نویسنده: مهدی اسدی
// چهار شنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۱

احتمالا کارت های گرافیک سری RTX 40 زودتر از انتظار عرضه خواهند شد

تازه‌ترین شایعات منتشرشده در رابطه با GeForce RTX 40 به احتمال عرضه‌ی محصولات جدید انویدیا در اوایل سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی اشاره دارد.

براساس گزارش kopite7kimi، منبع شناخته‌شده‌ی افشای اطلاعات انویدیا، این شرکت در نظر دارد تا محصولات گرافیکی جدید خود را در اوایل سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۲ به بازار عرضه کند. درواقع در این گزارش به ماه‌های ژوئیه یا اوت سال جاری اشاره شده است. این درحالی است که در شایعات قبلی، از ماه سپتامبر ۲۰۲۲ (یک ماه بعد از بازه‌ی جدید) به‌عنوان نزدیک‌ترین زمان احتمالی برای از راه رسیدن سری RTX 40 نام برده می‌شد.

لازم به ذکر است که بازه‌ی زمانی جدیدی که مطرح شده، به زمان‌بندی عرضه‌ی محصولات سری RTX 20 در سال ۲۰۱۸ نزدیک‌تر است. کارت گرافیک RTX 2080 و سایر محصولات سری تورینگ هم اواخر ماه اوت و همزمان با رویداد Gamescom به بازار عرضه شدند. انویدیا سپس در محصولات سری RTX 30 خود از عرضه‌ی کارت‌های گرافیک میان نسلی سری SUPER خودداری کرد و در عوض چند مدل Ti را برای کارت گرافیک‌های امپر معرفی کرد.

کارت گرافیک رده بالای انویدیا

هر کارت گرافیک سری NVIDIA GeForce RTX 40 براساس معماری موسوم به Ada طراحی می‌شود. تاکنون جزئیات بسیار زیادی از مشخصات فنی این محصولات در قالب شایعات و اخبار غیررسمی منتشر شده که براین اساس انتظار می‌رود مدل پرچم‌دار RTX 4090 با یک پردازنده گرافیکی AD102 و کارت گرافیک رده بالای RTX 4080 با GPU مدل AD103 معرفی شوند. در سری جدید محصولات تیم سبز، از کانکتورهای برق PCIe Gen5 16-pin استفاده می‌شود تا بتوان توان مصرفی بالای این تراشه‌ها را تأمین کرد. گفته می‌شود TDP مدل پایه‌ی کارت گرافیک RTX 4090 تا ۶۰۰ وات خواهد رسید.

Kopite در روزهای اخیر جزئیات متعددی از مشخصات فنی کارت گرافیک جدید انویدیا را فاش کرده است. گویا مدل پرچم‌دار این خانواده شامل پیکربندی داخلی پردازنده گرافیکی AD102 می‌شود. در معماری جدید انویدیا از حافظه‌ی کش L2 به مراتب بزرگتری استفاده شد و تعداد هسته‌های FP32+IN32 افزایش یافته است.

RTX 4090 و 4080 و 4070 معمولا در میان مدل‌هایی دیده می‌شوند که بیشترین بحث و تبادل نظر را به خود اختصاص دادند. از طرفی شرکت Nvidia معمولا محصولات رده‌بالای خود را پیش از مدل‌های میان‌رده و اقتصادی خود معرفی و به بازار عرضه می‌کند. لذا می‌توان انتظار داشت که ابتدا شاهد رونمایی از این محصولات باشیم.


منبع videocardz
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده