم از نوع TN با شفافیت و کنتراست نسبتا مناسب است که اگر چه طیف رنگی بالایی تولید نمی‌کند اما در بازی‌ها، اعماق تاریک و سایه‌های خاکستری را از دست نخواهید داد. زاویه‌ی دید صفحه نمایش چنگی به دل نمی‌زند اما نسبت به مدل‌های مشابه‌ی دیگر در حد قابل قبولی عمل می‌کند.

K550VX Zoomit 750

در سمت چپ دستگاه درگاه اترنت، خروجی HDMI و VGA، دو درگاه USB 3.0، ورودی جریان برق و جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون ادغام شده با میکروفون، قرار گرفته‌اند. در سمت راست آن نیز یک درگاه USB 2.0، شیار قفل Kensington و درایو DVD-RW تعبیه شده است. درگاه کارت حافظه‌ی SD و چراغ‌های ۶ گانه‌ی عملکرد لپ‌تاپ نیز در بخش جلویی آن قرار گرفته‌اند. درگاه‌های تعبیه شده در K550VX نیاز هر کاربری را برطرف می‌کند و از این لحاظ کمبودی را حس نخواهید کرد. 

صفحه کلید K550VX از نوع کامل به همراه کلید‌های اعداد است که مناسب استفاده در نرم‌افزار‌های مهندسی است. استفاده از رنگ قرمز در کیبورد باعث شده است تا هنگام استفاده مداوم از آن به خصوص در محیط‌های کم‌نور، چشم‌ها سریع‌تر خسته شوند. نبود نور پس‌زمینه نیز یکی دیگر از ضعف‌های K550VX در بخش صفحه کلید است. خوشبختانه فاصله‌ی بین کلیدها و ارتفاع آن‌ها بسیار خوب در نظر گرفته شده است و در زمان تایپ کردن با این لپ‌تاپ با مشکلی روبرو نخواهید شد و به راحتی کلیدها را پیدا خواهید کرد. طراحی جزیره‌ای کلیدها نیز باعث می‌شود تا مایعات و گرد و غبار نتوانند به راحتی وارد دستگاه شوند. تاچ‌پد دستگاه هم از دقت بالایی برخوردار است و به کوچکترین لمس‌ها نیز واکنش دقیق و صحیح نشان می‌دهد.

این مدل دارای باطری ۴ سلولی است که کارکرد ادعا شده برای آن ۵ ساعت عنوان شده اما در تست‌های ما با داشتن ترکیبی از اجرای مرورگرهای اینترنتی، چند رسانه‌ای‌ها و بازی‌های معمولی حدود ۳.۵ ساعت دوام آورد. وزن این دستگاه ۲.۴۵ کیلوگرم محاسبه شده است که در جابجایی‌ها برای بیشتر کاربران سبک و مناسب است و یکی از مزیت‌های آن نسبت به مدل‌های دیگر در این رده‌ی قیمتی به شمار می‌رود. بزرگترین کمبود این مدل هم عدم وجود حافظه‌ی SSD مستقل یا کمکی برای هارددیسک است.

راندمان در بازی‌ها

ما قادر بودیم که تمام بازی‌های آرشیو استیم خود را روی این دستگاه با کیفیت قابل قبول اجرا کنیم، اما باید برخی تنظیمات را در بازی‌های سنگین‌تر مثل Metro: Last Light پایین می‌آوردیم تا تجربه‌ی روان‌تری در بازی داشته باشیم. تراشه‌ی گرافیکی مجتمع Intel HD 4600 هم در برخی بازی‌های سبک یا عناوین تحت وب کارآمد است و نیازی به مصرف توان بالا در تراشه‌ی انویدیا نیست. این تراشه در مجموع می‌تواند از لحاظ راندمان کمابیش با تراشه‌ی GTX 860M از نسل اول مکسول رقابت کند و در عین حال مصرف پایین‌تری هم داشته باشد. بسیاری از بازی‌های ٢٠١٣ و ٢٠١۴ مانند Bioshock Infinite و Tomb Raider را می‌توان با تنظیمات بالا و رزولوشن Full HD روی این دستگاه بازی کرد اما بازی‌های سنگین‌تر مثل Battlefield 4 یا Far Cry 4 نیاز به تنظیمات یا رزولوشن  پایین‌تری برای اجرای مناسب دارند. نتایج حاصله از بنچمارک‌های مختلف، خود به حد کافی گویا هستند. ASUS VX502LX G3D ASUS VX502LX Benchmark Var  

مدل‌های جایگزین

در مدل‌های مشابه یا جایگزین با راندمان گرافیکی همرده یا یک رده بالاتر یا پایین‌تردر بازی‌ها، برخی قطعات کلیدی دیگر از رده‌ی بالاتر یا پایین‌تر در نظر گرفته شده که در مشخصات آنها برجسته شده است و ممکن است برای برخی کاربران به دلایلی که شرح آن رفت اولویت خرید بالاتری داشته باشند.

مدلمشخصاتقیمت در بازار ایران (تومان)

ASUS K550JX

  Intel Core i7 4720HQ- 8GB RAM - 1TB HDD 7200RPM- VGA GTX 950M - 4GB - LCD 1920*1080 - 4 Cell Battery

۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان

ASUS V502UX

  Intel Core i7 6500U- 8GB RAM - 1TB HDD (16GB SSD Cache)- VGA GTX 950M - 4GB - LCD 1920*1080 - 3 Cell Battery

۳ میلیون و ۸۰ هزار تومان

لپ تاپ رده بالا برای بازی

لپ‌تاپ رده بالای گیمینگ (راندمان عالی - سرعت بالا در کارهای روزمره - بازی با تنظیمات متوسط یا بالا)

کاربری

محصول منتخب ما در اینجا با شکل و لعاب مدل‌های مخصوص بازی عرضه شده و قابلیت‌های فوق العاده‌ی آن و بررسی عملی آنها در بنچمارک‌های تخصصی مربوطه توانسته توانمندی و انعطاف پذیری آن را در کارکردهای گیمینگ و همچنین چند رسانه‌ای قدرتمند نمایان سازد. قیمت این دستگاه و امکاناتی که دارد باعث شده تا هیچ رقیبی توان رقابت با آن رادر این سطح نداشته باشد.

MSI GE62 6QD

(قیمت این مدل‌ در ۲ شهریورماه براساس بازار تهران بروز شده است)

لپ‌تاپ رده بالای بازی

MSI GE62 6QD Apache Pro-CMODEL
مدلنام قطعه
Intel Core i7 6700HQ 2.60GHz up to 3.50 GHzCPU
 16GB DDR4RAM
 1TB HDD - 128GB SSDSTORAGE
NVIDIA GeForce GTX 960M 4GB GDDR5VGA
15.6" mate IPS LCD-Full HD 1920x1080DISPLAY
Super-Multi DVDODD
 Integrated 802.11 a/cLAN
 6Cell- 53 WhrsBattery Type
Windows 10 HomeOS
Driver DVD-Manual-Mouse- CaseOther
چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومانقیمت (تومان)

ام‌اس‌آی در این مدل هم مانند مدل‌های گیمینگ همرده‌ی دیگر از آلومنیوم در ساخت بدنه بهره گرفته و پلاستیک را تنها در قاب نمایشگر و زیر دستگاه استفاده کرده است. پوشش مات سیاه رنگی که به آلومنیوم برس خورده‌ی بدنه‌ اضافه شده باعث شده که درخشندگی کمتری داشته باشد و در روی بدنه هم لوگوی سازنده با نشان "Gaming G Series" و تصویر اژدها در هنگام روشن بودن دستگاه به کمک نور LED در زیر خود درخشندگی دارد. طراحی دستگاه هم از قواعد معمول پیروی می‌کند و رنگ سیاه در آن غالب است، اما در لبه‌های جلویی دستگاه باریکه‌ی قرمز رنگ پلاستیکی شفاف تعبیه شده که در تعامل با طراحی بدنه و سازگار با استایل گیمینگ آن است و در زیر آن در وسط لبه‌ی جلویی هم نشانگرهای برق، باطری و وضعیت کارکرد ذخیره سازها را با LED های کوچکتر قرار دارند.

نمایشگر با کیفیت  این محصول هم بسیار باریک بوده که اتفاق خوبی است، اما قاب آن نسبتا منعطف است ولی در هنگام کار کردن و باز و بسته کردن آن باعث ایجاد صداهایی مثل صدای سایش یا شکستگی ریز نمی‌شود، مشکلی که در برخی مدل‌ها و برندهای دیگر شاهد بوده‌ایم. بقیه‌ی اجزای بدنه هم استحکام بالایی دارند و مشکلی از نظر ایجاد فشار ناخواسته یا قرار گرفتن دست‌ها هنگام کار روی آن وجود ندارد. در مجموع ام‌اس‌آی اجزای GE62 را در یک شاسی با طراحی متداول و بدون زواید اضافی، اما کیفیت ساخت و پایداری بالا قرار داده است. ابعاد دستگاه قابل توجه است و مهمتر از همه باید وزن سنگین آن را هم در هنگام حمل و نقل تحمل کنید.

برای سیستم خنک کننده هم دوعدد فن توربینی بزرگ، یکی برای CPU و یکی هم برای GPU در نظر گرفته شده که مستقل از یکدیگر و با کنترل کننده‌ی مجزا کار می‌کنند.

پردازنده و گرافیک

پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای قدرتمند 6700HQ از سری Core i7 در این محصول با بهره‌گیری از معماری هاسول و پروسه‌ی ساخت ۲۲ نانومتری ساخته شده است و می‌تواند تا ۸ پردازش مجزا را به صورت همزمان در اختیار گیرد. بیشینه‌ی توان حرارتی آن هم ۴۷ وات اعلام شده و بنابراین فقط برای استفاده در لپ‌تاپ‌های رده بالای ۱۵ اینچی یا بزرگتر مناسب است. این پردازنده با دارا بودن ۱.۴ میلیارد ترانزیستور و ۶ مگابایت حافظه‌ی کش سطح سوم قادر است تا سقف ۳.۵ گیگاهرتز فرکانس کاری خود را افزایش دهد.

با کمک معماری مَکسول در تراشه‌ی GM107 و پروسه‌ی ساخت ۲۸ نانومتری، تعداد ۶۴۰ هسته‌ی سایه‌زن داریم که می‌توانند در فرکانس پایه‌ی ۱۰۹۷ و فرکانس بوست ۱۲۰۲ مگاهرتز فعالیت داشته باشند. حافظه‌ی GDDR5 با عرض باند ۱۲۸ بیتی و سرعت کاری ۵ گیگاهرتز هم در مجموع پهنای باند ۸۰ گیگابایت بر ثانیه را برای تراشه‌ی گرافیکی دوم ما مهیا می‌سازد. استفاده از حافظه‌ی کش سطح دوم بزرگتر نسبت به همتای نسل قبلی کپلر باعث شده تا این تراشه بتواند ترافیک حافظه را در رابط نسبتا باریکش بهتر مدیریت کرده و از افت محسوس راندمان در آن بکاهد.

سایر اجزا

دستگاه مورد بررسی دارای یک نمایشگر از نوع IPS و رزولوشن ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ یا همان FHD است و دارای پوشش نیمه مات برای جلوگیری از انعکاس است. روشنایی و کنتراست این پنل در سطحی عالی است و در کنتراست هم چیزی همرده‌ی مدل ASUS G751  به نظر می‌رسد. برند SteelSeries این بار هم صفحه کلید فوق العاده‌ای برای محصول ما فراهم کرده و از هر زاویه به آن نگاه کنید، چه از نظر عملکرد کلیدها، چه بازخورد فشرده شدن آنها و چه نور پردازی پس زمینه کلیدها و حتی تنظیمات‌ در نظر گرفته شده برای افکت‌های مختلف نور که در قالب نرم افزار مخصوص آن در دسترس هستند، همگی بی نقص هستند و تجربه‌ای غیر تکراری و خلاقانه را در کار روزمره و دائمی با دستگاه مهیا می‌سازند. کلیدی سخت‌افزاری مخصوص آن در کنار صفحه کلید برای تغییر نور و افکت وجود دارد. شفافیت کلیدها و لبه‌های سفید ابری آنها باعث می‌شود که بازتاب مناسب نورهای رنگی را شاهد باشیم.

بلندگوهای دستگاه در بخش سخت افزاری از فناوری Dynaudio و مبدل صدای با کیفیت HiFi ESS Sabre استفاده کرده‌اند که مشتمل بر ۲ درایور در دو طرف جلوی دستگاه و یک ساب‌ووفر در زیر آن هستند و می‌توانند به کمک بخش نرم افزاری خود کیفیت صدای مناسبی را فرآهم کنند که برای دستگاهی با این ابعاد پذیرفتنی است، اما برای داشتن کیفیت بالاتر بهتر است از هدست گیمینگ خود کمک بگیرید. قدرت صدای این چیدمان صوتی قوی و در عین حال شفاف است و برای محصولی در این رده کاربردی و قابل قبول است و بیشتر کاربران، مخصوصا گیمرها را راضی خواهد کرد.

MSI GE62 6QD ZoomG

 

در این محصول بر خلاف مدل‌های قبلی شاهد استفاده از یک SSD در ابعاد M.2 اما با استاندارد قدیمی SATA با رابط AHCI هستیم که از استاندارد مدرن NVMe کندتر است. این SSD هم در قلب خود از یک کنترلر Marvell بهره گرفته است و ساخت شرکت  توشیبا است. تراشه‌های NAND- Flash آن هم با فناوری ۱۹ نانومتری و توسط همین شرکت تولید شده است. همان‌طور که می‌دانید بیشینه‌ی سرعت NVMe SSD ها تا ۲۵۰۰ مگابایت بر ثانیه هم می‌رسد، در حالی که مدل‌های M.2 SATA  با استادارد AHCI در همان رده‌ی SSD های دارای کابل SATA سرعتی حدود ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه را عرضه می‌کنند و این تفاوت سرعت بسیار محسوس خواهد بود.

ذخیره ساز دوم دستگاه هم یک هارد‌دیسک مکانیکی ۱ ترابایتی ۷۲۰۰ دور بر دقیقه و ساخت شرکت وسترن دیجیتال (از خط تولید هیتاچی سابق) است که با توجه به قیمت‌های کنونی SSD ها و میزان فضایی که بازی‌های جدید اشغال می‌کنند، برای یک محصول گیمینگ کاملا ضروری به نظر می‌رسد. در نظر داشته باشید که بیشتر لپ‌تاپ‌های کنونی موجود در بازار از هارددیسک‌های معمولی ۵۴۰۰ دور بر دقیقه استفاده می‌کنند که سرعت به مراتب کمتری دارند.

این دستگاه در مجموع ۳ پورت USB دارد که دو تای آنها USB 3.0 هستند. باطری ۴ سلولی با بازدهی متعارف حدود ۵ ساعت در کاربردهای ترکیبی برای آن در نظر گرفته شده است و وزن دستگاه هم ۳.۴ کیلوگرم است.

راندمان در بازی‌ها

با اینکه GTX 960M پهنای باند حافظه‌‌ی مشابه با GTX 860 از نسل قبلی را دارد، فرکانس کاری بالاتر آن موجب شده تا راندمانش به طور محسوس افزایش یابد. در مجموع GTX 960M حدود ۱۰ درصد سریعتر از GTX 860M و در حدی مشابه با مدل دسکتاپی GTX 750Ti عمل می‌کند. فعال کردن افکت‌های گرافیکی اضافی مانند AA و AF در رزولوشن پیش فرض این دستگاه باعث افت راندمان خواهد شد و شاید بهتر باشد از خیر آن بگذریم. نتیجه‌ی زیر نشان می‌دهد که این تراشه در موتورهای گرافیکی سنگین مانند CryEngine در بازی Crysis 3 و بالاترین تنظیمات عملکرد خوبی نخواهد داشت و باید تنظیمات میانه را برای گرفتن فریم مناسب در بازی در نظر گرفت، اما در بازی‌های سبکتر مانند BioShock Infinite و Dead Space 3 نیازی به کاستن از تنظیمات گرافیکی در ازای فریم بهتر نخواهیم داشت. Lenovo 5 در ادامه می‌توانید نتایج تست‌های انجام شده را در سه بخش مجزا شامل "بازی‌ها"، "بنچمارک‌های محاسباتی" و "راندمان پردازشی روی GPU" مشاهده کنید. Lenovo 2

مدل‌های جایگزین

در مدل‌های مشابه یا جایگزین با راندمان گرافیکی همرده در بازی‌ها، برخی قطعات کلیدی دیگر از رده‌ی بالاتر یا پایینتر در نظر گرفته شده که در مشخصات آنها برجسته نوشته شده است و ممکن است برای برخی کاربران به دلایلی که شرح آن رفت اولویت خرید بالاتری داشته باشند.

مدلمشخصاتقیمت در بازار ایران (تومان)

ASUS N552VW

Intel Core i7 6700HQ-12GB- 2TB+128GB SSD - GeForce   GTX 960M GDDR5 - LCD 15.6  inch LCD 3840*2160 - 4 Cell Battery

چهار میلیون و ۹٠ هزار تومان

MSI GE62 6QD Apache Pro - B

Intel Core i7 6700HQ-16GB- 1TB 5400RPM - GeForce   GTX 960M GDDR5 - LCD 15.6  inch LCD 1920*1080 - 6 Cell Battery

چهار میلیون و ۲۱۰ هزار تومان

لپ تاپ رده حرفه ای برای بازی

لپ‌تاپ رده حرفه‌ای گیمینگ (راندمان عالی - سرعت بالا در کارهای روزمره - بازی با تنظیمات بالا)

کاربری

اینجا دستگاهی داریم که به بهترین نحو از پس اجرای تمام نرم افزارهای چند منظوره و کاربردی برمی‌آید و می‌تواند همزمان چندین برنامه را درکنار هم اجرا کرده و بدون تاخیر بین آنها جابه‌جا شود. محصول ایسوس بهترین گزینه برای اجرای هر نوع بازی جدید بوده و اختصاصا با اولویت بهترین تجربه در بازی‌ها طراحی شده و مخصوص بازی است. مدلی که در سری ROG جای می‌گیرد همیشه بهترین استاندارد مورد نیاز بازی‌ها را در خود جای می‌دهد و هیچ یک از عوامل مورد نظر گیمرها برای یک ترکیب ایده‌آل را از قلم نمی‌اندازد.

ASUS ROG GL502VY

(قیمت این مدل‌ در ۲ شهریورماه براساس بازار تهران بروز شده است)

لپ‌تاپ رده حرفه‌ای گیمینگ

ASUS ROG GL502VY - AMODEL
مدلنام قطعه
Intel Core i7 6700HQ 2.60GHz up to 3.50 GHzCPU
 32GB DDR4RAM
 2TB HDD-256GB SSDSTORAGE
NVIDIA GeForce GTX 980M 8GB GDDR5VGA
15.6 inch IPS LCD-4K 3840*2160DISPLAY
NoneODD
 Integrated 802.11 a/cLAN
 4Cell- 62WhrsBattery Type
Microsoft Windows 10OS
ASUS Headset -ASUS Mouse - Manual GuideOther
هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تومانقیمت (تومان)

 

مدل GL502VY یک لپ‌تاپ مهار نشدنی در عرصه‌ی بازی‌ها است، چرا که ششمین نسل پردازنده‌های اینتل از سری Core i7 و تراشه‌ی رده بالای گرافیکی موبایل GeForce GTX محصول انویدیا را در خود جای داده است. این مدل از سری ROG چیزی از توان پردازشی پردازنده‌اش کم ندارد. پردازنده‌ی قدرتمند Core i7- 6700HQ در تست CPU Mark امتیازی حدود ۸۰۰۰ را ثبت می‌کند که یکی از بالاترین امتیازهای ثبت شده از پردازنده‌های موبایلی است. سیستم خنک کننده‌ی ابداعی Hyper Cool Duo-Copper هم با بهره‌گیری از لوله‌های حرارتی مسی و دو فن خنک کننده‌ی مجزا وظیفه‌ی دفع حرارت تولیدی را با راندمان بالا و نویز کم به خوبی انجام می‌دهد.

پردازنده و گرافیک

پردازنده‌ی Core i7- 6700HQ در کنار تراشه‌ی HM170 با فرکانس کاری ۲۶۰۰ مگاهرتز و قابل افزایش تا فرکانس توربوی ٣۵٠٠ مگاهرتز  به همراه ۶ مگابایت حافظه‌ی کش در مرکز فرمان این دستگاه تعبیه شده است. این تراشه بر پایه‌ی معماری نسل جدید اسکای‌لیک ساخته شده و حدود ۱۵ درصد از پردازنده‌ی همرده‌ی نسل قبلی سریع‌تر است. این مدل همچنین از گرافیک مجتمع Intel® HD Graphics 530 در درون خود بهره گیری کرده است که می‌تواند برای برنامه‌های گرافیکی و بازی‌های سبک هم استفاده شود، اما برای بازی‌های سنگین و کیفیت بالاتر تراشه‌ی گرافیکی انویدیا به میدان می‌آید.

تراشه‌ی گرافیکی پرچم‌دار انویدیا مدلی نیست بجز GeForce GTX 980M که در این مدل به قلب گرافیکی دستگاه قدرت بخشیده است. این تراشه‌ی رده بالای موبایل بر اساس معماری GM204 ماکسول و فرکانس ١٠٣٨ مگاهرتز تولید می‌شود و می‌تواند تا ٨ گیگابایت حافظه‌ی GDDR5 را با فرکانس ۵٠٠٠ مگاهرتز پشتیبانی کند. در گرافیک GTX 980M، چهار واحد از واحدهای SMX تراشه‌ی GM204 غیر فعال شده تا در کل به ١۵٣۶ واحد پردازش گرافیکی برسیم که در تراشه‌های موبایل به نوبه‌ی خود نوعی رکورد محسوب می‌شود. عرض باند حافظه گرافیکی در این مدل هم ٢۵۶ بیتی است و استفاده از الگوریتم بهینه شده‌ی فشرده سازی در این نسل باعث بالاتر رفتن پهنای باند حافظه شده است. تراشه‌ی گرافیکی در هنگام بازی تا سقف ۷۷ درجه‌ی سانتی‌گراد و پردازنده تا حدود ۷۵ درجه خواهند رسید که آماری پذیرفتنی و در محدوده‌ی کارکرد طبیعی این قطعات است. 

سایر اجزا

روکش آلومنیومی و برس خورده‌ی بدنه و لوگوی ROG با طرح نارنجی رنگ ترکیبی همسان با مدل‌های دیگر خانواده‌ی لپ‌تاپ‌های مخصوص بازی ایسوس را پدید آورده است. صفحه‌ی نمایش دستگاه 4K و از نوع IPS با زاویه‌ی دید بالاتر از مدل‌های قبلی (۱۶۰ درجه‌ی افقی برای دید بدون افت کیفیت) و دارای لایه‌ی مات ضد انعکاس نور است (هر چند که مدل دارای پنل FHD را برای این سخت افزار ترجیح می‌دهیم). کیبورد اختصاصی ایسوس هم با نور پس زمینه و قابل تنظیم طراحی شده و دقیقا همان طراحی آشنای Chiclet در سایر مدل‌های گیمینگ مانند G752 و GL552 را حفظ کرده است. استفاده از این مدل به شما در مورد راحتی کاربرد کلیدها در مبارزه‌های طولانی اطمینان می‌دهد و ماکروهای مختلفی را می‌توان برای بازی‌ها تعریف کرد.

ASUS ROG GL502VY

این دستگاه از معدود مدل‌هایی است که از پورت ارتباطی مدرن و پر سرعت USB Type-C ساخت اینتل برای ارتباط با دستگاه‌های بیرونی دیگر بهره گیری می‌کند. باطری ۴ سلولی با بازدهی متعارف حدود ۵ ساعت در کاربردهای ترکیبی برای آن در نظر گرفته شده است و وزن دستگاه هم ۲.۳۴ کیلوگرم است.

راندمان در بازی‌ها

گرافیک GTX 980M به طرز محسوسی بهتر از تراشه‌ی پرچم‌دار قبلی یعنی GTX 880M عمل می‌کند و بنابراین سریع‌ترین گرافیک موبایل در محصولات تولیدی سال ٢٠١۴ و ابتدای ٢٠١۵ است. بنا به نتایج بنچمارک‌های زومجی، تراشه‌ی جدید حدود ۴٠ تا ۵٠ درصد سریع‌تر از مدل نسل قبلی است. بنابراین این تراشه آنقدر قدرت دارد که بتواند سنگین‌ترین بازی‌ها را نیز با آخرین تنظیمات و فریم مناسب در رزولوشن اصلی صفحه‌ی نمایش اجرا کند. فعال کردن افکت‌های گرافیکی اضافی مانند AA و AF در حالت‌های بالاتر هم در این مدل قابل بررسی و اجرا خواهد بود. نتیجه‌ی زیر نشان می‌دهد که این تراشه از معدود مدل‌هایی است که از نظر راندمان می‌تواند افتخار حضور و رقابت در میان کارت‌های گرافیکی سیستم‌های دسکتاپ‌ قدرتمند امروزی را داشته باشد. ASUS G571 Benchmark 2  در ادامه می‌توانید نتایج تست‌های انجام شده را در سه بخش مجزا شامل "بازی‌ها"، "بنچمارک‌های محاسباتی" و "راندمان پردازشی روی GPU" مشاهده کنید. ASUS J751

مدل‌های جایگزین

مدلمشخصاتقیمت در بازار ایران (تومان)

ASUS ROG G751JT - A

Intel Core i7 4750HQ- 16GB RAM - 1TB HDD+128GB SSD- VGA GTX 970M - 3GB  - 17.3 inch FHD 1920*1080 IPS LCD

پنج میلیون و ۴۱۰ هزار تومان

MSI GS70 6QE Stealth Pro

Intel Core i7 6700HQ- 16GB RAM - 1TB HDD+256GB SSD- VGA GTX 970M - 3GB  - 17.3 inch FHD 1920*1080 IPS LCD

پنج میلیون و ۴۲۰ هزار تومان

MSI GT72S 6QE Dominator Pro

Intel Core i7 6820HK - 32GB RAM - 1TB HDD 7200RPM+2X 128GB NVMe SSD- VGA GTX 980M 8GB  - 17.3 inch 4K 3840*2160 IPS LCD - 9 Cell Battery

دوازده میلیون و ۸۹۰ هزار تومان

 

لپ تاپ لوکس و فوق حرفه ای برای بازی

لپ‌تاپ فوق حرفه‌ای گیمینگ (راندمان عالی  -سرعت بالا در کارهای روزمره - بازی با بالاترین تنظیمات - تولید محتوا در حد خوب)

کاربری

در اینجا بودجه‌ی بالا نیاز به صرفه‌جویی در خرید مدل مخصوص بازی را ناموجه می‌کند و بالاترین کارایی با استفاده از سریع‌ترین قطعات موجود در هر رده اولویت اول انتخاب ما است.دستگاه گیمینگ ما بیش از نیاز امور عادی و روزمره و حتی اجرای معمولی بازی‌ها عمل می‌کند، قطعات اصلی آن بر خلاف عرف معمول قطعات موبایل که دغدغه‌ی تهویه و عدم امکان اورکلاک و تغییر فرکانس را دارند، قابلیت اورکلاک و Tuning قابل توجهی دارند و مجموعه‌ی این‌ها به‌راحتی می‌تواند آخرین تنظیمات ممکن در بازی‌ها را در فریم‌های بالاتر از حد معمول و رزولوشن‌‌های بالا اجرا کند.

undefined

(قیمت این مدل‌ در ۲ شهریورماه براساس بازار تهران بروز شده است)

لپ‌تاپ فوق حرفه‌ای گیمینگ

ASUS ROG GX700VO - A 

MODEL
مدلنام قطعه
Intel Core i7 6820HK 2.70GHz up to 3.60 GHzCPU
 32GB DDR4RAM
512GB SSD M.2 NVMe (raid 0)STORAGE
NVIDIA GeForce GTX 980 8GB GDDR5VGA
17.3 inch IPS LCD- FHD 1920*1080 w/G-SyncDISPLAY
NoneODD
 Integrated 802.11 a/c-Gigabit Killer LANLAN
 6Cell- 93WhrsBattery Type
Microsoft Windows 10OS
Leap Motion Control-Headphone-Mouse-BagOther
پانزده میلیون تومانقیمت (تومان)

بارزترین وجه تمایز این لپ‌تاپ خوش استیل و قدرتمند با بقیه‌ی مدل‌هایی که تا کنون دیده‌اید دارا بودن خنک کننده‌ی مایع است. این مدل از ایسوس ترکیبی از یک لپ‌تاپ رده حرفه‌ای با یک خنک کننده‌ی بیرونی است و اولین محصول قابل حمل دو تکه با خنک کننده‌ی ثانویه‌ی جدا شونده است که هم به صورت مجزا و هم با اتصال به بخش دوم قابل استفاده خواهد بود، اما در صورت استفاده از خنک کننده‌ی مایع راندمانی به مراتب بالاتر را به نمایش خواهد گذاشت.

این محصول را باید شاهکار مهندسی طراحان خلاق ایسوس لقب داد که توانسته‌اند زبان طراحی مدل‌های گیمینگ را با افزونه‌ی خرچنگی مانندی که رادیاتورهای خنک کننده و پمپ را در خود جای داده است ترکیب کنند. این مزیت بارز به پردازنده و گرافیک امکان اورکلاک و افزایش فرکانسی بالایی را در حد قطعات پی‌سی می‌دهد و با کمک نرم افزار اختصاصی ایسوس خواهید توانست تنها با یک کلیک پروفایل‌های پیش فرضی را برای این کار فعال کنید. جدا کردن لپ تاپ از پایه‌ی خنک کننده هم با یک کلید فقط در هنگام خاموش بودن دستگاه و به راحتی انجام خواهد شد.

پردازنده و گرافیک

پردازنده‌ی قدرتمند Core i7-6820HK درکنار ٣٢ گیگابایت حافظه ی اصلی توانسته امتیاز ١٣٨۶٨ را در بنچمارک Geekbench 3 رقم بزند که کمی از امتیاز مدل G751JY بالاتر است. این پردازنده از مدل متدوال‌تر 6700HQ فرکانس کاری بیشتری دارد، اما مهم‌تر از ان داشتن حافظه‌ی کَش ۸ مگابایتی به جای ۶ مگابایت استفاده شده در مدل 6700HQ است. حتی امکان اورکلاک پردازنده تا سطح ۴ گیگاهرتز یا بالاتر هم وجود دارد، قابلیتی که معمولا در انحصار پردازنده‌های دسکتاپی با خنک کننده‌های حرفه‌ای است.

در اینجا به جای گرافیک موبایل GTX 980M از برد مجزای MXM با تراشه‌ی گرافیک دسکتاپی GTX 980 استفاده شده که قدرتی بین ٣٠ تا ۴٠ درصد بالاتر را در بازی‌ها ارائه می‌کند. با مهیا بودن امکان اورکلاک آن نیز می‌توان حتی راندمانی بالاتر از کارت‌های گرافیک GTX 980 روی پی‌سی را با این تراشه به دست آورد.

سایر اجزا

 در برنامه‌ی ROG Gaming Control Center حالت Standard وقتی که لپ‌تاپ به صورت مستقل و روی باتری استفاده شود قابل استفاده خواهد بود و بعد از اتصال منبع تغذیه‌ی خارجی ۱۸۰ واتی این لپ‌تاپ انتخاب گزینه‌ی Optimized هم پردازنده و تراشه‌ی گرافیکی را با فرکانس بالاتری به کار وادار خواهد کرد. گزینه‌های Extreme و OverClocked هم تنها در صورت اتصال به خنک کننده‌ی مایع یا همان Docking Station فعل خواهد شد که راندمان را به نحو قابل توجهی افزایش خواهد داد و حرارت قطعات را کمتر خواهد کرد. این قسمت دارای منبع تغذیه‌ی قوی‌تر ۳۳۰ واتی است که در صورت استفاده نیازی به اتصال منبع تغذ‌یه‌ی ۱۸۰ واتی نخواهد بود.

undefined

ایسوس از ترکیب رنگ‌های مسی و مشکی روی بدنه‌ی فلزی برس خورده‌ی با کیفیت GX700VO استفاده کرده است و بخش پلاستیکی دستگاه شامل صفحه کلید کامل به همراه کلیدهای عددی دارای نور پس زمینه‌ی قرمز هستند که در هنگام تایپ یا لمس کردن تاچ‌پد دستگاه درخشنده‌تر می‌شوند. خود صفحه‌ی لمسی نیز نسبتا بزرگ و با کلیدهای اختصاصی ماوس طراحی شده که بازخورد  مناسبی را رد کاربری روزمره و فرمان‌های چند لمسی و حتی کنترل بازی‌ها به نمایش می‌گذارد.

در بخش اتصالات نیز 3 پورت USB 3.0، یک USB 3.1 Type-C و پورت‌های تاندربولت، HDMI، mini-DisplayPort، پورت اترنت در کنار کارت وایرلس 802.11ac و بلوتوث تدارک دیده شده است. درایو نوری برای خواندن دیسک‌های بلوری نیز فراموش نشده است.

undefined

این لپ‌تاپ با کیف (چمدان چرخدار) اختصاصی برای جابجایی راحت‌تر فروخته می‌شود. استفاده از دو واحد SSD در کنار هم در ترکیب Raid 0 می‌تواند پهنای باند I/O بالایی در عملیات خواندن و نوشتن فایل‌ها از دیسک مهیا کند و راندمان کلی دستگاه را با برطرف کردن گلوگاه همیشگی هارددیسک‌های مکانیکی ارتقا دهد. وزن دستگاه نیز ۳.۹ کیلوگرم و با احتساب Thermal Dock هم ۴.۶ کیلوگرم است که با استانداردهای متعارف سنگین محسوب می‌شود اما با در برداشتن امکاناتی این‌چنینی می‌تواند وزن بالای دستگاه را تا حدی توجیه کند. باتری ۶ سلولی دستگاه نیز قرار است دوام مناسبی را برای دستگاه به ارمغان آورد، اما استفاده از قطعات رده حرفه‌ای با هر باتری قدرتمندی هم نوعی چالش است و به همین خاطر نباید انتظار کارکرد مناسبی را از باتری دستگاه داشته باشد و از این نظر در جایگاه پایینی قرار می‌گیرد.

راندمان در بازی‌ها

در بازی GTA V با تنظیمات سنگین Ultra توانستیم به کمک خنک کننده‌ی مجزا به میانگین ۴۳ فریم بر ثانیه برسیم و در بازی DOOM هم متوسط ۸۸ فریم را گرفتیم در حالی که با همین تنظیمات روی مدل منتخب قبلی یعنی ASUS G751JY به ۵۹ فریم دست یافته بودیم. در بازی Call of Duty: Black Ops 3 که می‌تواند نمادی از عملکرد موتور گرافیکی این بازی‌ها و حتی نسخه‌ی بعدی Infinite Warfare هم باشد، میانگین ۸۴ فریم را با آخرین تنظیمات گرافیکی بدست آوردیم. نتایج بنچمارک‌های رسمی بازی را هم در ادامه می‌بینید.

بنچمارک Passmark برای GTX 980 MXM در حالت Optimized

بنچمارک GTX 980 MXM در حالت Optimized

مدل‌های جایگزین

مدلمشخصاتقیمت در بازار ایران (تومان)

MSI GT80S 6QF TITAN SLI - A

 Core i7 6920HQ- 64GB RAM - 1TB HDD 7200RPM+ 512GB SSD (256GB NVMe Raid 0) - VGA GTX 980 MXM SLI 8GB - 18.4 inch IPS LCD 1920*1080 - 8 Cell Battery

بیست میلیون و ۸۶۰ هزار تومان

این مطالب اختصاصا توسط کارشناسان فنی زومجی تهیه و آماده سازی شده است. امیدواریم که رضایت شما را جلب کرده باشد. آماده‌ی شنیدن دیدگاه‌ها و انتقادات سازنده‌ی شما در بخش نظرات هستیم.

 در پایان از شما دعوت می‌کنیم برای اطلاع از قیمت لپ تاپ و مشخصات فنی آن به دیتابیس محصولات زومیت مراجعه کنید. مشخصات فنی کامل لپ تاپ ایسوس، لنوو، ایسر، دل، اپل، HP و دیگر برندهای مطرح به همراه گالری تصاویر، مقایسه و لینک فروشگاه‌های عرضه‌کننده‌ی آن‌ها در بخش لپ‌تاپ دیتابیس محصولات زومیت در اختیار شما خواهد بود.

تهیه شده در: زومجی


منبع زومجی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده