اگر به دنبال اثری در سبک ریسینگ هستید که تمام تمرکز شما را به خود جلب کند و تمام مهارت‌های شما را به چالش بکشد، TrackMania Turbo در انتظار شما است. با زومجی و بررسی بازی TrackMania Turbo همراه باشید.

شاید همیشه پیش خود بگویید آثاری مثل Forza Motorsport و Gran Turismo جزو بازی‌های کاملا حرفه‌ای سبک ریسینگ به شمار می‌روند و از طرفی دیگر، اثاری مانند Forza Horizon به بهترین شکل ممکن مرزهای بین بازی‌های شبیه‌سازی و آرکید ریسینگ را از بین برده است. Need For Speed نیز که زمانی بهترین بازی‌های آرکید را ارایه می‌داد حال دیگر نای نفس کشیدن ندارد و بازی‌های پر زرق و برقی مانند Drive Club به خوبی جای خالی آن را پر کرده‌اند. مجموعه Trackmania، اولین بار در سال ۲۰۰۳ منتشر شد و از همان ابتدا با گیم‌پلی بسیار چالش‌برانگیز خود و مسیرهای عجیب و غریبش توانست به سرعت بین گیمرها به یک بازی رانندگی آرکید فوق محبوب تبدیل شود. در جریان کنفرانس یوبی‌سافت در نمایشگاه E3 2015، این کمپانی فرانسوی، نسخه جدیدی از این بازی را با نام Trackmania Turbo معرفی کرد و طرفداران این مجموعه محبوب را بسیار هیجان‌زده کرد. مانند بازی‌های قبلی این مجموعه، ساخت این قسمت نیز بر عهده استودیو نادئو «Nadeo» بوده و این استودیو توانسته به بهترین شکل ممکن با بازی Trackmania Turbo ریسینگی فوق‌العاده چالش برانگیز را به بازیکنان ارایه دهد. یک بازی ریسینگ که مانند دیگر نسخه‌های این مجموعه سبک و سیاق خود را دارد و  نه تنها از هیچ بازی دیگری کپی برداری نکرده، بلکه جوری شما را روی خود متمرکز می‌کند که اگر مدال طلا را در آن نگیرید ول کن آن نخواهید شد!

TrackMania Turbo (10)

اگر بخواهیم از همین ابتدا شما را از چند ویژگی مهم Trackmania Turbo آگاه کنیم، می‌توان گفت این بازی یک مجازات‌گر بی‌رحم، یک ریسینگ زیبا و یک بازی آرامش بخش است. شاید با خود بگویید این سه عبارت در مورد بازی بسیار تناقض دارند، اما خیر، بگذارید این گونه بگویم: Trackmania Turbo شما را در پیست‌هایی کوتاه قرار می‌دهد که باید در آن مدال بگیرد. سه مدال نقره، برنز و طلا اهداف شما برای به پایان رساندن این پیست‌ها در زمان معین هستند. هنگامی که وارد هر یک از این پیست‌ها شوید، Trackmania شروع به مجازات شما می‌کند. زیرا شما نه نقشه‌ای از جاده دارید و نه به خوبی از قوس و زاویه پیچ‌ها با خبر هستید، از آن بدتر این است که یک اشتباه باعث می‌شود به کلی از گرفتن مدال و به دست آوردن رکورد جدید دور بمایند هر بار که یک اشتباه کنید بدون تردید باید از اول آن پیست را شروع کنید زیرا دیگر رسیدن به زمان معین هرگز امکان پذیر نخواهد بود. این مجازات آنقدر ادامه پیدا می‌کند که دیگر اعصابی برای شما باقی نماند. البته کار فقط به مسیرها ختم نمی‌شود زیرا یاد گرفتن رانندگی و چیره شدن بر زیر و بم کار در این بازی بسیار زمان‌بر است. همیشه در بازی باید تلاش کنید و طبق هر جاده رانندگی را بیاموزید. اما زیبایی بازی کجا است؟ زیبایی بازی زمانی مشخص می‌شود که متوجه شوید با این همه اعصاب خردی، باز هم برای به دست آوردن مدال در حال تلاش هستید. حتی ممکن است برای مدال طلایی که به آن چشم دوخته‌اید بیش از ۲۰ تا ۳۰ بار یک پیست را تکرار کنید و زمانی که به هدف خود رسیدید، آن جا است که ویژگی آرامش بخش بازی خودنمایی می‌کند و رسیدن به آن مدال بعد از تلاش‌های فراوان آرامشی خاص را به همراه خواهد داشت. این بازی را می‌توان Dark Souls دنیای ریسینگ نامید. با این‌که محیط‌های شاد و جذابی را به شما ارایه می‌دهد، اما پیروز شدن در تمام مسابقات و رکورد زنی در آن اعصاب و خون سردی کامل می‌خواهد.

TrackMania Turbo (8) همانطور که از اسم بازی مشخص است، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازی Trackmania پیست‌های مختلف و متنوع آن است. از پیست‌های جاده‌ای و آسفالت گرفته، تا خاکی، جنگلی و بسیاری دیگر، این بازی به اندازه کافی برای شما مسیرهای مختلف تدارک دیده است. بخش تک نفره بازی که قسمت اصلی Trackmania به شمار می‌رود، دارای بیش از ۲۰۰ جاده متنوع است که به چهار بخش مختلف به نام‌های Canon Grand Drift، Dirty Valley، Rollercoaster Lagoon و International Stadium تقسیم می‌شوند. هر یک از جاده‌ها ویژگی خاص خود را دارند که کار را بیشتر از آن چه که فکر می‌کنید برای شما سخت‌تر خواهند کرد. این فقط پیچ و خم جاده‌ها نیست که باید آن‌ها را در طول چندین و چند بار تکرار هر پیست به خاطر بسپارید، بلکه درخت‌ها، گودال‌های آب، جاده‌های خاکی، فراز و شیب‌های جاده، موانع متنوع و حتی تابلو‌های تبلیغاتی کار را برای شما سخت‌تر می‌کنند. این جا است که حرفی که قبل‌تر زده‌ام معنی پیدا می‌کند. شما باید آن قدر یک جاده را تکرار کنید تا رانندگی را در خود آن جاده به شکل حرفه‌ای انجام دهید. به موقع در پیچ‌ها عکس‌العمل نشان دهید، سرعت خود را نسبت به فراز و شیب‌های هر جاده به خوبی تنظیم کنید و حتی موانع، گودال‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی مختلف جای جای مسیر را به خوبی حفظ شوید.
TrackMania Turbo (4) تنها در این صورت است که قادر هستید به مدال طلای خود دست پیدا کنید. در غیر این صورت، اگر بازی را دست کم بگیرید، به شدت شما را مجازات خواهد کرد و اعصابی برای شما باقی نخواهد گذاشت. دیگر بخش مهم بازی Trackmania Turbo ساخت مسیر و پیست‌های خود شما است. در این بخش قادر هستید تا با انواع و اقسام مسیرها و پیچ و خم‌های مختلف، پیست خود را خلق کنید و سپس آن را به اشتراک بگذارید. دیگر نکته جالب بازی این است که اگر تمام مسیرهای بخش تک نفره را به اتمام رساندید و هنوز هم از بازی سیر نشدید، بازی درست جلوی چشم شما جاده‌های جدید خلق می‌کند تا در آن به ثبت رکورد بپردازید. Trackmania Turbo با گیم‌پلی خود شدیدا شما را درگیر می‌کند و تمام فکر و ذکر شما را به رکورد زنی وا می‌دارد. بازی به قدری روی این امر تمرکز دارد که حتی یک دکمه مخصوص برای شروع مجدد مسابقه قرار داده تا وقت شما را با باز کردن منو و انتخاب Restart نگیرد. تنها با یک دکمه سریعا دوباره شروع به انجام مسابقه کنید. شاید فقط و فقط بتوان یک نکته منفی در بخش مسابقات بازی یافت. Trackmania Turbo تمام هدفش این است که شما در زمان معین به خط پایان برسید و تنوع مسابقات فقط به جاده‌ها ختم می‌شود، نه مسابقات با اهداف مختلف.

TrackMania Turbo (11)این بازی با اینکه سبک آرکید را به شما ارایه می‌دهد، اما راه خود را با دیگر هم سبک‌های خود جدا کرده است و به این شکل نیست که همان اول کار از زیر و بم‌های رانندگی آن آشنا شوید.  جاده‌های کاملا متنوع و حوادث غیرمنتظره‌ای که در طی کردن آن‌ها برای شما اتفاق می‌افتد باعث می‌شود تا هر لحظه در حال یادگیری دوز و کلک‌های رانندگی در Trackmania Turbo باشید؛ هر گوشه از جاده که ماشین خود را به اشتباه به آن سمت هدایت کنید، مطمئنا باعث باخت شما خواهد شد. نکته بعدی در مورد رانندگی مربوط به ماشین‌هایی می‌شود که در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این بازی اجازه نمی‌دهد ماشین دلخواه خود را انتخاب کنید. فقط چهار کلاس ماشین مختلف ماشین در بازی وجود دارند که آن هم بسته به نوع جاده‌ای که در آن به مسابقه خواهید پرداخت انتخاب می‌شوند. یکی از این ماشین‌ها شبیه فولکس‌های غورباقه‌ای و دیگری ماشینی با استایل Dune Buggy است که عملکرد آن‌ها کمی به هم نزدیک است. Dune Buggy برای مسیرهای ترن هوایی ساخته شده که به کف جاده می‌چسبد و در این مسیرها سرعت بالایی دارد  و ماشین غروباقه‌ای نیز برای مسیرهای معمولی طراحی شده است. دیگر ماشین بعدی با استایل NASCAR با سرعت بالا در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در نهایت ماشین فرمول یک مخصوص مسیرهای International Stadium به شما اجازه می‌دهد تا از جاده‌های عجیب و غریب این بخش نهایت لذت را ببرید.

انتخاب هیچ یک از ماشین‌ها در دست شما نیست و این چهار ماشین مخصوص هر یک از چهار مسیرها طراحی شده‌اند. تنها حق انتخابی که در مورد ماشین‌ها در اختیار شما قرار خواهد داشت بخش گاراژ است که فقط و فقط می‌توانید رنگ و طراحی رنگ‌آمیزی ماشین را در اختیار داشته باشید. رنگ ماشین، عکس پرچم‌های کشورها، طرح‌های عجیب و غریب، آیکون‌های مختلف و شماره‌گذاری تنها چیزهایی هستند که در این گاراژ در اختیار شما قرار خواهد گرفت. تنها جوایزی هم که در بازی کسب می‌کنید و قادر هستید روی ماشین خود پیاده کنید، یوبی‌سافت پوینت‌هایی است که توسط آن‌ها می‌توان Legendary Paintworkها را خریداری کرد. رنگ‌آمیزی‌های لنجندری طرح‌های ویژه‌ای هستند که روی ماشین شما پیاده می‌شوند و شکل و شمایلی خاص به ماشین شما می‌دهند. اما اگر از آن‌ها استفاده کنید، دیگر قادر نخواهید بود موارد فرعی مانند پرچم کشورها یا آیکون‌های مختلف را روی ماشین خود بکشید. می‌توان گفت بخش شخصی‌سازی بازی Trackmania Turbo بسیار محدود است و انتخاب اتوموبیل‌ها در اختیار شما نیست که از نظر من یک نکته منفی به شمار می‌رود.

TrackMania Turbo (5) تمامی مسابقات در Trackmania یک هدف دارند؛ به اتمام رساندن مسیر بازی در زمان مشخص. بسته به زمانی که مسیر را طی خواهید کرد، همان مدال را دریافت می‌کنید. اصلی‌ترین رقیب شما در Trackmania ماشینی به شکل روح «Ghost Car» ظاهر می‌شود. قبل از شروع هر مسابقه، بازی هدف اصلی شما که سه مدال رنگارنگ است را می‌پرسد. طبق مدالی که در ابتدای بازی مشخص می‌کنید، Ghost Car نیز بر اساس همان مدال با شما رقابت خواهد کرد و با آن به مسابقه خواهید پرداخت. اگر زیاد اهل چالش نیستید، مدال برنز را انتخاب کنید و کار راحت را پیش بگیرید. اما اگر از آن دست اشخاصی هستید که سرتان برای چالش‌های اعصاب خرد کن درد می‌کند، مدال طلا انتظار شما را می‌کشد. البته یکی از نکات بسیار خوب بازی این است که اگر مدال طلا را گرفتید، همچنان بهانه‌ای وجود دارد تا دوباره همان مسیر را در همان زمان یا بعدها تکرار کنید. زمانی که در حالت آنلاین مسیر را به اتمام رساندید، Trackmania تمامی رکوردهای اشخاصی که در سرتاسر دنیا زده‌اند را جمع می‌کند و سپس رتبه شما را نیز اعلام می‌کند. از آن جالب‌تر این است که نه تنها رتبه جهانی شما را می‌گوید، بلکه رتبه شما در کشوری که در ابتدای بازی انتخاب می‌کنید نیز به شما اعلام خواهد شد.
TrackMania Turbo (6) می‌توانید آن قدر تلاش کنید که به رتبه اول جهانی دست پیدا کنید و از قدرت رانندگی خود لذت ببرید؛ همین نکته و رکورد زنی‌های مختلف را می‌توان یکی از بخش‌های بسیار جذاب بازی دانست. البته برای شمایی که مدال برنز را انتخاب می‌کنید و هدف بالاتری نیز ندارید Trackmania Turbo به نوعی حال و حوصله شما را ندارد، زیرا شما برای آن وقت نمی‌گذارید. Trackmania برای این که شما را مجاب به وقت گذاشتن برای بازی کند، روی هر استیج مسیر‌ها که هر کدام شامل ۱۲ مسابقه می‌شوند قفل گذاری کرده و شما باید با مدال‌هایی که به دست می‌آورید آن‌ها را باز کنید. برای مثال ۵ تا ۶ استیج اول به ترتیب از ۱۰۰ تا ۱۸۰ مدال برنز برای باز شدن قفل خود از شما می‌خواهند، سپس استیج‌ها با برنز راضی نمی‌شوند و از شما نقره می‌خواهند و استیج‌های آخر برای باز شدن قفل خود ۱۰۰ تا ۲۰۰ مدال طلا نیاز دارند. به خاطر هدف اصلی بازی نمی‌توان این موضوع را یک نکته منفی به شمار برد و شما باید برای باز شدن مراحل جذاب‌تر و متنوع‌تر روی تک تک مسیرها وقت بگذارید و بهترین مدال و رکورد را کسب کنید.

TrackMania Turbo (2)

این بازی را می‌توان Dark Souls دنیای ریسینگ نامید. با این‌که محیط‌های شاد و جذابی را به شما ارایه می‌دهد، اما پیروز شدن در تمام مسابقات و رکورد زنی در آن اعصاب و خون سردی کامل می‌خواهد.

Trackmania Turbo چندین و چند بخش مختلف حالت چند نفره را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد. نه فقط همان بخش رتبه‌بندی جهانی و کشوری در بخش تک نفره به خودی خود یک چالش چند نفره محسوب می‌شود، بلکه بخش‌های کلاسیکی مانند چند تکه شدن تصویر «Split Screen» که قابلیت پشتیبانی از چهار بازیکن را دارد و یک مسابقه به نام Double Driver نیز در بازی گنجانده شده است. دبل درایور را می‌توان یک بخش منحصر به فرد در بازی Trackmania Turbo نام برد. در این قسمت دو بازیکن به صورت همکاری دو نفره کنترل یک ماشین را در دست می‌گیرند. ارتباط درست بین دو بازیکن نقش کلیدی برای کنترل ماشین را در این بخش ایفا می‌کند که جذابیت جدیدی را خلق کرده است. بخش چند نفره آنلاین بازی نیز قادر است شما را به رقابت با ۱۰۰ بازیکن دیگر قرار دهد. تمامی رقبای شما نیز از Ghost Carهای دیگر بازیکنان تشکیل شده‌اند و شما باید برای اول شدن با آن‌ها مسابقه دهید. چه بخش چندنفره آنلاین و چه بخش تک نفره، تمامی مسابقات به رکورد زنی و به دست آوردن بهترین زمان ممکن برای پایان رساندن مسیر ختم می‌شوند.

TrackMania Turbo (9)

Trackmania Turbo از نظر گرافیکی در سطح خوبی قرار دارد. مشکلات فنی زیادی در آن دیده نمی‌شود و اعصاب شما را با افت فریم خورد نمی‌کند. در Trackmania Turbo از نظر بصری با چیز فوق‌العاده‌ای رو به رو نخواهید شد، اما از طرفی دیگر بازی ظاهری بسیار زیبا دارد. محیط‌های شاد و با نشاط که البته جزییات زیادی را در خود جای نداده‌اند. گاها هلیکوپترهایی را خواهید دید که برخی موانع را حمل می‌کنند تا شما از آن‌ها عبور کنید، درخت‌ها و کوه‌ها زیبایی خاصی را به مسیرها بخشیده‌اند و آسمان بازی با چرخه روز و شب که البته به صورت پویا کار نشده است، باعث شده محیط‌ها به مراتب زیباتر به نظر برسند. در اصل، هرگز نمی‌توان از بخش فنی و بصری بازی ایراد گرفت. استودیو سازنده بازی با ارایه یک بازی ۶۰ فریم بر ثانیه روی هر دو کنسول سعی کرده تا یک بازی ریسینگ عالی برای تجربه مسابقاتی سرگرم کننده را خلق کند.  هر چند، از نظر وضوح تصویر، این بازی روی کنسول ایکس‌باکس وان با وضوح 900p و روی کنسول پلی‌استیشن 4 با وضوح 1080p اجرا می‌شوند، اما هر کنسول تصاویری بسیار شارپ و تمیز را به بازیکن ارایه می‌دهند اما به نظر من TrackMania Turbo می‌توانست بر روی کنسول ایکس‌باکس وان با وضوح 1080p اجرا شود.  صداگذاری بازی نیز به خوبی انجام شده اما آهنگ‌هایی که در بازی و در هنگام مسابقه‌ها پخش می‌شوند به اندازه خود بازی جذاب و هیجان‌انگیز نیستند. البته از سازنده انتظار نمی‌رفت برای مسابقاتی که اکثر آن‌ها ۳۰ثانیه به طول می‌انجامد وقت زیادی برای موسیقی بازی بگذارند، اما به هر حال آهنگ‌های جذاب‌تر می‌توانست مسابقات را به مراتب هیجان‌انگیزتر کند.

Trackmania Turbo یک بازی بسیار جذاب و معتاد کننده است که با ظاهری جذاب، گیم‌پلی بسیار خوب و مسابقاتی هیجان‌انگیز تجربه بسیاری خوبی را به بازیکنان ارایه می‌دهد. اما صادقانه بگویم، ۴۰ دلار برای این بازی ۴ گیگی بسیار زیاد است و استودیو نادئو به اندازه پولی که از شما می‌گیرد محتویات متنوعی در هنگام عرضه به شما ارایه نمی‌دهد. اما چیزی که از آن مطمئنم این است که این بازی بدون شک ارزش تجربه کردن را دارد. خوشبختانه یوبی‌سافت در اکثر مواقع سلیقه خوبی در بازی‌های کوچکی دارد که به اندازه بسیاری از بازی‌های بزرگ جذابیت دارند.

تهیه شده در زومجی با استفاده از نسخه رسمی بازی که توسط یوبی‌سافت در اختیار زومجی قرار گرفته است.

 


TrackMania Turbo

TrackMania Turbo یک ریسینگ فوق‌العاده جذاب است که می‌تواند چه طرفداران پر و پا قرص این مجموعه و چه افرادی که زیاد این مجموعه را دنبال نمی‌کنند سرگرم کند. تمرکز بازی روی مهارت همراه با خونسردی یکی از نکات ویژه‌ای است که این بازی در خود جای داده است. این بازی شما را در پیست‌های بسیار جذاب رها می‌کند و تا رکورد نزنید دست از سر شما بر نخواهد داشت. اگر بازی با محدودیت‌های کوچک همراه نبود و قیمتی مناسب‌تر داشت، TrackMania Turbo می‌توانست به سطح شایسته‌تری دست پیدا کند.
نیلوفر ابراهیم پور

9

نقاط قوت

  • - گیم‌پلی هیجان‌انگیز
  • - تمرکز روی سرعت و مهارت
  • - پیست‌های متنوع و جذاب
  • - بخش تک نفره سرگرم کننده
  • - بخش چند نفره مناسب با سبک و هدف بازی

نقاط ضعف

  • - محدودیت زیاد در ماشین‌ها و شخصی‌سازی آن‌ها
  • - عدم تنوع مسابقات و محدود شدن آن‌ها به رکورد زنی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده