بازی ماجراجویی کوتاه اما سرگرم کننده‌ی Agatha Knife بعد از انتشار روی چندین پلتفرم مختلف، نهایتا به گوشی‌های هوشمند نیز راه یافت. با بررسی نسخه‌ی موبایل این بازی با زومجی همراه باشید.

Agatha Knife دومین اثر از استودیوی کوچک Mango Protocol بعد از بازی MechaNika است. Agatha Knife درست مثل MechaNika یک بازی ماجراجویی با تمرکز فراوان روی روایت داستانی، تعامل با محیط و شخصیت‌ها و پازل‌های نه چندان دشوار است. این بازی در سال ۲۰۱۷ ابتدا توسط پلتفرم استیم برای کامپیوتر منتشر شد و سپس، بعد از اعمال تغییراتی کوچک برای بهبود عملکرد و تعدیل گیم پلی، برای پلتفرم‌هایی دیگر انتشار یافت و درنهایت توسط خود استودیو به گوشی‌های هوشمند آمد.

Agatha Knife

با وجود اینکه ممکن است داستان و شخصیت‌های عجیب Agatha Knife و کمدی سیاه نهفته در آن به ذائقه‌ی همه خوش نیاید اما باید اقرار کرد که داستان این بازی جذاب و سرگرم کننده است

در این بازی اندروید و آیفون شما کنترل دختر بچه‌ای هفت ساله به نام آگاتا را در دست دارید که در شهری نه چندان بزرگ به همراه مادرش زندگی می‌کند. خانواده‌ی آگاتا صاحبان تنها قصابی شهر هستند و قهرمان بازی نیز باوجود سن و سال کمش، در این پیشه به خانواده کمک می‌کند و مسئولیت کشتن حیوانات و سلاخی آنان را برعهده دارد. آگاتا عاشق حیوانات است و زمان زیادی را صرف بازی کردن با گوسفندان، مرغ‌ها و سایر حیواناتی می‌کند که قرار است بکشد، اما در سوی دیگر، او علاقه‌ی زیادی به طعم گوشت دارد و از این مسئله ناراحت است که چرا حیواناتی که به قصابی آن‌ها می‌آیند از وی می‌ترسند و با فراغ بال خود را در اختیار این قصاب کوچک قرار نمی‌دهند تا به گوشت خوشمزه تبدیل شوند و راه خود را به شکم او و سایر مشتریان پیدا کنند. دراین‌میان، رفته رفته تعداد مشتریان قصابی بسیار کم می‌شود و این مسئله تا جایی پیش می‌رود که عملا کاسبی خانواده تعطیل می‌شود. آگاتای جوان تصمیم می‌گیرد خودش به‌تنهایی دلیل این موضوع را پیدا کند و کسب‌و‌کار خانوادگیش را نجات دهد.

Agatha Knife

همان‌طور که می‌توان حدس زد، بازی آیفون Agatha Knife به‌عنوان یک بازی ماجراجویی، تکیه‌ی زیادی روی روایت داستانی دارد. با وجود اینکه ممکن است داستان و شخصیت‌های عجیب Agatha Knife و کمدی سیاه نهفته در آن به ذائقه‌ی همه خوش نیاید اما باید اقرار کرد که داستان این بازی جذاب و سرگرم کننده است و با پیچش‌های مکرر خود همیشه بازیکن را غافلگیر و وادار می‌کند که تا انتها با جدیت ماجرا را دنبال کند. در دست دیگر، در این بازی شما بیشتر زمان خود را به صحبت کردن با سایر شخصیت‌ها، که اغلب از مردم شهر تشکیل شده‌اند، سپری می‌کنید؛ پس دیالوگ‌ها هم نقشی حیاتی در لذت بخش بودن بازی دارند. در این بازی شخصیت‌ها از تنوع بالایی برخوردار هستند و اشارات و تضمن‌هایی که در دنیای بازی به فرهنگ عامه، برای مثال گروه‌های موسیقی، فیلم‌های ابر قهرمانی، انیمه‌ها و موارد دیگر، زده شده باعث می‌شود حین تجربه‌ی Agatha Knife مکرر با محتوای جدید مواجه شوید و همیشه خود را آماده‌ی کشف ایستر اگ‌هایی جدید کنید.

Agatha Knife

داستان بازی موبایل Agatha Knife به مسائل اجتماعی مختلفی می‌پردازد و سعی در بیان بسیاری از معضلات شخصی و جمعی دنیا دارد، اما نکته‌ای که می‌توان کمی تا قسمتی نسبت به آن خرده گرفت، دید نسبتا سطحی بازی نسبت به مسائلی است که بیان می‌کند؛ این بازی هیچ‌گاه از گرفتن هجمه‌ی انتقاد با زبان طنز و کنایه نسبت به مسائل مختلف دریغ نمی‌کند، اما پاسخی خاص، هرچند مختصر، به سوالات مطرح شده ارائه نمی‌کند و تنها به تمسخر یا اشاره بسنده می‌کند. حقیقتا نمی‌شود از یک بازی چهار ساعته که صرفا هدفش سرگرم کردن بازیکن است انتظار بررسی موشکافانه‌ی مسائلی را داشت که بیان می‌کند، اما از آنجایی که شیرازه‌ی داستان Agatha Knife بر پایه‌ی چنین مواردی قرار داده شده، حداقل کاری که بازی می‌تواند انجام دهد، دادن پاسخی قابل قبول به مخاطب است.

طراحی دستی دنیای Agatha Knife بسیار زیبا و چشم نواز است

یکی از بزرگ‌ترین انتقاداتی که به بازی‌های مستقلی همچون Agatha Knife گرفته می‌شود، سبک طراحی هنری استفاده شده در آنان است؛ به‌گفته‌ی بسیاری از منتقدین این دسته از بازی‌ها، استودیوهای مستقل کوچک از عنوان گرافیک هنری به‌عنوان بهانه‌ای برای عدم گذاشتن زمان و هزینه‌ی زیاد روی طراحی گرافیکی استفاده می‌کنند. با وجود تمامی این ادعاها ولی طراحی دستی دنیای Agatha Knife بسیار زیبا و چشم نواز است و به جرئت می‌توان مدعی شد که اگر به خاطر این سبک طراحی نبود، شاید اصلا Agatha Knife نمی‌توانست محبوبیت نسبی خود را به‌دست بیاورد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، تمامی جزئیات این بازی دو بعدی به‌صورت دستی طراحی شده است و گیم پلی به حالت ساید اسکرول در جریان است. یکی از ایرادات کوچکی که با عینک سخت‌گیری می‌توان از گرافیک هنری Agatha Knife گرفت، سخت بودن خواندن فونت پیوسته‌ی دستی استفاده شده در بازی است،‌ که البته بعد از گذراندن دقایق اولیه، خود بازی به شما این اجازه را می‌دهد تا در صورت عدم توانایی در خواندن دیالوگ‌ها، فونتی ساده و خواناتر را استفاده کنید.

Agatha Knife

در این بازی عمده فعالیت شما را یافتن اشخاص یا اشیای درست برای انجام تعامل تشکیل می‌دهد؛ پس همان‌طور که انتظار می‌رود کل مدت، شما در حال جابجایی بین مکان‌های مختلف هستید

از نظر گیم پلی، Agatha Knife در دسته‌ی بازی‌های اشاره-کلیک کلاسیک قرار می‌گیرد. در این بازی عمده فعالیت شما را یافتن اشخاص یا اشیای درست برای انجام تعامل تشکیل می‌دهد؛ پس همان‌طور که انتظار می‌رود کل مدت، شما در حال جابجایی بین مکان‌های مختلف هستید. خوشبختانه کوچک بودن دنیای بازی و قابلیت دویدن (با دو مرتبه کلیک در جهت دلخواه) باعث می‌شود که این رفت‌و‌آمد‌های مداوم در اغلب اوقات باعث خسته شدن بازیکن نشود. از آنجایی که در بازی راهنمایی جز دیالوگ‌ها وجود ندارد، توصیه می‌شود برای سریع‌تر یافتن جواب پازل‌ها یا یافتن اشخاص و اشیای کلیدی، همه چیز را با دقت مورد بررسی قرار دهید، با تمامی شخصیت‌های حاضر در محل مورد نظر صحبت کنید و تک تک اشیا را با دقت نظاره کنید. در صورتی که با دیالوگ‌ها و راهنمایی‌های موجود نتوانستید راه‌حل پازل یا شخص مورد نظر برای انجام تعامل را پیدا کنید، به پیش شخصیت ساندرو بروید و از وی بخواهید به شما کمک کند. شخصیت ساندرو در تک تک مراحل بازی با استفاده از کارت‌هایش می‌تواند راهنمایی‌هایی نه چندان مستقیم به شما ارائه کند که کمک شایانی به شمار می‌روند و اصلا حل کردن برخی پازل‌ها بدون استفاده از این راهنمایی‌ها تقریبا غیر ممکن است.

Agatha Knife

یکی از نقاط قوت نسخه‌ی موبایل بازی Agatha Knife، ارائه‌ی سیستم کنترلی خوب و کاربردی است که با صفحه‌ی لمسی گوشی‌های هوشمند بسیار سازگاری دارد. در Agatha Knife صفحه‌ی نمایش بسیار خلوت است و تمامی تعاملات ازطریق کلیک کردن انجام می‌گیرد. شما برای نظاره کردن یا تعامل با هر کدام از شخصیت‌ها یا اشیا کافی است یکبار با انگشت روی نقطه‌ی مورد نظر کلیک کنید. حرکت در صفحه نیز به همین صورت انجام می‌گیرد و همان‌طور که پیش‌تر بیان کردم، برای دویدن کافی است به‌جای یک بار کلیک، دو بار کلیک کنید. فهرست آیتم‌های موجود و گزینه‌ی ذخیره یا خروج بازی با کلیک کردن روی سر آگاتا نمایان می‌شود. برای استفاده از هر آیتم کافی است ابتدا آیتم مورد نظر را از فهرست آیتم‌‌ها انتخاب کنید و سپس از حالت توقف خارج شوید.

این بررسی براساس نسخه‌ی اندروید این بازی انجام شده است. زومجی به‌طور مرتب بهترین بازی های اندروید را در مقالاتی به شما معرفی می‌کند.


منبع زومجی

Agatha Knife

بازی Agatha Knife برای همه نیست؛ اول از همه، هر کسی با بازی‌های سبک اشاره-کلیک کنار نمی‌آید و در سوی دیگر، طنز تاریک، درون مایه‌ی خشن و مفاهیم فلسفی-اجتماعی نسبتا عمیقی که در این بازی بررسی می‌شود ممکن است بعضی بازیکنان را از آن براند. اما اگر شما از آن دسته بازیکنانی هستید که با چنین مسائلی مشکل ندارید، Agatha Knife یک بازی کوتاه جذاب است که می‌توانید از قدم گذاشتن در دنیای آن نهایت لذت را ببرید.
علی ولی خانی

8.5

نقاط قوت

  • + داستان سرگرم کننده
  • + دیالوگ نویسی جذاب و طنز آمیز
  • + طراحی بسیار خوب رابط کاربری
  • + طراحی هنری چشم نواز
  • + سیستم راهنمای جدید و متفاوت

نقاط ضعف

  • - روند تکراری بازی در برخی دقایق
  • - خوانا نبودن برخی فونت‌های بازی
  • - بی‌پاسخ ماندن برخی سوالات مطرح‌شده در بازی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده