Dead Rain: New Zombie Virus یک بازی اکشن خوب و جمع و جور برای گوشی‌های همراه است که هیچوقت به معروفیتی که استحقاق آن را داشت، دست نیافت. با بررسی این اثر با زومجی همراه باشید.

بازی Dead Rain: New Zombie Virus اولین و تنها محصول استودیوی کوچک و ناشناخته‌ی Tiny devbox است. جست‌وجو درباره‌ی Tiny devbox هیچ اطلاعات خاصی جز اینکه این استودیوی مستقل واقع در شرق آسیا است به بار نیاورد. همانطور که از نام بازی پیدا است، Dead Rain: New Zombie Virus اثری است در ژانر بقا با محوریت زامبی‌ها. این بازی اکشن با به وام گرفتن عناصری از ژانر پلتفرمر و بعضا حتی نقش آفرینی، گیم پلی ساده اما در عین حال مهیج و درگیر کننده‌ای را ارائه می‌کند که باعث می‌شود بخواهیم به تقدیر از تیم سازنده‌ی نوپای این بازی اندروید و آیفون بپردازیم.

dead rain

درست مثل اکثر بازی‌های موبایل، Dead Rain: New Zombie Virus هم داستانی درست و حسابی ندارد و صرفا از داستان برای قرار دادن شما در گیم پلی استفاده می‌کند:

دنیا به ویروسی ناشناخته مبتلا شده که منبع شیوع آن بارانی بی پایان است. افراد مبتلا به این ویروس رفتارهایی عجیب درست مثل زامبی‌ها از خود نشان می‌دهند و از بدن‌هایشان اجرامی درخت-مانند بیرون می‌زند. به‌نظر می‌رسد درختان بیرون زده از بدن افراد مبتلا به این ویروس به دلیل باران بی پایانی که در حال باریدن است، رشدی سریع دارند. در این بازی شما نقش مرد میانسالی را ایفا می‌کنید که هنگام فرار از دست زامبی‌ها، دخترش را گم کرده و حالا سراسیمه به‌دنبال او است تا وی را پیدا کند و نجات دهد.

dead rain

همانطور که مشاهده می‌کنید، با تکراری‌‌ترین و کلیشه‌ای‌‌ترین داستان آخر الزمانی/ زامبی محور ممکن طرفیم. با وجود اینکه به طور کلی تمرکز خاصی روی داستان وجود ندارد و طول صحنه‌های سینمایی شاید به بیشتر از چند ثانیه نکشد، اما در بعضی مواقع شاخ و برگ‌هایی در داستان با هدف تغییر یا ایجاد گستردگی در ماموریت‌ها اضافه می‌شود. در این بازی آیفون دیالوگی وجود ندارد و تمامی داستان از طریق صحنه‌های سینمایی کوتاه بی کلام روایت می‌شود، که با در نظر گرفتن اینکه خیلی از افراد بیشتر برای کشتن وقت در اماکن عمومی یا قبل از خواب به سراغ بازی‌های موبایل می‌روند، اقدامی مثبت و هوشمندانه به‌شمار می‌رود. از آنجایی که از یک بازی در این مقیاس و سبک نباید انتظار روایت داستانی قدرتمند و شخصیت پردازی آنچنانی داشت، نمی‌شود به داستان ساده‌ی آن که فقط نقش بهانه دادن دست شما برای قتل عام زامبی‌ها را دارد خرده گرفت، اما عملکرد مثال زدنی Dead Rain: New Zombie Virus در سایر زمینه‌ها، باعث می‌شود که حداقل انتظار داشته باشیم که داستان به این حد کلیشه‌ای و آزار دهنده نباشد.

در این بازی اغلب اوقات هدف شما سالم رسیدن به مقصد از میان زامبی‌های متعدد است

هرچه در Dead Rain: New Zombie Virus چشم شما را نگیرد، بلاشک گیم پلی خوب و روان بازی شما را مجذوب خود می‌کند. در این بازی اغلب اوقات هدف شما سالم رسیدن به مقصد از میان زامبی‌های متعدد است؛ شما می‌توانید تک تک زامبی‌ها را از سر راه بردارید، از دستشان فرار کنید یا مسیرهای کم خطرتری را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید. بلاشک از میان روش‌های رسیدن به مقصد، کشتن تمامی زامبی‌ها بهترین و کامل‌ترین روش است، اما در برخی مواقع تعدد دشمنان، موانع محیطی و کمبود تیرها ممکن است برایتان مشکل ساز شود؛ پس گاهی اوقات اجتناب از درگیری مستقیم با دشمنان می‌تواند بهترین تصمیم باشد. در برخی مراحل، هدف نهایی کمی فرق دارد؛ برای نمونه، باید آیتمی خاص، مثالا یک جعبه‌ی کمک‌های اولیه، را قبل از رسیدن به مقصد به‌دست آورید. در چنین مراحلی آزادی عملتان محدودتر است و ناچار به انتخاب مسیری به‌خصوص هستید.

dead rain

بازی به طور کلی چهل مرحله دارد که به جز مرحله‌ی اول، هرکدام از مراحل دارای چهار درجه‌ی سختی «آسان»، «معمولی»، «سخت» و «جهنم» هستند. لازم به ذکر است که تمامی درجات سختی هر مرحله از ابتدا در دسترس نیستند و شما برای باز کردن هر درجه سختی، باید هر سه ستاره‌ی موجود در درجه‌ی قبلی را پیدا کنید. معیار سختی در درجات مختلف مراحل،‌ مقاومت شما و دشمنانتان در برابر صدمات وارده است؛ به این ترتیب که هرچه درجه سختی بالاتر باشد، شما آسیب پذیرترید و دشمنانتان جان سخت‌تر! چالش برانگیز بودن درجات سختی بالاتر و همچنین نسبتا کوتاه بودن مراحل، ارزش بازی کردن چند باره را به هر یک از مراحل می‌دهد که این خود یکی از بهترین نکاتی است که یک بازی، خصوصا با چنین ساختاری، می‌تواند در خود داشته باشد. سبک طراحی مراحل و دشمنان با وجود اینکه آنچنان متنوع نیستند، اما به دلیل جذابیت گیم پلی این مسئله زیاد به چشم نمی‌آید. با تمام این اوصاف اما به گزارش برخی کاربران، بازی بدون باگ هم نیست؛ برای نمونه بعضی بازیکنان از دری در مرحله‌ی بیست و ششم می‌گویند که باز نمی‌شود و عملا پیشروی در بازی را ناممکن می‌کند، که البته من به شخصه کمتر با چنین باگ‌هایی روبه‌رو شدم.

سیستم کنترل بازی تماما متناسب با گوشی و کنترل از طریق صفحه‌ی نمایشگر طراحی شده است

dead rain

سیستم کنترل این بازی برای پلتفرم موبایل فوق العاده است. خیلی از بازی‌هایی که سعی در ارائه‌ی یک تجربه‌ی شوتر برای تلفن‌های هوشمند را دارند، تمام سعیشان را می‌کنند که شبیه ساز سبک کنترل بازی‌های کامپیوتر باشند، اما در بازی Dead Rain: New Zombie Virus چنین خبری نیست و با وجود اینکه حتی پورت کامپیوتر این بازی مدتی پیش منتشر شده، سیستم کنترل بازی تماما متناسب با گوشی و کنترل از طریق صفحه‌ی نمایشگر طراحی شده است. در سمت چپ نمایشگر یک بردار وجود دارد که برای حرکت به سمت چپ و راست از آن استفاده می‌شود و در سمت راست گزینه‌هایی برای استفاده از سلاح‌های مختلف و پرش قرار دارد. ابتدایی‌ترین سلاحی که در بازی در دست دارید، یک چکش بزرگ است. از این چکش می‌توانید برای کشتن دشمنان، گیج کردن آنان و برداشتن موانع استفاده کنید. به غیر از این چکش بزرگ، سلاح‌های متعددی، از جمله شاتگان، آر پی جی یا سلاح‌هایی دیگر، در بازی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه تهیه کنید. هر یک از این سلاح‌ها و آیتم‌های دفاعی را می‌توانید از بخش بروزرسانی منو قوی‌تر کنید؛ مثلا قدرت آتش آن‌ها را بالاتر ببرید، یا ظرفیت خشاب آن‌ها را بیشتر کنید.

به شخصه یکی از مهم‌ترین عناصری که همیشه در بررسی بازی‌های موبایل در نظر می‌گیرم، سیستم خرید درون برنامه است. مسئله‌ی وجود این عنصر و تاثیرات آن روی بازی را هرگز نمی‌توان نادیده گرفت. با وجود اینکه عنصر خرید درون برنامه در این بازی وجود دارد، و صد البته با وجود این خریدها راحت‌تر می‌توان سلاح‌های مختلف در بازی به‌دست آورد و قدرت آن‌ها را بیشتر کرد و در نتیجه مراحل را راحت‌تر پشت سر گذاشت، اما اینگونه نیست که Dead Rain: New Zombie Virus کاملا به خرید درون برنامه متکی باشد و به پایان رساندن آن بدون هزینه کردن غیرممکن باشد.

dead rain

گیم از لحاظ بصری ساده اما زیبا است. طراحی ساده ولی هنری گرافیک بازی باعث شده که با بازی بسیار روانی روبه‌رو باشیم که حتی روی گوشی‌های نه‌چندان جدید و قوی هم عملکردی خوب دارد و با توجه به گیم پلی تند بازی که نیاز به عکس العمل‌هایی سریع دارد، برای بازیکن چالشی غیر ضروری به حساب نمی‌آید. در دست دیگر اما موسیقی متن بسیار یکنواخت بازی ممکن است بعد از مدتی بازی کردن شما را خسته کند یا حتی برایتان آزار دهنده شود. توصیه می‌کنم از همان ابتدا موسیقی بازی را ببندید و حین بازی کردن به پلی لیست انتخابی خودتان گوش کنید. ضمنا سر زدن به مقالات بهترین بازی های اندروید را هم فراموش نکنید.

این بررسی بر اساس نسخه‌ی اندروید این بازی انجام شده است.


منبع زومجی

Dead Rain : New zombie virus

Dead Rain: New zombie virus یک وقت کش عالی است. سیستم کنترل روان این بازی جای شکوه‌ای باقی نمی‌گذارد و گیم پلی سریع و جذاب آن به راحتی می‌تواند هر بازیکنی را سرگرم کند. چالش‌های متعدد هر مرحله و امکان آزادسازی درجات سختی مختلف برای هر یک از آن‌ها، باعث می‌شود که بخواهید به تجربه‌ی چندین باره‌ی این بازی بپردازید. در مجموع می‌توان گفت Dead Rain: New zombie virus با وجود کاستی‌های اندکش، یکی از بازی‌های بسیار خوب موجود روی گوشی‌های هوشمند است.
علی ولی خانی

8

نقاط قوت

  • + گیم پلی جذاب و درگیر کننده
  • + طراحی مراحل با ارزش تجربه‌ی چندین باره
  • + سیستم کنترل آسان و کاربردی
  • + گرافیک هنری و زیبا، در عین حال سبک و روان
  • + عدم اتکا به سیستم خرید درون برنامه

نقاط ضعف

  • - داستان به غایت کلیشه‌ای
  • - وجود برخی باگ‌های جزئی در گیم پلی
  • - موسیقی متن یکنواخت
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده