سرانجام پس از مدت‌ها انتظار Batman Arkham Knight  منتشر شد و داستان بتمن به پایان رسید. با بررسی این بازی با زومجی همراه باشید.

سال ۲۰۰۹ و با انتشار اولین نسخه‌ی سری با نام Batman Arkham Asylum کسی فکرش را هم نمی‌کرد که استودیوی سازنده‌ی بازی Urban Chaos: Riot Response در فاصله‌ی سه سال پس از انتشار آن بازی، دست به چنین کار بزرگی بزند. بتمن با راک‌استدی در دنیای بازی‌های ویدیویی جان تازه‌ای گرفت، تا جایی که هر ابرقهرمانی باید آرزو کند تا چنین بازی قدرتمندی از سرنوشتش ساخته شود! کار به همین جا ختم نشد و با انتشار Batman Arkham City ماجرای بتمن در آرکام ادامه پیدا کرد و راک‌استدی موقعیت خود را به عنوان یکی از بهترین استودیوهای بازی‌سازی نسل هفتم تثبیت کرد و جوایز بسیار زیادی با این بازی دست آورد. Batman Arkham City بهترین بازی سال شد و از همان موقع طرفدارها به انتظار نسخه‌ی سوم نشستند. Origins ساخته‌ی راک‌استدی نبود و شاید فقط برای سرگرم کردن طرفدارها تا انتشار دست‌پخت راک‌استدی منتشر شد. موضوعی که در ابتدا نگران‌ کننده به نظر می‌رسید. چرا که با پایان Arkham City مرگ جوکر را شاهد بودیم و احتمال این هم می‌رفت که کار راک‌استدی با بتمن تمام شده باشد. اما خیلی زود این نگرانی‌ها پایان یافت و مشخص شد که راک‌استدی در حال ساخت نسخه‌ی سوم بازی خود است. این هم مشخص شد که این بازی پایانی برای داستان بتمن خواهد بود. حال Batman Arkham Knight منتشر شده و آن را تجربه کردیم. آیا روند رو به جلوی این سری در Arkham Knight نیز ادامه یافت؟ آیا پایان راضی کننده‌ای را برای این سه‌گانه شاهد بودیم؟‌ آیا این نسخه‌ نیز می‌تواند موفقیت دو نسخه‌ی قبلی خود را تکرار کند؟ با بررسی کامل این بازی به جواب این سوال‌ها نیز خواهیم رسید.

دانلود ویدیو با رزولوشن HD 720p | دانلود ویدیو با رزولوشن 480p

مردم گاتهام چگونه در این شهر زندگی می‌کنند؟ مثل اینکه قرار نیست این شهر روی آرامش به خود ببیند. این چیزی نیست که در ابتدای بازی می‌بینیم اما می‌دانیم که چه خلاف‌کارهایی در این شهر حضور دارند و دست به چه اعمالی می‌زنند. شب هالووین است و به نظر همه چیز آرام است. چند ماه از ماجرای جوکر و مرگ او گذشته است و جسد او نیز در کوره سوزانده شده است. آیا تهدید دیگری برای امنیت کل شهر وجود خواهد داشت؟ ناگهان همه چیز به هم می‌ریزد و Scarecrow (مترسک) از طریق تلویزیون‌های بزرگی که در مکان‌های عمومی شهر وجود دارد، تهدید به بمب‌گذاری در تمام نقاط شهر می‌کند. او برای نشان دادن قدرت خود یک رستوران کوچک و مردم حاضر در آن را با گاز سمی خود ترسانده و جان هم می‌اندازد. خیلی زود تمام مردم شهر با دیدن این تصاویر و تهدید، با کمک پلیس گاتهام از شهر خارج می‌شوند. پلیس توان مقابله با Scarecrow را ندارد چرا که او بزرگترین خلاف‌کارهای گاتهام را با هم متحد کرده تا صاحب این شهر پر از هیاهو شود. Two-Face (دو چهره) و Penguin دو تهدید بسیار جدی برای گاتهام به شمار می‌روند و با حضور در خیابان‌ها مستقیما با پلیس درگیر شده‌اند. Riddler با آن جنایت‌های معمایی خود در گاتهام حضور دارد و Firefly قصد به آتش کشیدن شهر را دارد. از طرفی شاهد حضور Poison Ivy و Harley Quinn  نیز هستیم. یک قاتل سریالی نیز در شهر حضور دارد که هویتی ناشناس دارد. حتی شاهد حضور چند چهره‌ی دیگر نیز در انتهای بازی خواهید بود. با حضور چنین افرادی پلیس هیچ شانسی نخواهد داشت. به تمام این افراد شخصیت شوالیه‌ی آرکام (Arkham Knight) را نیز اضافه کنید.

Batman arkham Knight Zoomg Scr (2) بر فراز گاتهام شاهد جزئیات وصف ناپذیر بازی باشید!

 

اینجا است که بتمن (Batman) وارد میدان می‌شود تا یک شب بسیار طولانی را برای نجات گاتهام سپری کند. باران می‌بارد و بتمن را در یکی از مرتفع‌ترین نقاط گاتهام می‌بینیم که به سمت GCPD جرکت می‌کند تا با جیم گوردون ملاقات کند. کسی که نمی‌داند دخترش از شهر خارج نشده و با بتمن کار می‌کند. باربارا گوردون در برج ساعت حضور دارد و بتمن را در این مسیر سخت همراهی می‌کند. پیدا کردن Scarecrow و خاتمه دادن به آشوبی که به پا کرده تنها بخش کوچکی از داستان بازی را تشکیل می‌دهد. Arkham Knight به ظاهر در کنار Scarecrow حضور دارد و از او محافظت می‌کند، اما هدف او کشتن بتمن است. او کینه‌ی عجیبی از بتمن در دل دارد و از طرفی هویتش ناشناس است. اگر از طرفداران سرسخت کامیک‌های بتمن باشید، احتمالا پس از چند ساعت و با توجه به دیالوگ‌های Arkham Knight می‌توانید هویت او را حدس بزنید. در غیر این صورت تا ساعات پایانی بازی همیشه این سوال بزرگ در ذهن شما خواهد ماند که او کیست؟ Arkham Knight بتمن را به خوبی می‌شناسد و حتی شرایطی به وجود آورده که روش‌های بتمن در مبارزات کم‌رنگ شود و شما را وادار به دقت بیشتر کند. او ارتش بزرگی در اختیار دارد و گاتهام را تبدیل به میدان جنگ کرده است. چند صد تانک در گاتهام مستقر شده که کار را از همیشه سحت‌تر کرده است. برای رسیدن به Scarecrow مجبور به مقابله با Arkham Knight خواهید بود. ماجرای این دو شخصیت اصلی‌ترین بخش داستان بازی را تشکیل می‌دهد.

Batman arkham Knight Zoomg Scr (1) منوی انتخاب ماموریت! همان‌طور که ملاحظه می‌کنید تعداد قابل توجهی ماموریت‌های فرعی برای شما در نظر گرفته شده است

مقابله با این دو نفر و سلاح‌های مرگبار آن‌ها آن‌قدر سخت است که بتمن به تنهایی قادر به به انجامش نیست و در طول بازی اتفاقات غافل‌گیرکننده ای نیز در روابط بین شخصیت‌ها شاهد بودیم. اتفاقات غافلگیرکننده‌ای که پیش بینی پیش روی شما سخت خواهد کرد. از طرفی Two-Face به جان بانک‌های شهر افتاده و برای شما ماموریت‌هایی برای نجات بانک‌ها و دستگیری Two-Face وجود دارند. Penguin چند انبار اسلحه در گاتهام دارد که باید نابود شوند. باقی دشمنان را نیز در کنار این‌ها بگذارید و برای هر کدام چند ماموریت فرعی را تصور کنید. به ماموریت‌های فرعی بهای خوبی داده شده و طراحی آن‌ها به دقت صورت گرفته و باعث می‌شود در کنار داستان اصلی به سمت آن‌ها نیز بروید. در واقع بازی شما را مجبور می‌کند به سمت تمام مامویت‌های فرعی بازی بروید. پایان کامل و اصلی بازی در گرو ۱۰۰٪ کردن بازی است. این را باید یکی از نکات منفی بازی دانست، چرا که با وجود دیوانه‌ای به نام Riddler، نیاز به وقت بسیار زیاد و دقت فراوانی برای انجام تمام ماموریت‌ها خواهید داشت. Riddler به غیر از آن تروفی‌ها و ماموریت‌های معماگونه‌ی همیشگی خود برای مقابله با بتمن، این‌بار CatWoman را گروگان گرفته و ۱۰ پازل را پیش روی بتمن گذاشته تا با حل آن‌ها ۱۰ کلید را برای نجات CatWoman به دست آورید. بعضی از این معماها با همکاری خود Catwoman میسر است. این حالت که Dual Play نام دارد به شما اجازه می‌دهد کنترل هر دو شخصیت را به صورت همزمان در اختیار داشته باشید. با هر دو در مبارزه‌ها شرکت کنید و حتی برخی کمبوهای دو نفره را در هنگام مبارزه اجرا کنید. به غیر از CatWoman شخصیت Robin نیز در برخی مراحل کنار شما حضور دارد.

Batman arkham Knight Zoomg Scr (4) با حل چند پازل می‌توانید Catwoman را از دست Riddler نجات دهید!

همچنین در ماموریت‌های مربوط به Penguin، شخصیت Nightwing در کنار بتمن حضور دارد. از سوی دیگر شخصیت‌های Lucius Fox و به‌خصوص Arlfred نیز در جبهه‌ی بتمن حضور دارند. همان‌طور که می‌بینید شخصیت‌های بسیار زیادی در این بازی حضور دارند و موضوع مهم این‌ است که پرداخت مناسبی برای هر شخصیت صورت گرفته است. یکی از مهم‌ترین نکات داستانی بازی حضور جوکر است! جوکر همان‌طور که اشاره شد سوزانده شده ولی راک‌استدی به طرز هنرمندانه‌ای جوکر را دوباره به بازی برگردانده است و این‌بار در خیالات بتمن او را خواهید دید. پس از اولین ملاقات با Scarecrow، جوکر وارد مغز بتمن شده و دست از سر او برنمی‌دارد. هر جایی که قدم بگذارید او حضور دارد و مشغول حرف زدن است. جوک می‌گوید یا سعی می‌کند با حرف‌هایش اتفاقات گذشته را به بتمن یادآوری کند. در هنگام تصمیم‌گیری‌ها نیز ذهن بتمن را مشغول می‌کند. از طرفی تاثیر منفی روی روند بازی نمی‌گذارد و حضورش جلوه‌ی بهتری به روایت بازی بخشیده است.

Batman arkham Knight Zoomg Scr (3) "اگه کوچکترین حرکتی کرد یا حتی حرکت چشماش نشون میداد که نقشه‌ای برای فرار توی سرشه بهش شلیک کنید!‌" -شوالیه گاتهام

Batman Arkham Knight برخلاف بسیاری از بازی‌هایی که این روزها منتشر می‌شود، شما را وادار به فکر کردن در طول روند بازی می‌کند. قرار نیست از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر بروید و چند تا نفر را کتک بزنید و به سراغ ماموریت بعدی بروید. مانند دو بازی قبلی این‌بار نیز برای انجام هر ماموریت نیاز به بررسی کامل محیط دارید. بعضی مواقع باید محیط را اسکن کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید. در پایان نیز با خود فکر کنید که کدام یک از ابزار‌هایی که در اختیار دارید، شما را در انجام ماموریت خواسته شده کمک خواهد کرد. از Batarang معروف بتمن گرفته تا Explosive Gel (ژل انفجاری)، Remote Electrical Charge و Line Launcher که در نسخه‌های قبلی نیز وجود داشتند می‌توانید در این بازی نیز بهره ببرید. در کنار این ابزارها یکی دو ابزار جدید نیز به بازی اضافه شده است که در مبارزات نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. Voice Synthesizer یکی از این ابزارها است. شما با این ابزار می‌توانید صدای افراد دیگر را بازسازی کنید و از طریق آن فرمان‌های صوتی به سربازان تحت فرمان آن فرد ارسال کنید.

با Voice Synthesizer می‌توانید صدای افراد دیگر را بازسازی کنید و از طریق آن فرمان‌های صوتی به سربازان تحت فرمان آن فرد ارسال کنید

از این طریق می‌توانید محیط مربوط به مبارزه را به سلیقه‌ی خودتان تغییر دهید. مثلا به یکی از سربازان دستور دهید تا به سمت موقعیت شما بیاید و در آن‌جا به راحتی دخلش را بیاورید. یا برای عبور از درهای بسته از سربازان پشت در بخواهید که در را باز کنند. آن‌ها حتی از بعضی از این دستورها تعجب می‌کنند ولی چاره‌ای به جز انجام آن‌ها ندارند! Disruptor دیگر ابزار جدیدی است که در اختیار خواهید داشت. همان‌طور که می‌دانید مبارزاتی که بتمن با افراد مجهز به سلاح گرم دارد، همیشه یکی از چالش‌های جدی بازی به شمار می‌ٰرفت. مخصوصا اگر تعداد زیادی از آن‌ها در یک محل حضور پیدا می‌کردند. در این مواقع در بازی‌های قبلی مجبور به صبر و حوصله‌ی زیاد و مخفی کاری بودیم. این مخفی کاری یکی از نکات قوت گیم‌پلی بازی به شمار می‌رفت که حالا با وجود ابزاری مثل Disruptor و امکانات دیگری که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهم کرد کم‌رنگ شده است. شما با Disruptor می‌توانید سلاح سه نفر از دشمنان را از کار بیاندازید. با ارتقا (Upgrade) این ابزار در ادامه می‌توانید چهار سلاح و یا حتی برخی از امکانات دیگر دشمن را از کار بیاندازید. شما در انتهای بازی و با ارتقای Disruptor می‌توانید یک تانک بزرگ را تنها با یک شلیک منفجر کنید! وجود این ابزار جدید در برخی از موارد بازی را ساده‌تر می‌کند، اما این به آن معنا نیست که در تمام قسمت‌های بازی شاهد ساده‌تر شدن آن باشیم. با توجه به شناخت Arkham Knight از بتمن، بسیاری از روش‌های مبارزاتی بتمن در نسخه‌های قبلی در این بازی کارساز نیست. در بعضی قسمت‌های بازی ابزارهای جدید تنها به شما کمک می‌کند تا کمی از سختی کار بکاهید. به طور مثال در برخی مراحل فرعی شما پنج مسلسل اتوماتیک و ۸ سرباز تفنگ به‌دست را در یک محل می‌بینید. اگر تمام ارتقاها را هم انجام داده باشید، باز هم حداقل یک مسلسل و چند سرباز در محیط باقی می‌مانند و برای از میان برداشتن آن‌ها نیاز به دقت و حوصله‌ی بیشتری خواهید داشت. ابزار دیگری که باید به آن اشاره کنم Remote Hacking Device نام دارد که در بازی‌ قبلی نیز دیده بودیم. این بار این ابزار کمی پیشرفته‌تر از قبل شده و در مبارزه‌ها نیز به شما کمک می‌کند. در برخی موارد می‌توانید با هک کردن ابزارهای دشمن، از آن‌ها بر علیه خودشان استفاده کنید یا در موارد دیگر می‌توانید برای مدت زمان چند ثانیه آن‌ها را از کار بیاندازید.

Batman arkham Knight Zoomg Scr (6) جوکر این‌جا، جوکر آن‌جا، جوکر همه جا!

در کنار این موارد باید به این نکته اشاره کرد که سیستم مبارزه در بازی همچنان به اصول نسخه‌های قبلی پایبند است و حتی شاهد برخی موارد جدید در آن هستیم. هنگامی که خود را در میان دشمنان می‌بینید، قادر هستید با چند مشت و لگد آن‌ها را از پای دربیاورید، با زدن یک دکمه جلوی حمله‌ی آن‌ها را بگیرید و با قطع نکردن این روند در حین مبارزه از کمبوهای مخصوص نیز استفاده کنید. این سیستم آن‌قدر خوب بود که نیاز به تغییر اساسی در بدنه‌ی آن نبود و فقط چند کمبوی جدید را شاهد هستیم. چند نوع دشمن جدید به این مبارزه‌ها اضافه شده تا تنوع بالاتر برود. اگر در یک مبارزه با انواع دشمنان طرف باشید، کار بسیار سخت خواهد شد. چرا که برای مبارزه با هر کدام باید دکمه‌های مختلفی را فشار دهید و این عمل بعضی اوقات واقعا گیج‌گننده می‌شود. چند قابلیت جدید نیز به بازی اضافه شده است. Fear Takedown یکی از آن‌ها است. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد در صورت غافلگیر کردن دشمنان، سه تا پنج تای آن‌ها را در کمترین زمان ممکن از مین بردارید. قابلیتی که بیشتر در مبارزه با افراد سلاح به دست به درد شما خواهد خورد.

از بررسی تمام این ابزارها که بگذریم به Batmobile می‌رسیم. خودروی مجهز و قدرتمند بتمن که برای اولین بار در این سری به بازی راه پیدا کرده و نقش بسیار مهمی در روند بازی ایفا می‌کند. ورود Batmobile به بازی برای تیم طراحی بازی دردسرهای زیادی به وجود آورده و آن‌ها را مجبور به طراحی مجدد گاتهام کرده است. شهری که در این بازی می‌بینیم با شهری که در نسخه‌ی قبلی دیدیم تفاوت‌های زیادی دارد. خیابان‌ها مجددا طراحی شده‌اند و پهن‌تر از گذشته هستند تا بتوانید با Batmobile در آن‌ها به رفت و آمد بپردازید. هیچ چیزی جلودار شما نخواهد بود. اگر با ستون‌ها و حتی برخی از دیوارها برخورد کنید هم حرکت شما دچار مشکل نمی‌شود و شاهد تخریب آن محل خواهید بود. اولین مسئله‌ی جدی در مورد Batmobile، مدت زمان استفاده‌ی آن در بازی است. قبل از انتشار نگرانی زیادی روی این موضوع وجود داشت که وجود Batmobile ممکن است باعث شود بتمن کمتر بر فراز شهر پرواز کند و تفاوت بسیاری در رفت و آمد‌ها نسبت به نسخه‌ی قبلی به وجود بیاید. طراحی مراحل بازی به خوبی این بالانس را برقرار کرده تا شما مجبور باشید از هر دو ویژگی استفاده کنید. شما حتی در برخی از قسمت‌های بازی با توجه به بسته بودن پل‌های ارتباطی بین سه جزیره‌ی اصلی، نمی‌توانید Batmobile را به همراه داشته باشید و باز شدن پل‌ها نیاز به جلو رفتن در مراحل اصلی بازی خواهد داشت. رانندگی با Batmobile آن‌قدر لذت‌بخش است که به هیچ‌وجه شما را اذیت نخواهد کرد. در طرف مقابل نیز پرواز کردن بر فراز گاتهام از همیشه جذاب‌تر شده است. ساختمان‌ها بلندتر شده تا پرش‌های بلندتری داشته باشید.

وجود Batmobile تاثیر منفی روی بازی نگذاشته است

با پیشرفته‌تر شدن Batsuit در این بازی می‌توانید از یک نقطه‌ی بلند به سمت پایین شیرجه بزنید و قبل از رسیدن به زمین اوج بگیرید و با سرعت به سمت بالا و جلو حرکت کنید. در واقع هر دو ویژگی جذاب هستند و در بسیاری از مواقع برای جستجو و رفت و آمد در شهر، این خود بازیکن است که با توجه به سلیقه‌ی خود باید تصمیم بگیرد از کدام قابلیت بیشتر استفاده کند. شما حتی می‌توانید در هنگام حرکت Batmobile از آن خارج شوید (Eject) و با شتاب بسیار زیادی پرواز کنید. اما در انجام مراحل بازی مجبور به استفاده از روش مخصوص آن مرحله خواهید بود. حتی برخی ماموریت‌های Riddler نیز طوری طراحی شده‌اند که با Batmobile به انجام آن‌ها بپردازید. مسلما برخی مراحل هم نیازی به Batmobile ندارند اما مراحلی در بازی وجود دارد که باید Batmobile را از راه دور کنترل کنید. این مراحل ترکیبی بسیار خوب طراحی شده‌اند و بعضی وقت‌ها ذهن شما را کاملا درگیر می‌کند. به طور مثال شما مشغول خارج شدن از یک ساختمان پس از انجام ماموریت خود هستید و تنها راه خارج شدن پشت‌بام است. قبل از خروج متوجه سربازانی می‌شوید که کمین کرده و منتظر هستند شما بیرون بروید و به سمت شما شلیک کنند. اگر قصد بیرون رفتن داشته باشید با رگبار گلوله مواجه خواهید شد و هیچ راهی برای عبور از این سربازها وجود ندارد. تنها راه این است که به کمک Batmobile سربازها را از سر راه بردارید. اما Batmobile چگونه می‌تواند خود را به پشت‌بام یک ساختمان برساند؟ پس از کمی گشت زدن در اطراف ساختمان متوجه یک پارکینگ طبقاتی در روبروی ساختمان مورد نظر می‌شوید. Batmobile را به سمت بالاترین طبقه‌ی آن هدایت می‌کنید و از پشت سربازهایی که کمین کرده بودند را هدف قرار می‌دهید. حالا بتمن می‌تواند از طریق پشت بام از این ساختمان خارج شود!

Batman arkham Knight Zoomg Scr (7) لذت راندن Batmobile در این شهر رو به نابودی!

همان‌طور که اشاره شد قابلیت کنترل Batmobile در زمانی که بتمن سوار آن نشده، بسیار جالب است و در موارد مختلفی به شما کمک می‌کند تا ماموریت خود را انجام دهید. امکانات Batmobile به همین‌جا ختم نمی‌شود. گاتهام از همیشه خطرناک‌تر به نظر می‌ٰرسد و با ورود تانک‌ها تبدیل به یک میدان جنگ شده است. شما در برخی مراحل بازی ناچار به مبارزه با تانک‌ها از طریق Batmobile خواهید بود. موضوعی که صدای بسیاری از طرفدارهای بتمن را درآورده است. آن‌ها اعتقاد دارند که بتمن هیچ‌گاه از راه شلیک به سمت دشمنان و انفجار آن‌ها را از سر راه خود برنداشته و این موارد با دنیای بتمن سازگاری ندارد. اگر از این دید به بازی نگاه کنیم باید بسیاری از مراحل بازی را نادیده بگیریم و ورود تانک‌ها به شهر را نیز محکوم کنیم!‌ مثل این است که بگوییم چرا در فلان بازی دشمنان به جای چاقو، اسلحه به دست به سمت شما حمله می‌کنند؟!‌ مگر می‌شود از چنین مسائلی به عنوان یک ایراد یاد کرد؟ گروهی از دشمنان قصد تصاحب شهر و نابودی بتمن و پلیس را دارند. ورود با تانک به شهر خیلی معقولانه‌تر از این است که به فرض با یک بمب اتم بتمن و گاتهام و هر آن چیزی که در ان وجود دارد را نابود کنند! حالا آن‌ها با تانک‌های خود وارد شهر شده و بتمن باید راهی برای مقابله با آن‌ها پیدا کند. توقع داریم بر فراز تک‌تک آن‌ها پرواز کند و روی آن‌ها بپرد و از نزدیک آن‌ها را از کار بیندازد؟‌ این‌جا است که Batmobile وارد میدان شده و مثل یک تانک پیشرفته به بتمن کمک می‌کند. در ابتدا باید گفت نگران نباشید، کسی این وسط کشته نمی‌شود! و در ادامه باید گفت مبارزه با Batmobile بسیار لذت بخش و سرگرم‌کننده است. مبارزه‌هایی که نیازمند دقت بالا و عکس‌العمل‌های سریع شما خواهد بود. هر چه در بازی پیشروی کنید این مبارزه‌ها سخت‌تر از گذشته می‌شوند و تعداد بیشتری تانک به سمت شما حمله خواهند کرد. از طرفی قابلیت‌های جدیدی نیز در طول بازی به Batmobile اضافه می‌شود که به طور مثال می‌توانید تانک دشمن را هک کنید. بزرگترین چالش پیش روی شما تانک‌های Cobra هستند که در چند مرحله در اواخر بازی آن‌ها را خواهید دید. این‌جا است که متوجه می‌شوید از Batmobile قدرتمندتر نیز می‌تواند وجود داشته باشد!

ورود تانک‌ها، بمب‌گذاری در برخی از خیابان‌ها، به تسخیر در آمدن برخی از برج‌های شهر و مستقر شدن در برخی از خیابان‌های شهر، از جمله اقدامات خرابکارانه‌ی دشمن در فضای ناامن گاتهام است. هر کدام از موارد ذکر شده، مجموعه ماموریت‌های مخصوص به خود را در بازی دارند. به غیر از این موارد حتما یک موجود عجیب را مشغول پرواز بر فراز شهر خواهید دید. موجودی که با شنیدن صدایش باید به تعقیب او رفته و محلش را پیدا کنید تا بتوانید به هر شکلی که شده از داستانش سردبیاورید و او را از میان بردارید! تمام این ماموریت‌های فرعی بازی از اهمیت بالایی برخوردار هستند، چرا که اگر آن‌ها را تمام و کمال به پایان نرسانید، نمی‌توانید پایان اصلی بازی را مشاهده کنید.

Batman arkham Knight Zoomg Scr (5) به تاثیر شگفت‌انگیز نور و قطرات باران روی شنل بتمن دقت کنید!

گرافیک بازی به لطف جدیدترین نسخه‌ی Unreal Engine  بسیار زیبا به نظر می‌رسد. به جرات می‌توان گفت شاهد یکی از سینمایی‌ترین بازی‌های زندگیتان خواهید بود. همه چیز عالی کار شده و همانطور که اشاره شد حتی شاهد تخریب پذری نیز در بعضی از موارد بودیم. با توجه به این‌که بازی در شب انجام می‌شود، بسیاری از جزئیات در شهر کمتر جلب توجه خواهند کرد، اما اگر با دقت به سطوح مختلف نگاه کنید هم کم‌کاری خاصی را از سوی سازنده نخواهید دید. در این میان نورپردازی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند که خوشبختانه در این مورد نیز شاهد نقص بزرگی نبودیم. با توجه به قدرت بالای کنسول‌های نسل جدید، چندضلعی به کار رفته برای طراحی شخصیت‌ها چند برابر بیشتر شده و شاهد جزئیات بسیار بالایی در طراحی آن‌ها هستیم. قطرات باران تقریبا روی هر سطحی تاثیر متفاوت می‌گذارد. بارزترین آن‌ها شنل بتمن است که اگر در نور به آن دقت کنید شگفت زده خواهید شد.

به جرات می‌توان گفت با انجام Batman Arkham Knight شاهد یکی از سینمایی‌ترین بازی‌های زندگیتان خواهید بود

بعضی از شخصیت‌ها مثل جیم گوردون از ابتدا طراحی شده‌اند تا جلوه‌ی بهتری داشته باشند. قدرت بالای سخت‌افزاری فقط به طراحی بهتر بافت‌ها و بالا رفتن سطح جزئیات کمک نکرده، بلکه شاهد اتفاقات بسیاری در محیط بازی هستیم. اگر از بالای یک ساختمان کوتاه به محیط شهر و خیابان‌ها نگاه کنید، انواع و اقسام فعالیت‌ها را از سوی دشمنان خواهید دید. به هر طرف که نگاه کنید اتفاق‌های متفاوتی را از سوی آن‌ها خواهید دید و این مسئله کمک شایانی به پویایی هر چه بیشتر محیط بازی کرده است. صداگذاری و موسیقی بازی نیز حرفی برای گفتن باقی نمی‌گذارد. صداپیشگان بازی همگی جزو بهترین‌ها هستند و سابقه‌ی بسیار خوبی نیز دارند. کوین کانروی (Kevin Conroy) دوبلور قدیمی شخصیت بتمن که در بسیاری از انیمیشن‌ها و بازی‌ها حضور داشته است، بار دیگر در این بازی در نقش بتمن ظاهر شده است. خبر خوش در خصوص جوکر بازگشت مجدد مارک همیل (Mark Hamill) بود که بعد از اتمام بازی Arkham City اعلام کرده بود دیگر در نقش جوکر صحبت نخواهد کرد. اما حضور او همانند حضور غافلگیر کننده‌ی جوکر در بازی ما را شوکه و از طرفی خوشحال کرد. تروی بیکر (Troy Baker)، نولان نورث (Nolan North)، جاناتان بنکز (Jonathan Banks) و جان نوبل (John Noble) نیز از دیگر افراد سرشناس حاضر در تیم صداگذاری بازی هستند.

 

زومجی چگونه یک بازی را بررسی می‌کند؟


Batman: Arkham Knight

Batman Arkham Knight پایان خوب و شایسته‌ای برای این سری دوست‌ داشتنی بود. بتمن راک‌استدی مدت‌ها در ذهن دوست‌داران این شخصیت محبوب خواهد ماند. Batman Arkham Knight توانست با یک روایت سینمایی لحظات بسیار فوق‌العاده‌ای را برای دوست‌داران و مخاطبان به وجود بیاورد. همچنین شاهد اضافه شدن Batmobile به بازی بودیم که تاثیر بسیار زیادی روی روند بازی گذاشت. اگر هنوز دو نسخه‌ی قبلی را بازی نکرده‌اید، ابتدا به انجام آن‌ها پرداخته و سپس Batman Arkham Knight را بازی کنید. شاید دیگر تا مدت‌ها شاهد بازگشت بتمن به دنیای بازی‌های ویدیویی نباشید!
حامد افرومند

9

نقاط قوت

  • - گیم‌پلی درگیرکننده و طراحی عالی مراحل اصلی و فرعی
  • - گرافیک بسیار زیبا و سینمایی
  • - اضافه شدن Batmobile به بازی
  • - داستان خوب و پایان مناسب برای سری
  • - حضور شخصیت‌های متعدد در بازی و پرداخت مناسب به تک‌تک آن‌ها

نقاط ضعف

  • - عدم مشاهده پایان کامل بازی قبل از اتمام کامل تمام ماموریت‌های آن
  • - کم‌رنگ شدن عامل مخفی‌کاری در برخی مراحل
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده