Iron Marines، یک بازی موبایل پولی است که متاسفانه نسبت به قیمت‌اش هم دارای پرداخت‌های درون برنامه‌ای است و هم محتوای کمی دارد اما همچنان یک بازی استراتژی جذاب و هیجان انگیز است.

چند سالی است که پلتفرم موبایل، به یکی از پلتفرم‌های مهم در بازی‌های ویدیویی تبدیل شده است و عده‌ای از کاربران با جدیت فراوان این بخش را دنبال می‌کنند تا بتوانند همانند کنسول‌های خانگی و کامپیوتر، از پلتفرم موبایل نیز لذت ببرند. درابتدا کاربران به این فکر بودند که بازی‌های موبایل، بازی‌های ساده و بی‌ارزشی هستند اما رفته رفته این پلتفرم جایگاه خود را پیدا کرد و حال، شاهد عرضه شدن بازی‌های ارزشمند و متنوعی هستیم. بازی Iron Marines یکی از همان دسته بازی‌هایی است که به‌واسطه نمایش‌های ابتدایی‌اش خیلی از کاربران را به خود امیدوار کرد. حال در این مطلب قصد داریم بازی اندروید و آیفون Iron Marines را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم این بازی تا چه اندازه توانسته در راه خود موفق باشد.

بررسی بازی Iron Marines

تیم سازنده Iron Marines از داستانی ساده استفاده کرده تا گیم‌پلی غنی آن را به تصویر بکشد

از نظر داستانی، بازی موبایل Iron Marines همان روایت کلیشه‌ای حمله بیگانگان به انسان‌ها را دارد. داستان بازی در سیاره‌های متفاوت روایت می‌شود؛ جایی که منابع انسانی در سیاره‌های مختلفی قرار داده شده‌اند و شما در نقش سربازانی ویژه به نام Iron Marines باید وارد این سیاره‌ها بشوید و دشمنان را از بین ببرید. داستان بازی Iron Marines موردی نیست که استودیو Ironhide بخواهد روی آن تمرکز خاصی داشته باشد. داستان در اینجا نقش یک محور کمکی را دارد تا گیم پلی بازی به چشم بیاید. در بازی‌های استراتژی نظیر Iron Marines روی پلتفرم موبایل، کمتر شاهد داستانی غنی و خوش و آب و رنگ هستیم و سازنده‌ها سعی می‌کنند با قرار دادن یک داستان ساده، سایر بخش‌های بازی خود را به تصویر بکشند. از این‌رو Iron Marines نیز فاقد یک داستان غنی و درگیر کننده است و حتی شخصیتی اصلی هم در بازی قرار ندارد که از شخصیت پردازی بگوییم. صرفا شخصیت خود را از میان قهرمان‌هایی انتخاب می‌کنید که بازی برای شما تدارک دیده است و با فرماندهی تیم‌تان، روند داستانی را پیش می‌برید.

بخش داستانی Iron Marines در ۱۴ مرحله داستانی خلاصه می‌شود

موردی که تیم سازنده بازی Iron Marines روی آن تمرکز کرده است، در واقع گیم‌پلی بازی است. بازی اندروید و آیفون Iron Marines یک بازی استراتژی است که دارای دو چپتر متفاوت است و هر چپتر شامل یک سری مراحل اصلی و فرعی می‌شود. حال هر چپتر بازی Iron Marines یک سیاره متفاوت است که سیستم و ساختار مخصوص به خود را دارد. در همین ابتدا این نکته را ذکر کنم که برای یک بازی پولی، وجود تنها دو سیاره و در مجموع ۱۴ مرحله، کم است و می‌توانست بیشتر از این حرف‌ها باشد اما موردی که در گیم‌پلی بازی به‌شدت احساس می‌شود، چالشی بودن دشمنان و روند بازی است. اگر فکر می‌کنید Iron Marines اثری است که به‌راحتی می‌توانید مراحل آن را پشت سر بگذارید باید بگویم سخت در اشتباه هستید. مراحل بازی iron Marines یکی از نقاط قوت آن هستند و هر مرحله، شما را وارد یک چالش جدید می‌کنند. از این‌رو همیشه باید برای انجام مراحل بازی استراتژی مخصوص به خود را داشته باشید و بی‌گدار به‌آب نزنید وگرنه بازنده خواهید بود. مورد دیگری که باعث چالشی‌تر شدن مراحل شده است، زمانی است که در دسترس شما قرار داده شده است. برای انجام هر مرحله یک زمان محدود دارید که تا قبل از تمام شدن آن باید مرحله مورد نظر را انجام دهید. همچنین هرچقدر به‌آخر هر مرحله نزدیک می‌شوید درجه سختی مرحله مورد نظر بالاتر می‌رود و آن جا است که باید نیروهای خود را به درستی مدیریت کنید.

بررسی بازی iron Marines

برای انجام مراحل، باید استراژی مخصوص به خود را داشته باشید و بدون استراتژی نمی‌توانید مراحل را پشت سر بگذارید

سیستم استفاده از نیرو‌ها نیز بدین شکل است که شما یک نوار انرژی دارید و استفاده از هر نوع سرباز یا سربازهای ویژه و Turretها برای محافظت از پایگاه‌تان، این نوار انرژی را خالی می‌کند. به‌همین دلیل است که استراتژی مبارزه‌ای در ابتدا و انتهای هر مرحله شدیدا مورد نیاز است و نمی‌توانید سر خود عمل کنید وگرنه جدای از مرگ فرمانده‌تان و مدت زمانی که طول می‌کشد تا اسپاون شود، پایگاه‌تان نیز مورد حمله موجودات فضایی قرار می‌گیرد و نابود می‌شود. حال در دنیای Iron Marines برای اینکه بتوانید مراحل را راحت‌تر پشت سر بگذارید، باید به‌سراغ بخش ارتقای فرمانده و سیستم ارتقای کلی بازی بروید. بخش ارتقای فرمانده شامل بخش‌های ابتدایی نظیر بالا بردن مهارت‌ها و سیستم تدافعی‌شان می‌شود اما بخش ارتقای کلی بازی که شامل قوی‌تر شدن کل نیروها یا استفاده از آیتم‌های جدید است، به‌خوبی هرچه‌ تمام‌تر طراحی شده است و شما را مجبور می‌کند مدام مراحل بازی را تکرار کنید تا بتوانید سطح خود را افزایش دهید زیرا از یک جایی به بعد، انجام مراحل کار ساده‌ای نیست و باید قوی‌تر شوید.

اگر قسمت‌های بخش ارتقای کلی بازی را به‌خوبی ارتقا دهید، از درجه سختی مراحل شدیدا کاسته می‌شود

جدای از مراحل اصلی، در هر سیاره چند مرحله فرعی نیز در دسترس بازیکنان قرار دارند و شاهد حالتی به‌نام Spec Ops هستیم. در جریان حالت Spec Ops که حکم همان حالت بقا را دارد، شما باید از پایگاه خود در برابر حمله بیگانگان محافظت کنید و نگذارید پایگاه را از بین ببرند. انجام مراحل Spec Ops موردی حائز اهمیت است زیرا پاداش خوبی به شما در قبال انجام‌شان داده می‌شود. یکی دیگر از مشکلات مربوط به گیم‌پلی بازی، در واقع فرماندهان شما هستند. بازی Iron Marines یک بازی پولی است و تنها سه قهرمان در دسترس است و سایر قهرمان‌ها را باید از طریق پرداخت‌های درون برنامه‌ای و پول واقعی خریداری کنید. قهرمان‌ها نیز نقش مهمی در روند بازی شما دارند و هرکدام مهارت‌ها و ویژگی‌های مخصوص به خودشان را دارند. از این‌رو تیم سازنده این بخش را به‌نحوی طراحی کرده که دست شما برای استفاده از قهرمان‌ها بسته باشد و برای پیدا کردن قهرمان مورد علاقه خود، به سراغ پرداخت‌های درون برنامه‌ای بروید.

بررسی بازی Iron Marines

در بخش گرافیک بازی اندروید و آیفون Iron Marines چیزی از یک اثر هنری کم ندارد. طراحی‌ها و محیط‌های بازی ترکیبی از رنگ‌های مختلف و دنیایی فانتزی است که در کنار بیگانگانی قرار گرفته‌اند که شما را یاد بازی‌هایی نظیر Metal Slug می‌اندازند. در کل استودیو Ironhide سعی کرده از سری Metal Slug در خلق بیگانگان و سربازهای عادی خود استفاده کند که همین مورد سبب شده دنیای فانتزی با آن دوربین ایزومتریک جذاب به یکی از بهترین‌های پلتفرم موبایل تبدیل شود. تنها ایرادی که به بخش فنی بازی وارد است، بر می‌گردد به داغ کردن گوشی موبایل یا تبلت پس از چند دقیقه بازی کردن که می‌تواند رفته رفته شما را اذیت کند و شارژ دستگاه‌تان را سریعا خالی کند. از نظر موسیقی و صداگذاری نیز بازی Iron Marines در سطح خوبی قرار دارد و هر فرمانده در زمان استفاده از مهارت‌هایش از دیالوگ‌های جالب و بامزه‌ای استفاده می‌کند و در بعضی از مراحل شاهد یک موسیقی در پس زمینه مراحل هستیم که حس و حال جالبی به بازی بخشیده است. در انتها بازی موبایل Iron Marines تجربه‌ای متفاوت در زمینه بازی‌های استراتژی داستان محور است و با اینکه نقاط ضعفی در بخش تعداد مراحل و گیم‌پلی یا پرداخت‌های درون برنامه‌ای دارد اما همچنان می‌تواند شما را به چالش بکشد.


منبع زومجی

بررسی بازی موبایل Iron Marines

بازی اندروید و آیفون Iron Marines با اینکه دارای مشکلاتی نظیر داغ شدن گوشی موبایل است و فرماندهان آن را باید از طریق پرداخت‌های درون برنامه‌ای خریداری کنید اما مراحلی که در دسترس‌تان قرار می‌دهد، شدیدا جذاب و چالش برانگیز هستند و این دقیقا چیزی است که یک بازی موبایل به آن نیاز دارد.
محمد صادق تواضعی

8.5

نقاط قوت

  • - مراحل چالش برانگیز
  • - سیستم غنی ارتقای کلی بازی
  • - گرافیک چشم نواز
  • - ارزش تکرار بالای مراحل

نقاط ضعف

  • - پرداخت‌های درون برنامه‌ای
  • - کم بودن سیاره‌های بازی با توجه به قیمت ۵ دلاری بازی
  • - داغ کردن گوشی موبایل یا تبلت
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده