نسخه جدید سری Anno یعنی Anno 1800 توانسته است با مکانیزم‌های جدید و بالانس باورنکردنی‌اش کاری کند که اگر طرفدار این سبک هم نباشید، ساعت‌ها به تجربه این بازی اعتیادآور روی آورید. با بررسی زومجی همراه شوید.

سبک شهر‌سازی از دوران قدیم بازی‌های ویدیویی همیشه توانسته یک روند آرامش‌بخش و لذت‌بخش را برای بازیکنانش به ارمغان بیاورد. یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌هایی که در این سبک فعالیت دارد سری Anno، ساخته شرکت یوبی‌ سافت است که همیشه توانسته است عملکرد خوبی از خود نشان دهد و کاربران را راضی نگه دارد. یکی از مواردی که در این راستا توانسته کمک به‌سزایی به این بازی کند، ترکیب آن با سبک استراتژی همزمان یا همان RTS معروف خودمان است که المان‌های بیشتری را درکنار روند شهر‌سازی در اختیار طرفداران قرار می‌دهد. جدیدترین نسخه این سری یعنی Anno 1800 همانند بسیاری از نسخه‌های پیشین این مجموعه نه‌تنها عالی عمل کرده است بلکه می‌تواند هر نوع بازیکنی را نیز به خودش جذب کند و آن‌ها را ساعت‌ها روی صندلی میخکوب کند.

همان‌طور که از نام بازی پیدا است وقایع Anno 1800 در قرن هجدهم جریان دارد و درکنار مکانیزم شهر‌سازی شاهد نبرد‌های دریایی نیز هستیم که البته سازندگان برای دوری از تکراری بودن گیم‌پلی، المان‌های جدیدی را نیز در اختیار بازیکنان قرار داده‌اند. یکی از ویژگی‌های جالبی که در این نسخه دیده می‌شود حضور مکانیزم‌های ترکیبی درکنار یکدیگر است؛ چرا که در نسخه‌های پیشین مبارزات و روند شهر‌سازی از یکدیگر جدا بود و این موضوع در برخی موارد شاید باعث می‌شد که روند بازی روی یک چرخه ثابت ادامه پیدا کند.

anno 1800

از همان ابتدا که وارد بازی Anno 1800 می‌شوید اولین چیزی که شما را مجذوب خودش می‌کند موسیقی حیرت‌انگیز بازی است. همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم سری بازی‌های Anno یا سبک شهرسازی آرامش خاصی را به بازیکنان می‌دهد که موسیقی این بازی از همان ابتدا شما را غرق صداهای زیباش می‌کند. درحالی‌که در مناطق گرمسیری در حال ساخت بندر خود درکنار ساحل هستید، صدای ساز‌ها، گرمای آن منطقه را به شما القا می‌کند و در آن سو حین ساخت روستای خود در مناطق جنگلی، نوازش باد را با موسیقی شاهکار این بازی احساس می‌کنید.

اگر برای اولین‌بار است که قصد دارید سبک شهر‌سازی را تجربه کنید یا وارد سری بازی‌های Anno شوید، جای نگرانی ندارد؛ چرا که سازندگان یک گزینه در ابتدای بازی برای کاربران در نظر گرفته‌اند که روند بازی را به آن‌ها آموزش می‌دهد. البته این موضوع به این معنی نیست که شما به هیچ وجه طی بازی به چالش کشیده نمی‌شوید و بازی گام‌به‌گام همه موارد بازی را به شما آموزش دهد. بلکه در برخی از قسمت‌های بازی باید به‌دنبال راه حلی منطقی برای نجات شهرتان باشید و بازی هیچ‌گونه کمکی به شما نمی‌کند و بیش از حد شما را راهنمایی نمی‌کند. پس از آنکه برخی از این موارد را با جست‌وجو پیدا می‌کنید و معماها را حل می‌کنید به قدری حس لذت‌بخش در شما ایجاد می‌شود که نمی‌توانید دست از بازی بردارید.

حالت کمپین، یک بخش داستانی و جذاب را به همراه دارد که می‌تواند به مدت ۱۰ الی ۱۵ ساعت شما را سرگرم کند

بازی سه حالت مختلف در خود جای داده است که به ترتیب حالت کمپین، سندباکس و چندنفره آنلاین است. حالت کمپین یک بخش داستانی و جذاب را به همراه دارد که می‌تواند به مدت ۱۰ الی ۱۵ ساعت شما را سرگرم کند. در جریان کمپین داستانی این بازی موارد مختلفی از خیانت، برقراری عدالت و همکاری تیمی را لمس می‌کنید که هر یک به نحوی شما را به ادامه دادن بازی تشویق می‌کند. تعامل داستانی بسیاری جالبی با کاراکترها در بازی جریان دارد که هر یک به نحوی شما را درگیر خود می‌کند. کاربران باید با تصمیم‌های‌شان، سیاست مطلوبی را بین شهروندان و همچنین فرقه‌های دیگر برقرار کنند که هر یک بخش‌های جداگانه با مکانیزم‌های مختلف در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

anno 1800

همچنین بازی شامل چندین درجه سختی مختلف می‌شود. برای کسانی که اولین‌بار وارد این سری می‌شوند پیشنهاد می‌شود که درجه‌ سختی‌های دشوار را انتخاب نکنند؛ چرا که این حالت‌ها باعث می‌شود که شما از پیشرفت خودتان راضی نباشید و حتی پس از ساعت‌ها حین بازی شکست بخورید. البته این موضوع حین بررسی این بازی اتفاق افتاد و ناچار می‌شوید از اول بازی را شروع کنید. گفتنی است که این موضوع به هیچ وجه در ذوق شما نمی‌زند و حتی تشویق‌تان می‌کند که از ابتدا با نظم بهتری شهر خودتان را بسازید.

درجه‌ سختی‌های این بازی نیز با مهارات هرچه‌تمام‌تر طراحی شده است؛ به طوری که بازی در درجه‌ سختی‌ دشوارتر به شما هیچ شانس برگشتی نمی‌دهد. به‌عنوان مثال اگر شما دارید مسیر خانه‌های خود را در نقشه طراحی می‌کند اگر از شما اشتباهی سربزند در قبال آن باید جریمه پرداخت کنید و در صورتی که آن را حذف کنید هزینه آن به شما برگردانده نمی‌شود. همچنین در این حالت سرعت آتش گرفتن ساختمان‌ها، مریض شدن شهروندان یا فساد در شهر افزایش می‌یابد و اگر برای آن‌ها از قبل راه‌حلی پیشبینی نمی‌کردید، جریمه سنگینی را باید پرداخت می‌کردید. این موارد در درجه‌های آسان‌تر به شکلی دیگر طراحی شده است و اگر شما با آتش گرفتن ساختمان‌ها مواجه شوید می‌توانید به‌راحتی یک آتشنشانی درکنار آن برپا کنید و به آن رسیدگی کنید.

بازی با اینکه از نظر گرافیک هنری حرف زیادی برای گفتن دارد اما از حیث فنی از برخی ایرادات رنج می‌برد که باعث می‌شود بافت‌های گرافیکی دیر لود شوند

بازی با اینکه از نظر گرافیک هنری حرف زیادی برای گفتن دارد اما از حیث فنی از برخی ایرادات رنج می‌برد که باعث می‌شود بافت‌های گرافیکی دیر لود شوند. همچنین چندین بار شاهد بیرون افتادن از بازی یا به اصطلاح کِرَش شدن بودیم که امیدوار هستیم سازندگان این مشکل‌ها را با آپدیت‌ها حل کنند. باگ‌های مختلفی نیز در انیمیشن کاراکترها حین بیرون افتادن از کشتی دیده شده که شاید از نظر بصری تو ذوق برخی از کاربران بزند. همچنین لودینگ طولانی نیز در برخی مواقع می‌تواند آزاردهنده شود.

anno 1800

تعادل یا به اصطلاح بالانس بازی Anno 1800 به طرزی باورنکردنی با جزئيات بالا کار شده است و یکی از ویژگی‌های جالب این بازی قابلیت تبادل کالا با دیگر جزیره‌ها و قبیله‌ها است. کاربران می‌توانند نیاز‌های شهر خود را باتوجه‌به نموداری که در بندر خود می‌بینند تنظیم کنند و کالاهای مورد نظرشان را از دیگر جزیره‌ها خریداری کنند یا اینکه اگر کالاهای شهرشان بیش از اندازه در انبارها انباشته شده می‌توانند آن‌ها را برای فروش در دسترس دیگر دولت‌ها قرار دهند. این موضوع به قدری روی بالانس مدیریت شهرتان تاثیر می‌گذارد که می‌توانید استراتژی درآمدی جداگانه‌ای را نیز راه‌اندازی کنید.

ماموریت‌های معمایی در جریان بازی به سراغ شما می‌آیند و به‌طور مثال شما را وادار می‌کنند که در شهرتان زوم کنید و به‌دنبال سگ گم‌شده‌ای باشید

برای اینکه گیم پلی بازی روند تکراری به خود نگیرد، سازندگان محتویات مختلف و بسیار زیادی در بازی جای داده‌اند که کاربران برخی مواقع به هیچ وجه احساس نمی‌کنند که در حال انجام یک بازی شهرسازی هستند. مأموریت‌های معمایی در جریان بازی به سراغ شما می‌آیند که به‌طور مثال شما را وادار می‌کنند که در شهرتان زوم کنید و به‌دنبال سگ گم‌شده‌ای باشید. البته این تنها بخش کوچکی از محتویات سرگرم‌کننده این بازی است. برخی مأموریت‌های مختلف در بازی وجود دارند که شما باید با دستورهای خود ملوانان را در حین جنگ راهنمایی کنید. شما درواقع روند جنگ ملوانان را مشاهده نمی‌کنید و این موضوع با نامه‌هایی که به دستتان می‌رسد پیگیری می‌شود. شما تنها با خواندن نامه و کلیک روی تصمیم‌های مختلف می‌توانید یک گیم پلی متفاوت را تجربه کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که هر از چند گاهی به سردبیر روزنامه شهرتان نیز سر بزنید و تیترها را چک کنید و از انداختن ترس در دل شهروندان خودداری کنید؛ چرا که این موضوع باعث می‌شود که شهروندان از زندگی در شهرتان راضی نباشند و درآمد شهر شما کاهش پیدا کند.

مکانیزم جدیدی که در بازی Anno 1800 طراحی شده است، سیستم بلوپرینت (Blueprint) نام دارد. عملکرد این سیستم برای روان شدن گیم پلی شهرسازی در نظر گرفته شده است؛ به طوری که اگر شما منابع کافی برای ساخت یک ساختمان نداشته باشید با این مکانیزم می‌توانید جای ساختمان خود را مشخص کنید و پس از دریافت منابع مورد نیاز، ساختمان به‌طور خودکار ساخته می‌شود و دیگر نیازی نیست که روی منابع‌تان خیره شوید و منتظر جمع شدن منابع برای ساخت یک ساختمان باشید.

anno 1800

سیستم مبارزات بازی همان‌طور که اشاره شد بیشتر در نبردهای دریایی خلاصه شده است و در آن سو هم می‌توانید با توپ‌های جنگی از بندر خود محافظت کنید. همچنین مبارزات بازی نیز از سیستم غنی بهره می‌برد و برای اینکه کشتی‌ها بتوانند به هدف خود شلیک کنند باید در موقعیت خاصی قرار گرفته باشند. این موضوع جای خوشحالی دارد؛ چرا که طراحی جزئيات کوچک این‌چنینی می‌تواند روی گیم‌پلی کلی بازی تاثیری مثبت بگذارد.

گیم پلی بازی در طولانی مدت به هیچ وجه جذابیت خود را از دست نمی‌دهد. اما موردی وجود دارد که می‌تواند شهرتان را تهدید کند و آن هم ارتقا زودهنگام ساختمان‌ها است. باید توجه داشته باشید که برای ارتقا شهرتان باید منابع کافی را برای رسیدگی به نیاز‌های شهروندانتان داشته باشید. با اینکه سازندگان در رابطه با این موضوع کلیدی برای برگرداندن ارتقا در دسترس قرار دادند اما باز این موضوع می‌تواند باعث کم شدن درآمد شود که در انتها به باختن شما ختم می‌شود.

گیم پلی بازی در طولانی مدت به هیچ وجه جذابیت خود را از دست نمی‌دهد

ویژگی دیگری که در این نسخه طراحی شده است مربوط‌به آرایش و زیبایی شهرتان می‌شود. مکانیزم و آیتم‌های مختلفی تنها برای این موضوع در نظر گرفته شده است و می‌تواند برای شما منبع درآمدی جدیدی باشد. کاربران می‌توانند شهر خود را با باغ‌وحش و درخت‌های زیبا آرایش کنند و همچنین لنگر تجملی برای مسافران برپا کنند تا از این راه بتوانند سرمایه‌گذاری مطلوبی داشته باشند. حتی سازندگان در این رابطه هم مکانیزمی برای بازیکنان در نظر گرفته‌اند تا به استقبال مهمانان بروند و با پیدا کلیک کردن، آن‌ها را به شهرشان دعوت کنند.

صداگذاری بازی نیز با جزئيات بالایی تنظیم شده است. از صداگذاری کاراکترهای داستانی گرفته تا دشمنان و صدای حیوانات در این بازی کار شده است. صداهای مختلفی و زیادی حین بازی به‌طور ممتد شنیده می‌شود و با اینکه صداهای مختلفی به گوش شما می‌رسد اما این موضوع اصلا شما را آزرده نمی‌کند و همچنان روند آرامش‌بخش برای‌تان ادامه پیدا می‌کند.

anno 1800

حین بازی شما درحالی‌که به شهروندانتان می‌رسید و ساختمان‌های خود را بنا می‌کنید بلافاصله بازی شما را با محتویات کاملا جدید رو‌به‌رو می‌کند و شما را به دنیای دیگری می‌برد. حال اینجا است که شما باید مدیریت دو شهر مختلف با محتویات متنوع را برعهده بگیرید و مهارت‌های مدیریتی خودتان را به چالش بگیرید و به صدها درخواست مختلف رسیدگی کنید. سازندگان با این کار قصد دارند که شما را وادار کنند که از قابلیت‌های مختلف بازی استفاده کنید. مکانیزمی در بازی توسعه یافته که با آن شما می‌توانید بارها را از شهر خودتان به جزیره‌های دیگر انتقال دهید؛ به این دلیل که پرورش برخی از محصولات در برخی از جزیره‌های دیگر امکان‌پذیر نیست.

رابط کاربری یا همان UI بازی Anno 1800 نه‌تنها از نظر بصری یک شاهکار به تمام معنا است بلکه این موضوع از نظر گیم‌پلی نیز به کمک شما می‌آید. درحالی‌که شاهد آیتم‌های مختلف و بسیار کوچک در سبک‌های شهر‌سازی هستیم، یکی از چالش‌هایی که سد راه سازندگان قرار می‌گیرد، طراحی آیتم‌های کوچک است. سازندگان در این راه عملکرد بسیار عالی از خودشان نشان داده‌اند و شاهد هنرنمایی بالایی از آن‌ها هستیم؛‌ به شکلی که به‌راحتی می‌توانید آیتم‌ها را شناسایی کنید. همچنین اگر شما بخواهید یک ساختمان تکراری در شهرتان بسازید، بازی با نشان دادن ساختمان‌های هم‌نوع شما را از وجود آیتم‌های تکراری مطلع می‌کند.

بازی Anno 1800 درحالی‌که توانسته است ریشه‌های اصلی نسخه‌های پیشین خود را نگه دارد از طرفی یک گیم‌پلی بی‌نقص با ترکیبی از المان‌های استراتژی و شهرسازی در اختیار طرفداران این سبک قرار می‌دهد.

بازی Anno 1800 ازطریق پلتفرم یو‌پلی روی پی سی بررسی شده است.


منبع زومجی

Anno 1800

اگر قصد دارید که از سبک‌های رایج بازی‌های ویدیویی فاصله بگیرید و استراحت کوتاهی به خودتان بدهید، بازی Anno 1800 با المان‌های شهرسازی و استراتژی خود می‌تواند ساعت‌ها شما را روی صندلی‌تان میخکوب کند. در حالی که شاهد فضای آرامش‌بخش با موسیقی بی‌نظیر هستید در آن سو می‌تواند یک‌ گیم‌پلی بالانس شده و درگیر کننده را تجربه کنید.
آرائیس نظریان

8.5

نقاط قوت

  • + بالانس فوق‌العاده در گیم پلی مدیریتی
  • + موسیقی دلنشین و گوش‌نواز
  • + سیستم مبارزاتی غنی همزمان با سبک شهر‌سازی
  • + مکانیزم جدید بلوپرینت برای روان کردن گیم‌پلی ساخت‌و‌ساز

نقاط ضعف

  • - کرش کردن‌های متعدد
  • - انیمیشن‌های زشت و باگ‌دار برخی از کاراکترهای بازی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده