Black Future 88، اولین ساخته استودیو سوپر اسکری اسنیکس است که جهانی سایبرپانکی و آخرالزمانی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد.

مدتی است که شاهد عرضه بازی‌های مستقل متفاوتی هستیم که بعضی از این بازی‌ها، از سوی سازنده‌هایی ساخته شده که تابه‌حال محصول دیگری را توسعه نداده‌اند. موردی که همیشه در بازی‌های مستقل مخاطب را جذب می‌کند، گیم‌پلی درکنار ارائه یک داستان قابل قبول است. البته دراین‌میان بازی‌های داستان‌محور زیادی هم وجود دارد که توانسته‌اند مخاطب را به‌واسطه‌ی داستان خود حسابی سرگرم کنند. استودیو سوپر اسکری اسنیکس (Superscarysnakes)، یک استودیو بازی‌سازی مستقل است که در اواخر نوامبر ۲۰۱۹، اولین بازی خود با نام Black Future 88 را به کمک شرکت Good Shepherd Entertainment در اختیار کاربران کامپیوتر و نینتندو سوییچ قرار داد. بازی Black Future 88 در بخش گیم‌پلی تجربه‌ی بسیار خوبی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، اما از نظر طراحی کاراکتر و مکانیسم‌های آن‌ها، مشکلاتی را در خود جای داده است.

Black Future 88

گیم‌‌پلی بازی، برپایه دو سلاح شما و مهارت جاخالی دادن طراحی شده است

داستان بازی Black Future 88 در سال ۱۹۸۸ روایت‌ می‌شود؛ جایی‌که دانکن مسئول رخ دادن یک انفجار هسته‌ای بوده است. اولین بمب‌های دانکن در تابستان سال ۱۹۸۸ منفجر شدند و از آن روز تا انتهای دسامبر، انسان‌ها دیگر شاهد خورشید نبودند. به‌عبارتی او با بمب‌های خود باعث شد تا باران شروع به بارش کند و هیچ‌وقت هم بارش باران ابدی متوقف نشد. در ادامه بازمانده‌ها تصمیم گرفتند تا زمان را نگه دارند و به همین دلیل، همه چیز در سال ۱۹۸۸ باقی‌ماند. Black Future 88 سعی دارد داستان بازمانده‌هایی را روایت کند که باید از ساختمان مرموز دانکن بالا بروند و در انتها، او را از بین ببرند. استودیو سوپر اسکری اسنیکس در بخش داستان سرایی قصد ندارد داستانی درگیر کننده و چالش‌برانگیز را روایت کند، بلکه با الهام گرفتن از یک ماجرای آخرالزمانی و سایبرپانکی، می‌خواهد گیم‌‌پلی بازی را به‌نمایش بگذارد. ازاین‌رو در طول داستان هدایت کاراکترهایی را برعهده می‌گیرید که هیچ شخصیت‌پردازی خاصی برای آن‌ها درنظر گرفته نشده است و صرفا از آن‌ها به‌عنوان مبارزین حرفه‌ای یاد می‌شود.

Black Future 88 یک بازی اکشن روگ‌ لایک دوبعدی است که شما را در نقش بازمانده‌هایی قرار می‌دهد که باید به بالای برج بروید و دانکن را از بین ببرید. با شروع بازی، باید یکی از کاراکترهای طراحی شده را انتخاب کنید. هر کاراکتر دو سلاح مخصوص‌به خود برای شروع دارد که کل گیم‌‌پلی بازی، برپایه دو سلاح شما و مهارت جاخالی دادن طراحی شده است. ساختار بازی بدین شکل است که اگر در میان راه کشته شدید، به اولین نقطه از بازی بر می‌گردید. ازاین‌رو باید مدام تلاش کنید و شانس خود را امتحان کنید تا بتوانید انتهای بازی را مشاهده کنید. برای اینکه مخاطب جذب بازی‌های روگ‌لایک و روگ‌لایت شود، سازنده باید المان‌های گیم‌پلی را به‌گونه‌ای طراحی کند که بازیکن ارزشمند بودن تکرار مجدد و تلاش کردن برای رسیدن به هدف نهایی را احساس کند.

Black Future 88

Black Future 88 از نظر زمانی اصلا تجربه‌ی طولانی نیست و بازیکنان در مدت زمان تقریبا نیم ساعت می‌توانند آن را کامل کنند

جدا از دو سلاح اصلی شما، سلاح‌های دیگری هم در جهان بازی طراحی شده سات که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، زیرا یکی از دو سلاح شما، مهمات محدودی دارد. ازاین‌رو یا باید مهمات کسب کنید یا اینکه سلاح خود را تعویض کنید. همچنین هرکدام از سلاح‌‌ها قدرت و عملکرد مخصوصی دارند و باید سلاحی را انتخاب کنید که با شیوه بازی کردن شما تطابق داشته باشد. هرقدر که بتوانید بیشتر در جریان بازی پیش بروید، XP بیشتری هم کسب می‌کنید. این امتیاز پس از مردن شما محاسبه و باعث بالا رفتن سطح کلی شما می‌شود. بالاتر رفتن سطح به‌معنی قوی‌تر شدن کاراکترهای بازی نیست، بلکه ویژگی‌ها و سلاح‌های جدیدی را آزاد می‌کنید. سلاح‌های جدید به شما کمک می‌کند تا قدرت بیشتری کسب کنید و بتوانید دشمنان خود راحت‌تر از بین بروید. این در حالی است که پس از کشتن هر باس، می‌توانید یکی از ویژگی‌های خود را ارتقا دهید یا آن‌ها را تقویت کنید. ازاین‌رو آزاد شدن موارد تازه‌تر، می‌تواند شانس شما را برای کسب آیتم‌های بهتر و قوی‌تر شدن به‌واسطه‌ی کشتن باس‌ها را افزایش دهد.

مورد بعد، طراحی ساختار محیط‌ها است. معمولا در این دسته از بازی‌ها شاهد محیط‌هایی هستیم که به‌صورت تصادفی تولید می‌شوند تا در هر بار تجربه، وارد شکل متفاوتی از محیط‌های طراحی شده شوید. استودیو سوپر اسکری اسنیکس به‌خوبی این مورد را در بازی خود اعمال کرده است. شاید پس از گذشت چند ساعت متوجه روند تکراری شدن مراحل شوید که آن هم به‌خاطر این است که Black Future 88 از نظر زمانی اصلا تجربه‌ی طولانی نیست و بازیکنان در مدت زمان تقریبا نیم ساعت می‌توانند آن را کامل کنند. بااینکه تیم سازنده می‌توانست گیم‌پلی طولانی‌تری را در اختیار کاربر قرار دهد، زیرا بازی پتانسیل بالایی دارد، اما سعی کرده به‌واسطه‌ی چالش‌ها، درجه سختی دشمنان و محیط، بازیکنان را به‌چالش بکشد و تجربه‌ی آن‌ها را گسترده‌تر کند. جدا از این موارد، تیم سازنده از راه‌های فرعی مختلفی هم استفاده کرده است که این راه‌ها به فروشگاه یا کسب آیتم‌های بهتر ختم می‌شود.

Black Future 88

برای تشخیص راه اصلی، تیم سازنده از جمجه در نقشه بازی استفاده کرده است. ازاین‌رو هر دری که تصویر یک جمجمه روی آن باشد، شما را به بالای برج می‌رساند. بااین‌حال تیم سازنده یک مینی مپ را برای کاربران درنظر گرفته است تا متوجه شوند کدام مسیر جدید و کدام یک تکراری است. اصلی‌ترین چالش بازی Black Future 88، مدت زمان محدودی است که در اختیار دارید. داستان بازی به‌گونه‌ای است که بازمانده تنها ۱۸ دقیقه فرصت دارد تا خود را به بالای برج برساند و اگر موفق نشود، قلب او منفجر می‌شود. ازاین‌رو مدام سر دوراهی‌های مختلفی قرار می‌گیرید که آیا باید تمامی محیط‌ها را گشت یا مستقیم به‌سراغ باس‌ها رفت. همچنین Black Future 88 از یک حالت کوآپ دونفره لوکال هم برخوردار است و لذت بازی را دوچندان می‌کند.

داستان بازی به‌گونه‌ای است که بازمانده تنها ۱۸ دقیقه فرصت دارد تا خود را به بالای برج برساند و اگر موفق نشود، قلب او منفجر می‌شود

از نظر بصری، بازی Black Future 88 در سطح بسیار خوبی قرار دارد و استودیو سوپر اسکری اسنیکس، از طراحی‌های دوبعدی و پیکسلی برای محصول خود استفاده کرده است. یکی از موارد جالب در طراحی‌های بازی، استفاده از حال‌وهوای گذشته و ترکیب آن با المان‌های سایبرپانکی است که تجربه‌ی بسیار خوبی را از نظر بصری در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. Black Future 88 یک بازی بسیار کوتاه از نظر زمانی است، اما تیم سازنده در طراحی ‌آیتم‌‌ها و سلاح‌ها متنوع عمل کرده است. همچنین طراحی دشمنان و باس‌ها هم در نوع خود قابل قبول هستند. هر باس طراحی منحصربه‌فرد و مکانیسم‌های مبارزه‌ای خود را دارد. موردی که در بخش طراحی کمی بازیکن را اذیت می‌کند، عدم کارآمد بودن کاراکترهای بازی است. کاراکترها به‌گونه‌ای طراحی نشده‌اند که بازیکن بتواند از تمامی آن‌ها برای پشت سر گذاشتن بازی استفاده کند. ازاین‌رو ارزش تکرار بازی بسیار پایین می‌آید؛ آن هم برای محصولی که برچسب قیمت ۲۰ دلاری دارد.

Black Future 88

موسیقی و صداگذاری‌های Black Future 88 هم در سطح خوبی قرار دارد و مدام در حال شنیدن موسیقی‌هایی هستیم که هیجان شما را بیش‌ازپیش افزایش می‌دهند. Black Future 88 جزو آن دسته از بازی‌های مستقل سرگرم کننده‌ای است که ای کاش مدت مخاطب را مدت زمان بیشتری سرگرم می‌کرد. بااینکه گیم‌پلی بازی حسابی هیجان‌انگیز است، اما مدت زمان کوتاه آن درکنار برچسب ۲۰ دلاری، جزو مواردی هستند که جلوی Black Future 88 را برای تبدیل شدن به یک محصول بی‌نظیر گرفته است. اگر از علاقه‌مندان به بازی‌های روگ‌لایت و اکشن هستید، Black Future 88 را از دست ندهید.


منبع زومجی

Black Future 88

Black Future 88 یک بازی اکشن روگ لایک دوبعدی با طراحی‌های پیکسلی است که سیستم مبارزات هیجان‌انگیز و درگیر کننده آن درکنار تنوع بسیار بالای آیتم‌ها، سبب شده تا برای قدرتمندتر کردن خود تمامی اتاق‌های ساختمانی را که در آن هستید، بگردید. بااین‌حال مدت زمان بسیار کم بازی درکنار عدم تعادل در قدرت چهار کاراکتر آن، سبب شده تا Black Future 88 نتواند ارزش واقعی خود را به‌تصویر بکشد.
محمد صادق تواضعی

7.5

نقاط قوت

  • + سیستم مبارزات هیجان‌انگیز
  • + موسیقی گوش‌نواز
  • + تنوع بالای سلاح‌ها و آیتم‌های بازی
  • + طراحی بصری چشم‌نواز

نقاط ضعف

  • - عدم ایجاد تعادل میان کاراکترهای بازی
  • - محتوای کم در مقابل قیمت ۲۰ دلاری
  • - کوتاه بودن بیش از اندازه بازی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده