بازی موبایل Bad North از آن آثار باکیفیت سبک استراتژی هم‌زمان است که اگر از دنبال‌کنندگان ژانر ذکرشده هستید، در تجربه کردن آن نباید تردید بکنید. همراه بررسی زومجی باشید.

ژانر استراتژی، از آن سبک‌های پرطرفدار مدیوم گیم است که چه گیمرهای قدیمی و چه گیمرهای جدید را با آثار مختلف و درگیرکننده‌ی خود همراه و سرگرم کرده است. اگر بخواهیم دقیق باشیم، باید گفت که سال ۱۹۸۹ زمانی بود که سبک استراتژی پا به‌دنیای بازی‌های ویدیویی گذاشت و مخاطبان را با مکانیک‌های متنوع و سرگرم‌کننده‌ی خودش آشنا کرد. ظرفیت خاصی که بازی‌های این ژانر در خود جای داده‌اند، دست بازی‌سازها را باز کرده تا بتوانند تجربیاتی خاص و شدیدا منحصر به‌فرد را برای بازیکنان فراهم کنند. تجربیاتی همچون مدیریت‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان در شهرسازی، فرماندهی یک ارتش عظیم، کشورداری، فرماندهی یک ارتش فضایی در جنگ‌های بین‌ستاره‌ای و مواردی از این دست. در نتیجه، هرگز پربی‌راه نیست اگر بگوییم ژانر استراتژی طرفداران خاص خود را طی این سال‌ها با خودش همراه کرده است؛ طرفدارانی که با تجربه‌ی هریک از بازی‌های این ژانر، تجربه‌ای نو را به‌دست می‌آورند.

از آنجایی که کنترل کردن بازی‌های این سبک و رابط‌ کاربری آثار مورد بحث تقریبا پیچیده و نیازمنده دکمه‌های زیاد و دسترسی‌های متنوع است، درنتیجه در طی سالیان اخیر کمتر دیده‌ایم که بازی‌های ژانر استراتژی راهی کنسول‌های بازی شوند و این پلتفرم پی‌سی بود که به‌عنوان مقصد اول و آخر آثار استراتژیک انتخاب شده و می‌شود. به‌لطف پیشرفت تکنولوژی و همچنین روند شدیدا روبه‌رشد کیفیت گوشی‌های هوشمند، طی سالیان اخیر دیده‌ایم که بازی‌های استراتژیک راهی موبایل هم شده‌ و استقبال بسیار خوبی را هم از استراتژی‌بازها دریافت کرده‌اند. بازی Bad North نیز یکی از همین آثار است. این بازی استراتژی که اخیرا راهی گوشی‌های موبایل شده، با روند جذاب خود توانسته توجه جامعه‌ی گیمرها به‌خصوص گیمرهای موبایل را به‌خود جلب کند. در این بررسی سراغ اثر نام‌برده می‌رویم و با ارزیابی جنبه‌های مختلف آن، به‌این سؤال پاسخ می‌دهیم که آیا Bad North همان بازی استراتژی باکیفیتی است که گیمرهای موبایل منتظرش بودند یا خیر؟ همراه زومجی باشید.

Bad North

بازی Bad North داستان خاصی برای روایت کردن ندارد و صرفا با قرار دادن گیمر در موقعیت‌ها و نبردهای مختلف، سعی می‌کند او را سرگرم کند. در طول هر مرحله از بازی، باید با مدیریت کردن نیروهای خود از جزیره‌ی‌تان که مورد حمله‌ی وایکینگ‌ها قرار گرفته است، محافظت کنید. برای همین هم قبل از شروع مراحل، باید دو فرمانده‌ی جزیره‌ی خود را انتخاب کنید و برای نبرد آماده شوید. با هر شکست کامل و کشته شدن دو فرمانده‌ی شما در نبردها، بازی از اول شروع می‌شود و باید تمامی کارهایی که در مراحل قبلی انجام داده بودید را با فرمانده‌هایی جدید تکرار کنید. برای همین، می‌توانیم بازی Bad North را در دسته‌ی آثار «روگ لایک» هم قرار بدهیم. در هر مرحله از Bad North به‌جزیره‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر سفر می‌کنید و با دشمنان قوی‌تر و پرتعدادتر مواجه خواهید شد.

گیم‌پلی Bad North به‌بهترین شکل ممکن استاندارهای ژانر استراتژی و سناریوهای «دفاع از قلعه» را اجرا و گیمر را سرگرم می‌کند.

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، در بازی اندروید و آیفون Bad North باید به‌دفاع از سرزمین خود بپردازید و بدین ترتیب این اثر استراتژی روگ‌لایک را می‌توان در دسته‌ی آثار استراتژی با درون‌مایه‌ی مراحل «دفاع از قلعه» قرار داد؛ سناریویی که در بازی‌های این ژانر به‌دفعات تکرار می‌شود و حتی در بازی Assassin's Creed Revelations نیز شاهد مراحلی با مکانیزم‌های این‌چنینی بودیم. در طول هر مرحله باید نیروهایی که تحت فرمان شما قرار دارند را به‌گونه‌ای مدیریت کنید که ضمن جان سالم به‌در بردن از جنگ، از جزیره و خانه‌هایی که در آن قرار دارد هم دفاع کنند. بنابراین نحوه‌ی چینش یاران در محیط و برگزیدن یک استراتژی مناسب در نبردها، اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کنند. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، با جلو رفتن در بازی و در دسترس قرار گرفتن جزیره‌های جدید، مراحل بازی پیچیده‌تر و چالشی‌تر می‌شود و باید از جزیره‌های وسیع‌تری دفاع بکنید. دشمنان نیز با پیشرفت مراحل به‌مراتب قوی‌تر و کشنده‌تر عازم نبردها می‌شوند و کار شما را در دفاع از جزایرتان سخت می‌کنند. در نتیجه طراحی مراحل بازی، استاندارد، چالش‌برانگیز و جذاب است. البته که در این مسیر دشوار، دست شما هم باز خواهد بود و می‌توانید نیروهایی که دارید را با آیتم‌ها و مهارت‌های مختلف، ارتقاء بدهید. بازی به‌خوبی حس پیشرفت و به‌چالش کشیده شدن را در شما ایجاد می‌کند و در طول مراحل مختلف و به‌مراتب سخت بازی که دشمنان از تمامی جهات به‌جزیره‌ی شما هجوم می‌آورند، باید با قرار دادن افراد خود در مواضع فکرشده‌ای که انتخاب می‌کنید، نتیجه‌ی جنگ‌ها را به‌سود خود تمام برگردانید. البته که بازی از یک‌سری ایرادات هم رنج می‌برد و تکراری شدن ساختار مراحل بازی یکی از آن‌ها است چرا که بعد از یک مدت بازی کردن و مسلط شدن به‌اثر، می‌توانید چندین قدم جلوتر از بازی باشید و چالش‌های آن را پیش‌بینی کنید. سیستم آپگرید بازی هم می‌توانست پخته‌تر و عمیق‌تر باشد اما از آن‌جایی که درحال بررسی یک اثر موبایلی هستیم که شاید تجربه‌ی آن زمان زیادی را از ما در طی یک روز طلب نکند، می‌توانیم از این مورد گذر کنیم. در کل می‌توان گفت گیم‌پلی بازی Bad North استانداردهای سبک استراتژی به‌خصوص سناریوی دفاع از قلعه این مدل بازی‌ها را به‌شکلی عالی پیاده‌سازی و هواداران این سبک از بازی‌ها را به‌بهترین شکل ممکن سرگرم می‌کند.

Bad North

صداگذاری و موسیقی Bad North بسیار باکیفیت است و حرف‌هایی برای گفتن دارد. جلوه‌های گرافیکی این بازی از بهترین‌ها و چشم‌نوازترین‌ها است.

علاوه‌بر گیم‌پلی، بازی در زمینه‌های گرافیک و صداگذاری نیز شدیدا باکیفیت ظاهر می‌شود و حتی در زمینه‌ی گرافیکی، حرف‌هایی برای گفتن دارد! جلوه‌های دیداری بازی Bad North همان‌طور که در تصاویر نیز می‌بینیم، واقعا زیبا کار شده‌اند و تیم سازنده‌ی بازی چه از نظر فنی و چه از نظر هنری توانسته جلوه‌های گرافیکی بازی خود را در سطح بسیار بالایی قرار بدهد. قاب‌های بازی در عین آرامش‌بخش و مینیمال بودن، به‌خوبی اتمسفر نبردهای وایکینگی را هم در خودشان حل کرده وتصاویر  معرکه‌ای را روی نمایشگر موبایل شما نقش می‌بندند. نرم و روان بودن انیمیشن‌ها، رنگ‌آمیزی‌ها و دیگر موارد بصری بازی نیز در سطحی عالی قرار دارند و چشمان گیمرها را نه‌تنها خسته نمی‌کنند، که نوازش هم می‌دهند! بازی از منظر صداگذاری/موسیقی نیز باکیفیت ظاهر می‌شود و تمامی موزیک‌ها، صداسازی‌ها و موارد این‌چنینی Bad North، همگی در بهترین حالت ممکن قرار دارند و در بهترین لحظه‌ی ممکن نواخته می‌شوند.

Bad North

در پایان باید گفت که بازی اندروید و آیفون Bad North یک بازی پولی و بدون پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای است که واقعا ارزش وقت و هزینه‌ای که برای آن صرف می‌کنید را دارد. اثری که به‌خوبی تمامی استانداردهای ژانر استراتژی را اجرا کرده و محتوایی سرگرم‌کننده را در اختیار مخاطبش قرار می‌دهد. اگر از هواداران و دنبال‌کنندگان بازی‌های استراتژی (RTS) هستید و به‌دنبال یک اثر خوب از این ژانر برای گوشی هوشمند خود بودید، در تجربه‌ی Bad North که از بهترین بازی‌های آیفون و بهترین بازی های اندروید اخیر است، هرگز تردید نکنید!

این بازی روی پلتفرم اندروید بررسی شده است


منبع زومجی

بررسی بازی موبایل Bad North

بازی Bad North تجربه‌ای به‌شدت سرگرم‌کننده و عالی را روی گوشی‌های موبایل ترسیم می‌کند. اثری که با اجرای دقیق و باکیفیت سناریوهای دفاع از قلعه ژانر استراتژی و دیگر عناصر اساسی این سبک، به‌یک بازی شدیدا سرگرم‌کننده‌ای تبدیل می‌شود که طرفداران ژانر استراتژی هم‌زمان (RTS) را قطعا راضی خواهد کرد. اگر از هواداران سبک استراتژی هستید و مدت‌ها است به‌دنبال یک بازی باکیفیت از این سبک برای گوشی‌های خود بودید، در تجربه‌ی Bad North هرگز تردید نکنید.
علی گودرزی

9

نقاط قوت

  • + ارزش تکرار بسیار بالا
  • + صداگذاری و موسیقی باکیفیت
  • + گرافیک فنی و هنری شدیدا عالی
  • + روند چالشی و سرگرم‌کننده‌ی عالی
  • + طراحی مراحل استاندارد و خوب بازی

نقاط ضعف

  • - سخت شدن کنترل بازی هنگام شلوغ شدن محیط
  • - قابل پیش‌بینی شدن برخی از مراحل طی تجربه‌ی درازمدت بازی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده