Vampire Survivors با ساده‌ترین المان‌های موجود می‌تواند لحظات سرگرم کننده‌ای را برای شما خلق کند. با بررسی این بازی همراه زومجی باشید.

تابه‌حال بازی‌هایی را دیده‌ایم که شاید در ظاهر، محصول درخوری نباشد یا بسیار ساده به‌نظر رسند. اما، پس از چند ساعت تجربه، متوجه می‌شوید که با یک محصول اعتیادآور، سرگرم کننده و هیجان‌انگیز طرف هستید. اینکه یک بازی ویدیویی چقدر پیچیده و بزرگ باشد، موفقیت و سرگرم کننده بودن آن را تضمین نمی‌کند و برعکس این گفته هم صادق است.

اوایل سال ۲۰۲۲ بود که لوکا گالانته، بازی مستقل Vampire Survivors را در قالب یک محصول Early Access در دسترس کاربران کامپیوتر قرار داد. موفقیت زودهنگام آن باعث شد تا یک ماه بعد از کار خود کناره‌گیری کرده و به‌صورت تمام وقت روی این بازی و محتویات آن کار کند و به مرور زمان، افراد مستقلی را استخدام کرد تا روند توسعه و کامل شدن بازی، بیش‌ازپیش افزایش پیدا کند. حال مدتی است که Vampire Survivors از دسترسی زودهنگام خارج شده و در حالت کلی، می‌توان از آن به‌عنوان یک بازی متفاوت و سرگرم کننده یاد کرد.

حمله دیوانه‌وار موج‌های دشمنان در بازی Vampire Survivors

سیسم ضربه‌زدن و آسیب‌رسانی به دشمنان به‌صورت خودکار انجام می‌شود

داستان Vampire Survivors در سال ۲۰۲۱ و کشور ایتالیا روایت می‌شود. جایی که بیسکونت دراکولو، هیولاهای متعددی را احضار کرده تا انتقام گرفته و همه مردم را از بین ببرد. این در حالی است که خانواده بلپائس و سایر قهرمان‌های بازمانده، وظیفه دارند تا جلوی دراکولو را گرفته و او را از بین ببرند. داستان چیزی نیست که تمرکز اصلی سازنده در بازی مستقل Vampire Survivors باشد و بیشتر از آن به‌عنوان یک پیش‌زمینه برای به‌نمایش گذاشتن گیم‌پلی استفاده کرده است؛ جایی‌که اصلی‌ترین دلیل سرگرم کننده بودن Vampire Survivors قرار گرفته است.

Vampire Survivors یک بازی پیکسل آرت روگ لایک است که شما باید در هر نقشه بازی، تعداد متعددی از دشمنان را از بین ببرید. البته با یک محصول روگ لایک ساده طرف نیستیم و تیم سازنده آن را با المان‌های بازی‌های سروایول ترکیب کرده است. ازاین‌رو تا زمانی‌که زنده هستید، می‌توانید دشمنان را از بین ببرید. همچنین سیستم مبارزاتی بازی همانند اکثر بازی‌های این سبک نیست که خودتان به‌سایر دشمنان آسیب وارد کنید. بلکه، سیستم ضربه زدن در Vampire Survivors به‌صورت خودکار انجام می‌شود و کاربر تنها هدایت حرکت کردن کاراکتر در محیط را برعهده دارد.

نبرد در دومین نقشه بازی Vampire Survivors

درظاهر با یک مکانیسم بسیار ساده طرف هستیم، اما موردی که باعث جذابیت گیم‌پلی Vampire Survivors شده، آیتم‌ها و ساختار زنده‌ماندن و ارتقای سطح در این بازی است. با هر بار ارتقای سطح، چند آیتم برای کسب کردن نمایش داده می‌شود و شما باتوجه به سطح آیتم‌ها و کارآیی که دارند، می‌توانید آیتم مدنظر خود را انتخاب کنید. هرقدر که مدت زمان زنده ماندن و سطح بازیکن افزایش پیدا می‌کند، موج حملات دشمنان سرسخت‌تر به سمت شما سرازیر می‌شود. ازاین‌رو نوع حرکت شما در محیط و انتخاب آیتم‌ها مهم‌ترین فاکتوری است که باید به آن توجه داشته باشید.

موردی که باعث جذابیت گیم‌پلی Vampire Survivors شده، آیتم‌ها و ساختار زنده‌ماندن و ارتقای سطح در این بازی است.

پس از هر بار مردن و بازگشت به منو بازی هم می‌توانید به‌واسطه سکه‌های طلا جمع‌آوری شده، آيتم‌های بازی را ارتقا دهید تا در دور بعد، اگر دراختیارتان قرار گرفتند، تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند. همچنین Vampire Survivors دارای چهار کاراکتر اصلی است که هرکدام سلاح و قدرت مخصوص‌به خود را دارند. این در حالی است که با گذر زمان و کسب آیتم‌های جدید، می‌توانید سلاح مبارزه‌ای سایر کاراکترها را هم در اختیار بگیرید. البته که دراین‌میان شانس هم تأثیرگذار است. به‌خاطر ساختار تصادفی بودن ارائه آیتم‌ها، همیشه شانس در بازی‌های روگ لایک نقش دارد، اما اینکه چقدر به سایر ویژگی‌ها و مکانیسم‌های بازی قالب باشد، موردی است که اهمیت بسیاری دارد.

نبرد با کاراکترهای جدید بازی Vampire Survivors

درجه سختی هر دور از تجربه بازی به‌صورت هوشمندانه‌ای بالا می‌رود تا بازیکن نه احساس راحتی بیش‌از حدی می‌کند و نه سختی ارائه شده، بیشتر از انتظار مخاطب است

در Vampire Survivors به‌خاطر محدودیت تعداد آیتم‌هایی که بر می‌دارید، شانس تاحدی نقش پررنگی دارد و در سطوح بالاتر، کیف آیتم‌های شما می‌تواند شامل آیتم‌هایی باشد که آنطور که باید و شاید کمک حال شما نیستند و آیتم‌های جدید هم آن‌چنان سطح بهتری را ارائه نمی‌دهند. ازاین‌رو Run شما دچار مشکل می‌شود و احتمال باخت بسیار بالا می‌رود. بااین‌حال، ترکیب بسیار خوب المان‌های ذکر شده درکنار یکدیگر، حتی باوجود محدودیت بسیار در کسب آیتم‌ها و تاثیرگذاری شانس، سبب شده تا یک گیم‌پلی اعتیادآور را مشاهده کنیم که می‌تواند به دفعات مختلفی مخاطب را سرگرم کند.

از نظر محتویات، با اینکه Vampire Survivors بازی مستقلی است که درابتدا توسط یک نفر ساخته شد و سپس با یک تیم بسیار کوچک گسترش یافت، اما محتویات آن حسابی مخاطب‌های این دسته از بازی‌ها را سرگرم می‌کند. جدا از شخصیت‌ و نقشه‌های اصلی، بازی دارای کاراکتر و نقشه‌های مخفی مختلفی است که با انجام کارهای متفاوت می‌توانید آن‌ها را آزاد کنید. هر نقشه و محیط، دشمنان مخصوصی دارند و اینکه هربار رکورد تازه‌ای را برای خود ثبت کنید، لذت‌بخش بوده و سبب شده تا Vampire Survivors یک بازی روگ لایک درخور با المان‌های بقا باشد.

سلاخی دشمنان در اولین محیط بازی Vampire Survivors

از نظر بصری، Vampire Survivors یک بازی پیکسل آرت بسیار ساده است که جلوه‌های بصری خاصی ندارد و سازنده به‌ساده‌ترین روش ممکن محصول خود را به‌نمایش گذاشته است. ازطرفی بیش از ۱۰۰ دشمن برای بازی طراحی شده است و با ورود به محیط‌های جدید که هرکدام طراحی منحصربه‌فردی دارند، با آن‌ها مواجه خواهید شد. موسیقی‌های بازی هم در سطح خوبی قرار دارند و هر محیط با موسیقی مخصوص به خود می‌تواند لحظات متفاوتی را برای مخاطبان خلق کند. در انتها، Vampire Survivors با تمام سادگی خود، موارد سرگرم کننده و جذابی را در خود جای داده است. شاید محصولی نباشد که هر روز به‌سراغ آن بروید، اما می‌تواند محصولی باشد که برای کسب یک تجربه متفاوت، هرازگاهی آن را بازی کنید.

بررسی بازی باتوجه به نسخه کامپیوتر نوشته شده است


منبع زومجی

Vampire Survivors

Vampire Survivors دارای ایده‌های جالبی است که به‌خوبی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. در اوایل و شاید چند دقیقه ابتدایی بازی مدام با خود می‌گویید که چرا در حال تجربه این بازی هستم؟ اما، متوجه می‌شوید که بدون ذره‌ای درنگ، ساعت‌ها مشغول تجربه Vampire Survivors بوده‌اید. وجود نقشه و کاراکترهای مخفی که باید آن‌ها را آزاد کنید درکنار ثبت رکورد بهتر در هر Run، از جمله مواردی هستند که Vampire Survivors ازطریق آن‌ها مخاطب را سرگرم می‌کند.
محمد صادق تواضعی

8.5

نقاط قوت

  • + محتوای درخور و متعدد برای یک بازی مستقل کوچک
  • + طراحی خوب کاراکترها
  • + متوع بودن دشمنان بازی
  • + طراحی متنوع محیط‌ها
  • + گیم‌پلی ساده، اما اعتیادآور

نقاط ضعف

  • - تاثیر مستقیم شانس روی هر بار تجربه بازی
  • - محدود بودن کیف آیتم‌ها در هر بار تجربه بازی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده