نویسنده: فرشید معتمد
// یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۰

راهنمای خرید کامپیوتر با بودجه چهار میلیون و ٢٠٠ هزار تومان – فروردین ٩۵

اگر به‌دنبال سیستمی قدرتمند با تمام گزینه‌های بهبود دهنده‌ی تجربه‌ی بازی‌های جدید هستید و در عین حال قصد ولخرجی هم ندارید در بخشِ سوم مقاله‌ی راهنمای خرید کامپیوتر با زومجی همراه باشید.

سیستم رده بالا (راندمان عالی -سرعت بالا در کارهای روزمره- بازی با تنظیمات بالا)

اینجا سیستمی داریم که به بهترین نحو از پس اجرایِ تمام نرم افزارهای چند منظوره و کاربردی برمی‌آید و می‌تواند همزمان چندین برنامه را درکنار هم اجرا کرده و بدون تاخیر بین آنها جابه‌جا شود. این سیستم بهترین گزینه برای اجرای هر نوع برنامه یا بازی بوده و خصیصه‌هایی از تمام رده‌های بودجه‌ای دیگر را در خود جای داده است و ضمن حفظِ تمام قابلیت‌های مهم یک سیستمِ قوی، بخش‌های غیر ضروری یا فراتر از نیاز در سیستم را تعدیل می‌کند.  

 

(قیمت تمام قطعات در ۲۱ فروردین ماه براساس بازار تهران بروز شده است)

 

قیمتمدلنام قطعه
۷۲٠ هزار تومانIntel Core i5 6600CPU
۵۲٠ هزار تومانAsus H170 Pro Gaming/Gigabyte GA-H170 Gaming 3MotherBoard
٣۶٠ هزار تومانGSkill RipjawsV 2*8GB DDR4 2400RAM
یک میلیون و ۴۷٠ هزار تومانGIGABYTE GTX 970 WF 3X OC G1 4GB DDR5VGA
۱۷۰ هزار تومانSeagate 7200 64MB 1TBHDD
٣۵۰ هزار تومانSAMSUNG 850 EVO 250GBSSD
۶۰ هزار تومانASUS 24X SATAODD
۲۸۰ هزار تومانCORSAIR VS650Power
٢۶٠ هزار تومانGREEN X3 + ViperCase
چهار میلیون و ۱۹۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)---

 

[section label="نمودار نوسان قیمت" anchor="Price"]نمودار نوسان قیمت

در نمودارِ زیر می‌توانید با انتخاب هر قطعه، تفاوت قیمت آن را با ماه‌های گذشته مقایسه کنید.

[section label="رویدادهای ماهِ گذشته" anchor="History"]رویدادهای ماهِ گذشته

در فروردین ماه قیمتِ برخی از اقلام منتخب در این فهرست نوسان داشت، اما در جمع کل تغییر محسوسی ایجاد نشد. همچنین در این ماه به درخواست کاربران فهرستی را در رده‌ی بودجه‌ای پنج میلیون تومان به این بخش از مقالات راهنما اضافه کردیم. جهتِ اطلاع کاربران جدید خاطر نشان می‌شود در اسفندماه تصمیم گرفتیم ذخیره ساز اصلی ۱۲۰ گیگابایتی را با مدل پر ظرفیت‌تر و سریع‌تر ۲۵۰ گیگابایتی عوض کنیم و در عینِ حال بودجه‌ی کلی را در همان سطح حفظ کنیم. همچنین با کاهشِ قیمت کارت گرافیک GTX 970 G1 Gaming محصول گیگابایت، آن را جایگزین مدل قبلی کردیم و قیمت هم در عینِ حال با کاهشِ غیر محسوسی همراه بود.

همان‌گونه که در بخشِ قبلی این سری مقالات گفتیم، مدتی است که مادربردهای سری H170 و B150 هم موجود شدند و حالا می‌توان مادربردی در سطحِ پردازنده‌ی این رده‌ی بودجه‌ای انتخاب کرد. مدل‌های برترِ در نظر گرفته شده یکی H170 Pro Gaming از ایسوس و دو مدلِ GA-H170-Gaming 3 و GA-B150M-D3H از گیگابایت است که هر دو امکاناتِ معقول و راندمان بالایی را برای سیستم ما فرآهم می‌کنند. Ripjaws_V_16GB_3000c15 ZoomG در مورد ماژول‌های حافظه‌ی DDR4 هم یادآوری می‌کنیم که در این رده، همیشه ظرفیتِ پیشنهادی در مجموع ۸ گیگابایت بوده است. اما به علت افزایش منابع مورد نیاز در بازی‌ها و همین‌طور کاهشِ قابل توجهِ قیمت آن تصمیم گرفتیم از این پس برای این رده‌ی قیمتی هم حافظه‌ی ١۶ گیگابایتی را در نظر بگیریم.

در کل هدفِ ما مهاجرت به پلتفرمِ جدید و بروز شده‌ای بود که با وجود افزایشِ قیمت و محدودیت‌های ذکر شده، این راهکار را به توقف در پلتفرمِ هَسوِل ترجیح دادیم، چرا که فکر می‌کنیم برای خریدارانی که تا چندین سال قصد استفاده و ارتقای سیستم خود را داشته باشند راهکاری مناسب‌تری است و ارزش بیشتری هم دارد. اما اگر فکر می‌کنید خریدِ نسل جدید و افزایشِ راندمان ۱۰ تا ۱۵ درصدی نسبت به قیمتِ افزوده شده‌ی کل سیستم ارزشش را ندارد، کماکان می‌توانید سیستم پیشنهادیِ شهریورماه را برای خرید در نظر بگیرید. قیمت سریع‌ترین مدل‌های SSD  نسلِ جدید به زیر یک دلار برای هر گیگابایت نزول کرده و خریدِ مدل‌های ۱۲۰ و ۲۵۰ گیگابایتی را به امری معمول برای سیستمی با این بودجه بدل کرده است. داشتن یک SSD نسلِ جدید فقط با ۲۵۰ هزار تومان، چیزی است که سال پیش در همین موقع به سختی قابل تصور بود.

AMD R9 380X، رقیب جدیدِ کارت‌ گرافیکی GTX 960 AMD R9 380X، رقیب جدیدِ کارت‌ گرافیکی GTX 960

در بخشِ کارت‌های گرافیک در این رده‌ی قیمتی دو رقیبِ قدرتمند داریم. مدل R9 390 با قیمتی تقریبا مشابه با GTX 970 وارد بازار شده، اما از آنجایی که هنوز از فناوری قدیمیِ R9 290 و همان الگوی مصرفِ توان پیروی می کند و برتری خاصی هم نسبت به رقیبش GTX 970 ندارد، دلیلی چندانی برای جایگزینی آن با منتخبِ قبلی خود نمی‌بینیم. اما مدل دوم و ارزانتر R9 380X است که با قیمتِ حدودا یک میلیونی انتخابِ بهتری نسبت به GTX 960 محسوب می‌شود و سریعتر است. کارتِ R9 390X را هم در سیستمِ جایگزین به عنوان کارت دوم جای دادیم تا جانشینِ خرید برای GTX 980 باشد.

[section label="پردازنده، مادربرد و رم" anchor="CPU MB RAM"]پردازنده، مادربرد و رم

این سیستم دارای پردازنده‌ای از سری پردازنده‌های بهینه شده‌ی نسلِ اِسکای لیک اینتل است که با افزایش فرکانس کاری ، قیمت مشابه و البته همزمان با معرفی تراشه‌های سری ۱۰۰ اینتل وارد بازار شد. به عنوان جایگزین هم می‌توانیم مدل Core i5 6400 را به شما معرفی کنیم که کم و بیش دارای همان کارایی در بازی‌ها خواهد بود و حدود ١۵٠ هزار تومان هم در فاکتورِ نهایی صرفه‌جویی خواهد کرد.

ption id="attachment_95194" align="aligncenter" width="671"]پردازنده‌‌ی Intel Core i5 6600 با توانایی بالا در اجرای بازی‌ها پردازنده‌‌ی Intel Core i5 6600 با توانایی بالا در اجرای بازی‌ها

از آنجایی که به تدریج قدرت سیستم‌های منتخب زومجی بیشتر می‌شود، از این رده و بالاتر باید به نوع تهویه‌ی پردازنده نیز توجه داشت. البته اینجا پردازنده‌ی منتخب ما از سری اورکلاک K نیست، اما مادربردِ این ماهِ این قابلیت را دارد و اگر قصد داشتید برای گرفتن راندمانی حدود ١٠ درصد بالاتر از پردازنده‌ی خود، سری Core i5 6600K را در کنار مادربردی با تراشه ی Z170 استفاده کنید، استفاده از یک خنک کننده‌ی مجزا و قوی برای دفع حرارت به نیازی ضروری تبدیل می‌شود. حتی اگر در فکر این کار هم نباشید، خرید یک کولر حرفه‌ای و بزرگ‌تر می‌تواند نویزِ تولید شده توسط فن پردازنده در زیرِ بار سنگین را به میزان خیلی زیادی کاهش دهد. مدل پیشنهادی خنک کننده برای این رده می‌تواند Thermalright True Spirit 120M یا مدل معروف Cooler Master Hyper 212 EVO باشد که به ترتیب ١٣٠ و ۱۸۰ هزار تومان قیمت دارند.

Intel-H110-H170-Z170-compare مقایسه‌ی امکانات مادربردهای مبتنی بر چیپ‌ست‌های نسل جدید اسکای‌لیک

در بخشِ قبلی مقاله تفاوت امکاناتِ تراشه‌های مختلف مادربرد را شرح داده بودیم. برای مادربرد هم نمی‌توان توصیه‌ای بهتر از مدل‌های گیمینگ از سری Z170/H170 مثلِ Asus H170 Pro Gaming و Gigabyte GA-H170 Gaming 3 داشت، البته مدل‌های گیمینگ از برندهای مطرح دیگر هم کارایی مشابهی عرضه می‌کنند. ما مدل‌ MSI Z170 Krait Gaming را هم به‌عنوان انتخاب‌ِ مشابه‌ی مدل‌های بالا از انواع Z170 در نظر می‌گیریم که قابلیت‌های مشابه‌ی سری گیمینگ یعنی کارت صدای تقویت شده (روی لایه‌ای ایزوله شده از مادربرد برای عدم تاثیرپذیری از مدارات دیگر و خروجی بدون نویز) و کارت شبکه‌ی حرفه‌ای را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

ption id="attachment_95189" align="aligncenter" width="750"]مادربرد گیمینگِ منتخب با سوکت ۱۱۵۱ مادربرد گیمینگِ منتخب با سوکت ۱۱۵۱

از بابت حافظه‌ی اصلی هم، شرایط با سیستم قبلی متفاوت است . اینجا برای انتخاب ماژول‌های سریع‌تری که پردازنده و مادربرد بتوانند پشتیبانی کنند فقط گزینه‌ی DDR4 را داریم. ما در اینجا می‌توانیم ماژول‌های برند حرفه‌ای Gskill را در کنار سری VENGEANCE LPX ساخت CORSAIR توصیه کنیم. فرق این ماژول‌ها با مدل‌های ارزان‌تر در تایمینگ بهتر است که منجر به پهنای باندِ بیشتر در حافظه‌ی اصلی خواهد شد. بررسی‌ها نشان داده که سرعت‌های بالاتر از فرکانس کاری ۲۴۰۰ یا ٢۶۶۶ تاثیری در کارایی سیستم‌های مبتنی بر این پردازنده و سرعت فریمِ بازی‌ها نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که مادربردهای H170 و پایین‌تر حتی در صورت استفاده از رم‌های فرکانس بالا تنها با حداکثر فرکانسِ کاری ۲۱۳۳ مگاهرتز کار خواهند کرد.

[section label="بنچمارک پردازنده" anchor="CPU Bench"]بنچمارک پردازنده و کارت گرافیک

در اینجا می‌توانید راندمان خطی و چند نخیِ پردازنده‌ی منتخب این رده‌ی بودجه‌ای را با راندمان برخی پردازنده‌های مشهور از نسل‌های متفاوت مقایسه کنید تا ایده‌ای کلی از توان این پردازنده بدست آورید. یادآوری می‌شود که راندمان این پردازنده‌ها در بازی ممکن است نسبتِ متفاوتی داشته باشد و برای دیدن راندمانِ آنها در بازی‌های جدید بهتر است به مقاله‌های بررسی راندمان بازی‌ها در زومجی مراجعه کرده یا روی کاور هر یک از بازی‌های زیر کلیک کنید.

assassins-creed-syndicate-gold-edition-2015-pc-repack-ot-seyter 2


J C 3 ZoomG

COD3 ZoomG

far-cry-primal-pc Zoomg 4

Witcher 3 ZoomG


fallout-4-dvd-cover-image 2

Tomb Raider ZoomG

The Division - PC Box Art Zoomg 1

[section label="کارت گرافیک" anchor="VGA"]کارت گرافیک

همان‌گونه که در این سیستم از پردازنده‌ای قوی استفاده کردیم به همان نسبت هم باید کارت گرافیکی قدرتمندی را مطابق بودجه انتخاب کنیم که پاسخ‌گوی اهداف ما نیز باشد. در چند ماه گذشته عرصه‌ی کارت‌های گرافیکی شاهد تولد دو عضو جدید از نسل بسیار کارآمد و قدرتمند تراشه‌های گرافیکی Maxwell با نام GTX 980 و GTX 970 بوده که ظهور آن را مدتی پیشتر شرکت انویدیا در همایش اختصاصی خود اعلام کرده بود. بررسی‌های عمیق و تمامی بنچمارک‌ها حکایت از برتری همه جانبه‌ی این تراشه‌ها نسبت به نسل قبلی Kepler از خود انویدیا و همین‌طور گرافیک‌های R9 290/290X/390X از AMD، در عین کاهش چشمگیرِ توان، مصرفی تا حدود ۵٠ درصد کمتر داشتند و بعد از مدت کوتاهی باعث افزایش بیش از پیشِ سهم انویدیا از بازار کارت‌های گرافیکی شدند و واکنش اِی‌اِم‌دی را با کاهش قیمت محصولات هم‌رده به دنبال داشتند.

ption id="attachment_95202" align="aligncenter" width="800"]کارت گرافیک جدیدِ GTX 970 OC Xtreme Gaming WINDFORCE 3X با قابلیت نورپردازی کارت گرافیک جدیدِ GTX 970 OC Xtreme Gaming WINDFORCE 3X با قابلیت نورپردازی

همراه با کارشناسان دیگر، منتخب زومجی در این بخش؛ کارت گرافیک GeForce GTX 970 است که در حال حاضر از برندهای مختلفی مثل ایسوس، گیگابایت و ام‌اس‌آی در دسترس است و همگی هم مدل‌های تقویت شده با کولینگ‌های قوی‌تر و فرکانس کاری بالاتر از مدل مرجع انویدیا هستند که حدود ۵ درصد کارایی بالاتری در بازی‌ها نشان می‌دهند. حتی برخی مثل سریِ جدیدِ Extreme Gaming از گیگابایت دارای قابلیت‌های بیشتری از جمله LED های قابل تنظیم برای نورپردازی RGB هستند. این کارت دارای ١۶۶۴ واحد پردازش گرافیکی، رابط حافظه‌ی ٢۵۶ بیتی با الگوریتم فشرده‌سازی Delta color compression و تراشه‌های حافظه‌ی ٧ گیگاهرتزی است و مشخصه‌ی بارز آن پشتیبانی کامل از دایرکت ایکس ١٢ در  ویندوز ١٠ خواهد بود. حتی جنجال رسانه‌ای که در مورد ۵٠٠ مگابایت آخر از ۴ گیگابایت حافظه‌ی این کارت به پا شده بود نتوانست از اهمیت و اعتبار آن بکاهد و توانسته کماکان انتخاب اول بیشتر کاربران در این رده باشد. تنها موردی که می‌توان کارت GTX 980 را از نظر در دسترس بودنِ کاملِ کل حافظه‌ی گرافیکی با سرعت کامل در آن اولویت داد، بازی کردن در رزولوشن‌های 2K و 4K است که نیاز به بافرِ فریم بالاتر و سریع‌تری دارند.

سیستم جایگزین

این سیستم در صورتی که قصد خرید با بودجه‌ای تا سقف پنج میلیون تومان یا کمی بیشتر از آن را داشته باشید توصیه می‌شود. از نظر راندمان در بازی‌ها از سیستمِ اصلی مقاله حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد سریع‌تر عمل ‌می‌کند و در عین حال ۸۸۰ هزار تومان هم گرانتر است. برخی قطعات مانند مادربرد با قطعاتِ منتخب اصلی هم قابل جابجایی است. همچنین این ترکیب تا سریع‌ترین پردازنده‌ی Core i7 با سریع‌ترین کارتِ گرافیکی موجود قابل ارتقا خواهد بود.

قیمتمدلنام قطعه
۸۱۰ هزار تومانIntel Core i5 6600KCPU
۸۸۰ هزار تومانAsus Z170 Pro GamingMotherBoard
٣۶٠ هزار تومانGSkill RipjawsV 2*8GB DDR4 2400RAM
دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

GIGABYTE GTX 980 OC Xtreme Gaming WF 3X 

(Gigabyte R9 390X OC G1 Gaming WF 3X)

VGA
۱۷۰ هزار تومانSeagate 7200 64MB 1TBHDD
٣۵۰ هزار تومانSAMSUNG 850 EVO 250GBSSD
۶۰ هزار تومانSamsung 24X SATAODD
۲٨۰ هزار تومانCORSAIR VS650Power
۲۶۰ هزار تومانGREEN X3 + ViperCase
پنج میلیون و ۷۰ هزار تومانجمع کل‌ (تومان)

 

[section label="مانیتور" anchor="MONITOR"]مانیتور

انتخاب مانیتورِ متناسب با سیستم رده بالای ما می‌تواند یکی از مدل‌های ٢٣ یا ٢۴ اینچی بازار با کیفیت بالا و زمان پاسخگویی پایین باشد. در صورتی که اولویتِ کاربر گیمینگ باشد خرید مدلی مثل ASUS VX238H با پنل TN یا مدلِ BenQ RL2455HM، هر دو دارای کنتراست بالا و زمان پاسخگویی ١ میلی ثانیه توصیه می‌شود و در صورتی که اولویت، دیدن فیلم یا طراحی و کارهای گرافیکی باشد مدلی با کیفیت رنگ طبیعی‌تر مثل Samsung S24D595 Plus با پنل PLS و زمان پاسخگویی ۵ میلی ثانیه انتخاب مناسب‌تری است.

ption id="attachment_95232" align="aligncenter" width="700"]نمایشگرهای ASUS VX238H و BenQ RL2455HM با زمان پاسخگویی ۱ میلی ثانیه نمایشگرهای ASUS VX238H و BenQ RL2455HM با زمان پاسخگویی ۱ میلی ثانیه مناسب برای گیمینگ

 

[section label="سایر قطعات" anchor="Other Hardware"]سایر قطعات

برای اولین بار در این رده‌ی بودجه‌ای، پرداختن به دیسک‌های ذخیره سازی سیستم از اهمیت زیادی برخوردار شده، چرا که داشتن قطعات سرعتی در کنار هم مستلزم داشتن رسانه‌ی ذخیره سازی نوینی است که بتواند پا به پای اجزای دیگر حرکت کرده و باعث ایجاد گلوگاه نشود. از این رو ما برای سیستمِ منتخب دیسک جامد یا SSD نسل جدیدی را بعنوان دیسکِ بوت سیستم عامل در نظر می‌گیریم. همان‌گونه که می‌دانید برتری اس‌اس‌دی‌ها نسبت به هارددیسک‌های رایج، داشتن سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالاتر و مهمتر از آن دارا بودن سرعت دسترسی تصادفی یا Random Access بسیار بالاتر با تاخیر بسیار کمتر است. این کار باعث کاهش چشمگیرِ زمان بوت سیستم، سرعت زیاد در بارگذاری اجزای مختلف ویندوز و سرعت عمل بیشتر در اجرای برنامه‌ها خواهد شد.هر چند که اس‌اس‌دی بر روی سرعتِ فریم بازی‌ها تاثیری ندارد اما می‌تواند سرعت بارگذاری آنها را بطور محسوسی کاهش داده و روندِ خواندن اطلاعات مورد نیاز در هنگام بازی را بدون ایجادِ وقفه و لگ کامل کند.

درایو SSD مدل SAMSUNG 850 EVO درایو SSD مدل SAMSUNG 850 EVO

مدل SAMSUNG 850 EVO با بهره‌گیری از آخرین فن‌آوری شرکت سامسونگ در کنترلر اصلی خود به نام MGX و تراشه‌های پیشرفته‌ی TLC V-NAND می‌تواند سرعت خواندن و نوشتن بالاتر از ۵٠٠ مگابایت بر ثانیه را رقم بزند و در اکثر تست ها با الگوهای ترکیبی مختلف بتواند رده‌ای بالاتر از مدل‌های هم‌رده را بدست آورد. قیمت بسیار مناسب ۲۵۰ هزار تومان برای مدل ١٢٠ گیگی که اندکی هم افت قیمت را تجربه کرده، می‌تواند آن را در سبد خرید بسیاری از کاربران جای دهد. اگر بودجه‌ی کلی شما کمتر از چهار میلیون تومان  باشد، حذف SSD از لیست خرید می‌تواند اولین اقدام باشد و در عین حال ساختار و راندمان قطعات مهم‌تر هم حفظ می‌شود. برای پاور هم یک مدل باکیفیت از برندهای معتبر موجود با توان ۶۵٠ وات یا بالاتر توصیه می‌شود. از آنجایی که اورکلاک پردازنده یا کارت گرافیکی دوم در این ترکیب مطرح نیست خرید پاورِ بالاتر هم لزومی ندارد. برای کیس هم مدلی که دارای تهویه‌ی لازم، استحکام بدنه، کیفیت ساخت مناسب و سهولت نصب قطعات باشد اولویت دارد و در اینجا بر خلاف قطعات دیگر، بحث سلایقِ کاربران هم تعیین کننده است و اجباری به انتخاب مدل پیشنهادی ما برای کیس نیست.

اگر فکر می‌کنید این قوی‌ترین انتخاب ممکن است در اشتباه هستید! با زومجی در بخش چهارم مقاله که به‌زودی منتشر می‌شود همراه باشید.

تهیه شده در زومجی


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده