Guacamelee 2 با حفظ هویت‌اش به عنوان یک بازی در سبک مترویدونیا سعی دارد تا محتوای جدیدی را به ویژه برای حالت جالب و بامزه مرغی آشنای این مجموعه ارائه دهد.

گاهی کافی است تا سری به فروشگاه‌های دیجیتالی نظیر استیم بزنیم تا با طیفی از بازی‌ها روبرو شویم که با وجود شباهت‌هایشان به بازی‌های قدیمی، با سبک مخصوص به خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. بازی‌هایی که الهامی از آثار ماندگار هستند و سعی دارند تا با قرار دادن اجزاء تشکیل‌دهنده سبک‌ها، ماجراجویی جدیدی را با زبان طراحی مخصوص‌شان ارائه دهند. استودیوی درینک‌باکس را بی شک می‌توانیم از همین دست توسعه‌دهندگان بازی‌ها بدانیم؛ استودیوهایی که کوچیک هستند، اما در بدنه خود افرادی تاثیر گذار دارند که حداقل می‌توانند با خلاقیت داستانی کلیشه‌ای را زیبا جلوه دهند؛ مبارزه با اهریمن، نجات دادن دنیا، نجات دادن فرزند یا همسر تنها چند موضوع ساده‌ای هستند که در بیشتر بازی‌ها شاهد آن هستیم، اما هر بار به شیوه‌ای متفاوت روایت می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم تا به دومین ماجراجویی خوآن برویم، یک کشاورز در گوشه‌ای از مکزیک که به دنبال رخدادهایی در شماره اول به دنبال عشق خود یعنی دختر ال پرزیدنته می‌رود و از طرفی به نبرد کارلوس کالاکایی می‌رود که بعد از حکمرانی در دنیای مردگان، اکنون به دنبال رهبری در دنیای انسان‌ها با قربانی کردن دختری زیبا است.

دانلود از آپارات | تماشا در یوتیوب

قبل از آنکه بخواهیم نگاهی به بازی Guacamelee 2 بیندازیم، بگذارید ابتدا از سبکی بگوییم که بازی با الهام از آن ساخته شده است. بازی‌های مترویدونیا که به ویژه با جان گرفتن استودیوهای مستقل این روزها بیشتر شاهد انتشار آنها هستیم، به دسته‌ای از بازی‌ها گفته می‌شوند که با ترکیب عناصر گیم‌پلی دو بازی Metroid و Castlevania ساخته‌ شده‌اند. بازی هایی که در زمان خود جریان جدیدی را در آثار دوبعدی ایجاد کردند و ترکیب آنها باعث شد تا سبک جدیدی از محصولات را شاهد باشیم. شاخصه‌ی اصلی بازی‌های مترویدونیا اما نقشه‌ی یکپارچه آنها است؛ نقشه‌ای که بازیکن در ابتدا دسترسی چندانی به نقاط مختلف آن ندارد و باید به مرور با به‌دست آوردن قدرت‌های بیشتر یا ابزار و سلاح‌های جدید، راه‌های ورود به نقاط مختلف نقشه را باز کند.

بازی Guacamelee 2

Guacamelee 2 همچنان داستانی سرراست و بدون پیچیدگی خاص دارد

مجموعه گوآکا میله بی شک یکی از متفاوت‌ترین و رنگارنگ‌ترین بازی‌ها در سبک مترویدونیا است که با انتشار در سال ۲۰۱۳ توانست دیدگاه‌های مثبتی را به خود جلب کند. البته این اثر را نمی‌توانیم صرفا یک اثر مترویدونیا بدانیم و بازی تنها از نظر نقشه‌ی یکپارچه رگه‌هایی از این سبک کلاسیک را در خود دارد. فارغ از طراحی منحصر به فرد اولین شماره، این کمبوهای متنوع و جذاب بازی بود که توانست توجه منتقدین را جلب کند. اما اکنون نوبت به دومین نسخه این بازی زیبا رسیده است. دیگر خبری از خوآن جوان و مجرد نیست و اکنون خوآن هفت سال بعد از وقایع اولین شماره با لوپیتا، دختر ال پرزیدنته ازدواج کرده است و دو فرزند دختر و پسر دارد. زندگی پر هیجان این لوچادر (لوچادر لقبی است که به شرکت‌کنندگان مسابقات لوچا لیبره، نوعی کشتی مکزیکی داده می‌شود) که زمانی به لطف ماسک افسانه‌ای، در ماجراجویی پر زد و خوردی با اسکلت‌های دنیای مردگان در هم آمیخته شده بود، اکنون جای خود را به زندگی آرام در Agave Field داده است و دیگر خبری از دل‌مشغولی‌ها برای نجات دادن دختری زیبا نیست. داستان بازی گوآکا میله دقیقا هفت سال بعد از وقایع اولین شماره و زمانی آغاز می‌شود که خوآن باری دیگر با سر زدن به کلیسا صدایی عجیب می‌شنود؛ جایی که آسمان تمام شهر پر از پورتال‌های مشکی شده است و حال خوآن باید یک بار دیگر با برداشتن ماسک به سراغ باعث و بانی این اتفاق برود.

اما این بار دیگر تنها جان دختری جوان در خطر نیست و بلکه در تایم‌لاین‌های مختلف در دنیاهای موازی،‌ خوآن متوجه می‌شود که اشخاصی مانند او زندگی می‌کردند و حتی در برخی از تایم‌لاین‌ها، خوآن به دست کارلوس کالاکا کشته شده است. آنتاگونیست داستان یک لوچادر به نام سالوادور است؛ مردی جوان که بیمار است و با جمع کردن سه ریلیک افسانه‌ای می‌خواهد تا به قدرتی نامتنهاهی برای تسلط بر جهان و البته مرگ دست پیدا کند. در نتیجه در جریان بازی باید با مبارزه با نوچه‌های سالوادور مانع دسترسی این لوچادر به سه ریلیک افسانه‌ای شوید. بازی Guacamelee 2 هنوز هم سریع، پر چالش و رنگارنگ است و هنوز هم بازی سعی دارد تا شما را مجاب به گفتگو با تمام اهالی شهر برای پی بردن به داستان کند. اما حداقل از بعد داستانی، بازی دیگر پیچیدگی خاصی ندارد و برخلاف بسیاری از بازی‌های مترویدونیا، مسیر حرکت خوآن هموار و مشخص است.

بازی Guacamelee 2

قابلیت سوییچ میان دنیای مردگان و انسان‌ها به بازی برگشته است و باید در جریان بازی با سوییچ سریع میان این دو دنیا، از سد دشمنان و موانع عبور کنید

بگذارید همین ابتدا در رابطه با قدرت‌هایی صحبت کنیم که خوآن از اولین شماره به ارث برده است. بازی مانند گذشته چندین سبک مبارزه متفاوت دارد؛ ترکیب پرش، مشت و لگد برای از بین بردن دشمنان، ساده‌ترین شیوه مبارزه است که از ابتدا در دسترس‌تان قرار دارد. سپس بازی با برگرداندن چهار قدرت ویژه خوآن که با چهار رنگ آبی، قرمز، سبز و زرد شناخته می‌شوند‌، گیم‌پلی و موانع کاملا آشنایی را در اختیار بازیکن می‌گذارد. این قدرت‌ها اما به مرور با تکامل مهارت Grab کردن یا گرفتن دشمنان ادامه پیدا می‌کند و این‌بار می‌توانید با ارتقاء قابلیت‌ها، در چهار جهت،‌ از توانایی پرتاب قدرتمند‌تر دشمنان استفاده کنید. گوآکا میله ۲ این‌بار نیز قدرت‌های بالا رفتن از دیوار یا قدرت پرواز کردن مستقیم از روی دیوار را در دسترس بازیکنان می‌گذارد و حتی بیشتر از اولین شماره باید از این قدرت‌ها استفاده کنید. با این حال، آنچه سازندگان در دومین شماره روی آن تمرکز کرده‌اند، حالت مرغی است که در اولین شماره تنها برای عبور از برخی موانع مورد استفاده قرار می‌گرفت. با اضافه شدن نژاد مرغ‌ها به بازی، آنها نیز اهداف خودشان را دارند و برای برآورده شدن این اهداف به خوآن قدرت‌های منحصر به فردی را می‌دهند. حالا Pollo یا حالت مرغی این بار دیگر بخش بزرگی از گیم‌پلی را به خود اختصاص داده است و حتی می‌توانید مانند ماهیت انسانی خوآن از قدرت‌های منحصر به فردی مانند لیز خوردن روی زمین، چیکن شات یا بال زدن برای سقوط آرام از ارتفاع استفاده کنید. حالت جالب و بامزه مرغی خوآن، تنوع خاصی به گیم‌پلی داده است و مانع تکراری شدن بازی در طول ماجراجویی حدودا ۱۰ ساعته بازی می‌شود.

اما در ابتدای مقاله از الهام گیری بازی از سبک مترویدونیا گفتیم. Guacamelee 2 در حقیقت ترکیبی از سبک‌های Beat 'em up و مترویدونیا محسوب می‌شود. در نتیجه مبارزات شلوغ و پر زد و خورد بازی، بخشی از گیم‌پلی هستند و در هر گوشه و کنار شاهد مبارزاتی طولانی با اسکلت‌ها خواهید بود. درینک باکس به ویژه در زمینه قدرتمند کردن دشمنان، خوب عمل می‌کند و به مرور با پیچیده‌تر کردن مکانیزم مبارزه دشمنان و محیط شما را درگیر می‌کند. از طرفی هرچند پلتفرم‌های جدیدی برای پیچیده‌تر کردن گیم‌پلی به بازی اضافه شده‌ است، اما این پلتفرم‌ها نیز نتوانسته برخلاف اولین شماره، چالشی را به بازی اضافه کند که از آن انتظار داشتیم. بازی Guacamelee 2 همچنین از حالت چندنفره لوکال تا چهار بازیکن پشتیبانی می‌کند. وجود این حالت به ویژه در درجات سختی بالاتر به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با همکاری یکدیگر آسان‌تر از موانع عبور کنند. باوجود جذابیت‌هایی که حالت چندنفره بازی دارد،‌ متاسفانه به دلایلی درینک‌باکس حالت چندنفره آنلاین را به بازی اضافه نکرده است و امیدواریم که در آینده شاهد اضافه شدن این بخش نیز به بازی باشیم. در مجموع گیم‌پلی گوآکا میله ۲ هنوزهم زیبا است و هنوزم هم می‌تواند با محتوایی که ارائه می‌دهد حسابی شما را سرگرم کند. البته دریک باکس می‌توانست با پیچیده‌تر کردن سیستم ارتقاء مهارت‌ها یا استفاده‌های دیگر از پول رایج درون بازی، تنوع بیشتری را به گیم‌پلی بدهد.

بازی Guacamelee 2

بازی Guacamelee 2 بیشتر از آن که شبیه به یک بازی جدید باشد، به یک بسته‌الحاقی عظیم شباهت دارد

طراحی رنگارنگ محیط یکی از شاخصه‌های اصلی بازی گوآکا میله ۲ محسوب می‌شود. این‌بار دیگر با دنیایی شلوغ‌تر روبرو هستیم که برخلاف گذشته عمدتا در دنیای زیرین یا حتی زندان جریان دارد. این موضوع باعث شده تا جهان بازی نسبت به اولین شماره تاریک‌تر به‌نظر برسد و به همین دلیل نیز تم رنگ‌های شاد، جای خود را به رنگ‌های تیره‌تر داده‌اند. با این حال، گوآکا میله ۲ را می‌توانیم یکی از بازی‌های پرجزئیات در زمینه انیمیشن حملات و طراحی دشمنان بدانیم و سازندگان با اضافه کردن لباس‌های متنوع، جزئیات شخصیت‌ها را بیشتر کرده‌اند. از طرفی محیط‌های بازی نیز در دنیاهای موازی روایت می‌شود و با توجه به وجود قابلیت سوییچ بین دو دنیای مختلف، بازیکنان با جلوه‌های بصری متفاوتی روبرو خواهند شد. ساخته‌ی دریک‌باکس حرف‌های زیادی در رابطه با طراحی نقاط مختلف نقشه دارد و با نگاهی به گوشه و کنار مکان‌های طراحی شده، مکانیزم حرکت متفاوتی را برای پلتفرم‌ها شاهد هستیم. به عنوان مثال، در حالی که در جهان زیرین می‌توانید با سوییچ بین دنیای مردگان و انسان‌ها، مذاب‌ها را خشک یا فعال کنید، در مکانی دیگر پلتفرم‌ها یا تیغ‌ها در روندی تکراری، غیب و ظاهر می‌شوند و باید نهایت دقت و سرعت را برای عبور از آنها داشته باشید.

اما این همه تعریف و تمجید به معنی بی‌نقص بودن بازی Guacamelee 2 نیست. متاسفانه سازندگان با لجبازی کامل باز هم هیچ دوبله‌ای را برای شخصیت‌ها در نظر نگرفتند و حتی در برخی صحنه‌ها هیچ صدایی به گوش نمی‌رسد. با وجود موسیقی مکزیکی فوق‌العاده بازی که مانند اولین شماره گوش‌نواز است، در دومین ماجراجویی خوآن، باز هم نشنیدن صدای شخصیت‌ها آزاردهنده است و ایکاش سازنده‌ها حداقل با زیاد کردن تک‌آواها، حس و حال بی‌روح بازی را بهبود می‌دادند. نبود دوبله شخصیت‌ها باعث شده تا نتوانید آن‌طور که باید با شخصیت‌های پرتعداد بازی ارتباط برقرار کنید.

 
 

بازی Guacamelee 2 بی‌شک هنوز هم یکی از بهترین بازی‌ها در سبک مترویدونیا محسوب می‌شود و درینک‌باکس توانسته با اضافه کردن ساختارهای جدید به گیم‌پلی، اثری زیبا را ارائه دهد. فارغ از مشکلاتی مانند بی‌هدف شدن برخی از مبارزه‌ها یا نبود صداگذاری برای شخصیت‌ها که به آنها اشاره کردیم، بازی گوآکا میله ۲ با طراحی‌ها و مکانیزم گیم‌پلی‌ای که دارد، لحظه‌ای تکراری نمی‌شود و مطمئنا تا آخرین لحظه شما را با کمبو‌های جدید سورپرایز می‌کند. درینک‌باکس می‌توانست با هدفمند‌تر کردن سکه‌های ارائه شده در طول بازی، سیستم ارتقاء پیچیده‌تری را ارائه دهد و حتی با افزایش باس‌ها کمی گیم‌پلی را طولانی‌تر کند. با این حال،‌ هرچه که باشد، Guacamelee 2 مانند اولین شماره ارزش تجربه کردن را دارد و اگر بازی بزرگی برای تجربه کردن ندارید، گوآکا میله ۲ را از دست ندهید.

این بازی روی پلتفرم پی‌سی بررسی شده است.


منبع زومجی

Guacamelee 2

بازی Guacamelee 2، اثری زیبا، سرگرم‌کننده و رنگارنگ است که با محتوای پرتعدادش همواره جذابیت خود را حفظ می‌کند. با این حال نبود حالت چندنفره آنلاین، نبود چالش مورد انتظار و به ویژه عدم صداگذاری شخصیت‌ها،‌ باعث شده است تا بازی از آنچه به عنوان یک اثر مترویدوینیای سریع انتظار داریم فاصله بگیرد و شاید نتواند عاشقان این سبک را راضی کند. فارغ از مسائلی که می‌توانست نباشد، گوآکا میله ۲ هنوز هم یک بازی سرعتی با کلی کمبوهای متنوع است که تا لحظه آخر تکراری نمی‌شوند و گیم‌پلی جذاب را ارائه می‌دهند.
میثم خلیل زاده

8.5

نقاط قوت

  • - مراحل متنوع با استایل معمایی متفاوت از یکدیگر
  • - ترکیب متنوع کمبوها به ویژه با اضافه شدن حالت مرغی
  • - موسیقی خوب و ترکیب مناسب آن با گیم‌پلی سریع بازی
  • - بهبود طراحی شخصیت‌ها و محیط نسبت به شماره اول

نقاط ضعف

  • - گیم‌پلی در مقایسه با شماره اول کمتر چالشی است
  • - نبود حالت چندنفره آنلاین
  • - عدم صداگذاری برای شخصیت‌ها
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده