Code Vein، با الهام گرفتن مناسب از سولزبورن توانسته است نوآوری‌های مخصوص‌به خود را داشته باشد، اما وجود مشکلات متعدد در گیم‌پلی و طراحی، سبب شده به یک محصول متوسط تبدیل شود. 

شرکت باندای نامکو (Bandai Namco Entertainment) از گذشته تابه‌امروز به‌خلق بازی‌های انیمه محور معروف بوده است. تابه‌حال بازی‌های متعددی را دیده‌ایم که توسط این شرکت برای انیمیشن‌های ژاپنی ساخته شده است. این در حالی است که باندای نامکو جدا از این دسته از بازی‌ها، به‌سراغ خلق بازی‌های نقش آفرینی با طراحی های شرقی و فانتزی هم می‌رود. اکثر کاربران معتقد هستند که باندای نامکو به‌واسطه‌ی این دسته از بازی‌ها قشر خاصی از کاربران بازی‌های ویدیویی را هدف قرار داده است. Code Vein هم جزو بازی‌هایی است که برای تمامی گیمرها ساخته نشده و قشر خاصی را هدف قرار داده است. این بازی در سال ۲۰۱۷ معرفی شد؛ محصولی که از آثار سولزبورن الهام گرفته است و المان‌های این سبک از بازی را در جهانی انیمه‌ای و فانتزی قرار داده است. در همان زمان باندای نامکو اعلام کرد که برای خلق کد وین از سری دارک سولز الهام گرفته‌اند.

Code Vein

حال مدتی است که Code Vein عرضه شده است و می‌توان آن را دو روی یک سکه نامید. محصولی که با تمام خوبی‌ها و نوآوری‌هایی که دارد، اشکالاتی را در خود جای داده که تجربه‌ی شما را خدشه دار می‌کند و نمی‌گذارد که تجربه‌ی بسیار خوبی را کسب کنید. این در حالی است که نوآوری‌های گیم‌پلی کد وین به‌راحتی می‌توانستند این بازی را به یکی از بهترین تجربه‌های ۲۰۱۹ برای علاقه‌مندان به بازی‌های سولزبورن تبدیل کند. داستان بازی روایت‌گر شهر وین است که خون‌آشام‌ها در شرایطی آخرالزمانی قرار گرفته‌اند. هرکدام از آن‌ها در گروه‌های مختلفی قرار دارند و برای بقا می‌جنگند. درواقع خون‌آشام‌ها باید Blood Vein مصرف کنند تا زنده بمانند و Blood Vein به یک آیتم نادر و کمیاب در جهان بازی تبدیل شده است.

روننت‌ها با مردن، از بین نمی‌روند و دوباره زنده می‌شوند، اما بهای این زنده شدن، این است که بخشی از خاطرات خود را از دست می‌دهند

ازاین‌رو خون‌آشام‌ها سعی می‌کنند برای زنده‌ماندن با یکدیگر مبارزه کنند؛ اگر نتوانند خون مورد نیاز خود را تأمین کنند، به موجوداتی وحشی به نام لاست (Lost) تبدیل می‌شوند. دراین‌میان بازیکن در نقش یک رِوِنَنت (Revenant) وارد بازی می‌شود. روننت‌ها خون‌آشام‌های مبارزی هستند که سال‌ها پیش در جریان عملیات Queenslayer در تلاش بودند تا ملکه را از بین ببرند؛ شخصی‌که قرار بوده ناجی خون‌آشام‌ها در شهر وین باشد، اما نیروی تاریکی در وی بیدار می‌شود و یک ارتش از لاست‌ها تشکیل می‌دهد تا جهان را تصرف کند. مدت‌ها از عملیات Queenslayer می‌گذرد و کاراکتر بازی بدون اینکه چیزی از گذشته خود به یاد بیاورد، در نقطه‌ای از شهر وین بیدار می‌شود. واقعیتی در مورد روننت‌ها وجود دارد و آن هم این است که روننت‌ها با مردن، از بین نمی‌روند و دوباره زنده می‌شوند، اما بهای این زنده شدن، این است که بخشی از خاطرات خود را از دست می‌دهند.

Code Vein

در جهان بازی آیتم‌هایی به نام وستیج قرار گرفته که با برداشتن آن‌ها، می‌توانید خاطرات مربوط‌به کاراکترهای داخل بازی را جمع‌آوری کنید

تنها راه کشتن روننت‌ها، این است که قلب آن‌ها را از بین ببرید. در فاز ابتدایی داستان درکنار پیدا کردن سرمنشا اتفاقات داستانی، به‌دنبال این هستید که خاطرات خود را به یاد بیاورید. این در حالی است که در فاز دوم، داستان Code Vein شکل‌وشمایل جدی‌تری به‌خود می‌گیرد و قهرمان داستان هدف بزرگ‌تری را در پیش گرفته است. داستان و روایت داستانی کد وین یکی از عواملی است که شما را تا مشاهده تیتراژ پایانی، درگیر می‌کند. نحوه شروع و ایجاد سؤال‌های مختلف در ذهن مخاطب عاملی است که باعث شده کاربر برای فهمیدن آن‌ها تلاش کند. ازطرفی شخصیت‌پردازی و وجود شخصیت‌های متعدد در دل داستان که هرکدام پس‌زمینه داستانی مخصوص‌به خود را دارند، از دلایل دیگری است که کد وین را خاص کرده است.

در جهان بازی آیتم‌هایی به نام وستیج (Vestige) قرار گرفته که با برداشتن آن‌ها، می‌توانید خاطرات مربوط‌به کاراکترهای داخل بازی را جمع‌آوری کنید. نوع روایت خاطرات و تاثیر آن‌ها در داستان، شما را مجبور به‌جمع‌آوری و مشاهده‌ی تمامی خاطرات می‌کند. ازاین‌رو می‌توانید پس‌زمینه داستانی شخصیت‌های داخل بازی و هم‌تیمی‌های خود را متوجه شوید. از نیمه دوم داستان وستیج‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کنند و تیم سازنده از پایان‌های متفاوتی برای Code Vein استفاده کرده است؛ پایان‌هایی که به نحوه استفاده از وستیج‌های بعضی از کاراکترها مربوط می‌شود. متاسفانه شخصیت‌های منفی بازی گیرایی لازم را ندارند. بااینکه پس‌زمینه داستانی برای بعضی از آن‌ها درنظر گرفته شده است، اما نمی‌توانند آنطور که باید و شاید، نظر شما را به خود جلب کنند.

Code Vein

از داستان کد وین که خارج شویم، گیم‌پلی بزرگ‌ترین ضربه را به بازی می‌زند و در عین حال نوآوری‌های زیادی هم دارد. معمولا در بازی‌های مشابه، سازنده از کلاس‌های متفاوت برای کاراکتر بازی استفاده می‌کند. درابتدای بازی درکنار شخصی‌سازی کاراکتر خود می‌توانید کلاس‌های متفاوتی را انتخاب کنید که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. این در حالی است که باندای نامکو از کلاس‌های Code Vein را با ساختاری متفاوت در دسترس قرار داده است. پس از اینکه کاراکتر خود را شخصی‌سازی می‌کنید، بخش آموزشی بازی ویژگی به‌نام بلاد کد (Blood Code) را به‌شما معرفی می‌کند. بلاد کد درواقع نقش همان کلاس‌های داخل بازی را ایفا می‌کند. تیم سازنده از ابتدا تا انتهای بازی بلاد کدهای متعددی را برای کاربران درنظر گرفته است که هرکدام از آن‌ها می‌تواند ویژگی‌های متفاوتی را در اختیار شما قرار دهد. اگر علاقه‌مند به نبردهای تن‌به‌تن هستید، می‌توانید به‌سراغ کلاس‌هایی بروید که مهارت‌های یک مبارز سرسخت و شجاع را در اختیار شما قرار می‌دهد. این درحالی است که کلاس‌هایی برای نبردهای دوربرد، پشتیبان یا ترکیبی از این موارد برای کاربران هم درنظر گرفته شده است.

بلاد کدها شالوده ابتدایی مبارزات شما را شکل می‌دهند و در ادامه با ترکیب مهارت‌های هرکلاس برای کاراکتر خود، می‌توانید ساختار نهایی مبارزات خود را شکل دهید

زمانی‌که بلاد کد خود را انتخاب کردید، می‌توانید مهارت‌هایی را در راستای بلاد کد خود خریداری کرده (با پولی که از کشتن دشمن و باس‌ها به‌دست می‌آورید) و از آن‌ها در بازی استفاده کنید. نکته‌ی جالب بازی Code Vein این است که مهم نیست کدام بلاد کد را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید از مهارت‌های تمامی کلاس‌های داخل بازی استفاده کنید. به‌عبارتی بلاد کدها شالوده ابتدایی مبارزات شما را شکل می‌دهند و در ادامه با ترکیب مهارت‌های هرکلاس برای کاراکتر خود، می‌توانید ساختار نهایی مبارزات خود را شکل دهید. مهارت‌های داخل بازی‌ هم به دو دسته مهارت‌های Passive و مهارت‌های قابل اجرا تقسیم‌بندی می‌شوند. یکی دیگر از فواید برداشتن وستیج‌ها و بازیابی خاطرات، این است که به شما اجازه می‌دهد تا مهارت‌های مختلفی از هر کلاس را برای خریدن آزاد کنید، زیرا تمامی آن‌ها در دسترس شما قرار نمی‌گیرند و بعضی از آن‌ها ارتباط مستقیمی با وستیج‌ها دانرد. به‌عبارتی سازنده به‌خوبی توانسته است کاربر را مجبور به پیدا کردن خاطرات و بازیابی آن‌ها کند تا جدا از فهمیدن داستان، تجربه‌ی بهتری در گیم‌پلی کسب کنند.

Code Vein

در بخش شخصی‌سازی هم بازی عملکرد خوبی را از خود به‌نمایش گذاشته است. کاربر در ابتدای بازی می‌تواند کاراکتر خود را بسازد و در بخش‌هایی نظیر انتخاب مو، آرایش صورت، نوع پوشش و موارد متعدد دیگری خود را شخصی‌سازی کند. همچنین در طول بازی هم می‌توانید ظاهر کاراکتر خود را مدام تغییر دهید و محدودیتی در این زمینه اعمال نشده است. در بخش ارتقای شخصیت‌ هم با کشتن دشمنان می‌توانید پول داخل بازی را کسب کنید و از آن برای ارتقای شخصیت خود استفاده کنید. بخش اعظم ارتقای شخصیت، به نوع کلاس شما، لباس و شمشیری که استفاده می‌کنید، بستگی دارد؛ زیرا در بخش ارتقای کاراکتر تنها نوار سلامت، قدرت آسیب‌رسانی و نوار استامینا شما ارتقا پیدا می‌کند. کد وین یک بازی کوآپ محور است و ساختار بازی به‌گونه‌ای است که باید آن را درکنار یکی از دوستان خود یا ازطریق یک همراه که هوش‌مصنوعی هدایت آن را برعهده دارد، تجربه کنید. البته این گفته بدین معنی نیست که نمی‌توانید بازی را به‌صورت تک‌نفره و بدون همراه هم تجربه کنید. معمولا در بازی‌های تیمی که قابلیت تجربه‌ی تک‌نفره هم وجود دارد، ساختار بازی به‌گونه‌ای است که کاربر در هر دوحالت به‌چالش کشیده شود. برای مثال سیستم کوآپ Dark Souls بازی را ساده‌تر از گذشته می‌کند، اما به‌لطف عملکرد غیرمنتظره بعضی از باس‌ها و دشمنان، همچنان به‌چالش کشیده می‌شوید. همچنین بخش تک‌نفره آن هم به‌گونه‌ای است که تجربه آن به‌تنهایی، شما را حسابی سرگرم می‌کند.

بااینکه هوش‌مصنوعی و ساختار مبارزه‌ای دشمنان بسیار ضعیف است، اما بازی در حالت تک‌نفره، آن حس‌وحال و هیجان حالت دونفره را ندارد و باعث می‌شود از تجربه‌ی Code Vein در حالت تک‌نفره، دوری کنید

یکی از مشکلات کد وین این است که بازی در حالت تک‌نفره، آنطور که باید و شاید جذاب نیست، زیرا دیالوگ‌های همراه شما در بازی و همچنین نوع گیم‌پلی کاراکتری که انتخاب می‌کنید، حس‌وحال جالبی به‌گیم‌پلی و مبارزات داده است. در اکثر مواقع و با وجود مشکلات مربوط‌به هوش‌مصنوعی، تجربه‌ی بازی به‌صورت تک‌نفره سختی بیش از اندازه‌ای را به‌وجود می‌آورد و احتمال دارد باعث شود از بازی کردن خسته شوید. این در حالی است که تجربه‌ی بازی در حالت کوآپ یا همان دونفره، ساختار بازی را بسیار ساده کرده است. متاسفانه هوش‌مصنوعی بسیار بد دشمنان و طراحی ساده مکانیزم‌های مبارزه‌ای آن‌ها به آسان‌تر شدن بازی کمک بسیار زیادی کرده است. هوش‌مصنوعی به‌گونه‌ای است که حتی در نبردهای گروهی، امکان دارد دو یا سه دشمن اصلا توجهی به‌نبردی که رخ داده نداشته باشند و برای خود در محیط قدم بزنند. نوع مبارزه و شیوه حرکتی آن‌ها در طول نبرد هم بسیار قابل حدس و بدون چالش است. بااین‌حال تجربه‌ی بازی درکنار کاراکتری که دارای کلاس متفاوتی است، می‌تواند باعث خلق استراتژی‌های مبارزه‌ای مختلفی شود و مهارت‌های خود را با آن‌ها ترکیب کنید یا پشتیبان یکدیگر در نبردها باشید.

Code Vein

باندای نامکو موارد بسیاری را در بازی خود قرار داده است و به‌خوبی از آن‌ها استفاده کرده تا کاربر بتواند ساختار مبارزه‌ای مخصوص‌به خود را خلق کند

جدا از مشکلات هوش‌مصنوعی و سیستم مبارزاتی دشمنان، سیستم مبارزه‌ای شما فقط به استفاده از مهارت‌های مختلف و ضربه‌زدن‌های عادی محدود نمی‌شود. بازیکنان با ترکیب نوع عملکرد سلاح، لباس و کلاسی که انتخاب می‌کنند، می‌توانند یک کاراکتر سرعتی با میزان آسیب‌رسانی پایین، اما تعداد ضربات بالا را بسازند یا اینکه کاراکتری را خلق کنید که قدرت آسیب‌رسانی بالایی دارد، اما هر ضربه استامینا بیشتری را مصرف می‌کند. به‌عبارتی برای اینکه به سیستم مبارزاتی ایده‌آل خود برسید، باید به نکات مختلفی توجه کنید. باندای نامکو موارد بسیاری را در بازی خود قرار داده است و به‌خوبی از آن‌ها استفاده کرده است. برای مثال اگر تحرک شما در حالت عادی (Normal) قرار دارد، جدا از بلاک کردن ضربات با شمشیر، می‌توانید از رول خوردن برای دوری کردن از ضربه‌های دشمن استفاده کنید. این در حالی است که اگر تحرک شما در حالت سریع (Quick) قرار داشته باشد، می‌توانید از Dodge کردن برای جاخالی دادن استفاده کنید. همچنین یک سیستم ویژه دفع ضربات یا همان Parry کردن هم درنظر گرفته شده است که استفاده از آن کمی چالش‌برانگیز است، اما آسیب بسیار زیادی را به‌حریف وارد می‌کند. جدا از این مورد با رفتن به پشت سر دشمنان هم می‌توانید ضربه کارآمدی را وارد کنید. به‌عبارتی این شما هستید که تعیین می‌کنید در طول نبرد چه عملکردی داشته باشید و به چه شکل دشمنان را از بین ببرید. 

Code Vein

ساختار بازی به‌گونه‌ای است که می‌توانید تنها با یک سلاح و اسلحه که با شیوه بازی کردن شما هم‌خوانی دارد، تا اواخر داستان پیش بروید و توجهی به سلاح‌ها و لباس‌هایی که برای شما درنظر گرفته شده است، نداشته باشید

کاربران زمانی‌که در هاب بازی Code Vein قرار دارند، می‌توانند از بخش فروشگاه بازی استفاده کنند و آیتم‌های خود را خریداری کنند. سلاح و لباس‌های فروشگاه بازی اصلا ارزشمند نیستند و آیتم‌هایی را که در طول بازی کسب می‌کنید، قدرت بیشتری را در اختیار شما قرار می‌‌دهند. همچنین تعداد زیادی سلاح و لباس برای شما درنظر گرفته شده است که نشان‌دهنده تنوع بالا است و کاربر می‌تواند باتوجه‌به سلیقه خود، از آن‌ها استفاده کنید. راستش را بخواهید، ساختار بازی به‌گونه‌ای است که می‌توانید تنها با یک سلاح و اسلحه که با شیوه بازی کردن شما هم‌خوانی دارد، تا اواخر داستان پیش بروید و توجهی به سلاح‌ها و لباس‌هایی که برای شما درنظر گرفته شده است، نداشته باشید. تنها موردی‌که باید به آن توجه کنید، این است که آن‌ها را ارتقا دهید یا از تقویت‌ کننده‌ها استفاده مناسبی داشته باشید. انتخاب مناسب در بازی کد وین تنها به‌سلاح و لباس‌های شما ختم نمی‌شود، بلکه باید همراهی را هم انتخاب کنید که بتواند عملکرد خوبی داشته باشد. برای مثال بعضی از باس‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که آسیب جدی را وارد می‌کنند و بعضی از ضربات آن‌ها نیازمند این است که از باس مورد نظر دور شوید. متاسفانه هوش‌مصنوعی ضعیف بازی برای هم‌تیمی شما هم صدق می‌کند؛ ازاین‌رو مجبور می‌شوید به‌سراغ کاراکتری بروید که در شرایط ذکر شده، آسیب کمتری می‌بیند.

Code Vein

Code Vein از نظر بصری در سطح خوبی قرار دارد. باندای نامکو از طراحی‌های کاملا انیمه‌ای برای خلق جهان بازی استفاده کرده است و نورپردازی‌های بسیار خوب، موردی است که باعث درخشش کد وین شده است. باندای نامکو قبل از عرضه‌ی کد وین اعلام کرده بود که از این بازی الهام زیادی گرفته است و این الهام گرفتن‌ها به بخش طراحی بازی هم کشیده شده است. یکی از اصلی‌ترین مناطق Code Vein، با اینکه الگوی کاملا مشابه نیست، اما شما اگر از کاربران سری سولز باشید، حتما Anor Londo را در ذهن خود تصور خواهید کرد. جدا از مشکلات و نقاط قوت گفته شده در مورد طراحی، طراحی‌های باس‌های بازی به‌گونه‌ای نیست که پس از تمام کردن بازی از آن‌ها یاد کنید و بگویید که کدام باس، به یادماندنی‌تر بوده است. البته دراین‌میان بعضی از باس‌ها طراحی خوبی دارند، اما آنطور که باید و شاید، شما را هیجان‌زده نمی‌کنند. محیط‌های بازی هم متنوع طراحی شده است و به هیچ‌وجه احساس یکنواخت بودن را به‌مخاطب القا نمی‌کنند. همچنین باندای نامکو سیاه‌چال‌های مختلفی را هم طراحی کرده است که کاربر در آن‌ها بتواند بخش داستانی بعضی از شخصیت‌ها را پیش ببرد و جدا از آن خود را بیش‌ازپیش قوی‌تر کند. از نظر فنی هم تیم سازنده می‌توانست بافت‌های محیطی را با کیفیت‌تر طراحی کند و همچنین کمی افت فریم در بخش‌های مختلف بازی احساس می‌شود، اما روی تجربه‌ی شما تاثیر نمی‌گذارد.

موسیقی حتی در زمان بازیابی خاطرات هم شما را تنها نمی‌گذارد و تیم سازنده آهنگ‌های بازی از یک موسیقی آرامش‌بخش برای این بخش استفاده کرده است

موسیقی یکی دیگر از نقاط قوت بازی Code Vein به‌حساب می‌آید. در تمامی باس‌فایت‌ها شاهد موسیقی‌های هیجان‌انگیز و حماسی هستیم. همچنین زمانی‌که نبردهای شما در محیط‌های بازی در شرایط حساسی قرار می‌گیرد و تعداد زیادی از دشمنان به‌سمت شما حمله‌ور می‌شوند، موسیقی نوید یک نبرد چالش‌برانگیز را می‌دهد؛ البته چالشی که به‌لطف مشکلات بازی از بین رفته است. موسیقی حتی در زمان بازیابی خاطرات هم شما را تنها نمی‌گذارد و تیم سازنده آهنگ‌های بازی از یک موسیقی آرامش‌بخش برای این بخش استفاده کرده است. از نظر صداگذاری هم Code Vein در سطح بسیار خوبی قرار دارد و می‌توانید بازی را به‌راحتی روی دوبله انگلیسی گذاشته و از آن لذت ببرید؛ موردی‌که کمتر محصول شرقی به آن توجه می‌کند.

Code Vein

در آخر کد وین را می‌توان یک بازی سولزبورن انیمه‌ای دانست که مکانیسم‌های مختص‌به خود را دارد که باعث ایجاد سیستم مبارزات هیجان‌انگیز و کارآمدی شده است. همچنین روایت‌داستانی و شخصیت‌پردازی کاراکترهای مثبت حسابی شما را سرگرم می‌کند. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که می‌توانید با هوش‌مصنوعی ضعیف کنار بیایید، Code Vein می‌تواند تجربه‌ای قابل قبول باشد که بین ۲۰ الی ۳۰ ساعت شما را سرگرم خواهد کرد.

بررسی بازی Code Vein بر اساس نسخه سوییچ صورت گرفته است


منبع زومجی

Code Vein

Code Vein، جدیدترین ساخته باندای نامکو، یک بازی خاص برای علاقه‌مندان به بازی‌های انیمه‌ای و همچنین چالش‌برانگیز است که نقاط قوت مختلفی در داستان، گیم‌پلی و موسیقی دارد. این در حالی است که وجود مشکلات متعدد در گیم‌پلی نظیر هوش‌مصنوعی بسیار بد و طراحی نامناسب دشمنان، سبب شده تا نتواند با تمام پتانسیل خود، تجربه‌ی خوبی را در اختیار مخاطب قرار دهد.
محمد صادق تواضعی

7

نقاط قوت

  • + روایت داستانی و شخصیت‌پردازی بسیار خوب
  • + موسیقی گوش‌نواز
  • + سیستم کلاس‌بندی بازی و تاثیر آن روی مبارزات و عملکرد بازیکن
  • + استفاده بسیار خوب از بازیابی خاطرات و تاثیر آن روی داستان بازی

نقاط ضعف

  • - شخصیت‌پردازی ضعیف کاراکترهای منفی
  • - هوش‌مصنوعی بسیار ضعیف بازی و تاثیر آن روی سایر بخش‌های گیم‌پلی
  • - باس‌های بازی طراحی خاص و درگیر کننده‌ای ندارند
  • - سیستم مبارزه‌ای دشمنان بسیار سطحی طراحی شده است
  • - بافت‌های محیطی کیفیت مطلوبی ندارند
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده