Dawn of Isles جزو آن دسته از بازی‌هایی است که شالوده و ساختار بسیار سرگرم کننده‌ای دارد، اما مشکلات مختلف مانع از کامل بودن آن شده است. با بررسی این بازی موبایل همراه زومجی باشید.

نقش آفرینی جزو یکی از سبک‌های جذاب و سرگرم کننده روی پلتفرم موبایل به‌حساب می‌آید. با اینکه توسعه‌دهندگان بازی‌های موبایل می‌توانند بازی‌های متنوعی را در این سبک بسازند، اما اکثر آن‌ها از یک فرمول استفاده می‌کنند و خلاقیت آخرین موردی است که به آن توجه می‌کنند. دراین‌میان استودیو بازیسازی NetEase Games سعی کرده است با خلق یک بازی نقش‌آفرینی با المان‌های MMO، یک محصول متفاوت و سرگرم کننده را در دسترس کاربران بازی‌های موبایل قرار بدهد. بازی اندروید و آیفون Dawn of Isles شاید مشکلات مختلفی را در خود جای داده باشد، اما در حالت کلی یک بازی نقش‌آفرینی هیجان‌انگیز است که تجربه آن در کنار دوستان می‌تواند لحظات سرگرم کننده‌تری را برای شما به ارمغان بیاورد. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به این بازی خواهیم داشت تا متوجه شویم Dawn of Isles در چه بخش‌هایی دارای نقاط قوت و ضعف است.

Dawn of Isle

از نظر داستانی، بازی آیفون و اندروید Dawn of Isles روایتگر داستان کاراکتری است که خواهرش توسط یک شخص ناشناس دزدیده می‌شود و او باید سرزمین‌های مختلف را بگردد تا خواهر خود را پیدا کند. معمولا در بازی‌های MMO داستان به‌گونه‌ای روایت می‌شود که گیم‌پلی را به‌تصویر بکشد و داستان کلی بازی آنطور که باید و شاید مخاطب را درگیر نمی‌کند. با این‌حال Dawn of Isles شاید در ابتدا شروع خوبی نداشته باشد، اما رفته رفته به‌واسطه‌ی اضافه شدن کاراکترهای بیشتر شاهد داستانی قابل قبول و حتی بهتر از سایر بازی‌های MMO (که جزو آثاری قرار می‌گیرند که در مقالات بهترین بازی های اندروید به آن‌ها می‌پردازیم) روی پلتفرم موبایل هستیم. شخصیت اصلی که شما آن را شخصی‌سازی می‌کنید و به او هویت می‌دهید، سعی دارد به سرزمین‌های مختلفی سفر کند تا علت دزدیده شدن خواهر خود را متوجه شود، اما زمانی‌که با سایر کاراکترهای جهان Dawn of Isles آشنا می‌شود، مسیر دشوار و سختی را مقابل خود می‌بیند که برای عبور از آن، نیاز به همکاری و کمک به این شخصیت‌ها دارد.

Dawn of Isles شاید در ابتدا شروع خوبی نداشته باشد، اما رفته رفته به‌واسطه‌ی اضافه شدن کاراکترهای بیشتر شاهد داستانی قابل قبول و حتی بهتر از سایر بازی‌های MMO روی پلتفرم موبایل هستیم

همچنین داستان بازی به شکلی است که نحوه‌ی رشد و به‌تکامل رسیدن شخصیت بازی را نشان می‌دهد. وی در ابتدا کاراکتری است که به‌خوبی جهان اطراف خود را نمی‌شناسد و در زمینه مبارزه کردن هم یک شخص تازه‌کار به‌حساب می‌آید. رفته رفته او در تمامی این موارد مهارت‌های بیشتری را کسب می‌کند. بااین‌حال موردی که استودیو NetEase Games سعی دارد به‌واسطه‌ی آن کاربران را سرگرم کند، بخش گیم‌پلی است. اولین موردی که Dawn of Isles در آن ضعیف عمل کرده است، بخش شخصی‌سازی کاراکتر بازی است. معمولا در بازی‌های نقش‌آفرینی و MMO روی موبایل، آن هم زمانی‌ که شخصیت اصلی را خودتان طراحی می‌کنید، گزینه‌های زیادی برای شخصی‌سازی کردن و ساخت کاراکتر درنظر گرفته شده است. این در حالی است که بازی موبایل Dawn of Isles دارای چهار شخصیت از پیش طراحی شده است که تنها می‌توانید نوع نمایش اعضای چهره‌ آن‌ها را تغییر دهید. دراین‌میان اشاره کنم که هرکدام از شخصیت‌ها مهارت خاص خود را دارند و باید باتوجه‌به سلیقه خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

Dawn of Isle

برای ارتقای مهارت‌ها باید منابع متفاوتی را در سطح بازی پیدا کنید و ازطریق آن‌های مهارت‌های خود را ارتقا دهید

پس از ساخت کاراکتر، وارد جهان بازی می‌شوید؛ جایی که مأموریت‌های اصلی و فرعی متعددی برای شما درنظر گرفته شده است که برای پیشروی در داستان، باید آن‌ها را انجام دهید. ساختار مراحل ابتدایی، به‌گونه‌ای است که بازیکنان را با نحوه مبارزه کردن، استفاده از آیتم‌ها و ویژگی‌های مختلف بازی نظیر رویدادها آشنا می‌کند. یکی از مواردی که در بازی‌های MMO اهمیت بسیار بالایی دارد، طراحی مأموریت‌های اصلی و فرعی بازی است. مأموریت‌ها باید مخاطب را به‌خوبی درگیر کند و او از انجام آن‌ها لذت ببرد. Dawn of Isles در این بخش عملکرد بسیار خوبی ندارد؛ زیرا بعضی از مراحل اصلی جذابیت بالایی ندارند و از طرفی مراحل فرعی هم به‌شکلی نیستند که شما را مشتاق کنند. همچنین برای پشت سر گذاشتن تعداد اندکی از مأموریت‌های اصلی، باید وارد سیاه‌چال‌های مختلفی شوید و آن‌ها را پاکسازی کنید. سیاه‌چال‌های Dawn of Isles قابلیت تجربه تک‌نفره ندارند و باید به‌صورت تیمی آن‌ها را تجربه کنید؛ ازاین‌رو پیدا کردن بازیکن و تیمی که بخواهد مأموریت شما را انجام دهد، زمان‌بر است. جدا از این موارد، سیستم مهارت‌های بازیکن، طراحی بسیار خوبی دارد. در همان ابتدا تمامی مهارت‌ها در دسترس شما قرار ندارند و باید با پیشرفت در بازی و ارتقای سطح شخصیت خود، مهارت‌های بازی را آزاد کنید. ترکیب این مورد با سیستم مبارزات، سبب شده است تا Dawn of Isles در این بخش بتواند به‌خوبی بازیکنان را سرگرم کند.

همچنین یک بخش ارتقای مهار‌ت‌ها و سلاح هم برای بازیکن درنظر گرفته شده است. برای ارتقای مهارت‌ها باید منابع متفاوتی را در بازی پیدا کنید و ازطریق آن‌ها مهارت‌های خود را ارتقا دهید. البته یک گزینه مخصوص هم برای بازیکنان درنظر گرفته شده است که با انتخاب آن، تمامی مهارت‌ها و سلاح اصلی، به‌صورت یکسان ارتقا پیدا می‌کنند. برای قدرتمندتر کردن شخصیت خود هم باید لباس‌ها و سلاح جدیدتری را کسب کنید. اجزای مختلف لباس شما و همچنین سلاح‌های بازی دارای ارزش‌های مختلفی هستند که هرقدر ارزش و سطح آن‌ها بالاتر باشد، قدرت بیشتری دارند. معمولا در بازی‌های نقش‌آفرینی و MMO روی پلتفرم موبایل، سیستم انتخاب مأموریت‌ها و انجام آن‌ها به‌صورت خودکار است؛ بدین صورت که شما مأموریت مورد نظر را انتخاب می‌کنید و در ادامه هوش مصنوعی هدایت کاراکتر شما را در طول مسیر و مبارزات به‌دست می‌گیرد. استودیو NetEase Games این ویژگی را در بازی Dawn of Isles قرار داده است، اما تفاوت‌هایی با سایر بازی‌های این سبک دارد.

Dawn of Isle

در اینجا هدایت بازیکن به‌صورت خودکار تنها برای پیدا کردن راه و رسیدن به مقصد، انجام می‌شود. بازیکنان باید خودشان مبارزات را تجربه کنند. وجود این مورد به مخاطب کمک می‌کند تا بتواند از سیستم مبارزات بازی بهترین استفاده را داشته باشد و در نبردهای مهم، به‌خوبی از مهارت‌ها و ویژگی جاخالی دادن استفاده کند. Dawn of Isles جدا از المان‌های نقش‌آفرینی و MMO، از المان‌های بازی‌های شهرسازی هم استفاده کرده است. تعدادی از مأموریت‌های فرعی شما به ساخت قسمت‌های مختلف در زادگاه خود و مدیریت آن مربوط می‌شود. در این مأموریت‌ها باید منابع مختلفی را پیدا کنید و ازطریق آن‌ها بخش‌های مختلفی را بازسازی کنید. برای مثال با کشاورزی کردن و پیدا کردن دانه‌های گیاه‌ها یا میوه‌های مختلف، می‌توانید نوار سلامت را بازیابی و خودتان را تقویت کنید. منابع اصلی شما در بازی هم سنگ، چوب، گیاه و گوشت حیوان‌های بازی است. بازیکنان می‌توانند با ساخت سلاح‌های مرتبط، این منابع را جمع‌آوری کنند. برای مثال گوشت را باید با چاقو و ازطریق کشتن حیوان‌ها به‌دست بیاورید یا چوب را با ساختن تبر و قطع درخت‌های بازی کسب کنید.

Dawn of Isles جدا از المان‌های نقش‌آفرینی و MMO، از المان‌های بازی‌های شهرسازی هم استفاده کرده است

همچنین بازی اندروید و‌ آیفون Dawn of Isles جدا از مهارت‌هایی که استفاده می‌کنید، دارای یک سری مهارت‌های ویژه است که به‌صورت خودکار فعال هستند و کارایی متفاوتی هم دارند. این نوع مهارت‌ها ارتباط مستقیمی با مأموریت‌های فرعی و اصلی دارند. به‌عبارتی سازنده مخاطب را مجبور می‌کند با برقراری ارتباط با سایر شخصیت‌های جهان بازی و انجام مأموریت‌های اصلی و فرعی، آن‌ها را آزاد کنند، اما طراحی نامناسب مراحل فرعی و تنوع نداشتن آن‌ها، باعث شده است که تاحدی بیخیال این بخش شوید؛ بااینکه می‌دانید تاثیر زیادی روی گیم‌پلی بازی دارند. جدا از محتویات داستانی، بازی آیفون و اندروید Dawn of Isles دارای رویدادهای متنوعی است که هرکدام از آن‌ها محتویات مختلفی را در دسترس بازیکن قرار می‌دهد. بعضی از آن‌ها مأموریت‌هایی در دل بازی هستند و بعضی دیگر هم شامل سیاه‌چال‌هایی می‌شوند که باید آن‌ها را درکنار سایر بازیکنان جهان بازی تجربه کنید. یکی دیگر از مواردی که در بازی‌های آنلاین بسیار مهم است، کیفیت سرورها و سیستم Matchmaking بازی است. سیستم Matchmaking، ساختار مناسبی دارد و با بازیکنانی هم‌تیمی می‌شوید که در نزدیکی سطح شما قرار دارند، اما کیفیت سرورها آنچنان مطلوب نیست و در اکثر مواقع دچار لگ و تاخیر هستید.

Dawn of Isle

Dawn of Isles جزو آن دسته از بازی‌های موبایلی است که گرافیک خوبی دارد و محیط‌های بازی متنوع و رنگارنگ طراحی شده‌اند. البته تمام زیبایی Dawn of Isles فقط به طراحی‌های بصری و کاراکترهای اصلی بازی ختم می‌شود. از نظر فنی، Dawn of Isles مشکل بزرگی به نام افت فریم دارد. زمانی‌که در حال تجربه‌ی Dawn of Isles و گشت‌وگذار در جهان بازی هستید، کاهش نرخ فریم بازی روی تجربه‌ی شما تاثیرگذار است و به وضوح آن را حس می‌کنید. به‌عبارتی، بازی باتوجه‌به حجم دانلودی بالایی که دارد، جلوه‌های بصری با کیفیتی را ارائه می‌دهد، اما از نظر فنی بهینه نیست و بازیکن را اذیت می‌کند. همچنین طراحی ساده و بدون تنوع مراحل فرعی هم باعث شده است تا کاربران پس از گذشت مدتی از مراحل این بخش خسته شوند. جدا از این موارد، دوربین بازی به‌نحوی طراحی شده است که با توجه به شیوه بازی کردن خود می‌توانید فاصله آن نسبت به کاراکتر اصلی را تنظیم کنید. دراین‌میان طراحی‌های بازی با تمام مشکلات‌شان یک ویژگی خوب هم دارند که معمولا در بازی‌های موبایل مورد استفاده قرار نگرفته است. استودیو NetEase Games از حالت عکاسی (Photo Mode) استفاده کرده است تا کاربران با ورود به این حالت، بتوانند لحظات جذاب و با کیفیتی را ثبت کنند.

از آن‌جایی که با یک بازی رایگان طرف هستیم، تیم سازنده از پرداخت‌های درون برنامه‌ای هم استفاده کرده است که شامل آیتم‌های تزئینی برای لباس شخصیت اصلی و سلاح او می‌شود. البته در طول بازی و انجام بعضی از مراحل فرعی، می‌توانید منابعی را کسب کنید که برای ساخت بعضی از لباس‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. از نظر صداگذاری، Dawn of Isles یک بازی شرقی است و صداگذاری ژاپنی کاراکترها حالت‌های مختلفی دارد؛ در بعضی از دیالوگ‌ها، شاهد صحبت کردن‌ کامل آن‌ها با یکدیگر هستیم. این در حالی است که در سایر موارد، ازطریق نوشتار، با یکدیگر صحبت می‌کنند. موسیقی بازی و افکت‌های صوتی هم در سطح خوبی قرار دارند. درانتها، بازی موبایل Dawn of Isles درکنار نوآوری‌ها و موارد سرگرم کننده‌ای که دارد، مشکلاتی را هم در خود جای داده است؛ مشکلاتی که اگر نبودند، کاربران می‌توانستند یکی از کامل‌ترین بازی‌های نقش‌آفرینی و MMO روی پلتفرم موبایل را تجربه کنند.

بازی Dawn of Isles روی پلتفرم اندروید بررسی شده است.


منبع زومجی

Dawn of Isles

بازی اندروید و آیفون Dawn of Isles یک بازی نقش آفرینی با المان‌های MMO است که جهانی وسیع و رنگارنگ را در دسترس بازیکنان قرار می‌دهد. بااین‌حال Dawn of Isles خالی از مشکلات نیست و مواردی نظیر طراحی یکنواخت و خسته کننده مراحل فرعی به همراه افت فریم‌های بیش از اندازه، باعث شده است تا این بازی نقش‌آفرینی نتواند آنطور که باید و شاید از تمام پتانسیل خود استفاده کند.
محمد صادق تواضعی

7.5

نقاط قوت

  • + سیستم مبارزات و مهارت‌های کاربردی
  • + حالت عکاسی جذاب
  • + داستانی سرگرم کننده نسبت به سایر بازی‌های MMO

نقاط ضعف

  • - افت فریم‌های متعدد
  • - طراحی خسته کننده مراحل فرعی
  • - نبود حالت تک‌نفره برای سیاه‌چال‌های بازی
  • - لگ و تاخیر در بخش آنلاین و نبردهای گروهی
  • - نبود سیستم شخصی‌سازی پر جزئیات و کاراکترهای متعدد برای بازیکنان
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده