بازی موبایل Evertale با ارائه داستانی هیجان‌انگیز و نبردهای نفس‌گیر و حساب‌شده، سعی کرده است تجربه‌ی متفاوتی را در دسترس کاربران بازی‌های موبایل قرار بدهد.

بعضی از سبک‌ها روی پلتفرم موبایل دارای مخاطبان بیشتری هستند و عملکرد بهتری را هم از خود به‌جای می‌گذارند. سبک نقش‌ آفرینی شرقی با مبارزات نوبتی، موردی است که بیشتر سازنده‌های موبایل به آن توجه می‌کنند. این درحالی است که در گذشته، مبارزات نوبتی روی کامپیوتر یا سایر کنسول‌ها جایگاه ویژه‌ای داشته است. البته هم‌اکنون هم بعضی از سازنده‌ها به سمت این سبک می‌روند و شاهد بازی‌های بزرگ یا مستقل مختلفی هستیم که برای کنسول‌های خانگی و پی‌سی عرضه می‌شوند. دلیل کمتر شدن مخاطبان هم این است که سازنده هیچ خلاقیتی در این سبک از بازی‌ها به‌خرج نمی‌دهد و شاهد سیستم مبارزات و المان‌های تکراری و الگوبرداری شده هستیم. بازی اندروید و آیفون Evertale را می‌توان جزو آن دسته از بازی‌های نقش‌آفرینی با مبارزات نوبتی دانست که سعی دارد تغییراتی را در این دسته از بازی‌ها به‌وجود بیاورد تا کاربران موبایل بتوانند تجربه‌ی متفاوت و لذت‌بخشی را نسبت‌به سایر بازی‌های نقش‌آفرینی روی موبایل کسب کنند.

Evertale

با پیشرفت در داستان، قهرمان‌های همراه فین هم همانند او، شخصیت پخته‌تر و کامل‌تری را کسب می‌کنند

حال سوال اصلی این است که بازی آیفون و اندروید Evertale، با تمام جاه‌طلبی‌هایش تا چه اندازه در این راه موفق بوده است؟ در جواب باید بگویم که بازی موبایل Evertale یک اثر خوش‌ساخت و سرگرم کننده است که مشکلاتی در گیم‌پلی و طراحی بازی مانع از تجربه‌ی بی‌عیب‌ونقص آن می‌شود، اما در حالت کلی می‌توان Evertale را یکی از بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی با مبارزات نوبتی دانست که طی چند سال گذشته روی پلتفرم موبایل عرضه شده است. داستان بازی از این قرار است که هر ۱۰۰ سال یک‌بار، رویدادی مرگبار به‌نام Pondemonium سرزمین Erden را تهدید می‌کند. در جریان این اتفاق قهرمان‌ها و سربازان باید شیاطین را نابود کنند. حال تنها چند سال از آخرین پاندمونیوم می‌گذرد و شیاطین و اهریمن‌ها یک بار دیگر به سرزمین Erden حمله کرده‌اند. فین، کاراکتر اصلی بازی، که پدر خود را در جریان آخرین پاندمونیوم از دست داده است، متوجه نیروی قوی‌ و مرموزی در خود می‌شود.

ازاین‌رو او از سوی حاکم یکی از مناطق Erden راهی سفری پرخطر و طولانی می‌شود تا ریشه‌ی پاندمونیوم را شناسایی کند و آن را از بین ببرد. فین در این راه با کاراکترها و شخصیت‌های مختلفی آشنا می‌شود که او را در این ماجراجویی همراه می‌کنند. آغاز داستان، یک حالت کلیشه‌ای دارد، اما رفته رفته شاهد روایت داستانی قابل قبول و خوبی هستیم؛ جایی‌که فین متوجه اتفاقات اصلی و مواردی می‌شود که شخصیت نهایی او را شکل می‌دهند. ازطرفی همراهان شما هم از شخصیت پردازی خوبی برخوردار هستند. نویسنده سعی کرده است برای هر کاراکتر یک دلیل قانع کننده و قابل قبول را خلق کند تا حضور آن‌ها در تیم فین را توجیه کند. همچنین در ادامه و با پیشرفت در داستان، قهرمان‌های همراه فین هم همانند او شخصیت پخته‌تر و کامل‌تری را کسب می‌کنند. پایان‌بندی بازی موبایل Evertale هم به‌شکلی است که به‌خوبی به تمامی سوال‌های بازیکن جواب می‌دهد.

Evertale

در بخش گیم‌پلی، بازی Evertale عملکرد خوبی را از خود به‌نمایش گذاشته است. Evertale یک بازی نقش‌آفرینی با نبردهای نوبتی است که بازیکنان زمانی‌که نوبت قهرمان‌های تیم‌شان رسید، می‌توانند به تیم دشمن حمله کنند. تیم سازنده در این بخش از نوآوری مخصوص‌به خودش استفاده کرده است و طراحی رابط کاربری و مهارت‌های بازیکنان هم به‌نحوی است که بازیکنان را خسته نخواهد کرد. نوآوری تیم سازنده در طول مبارزات، این است که می‌توانید بعضی از هیولاهایی را که با آن‌ها مبارزه می‌کنید، اسیر کنید. این کار زمانی صورت می‌گیرد که نوار سلامت‌شان تقریبا در قسمت‌های انتهایی قرار داشته باشد. دراین‌هنگام یک گزینه به نام Catch را مشاهده خواهید کرد. یکی از بخش‌های بسیار خوب گیم‌پلی بازی اندروید و آیفون Evertale بخش آموزشی آن است. استودیو زیگزا گیم (ZigZaGame) در تمامی قسمت‌های بازی یک بخش آموزشی را تدارک دیده است تا کاربران بتوانند به‌راحتی با ساختار بازی آشنا شوند.

مبارزات و استفاده از مهارت‌های شخصیت‌ها به‌نحوی طراحی شده است که باید به‌درستی از آن‌ها استفاده کنید

مبارزات و استفاده از مهارت‌های شخصیت‌ها، به‌نحوی طراحی شده است که باید به‌درستی از آن‌ها استفاده کنید. هر ضربه ویژه شما دارای انرژی مخصوصی است که از میزان کلی انرژی کل تیم کم می‌کند. همچنین بعضی از شخصیت‌ها هستند که در حالت‌های خاصی می‌توانید از مهارت‌های‌شان استفاده کنید. برای مثال، قهرمان آسترید دارای مهارتی است که دشمنانی را که در حالت دفاعی قرار گرفته‌اند، از بین می‌برد. ازاین‌رو تا زمانی‌که این دسته از دشمنان را مشاهده نکنید، نمی‌توانید از مهارت آسترید استفاده کنید. یا بعضی از کاراکترها دارای مهارتی هستند که خود را به‌عنوان یک هدف در بازی قرار می‌دهند. ازاین‌رو سایر دشمنان به‌جای حمله کردن به اعضای تیم، تنها به‌شخص مشخص شده حمله می‌کنند. به‌عبارتی در جهان بازی آیفون و اندروید Evertale استراتژی‌های مبارزه‌ای متعددی وجود دارد که بازیکن می‌تواند باتوجه‌به شیوه بازی کردن خودش، تیمی را تشکیل دهد که بتواند از مهارت‌های‌شان بهترین استفاده را داشته باشد. شاید در اوایل بازی اهمیت استراتژی مناسب و استفاده دقیق از مهارت‌های ویژه آنطور که باید و شاید خود را نشان ندهد، اما در طول ۶ مرحله‌ی بازی با باس‌ها و دشمنانی مواجه می‌شوید که حسابی شما را به‌چالش می‌کشند و تنها راه پیروزی، دقت و پیاده‌سازی یک استراتژی مناسب است.

Evertale

مراحل فرعی و طراحی نامناسب این بخش، یکی از مشکلات بازی Evertale به‌حساب می‌آید

مورد دیگری که در گیم‌پلی بازی باعث قوی‌تر شدن تیم شما می‌شود، این است که زیگزا گیم از قهرمان‌ها، سلاح‌ها و آیتم‌های جانبی با ارزش‌های متفاوت استفاده کرده است. البته برای انتخاب کاراکترهای تیم‌تان، با یک محدودیت بسیار بزرگ روبه‌رو هستید و آن هم ظرفیت تیم است. در حالت کلی می‌توانید هشت کاراکتر را در تیم‌تان قرار بدهید که در مبارزات، چهار نفر از آن‌ها به‌عنوان کاراکترهای اصلی، و چهار نفر دیگر کاراکترهای پشتیبان هستند که در صورت ازبین‌رفتن چهار نفر اول، جایگزین‌شان می‌شوند. ازطرفی یک رتبه کلی دارید. در اولین رتبه میزان ظرفیت مشخصی در اختیارتان قرار داده شده است و هرقدر که در مراحل پیش بروید و XP جمع‌آوری کنید، رتبه‌تان افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه ظرفیت تیم هم بالا می‌رود. حال رابطه ظرفیت با کاراکترها، آیتم‌های جانبی و سلاح‌ها بدین شکل است که با افزایش ارزشمند بودن موارد ذکر شده، ظرفیت بیشتری را از شما سلب می‌کنند.

ازاین‌رو یکی دیگر از چالش‌هایی که بازی شما را با آن مواجه می‌کند، چیدن مناسب تیم‌تان است. معمولا بازی‌های نقش‌آفرینی در کنار مراحل اصلی دارای مراحل فرعی هستند تا بازیکنان بتوانند به‌سادگی خود را قوی‌تر کنند. متاسفانه یکی از مشکلات بازی موبایل Evertale مراحل فرعی آن است. مراحل فرعی بسیار کمی در جهان بازی تعبیه شده است و این مراحل به‌نحوی هستند که بازیکنان در طول مبارزات‌شان باید تعدادی هیولای مشخص را اسیر کنند و به‌شخص مورد نظر بدهند،‌ اما سیستم راهنمای این مراحل ردیابی خاصی برای‌شان درنظر گرفته نشده است و به‌طور واضح مشخص نیست که باید چه کاری را انجام بدهید. همچنین یک بخش رویدادها هم برای بازیکنان در نظر گرفته شده است که می‌توانند آن‌ها را با تمرکز روی ارتقای شخصیت‌ها، ارتقای رتبه یا موارد دیگری انجام بدهند، اما مشکل این بخش هم این است که برای انجام مراحل مربوط به رویداد مورد نظر باید از Mana که در اختیارتان قرار داده شده است، استفاده کنید. در درجه‌ سختی‌های بالاتر، عملا کل Mana شما خرج می‌شود و این آیتم هم به‌صورت روزانه پر می‌شود.

Evertale

به‌عبارتی مراحل اصلی و مبارزات مربوط به خط داستانی تنها راه شما برای ارتقای کاراکترها، آیتم‌ها، سلاح‌ها و همچنین رتبه است که در اواخر بازی، کمی شما را دچار مشکل می‌کند؛ زیرا باس‌ها دارای قدرت بسیار بیشتری هستند. جدا از بخش داستانی و رویدادها، بازی موبایل Evertale دارای یک حالت چندنفره هم است. در حالت PvP بازی شما و تیم‌تان باید در مقابل تیم سایر بازیکن‌ها قرار بگیرید، اما سیستم پرداخت‌های درون برنامه‌ای و احضار قهرمان‌ها که حالت لوت باکس محوری دارد، مانع از این می‌شود که بتوانید در همان ابتدا وارد این بخش شوید. به‌عبارتی با بازیکن‌هایی روبه‌رو می‌شوید که قدرت بسیار بیشتری دارند و احتمال دارد روی برنده شدن را نبینید. اگر پول واقعی در برد و باخت شما در بخش چندنفره تاثیر گذار نبود، بخش چندنفره Evertale می‌توانست تجربه‌ی جذابی را ارائه دهد.

از نظر بصری و طراحی محیط، Evertale را می‌توان یکی از بهترین و چشم‌نوازترین بازی‌های پلتفرم موبایل دانست

گرافیک بازی موبایل Evertale و بخش فنی این بازی موبایل هم مورد دیگری است که سبب شده با یک بازی خوش‌ساخت و درجه یک از نظر فنی روی پلتفرم موبایل طرف باشیم. نوع طراحی کاراکترها و شخصیت‌های داخل بازی به‌نحوی است که شاهد شخصیت‌های کوچک و بامزه‌ای هستیم، اما در زمان صحبت کردن یا مواقعی که وارد مبارزات می‌شوید، ظاهر اصلی کاراکترها را مشاهده می‌کنید. به‌عبارتی تیم سازنده از طراحی‌های مختلفی استفاده کرده است تا Evertale را به یک بازی جذاب و سرگرم کننده تبدیل کند. همچنین محیط‌های بازی هم تنوع خوبی دارند و Evertale شامل محیط‌های جنگلی، شهری و کوهستانی است. ازطرفی باتوجه‌به حجم بالای بازی موبایل Evertale شاهد اجرای روان و بدون افت فریم بازی هستیم. بااین‌حال پس از گذشت دو الی سه ساعت از تجربه Evertale شاهد داغ شدن گوشی موبایل هستیم که این موردی عادی برای یک بازی با جزئیات بالا به‌حساب می‌آید.

Evertale

در بخش طراحی قهرمان‌ها و هیولاهایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، تیم سازنده از ۱۸۰ مورد مختلف استفاده کرده است که خب دریافت تمامی آن‌ها در داستان بازی غیر ممکن است و با پیشرفت در بخش آنلاین و رویدادها، باید آن‌ها را آزاد کنید. البته همانطور که قبلا هم ذکر شد، شانس موردی است که در سیستم لوت باکس محور بازی وجود دارد و اکثر مواقع آیتم‌ها، شخصیت‌ها و هیولاهای تکراری را دریافت می‌کنید. بااینکه تنوع در این بخش بالا است، اما شاهد تنوع پایین دشمنان شما در بازی هستیم. درواقع تیم سازنده از دشمنانی استفاده کرده است که در طول داستان برای چند بار آن‌ها را مشاهده می‌کنیم و هر بار شما را به‌چالش می‌کشند. در این میان شاید یک یا دو عضو از تیم‌شان جدید باشند، اما سایر هم‌تیمی‌ها همان دشمنانی هستند که در گذشته با آن‌ها مواجه شده‌اید؛ فقط در اینجا قدرت‌شان بیشتر شده است. همچنین مراحل فرعی و طراحی‌شان هم ساختار جالبی ندارند و بازیکنان به‌سختی می‌توانند اهداف خواسته شده شخصیت‌های جهان بازی را دنبال کنند و آن‌ها را انجام بدهند.

موسیقی در بازی یکی از موارد مهم به‌حساب می‌آید. سازنده می‌تواند از سکوت یا افکت‌های صوتی مختلفی استفاده کند تا حس‌وحال محیط‌های بازی را به‌خوبی القا کند. تیم سازنده Evertale از دو نوع موسیقی مختلف استفاده کرده است؛ موسیقی‌های لایت و آرام برای زمانی‌که در حال گشت‌وگذار در محیط هستید و موسیقی‌های حماسی و هیجان‌انگیز زمانی‌که در صحنه نبرد قرار گرفته‌اید. همچنین یک سری افکت‌های صوتی هم برای بعضی از صحبت‌ها و گفت‌وگوهای شخصیت‌های بازی با یکدیگر در نظر گرفته شده است که حس‌وحال متفاوتی را ارائه می‌دهد. بااین‌تفاسیر بازی موبایل Evertale با تمام مشکلاتی که دارد، یک بازی ارزشمند است که داستانی زیبا را روایت می‌کند و کاربران را حدود ۱۰-۱۵ ساعت سرگرم خواهد کرد. ضمنا اگر به بازی‌های موبایل علاقه‌مندید، می‌توانید در کنار بررسی‌های آثار این پلتفرم، مقالات بهترین بازی های اندروید را هم دنبال کنید.


منبع زومجی

Evertale

بازی موبایل Evertale را می‌توان یک بازی نقش‌آفرینی با مبارزات نوبتی بسیار هیجان‌انگیز دانست که داستان‌سرایی خوبی دارد. شخصیت‌ پردازی و موسیقی هم جزو نقاط قوت بازی به‌حساب می‌آیند، اما بازی اندروید و آیفون Evertale در قسمت‌هایی نظیر طراحی دشمنان، مراحل فرعی و بخش چندنفره مشکلاتی را در خود جای داده است که مانع از تجربه‌ی بی‌عیب‌ونقص بازیکنان از بازی آیفون و اندروید Evertale می‌شود.
محمد صادق تواضعی

8

نقاط قوت

  • + داستان‌سرایی خوب بازی
  • + شخصیت‌ پردازی مناسب کاراکترها
  • + سیستم غنی مبارزات
  • + طراحی چشم‌نواز محیط‌های بازی
  • + موسیقی گوش‌نواز

نقاط ضعف

  • - طراحی نامناسب رویدادها و مراحل فرعی
  • - تاثیر مستقیم پرداخت‌های درون برنامه‌ای و ساختار لوت باکس بازی بر حالت چندنفره
  • - طراحی تکراری دشمنان
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده