Outriders، شاید در ارائه یک بخش داستانی قابل قبول، ناکام مانده باشد، اما محتویات مناسب و درخوری را ارائه می‌دهد. با بررسی این بازی همراه زومجی باشید.

مخاطبان بازی‌های ویدیویی استودیو پیپل کن فلای (People Can Fly) را به بازی Bulletstorm می‌شناسند. محصولی که با وجود المان‌های مشابه به مجموعه Gears یا حتی Rage، توانست المان‌ها و ویژگی‌های مخصوص‌به خود را هم در اختیار کاربران قرار داده و در مجموع یک تجربه‌ سرگرم کننده و جذاب را ارائه کرد.

تماشا از یوتیوب

در سال ۲۰۱۹، بازی Outriders درحالی معرفی شد که کاربران خواهان ادامه‌ی بازی Bulletstorm بودند. بااین‌حال پیپل کن فلای به‌سراغ یک آی‌پی کاملا جدید رفت. ساختار بازی آنلاین اوت‌رایدرز و مراحل آن به‌گونه‌ای است که کاربران به‌صورت تک‌نفره هم قادر به تجربه‌ی آن هستند. اوت‌رایدرز، جدیدترین ساخته پیپل کن فلای، بااینکه مشکلات ریز و درشتی دارد، اما گیم‌پلی لذت بخشی را ارائه می‌دهد.

داستان بازی روایت‌گر دوره‌ای از قرن ۲۱ است که به‌خاطر شرایط نامساعد آب‌و‌هوا، دیگر زمین جایی برای زندگی نیست و حال گروه‌های مختلف به‌دنبال مکانی شبیه به زمین برای زندگی کردن هستند. ازاین‌رو سازمانی به نام ECA با همکاری دولت‌های مختلف به‌وجود می‌آید تا انسان‌ها به‌واسطه‌ی سفینه‌های فضایی به محل مورد نظر فرستاده شوند. قبل از این اقدام، تعدادی دانشمند با گروهی از سربازان ویژه به نام Outriders به محل مورد نظر فرستاده تا شرایط زیست محیطی را بسنجند.

نورپردازی در بازی Outriders

شخصیت پردازی ضعیف کاراکترها، یکی از اصلی‌ترین مشکلات Outriders است

این در حالی است که یک طوفان مرموز به نام Anomaly در محیط رویت می‌شود و درحالی که Outriderها خواهان اعلام وضعیت به ECA بودند، توسط رهبر و سربازان این سازمان سرکوب می‌شوند. دراین‌میان شخصیت اصلی به‌عنوان آخرین Outrider، پس از ۳۱ سال از خواب بیدار و متوجه جنگی بزرگ می‌شود. Outriders شروع خوبی دارد و نوید داستان‌سرایی جذابی را می‌دهد، اما مشکل این است که هرقدر که به انتهای بازی نزدیک‌تر می‌شوید، روایت داستان ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود.

اصلی‌ترین دلیلی که باعث شده تا روایت داستان بازی جذابیت خاصی نداشته باشد، شخصیت پردازی کاراکترهای داستانی است. کاراکتر اصلی، هیچ پیش‌زمینه داستانی از او نشان داده نمی‌شود و ناگهان همانند یک ابرقهرمان در دل بازی قرار می‌گیرد. کاراکتری که دارای قدرت‌های مختلف است و حال می‌توان از او به‌عنوان یک ناجی یاد کرد. این مورد برای شخصیت‌های داستانی هم صدق می‌کند. از ابتدا تا انتهای داستان، صرفا شخصیت‌هایی را می‌بینید که به شما دستور می‌دهند و حتی دیالوگ‌های بین شخصیت‌ها هم آنطور که باید و شاید جذاب کار نشده است.

کاورگرفتن در بازی Outriders

شاید وجود پس زمینه داستانی برای کاراکترها و نمایش آن در لابه‌لای روایت داستان درکنار انتخاب دیالوگ‌های بهتر، می‌توانست تجربه‌ی قابل قبولی را ارائه دهد. این درحالی است که شخصیت‌های Outriders صرفا کاراکترهایی هستند که فقط به شما امر و نهی می‌کنند و قرار نیست با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. چیزی که در اوت‌رایدرز حسابی دلچسب کار شده، گیم‌پلی و مخصوصا سیستم تیراندازی بازی است.

Outriders یک بازی تیراندازی لوت محور سوم شخص است که با شروع بازی، می‌توانید کاراکتر خود را به‌صورت کامل شخصی‌سازی کنید. شخصیت پردازی اوت‌رایدرز قابل قبول است و بازیکنان شاید نتوانند آنطور که باید و شاید کاراکتر خود را شخصی‌سازی کنند، اما بازی عملکرد ضعیفی هم ندارد و همانند اکثر بازی‌هایی که دارای بخش شبیه‌سازی هستند، تجربه‌ی استانداردی را ارائه می‌دهد.

اینونتوری بازیکن در Outriders

گان‌پلی و کاورگیری بازی Outriders شباهت بسیاری به سری Gears of War دارد. درواقع استودیو پیپل کن فلای با استفاده از فرمول موفق و ثابت شده مجموعه گیرز، سیستم تیراندازی هیجان‌انگیزی را در اختیار مخاطب قرار داده و در انجام این کار موفق شده است. اصولا الهام گرفتن از بازی دیگر، مورد بدی نیست، اما نحوه پیاده‌سازی آن اهمیت بسیاری دارد.

الهام گرفتن از بازی دیگر، مورد بدی نیست، اما نحوه پیاده‌سازی آن اهمیت بسیاری دارد

سیستم تیراندازی، کاورگیری و مبارزات Outriders فقط به شلیک کردن با سلاح‌های مختلف ختم نمی‌شود. به‌خاطر اتفاقات داستانی، قهرمان داستان می‌تواند به مهارت‌های مختلفی دسترسی پیدا کند. ازاین‌رو، باید یکی از چهار کلاس موجود در بازی اوت‌رایدرز را انتخاب کنید. هرکدام از این کلاس‌ها، طراحی منحصربه‌فردی داشته و متفاوت بودن مهارت‌های آن‌ها باعث می‌شود تا تجربه‌ی مجزایی را با هر کلاس تجربه کنید.

استفاده از مهارت‌ها در Outriders

همچنین انتخاب کلاس‌ها باتوجه‌به شیوه مبارزه‌ای بازیکن انجام می‌شود. اگر علاقه‌مند به آسیب رساندن از نزدیک هستید، اما نمی‌خواهید درقالب یک تانک مبارزه کنید، کلاس Trickster می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. این در حالی است که تکنومنسر برای نبردهای دور گزینه‌ی بسیار خوبی است. ساختار آزاد شدن مهارت‌های هر کلاس انتخابی هم بدین شکل است که با گذر زمان و ارتقای سطح، مهارت‌های جدیدی را آزاد کرده و می‌توانید به‌صورت همزمان از سه مهارت استفاده کنید.

Outriders فاقد درجه سختی کلاسیک در اکثر بازی‌های ویدیویی است

نکته‌ی بسیار خوب گیم‌پلی Outriders، این است که مهارت‌ها همانند یک مکمل درکنار سیستم مبارزات بازی قرار گرفته‌اند. شاید یکی دو ساعت ابتدایی بازی را بتوانید بدون استفاده از مهارت‌های خود پشت سر بگذارید، اما هرقدر که جلوتر بروید، استراتژی مبارزه‌ای شما در استفاده از سلاح‌ها و سایر ویژگی‌هایی که دارید، سبب می‌شود تا بتوانید با موفقیت نبردها را پشت سر گذاشته و جدا از آن، از مبارزات بازی هم نهایت لذت را ببرید.

محیط‌های بازی Outriders

هرقدر که سطح بالاتری انتخاب کنید، دشمنان سرسخت‌تر شده و آسیب بیشتری را به شما وارد می‌کنند و از طرفی، لوت‌های بهتری را هم کسب خواهید کرد

Outriders فاقد درجه سختی کلاسیک و انتخاب آن در ابتدای بازی است، اما تیم سازنده از سیستم جالبی برای بالاتر بردن درجه سختی بازی استفاده کرده است. جهان بازی دارای ۱۵ سطح است که به مرور زمان، نوار مربوط‌به هر سطح پر می‌شود. زمانی‌که نوار ذکر شده به آخر رسید، سطح جدید در دسترس قرار می‌گیرد. هر سطح درجه سختی مخصوص به خود را دارد و با آزاد کردن‌شان، پاداش‌های ارزشمندتری را کسب می‌کنید. همچنین درجه سختی یا همان World Tier شما روی لوت‌های محیط بازی هم تاثیر می‌گذارد. هرقدر که سطح بالاتری انتخاب کنید، دشمنان سرسخت‌تر شده و آسیب بیشتری را به شما وارد می‌کنند. از آن طرف، لوت‌های بهتری را هم کسب خواهید کرد.

البته اشاره کنم که می‌توانید سطح جهان بازی را روی یک Tier مشخص قرار دهید. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که Outriders را تک‌نفره تجربه می‌کنند، می‌توانید بازی را روی درجه سختی مشخصی قرار دهید تا سطوح بالاتر، شما را اذیت نکند، زیرا در سطوح بالاتر به هم‌تیمی نیاز دارید. طراحی خوب سیستم درجه سختی بازی سبب شده تا چالش‌های تیمی مختلفی را تجربه و همچنین کار تیمی خود را بیش‌ازپیش بهبود دهید.

میان پرده‌های بازی Outriders

ساختار لوت‌های بازی به‌گونه‌ای است که شامل اجزای مختلف یک لباس و همچنین سلاح‌هایی با قدرت و ارزش‌های مختلف می‌شود. هرقدر که ارزش یک آیتم بالاتر رود، ویژگی‌ها و بهبودهای مختلفی را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد. قاعدتا استفاده از لباس و آیتم قدرتمندتر و ارزشمندتر می‌تواند کمک حال شما باشد، اما در Outriders باید به یک نکته دیگر هم توجه کنید. زمانی‌که یک آیتم با ارزش بالا را کسب می‌کنید، متوجه می‌شوید که نقش یک تقویت کننده برای مهارت‌های کلاس شما را ایفا می‌کند. ازاین‌رو استفاده از لباس و سلاح‌هایی که درکنار ارائه قدرت بالاتر، مهارت‌های شما را هم بهبود می‌بخشد، می‌تواند بهترین گزینه برای ازبین‌بردن بهتر دشمنان باشد.

درخت مهارت‌ها در بازی Outriders شامل ویژگی‌های Passive می‌شود

جدا از این موارد، Outriders دارای درخت مهارت‌ها است. درخت مهارت‌ها در بازی Outriders شامل ویژگی‌های Passive می‌شود که در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد. نکته‌ی جالب درخت مهارت‌ها، این است که سه شاخه اصلی برای بازیکن درنظر گرفته شده و هرکدام به زیرشاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود. حال بازیکن باتوجه‌به شیوه بازی کردن خود، می‌تواند در یکی از شاخه‌ها یا بیشتر پیشروی داشته باشد.

افکت آتش در بازی Outriders

Outriders جزو آن دسته از بازی‌هایی است که درخت مهارت‌ها نقش مهمی در آن دارد، زیرا افزایش قدرت مهارت‌های کلاس‌تان یا جذاب‌تر شدن عملکرد آن‌ها درکنار سیستم تیراندازی، به درخت مهارت‌ها مرتبط است. درخت مهارت‌های Outriders جدا ازاینکه روی مهارت‌های کلاس شما تأثیرگذار است، روی قدرت کلی شخصیت مثل نوار سلامت، قدرت آسیب رسانی سلاح و موارد مشابه هم تأثیرگذار است.

 محتویات پایان بازی (End Game) یکی از موارد مهم در بازی‌های تیراندازی لوت محور به حساب می‌آید

از نظر محتویات، اوت‌رایدرز دارای مراحل اصلی و فرعی است. مراحل اصلی بازی طراحی خوب و جذابی دارند و هرکدام از آن‌ها، بازیکن را وارد نبردهای هیجان‌انگیز و نفس‌گیری می‌کند. همچنین در بعضی از مراحل هم باس فایت‌هایی درنظر گرفته شده که هرکدام از آن‌ها طراحی و مکانیسم‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. بااین‌حال، مراحل فرعی بازی صرفا برای گرایند کردن و افزایش سطح است و آن‌چنان طراحی جذابی ندارند. شاید بتوان آن را نسخه مینیمال شده مراحل اصلی دانست.

محیط سرسبز Outriders

محتویات پایان بازی (End Game) یکی از موارد مهم در بازی‌های تیراندازی لوت محور به حساب می‌آید. ازاین‌نظر Outriders عملکرد خوبی دارد و شاهد محتویات مناسبی برای پایان بازی هستیم که هم به‌صورت تک‌نفره و هم چندنفره، قادر به تمام کردن آن‌ها خواهید بود. از نظر کیفیت سرور، Outriders یک بازی کاملا آنلاین است و با اینکه سرورهای اصلی بازی، کیفیت مناسبی دارند، اما بعضی وقت‌ها برای تجربه‌ی بازی با دوستان خود دچار مشکل خواهید شد. بااین‌حال این گفته بدین معنا نیست که اصلا نتوانید این بازی را درکنار دوستان خود تجربه کنید.

نورپردازی‌ها درکنار جزئیات محیطی، یکی از مواردی است که Outriders را به یک بازی زیبا تبدیل کرده است

اوت‌رایدرز جلوه‌های بصری خوبی را هم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. نورپردازی‌ها درکنار جزئیات محیطی، یکی از مواردی است که Outriders را به یک بازی زیبا تبدیل کرده است. همچنین میان‌پرده‌های بازی هم طراحی قابل قبولی دارند. از بُعد طراحی هم Outriders دارای محیط‌های متفاوتی است که هر محیط دشمنان و زیست بوم مخصوص‌به خود را دارد. البته یه سری از دشمنان بازی در اکثر محیط‌ها یکسان هستند، اما هیولاهای منحصربه‌فردی هم برای بعضی از محیط‌های بازی درنظر گرفته شده است.

کاراکتر شیرا در بازی Outriders

از نظر فنی هم بازی فاقد باگ یا افت فریم خاصی است که مانع از لذت بردن بازیکن شود. اگر کامپیوتر شما با محدوده درنظر گرفته شده برای حداقل سیستم و سیستم پیشنهادی بازی هم‌خوانی داشته باشد، می‌توانید اوت‌رایدرز را در شرایط بهینه‌ای تجربه‌ کنید. موسیقی‌های بازی هم حس‌وحال خوبی را در بازی به‌وجود آورده است و صداپیشگی‌ کاراکترها هم به خوبی انجام شده است، بااین‌حال به‌خاطر وجود دیالوگ‌های سطحی و عدم شخصیت پردازی، صداپیشگی خوب آن‌ها سبب می‌شود تا بهتر از قبل با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

بااین‌تفاسیر بازی Outriders شاید از نظر داستانی، تجربه‌ی خاصی را ارائه ندهد و شروع خوب آن، به یک تجربه ضعیف از این حیث تبدیل شود، اما گیم‌پلی جذاب بازی به‌لطف گان‌پلی و کلاس‌بندی‌ها سبب شده تا بازیکن در طول تجربه‌ی ۲۵ الی ۳۵ ساعته خود لحظات هیجان‌انگیز، سرگرم کننده و نفس‌گیری را به‌صورت تک‌نفره یا درکنار دوستان خود تجربه کند. اگر به‌دنبال یک بازی تیراندازی سوم شخص لوت محور هستید، Outriders می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد.

بررسی بازی روی پلتفرم کامپیوتر انجام شده است


منبع زومجی

Outriders

Outriders، جدیدترین ساخته‌ی پیپل کن فلای، به‌خوبی از المان‌های مجموعه Gears در سیستم مبارزاتی خود استفاده و آن را با ایده‌های منحصربه‌فرد خود ترکیب کرده است. نتیجه کار، یک بازی شوتر لوتر سوم شخص است و درکنار سیستم مبارزات، درخت مهارت‌ها و طراحی مناسب آن به‌خوبی روی روند پیشرفت بازیکن تاثیر گذار است. همچنین طراحی متفاوت درجه سختی بازی هم کاربر را برای تجربه‌ی اوت‌رایدرز روی درجه سختی‌های بالاتر و کسب لوت‌های بهتر وسوسه می‌کند. این در حالی است که داستان‌سرایی و شخصیت‌پردازی در Outriders با توجه به پتانسیل بالای آن، به خوبی انجام نشده و به هیچ‌وجه نمی‌توانید با شخصیت‌های آن ارتباط برقرار کنید.
محمد صادق تواضعی

8

نقاط قوت

  • + طراحی بسیار خوب سیستم کاورگیری و تیراندازی
  • + درخت مهارت‌های کاربردی
  • + کلاس‌بندی‌های متفاوت و جذاب
  • + طراحی متفاوت درجه سختی و کاربردی بودن آن روی لوت‌های بازی
  • + گرافیک چشم‌نواز

نقاط ضعف

  • - عدم شخصیت مناسب پردازی شخصیت‌های بازی
  • - افت کیفیت روایت داستانی در طول بازی
  • - انتخاب دیالوگ‌های سطحی برای کاراکترها
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده