نویسنده: مهدی اسدی
// سه شنبه, ۱۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۹

صعود RTX 3060 در فهرست محبوب‌ترین کارت‌های گرافیک استیم

نتایج نظرسنجی ماه دسامبر پلتفرم استیم، نشان می‌دهد مدل‌های مختلف RTX 3060 بیشترین رشد را داشته و درحال نزدیک شدن به صدر این جدول هستند.

ماه گذشته شاهد اتفاق نادری در فهرست پرکاربردترین کارت گرافیک مورد استفاده در میان کاربران استیم بود و آن هم قرار گرفتن یک مدل جدید در صدر این جدول برای اولین‌بار از سال ۲۰۱۸ بود. GTX 1650 بالاخره جایگاه GTX 1060 را تصاحب کرده و به محبوب‌ترین GPU کاربران پی سی تبدیل شد. با اینکه GTX 1650 این ماه هم جایگاه خود را حفظ کرده، اما با یک کاهش آمار جزئی ۰.۰۶ درصدی مواجه شده است. هرچند با روندی که در جریان تغییرات مشاهده می‌شود، به نظر می‌رسد که به‌زودی توسط RTX 3060 تحت فشار قرار خواهد گرفت.

چارت GPU استیم ماه دسامبر

کارت گرافیک RTX 3060 به‌عنوان یکی از پیشنهاد‌ها اقتصادی انویدیا از نسل امپر، بیشترین رشد در آمار کاربران را از آن خود کرده و با افزایش ۰.۴۷ درصدی سهم خود چند پله صعود کرده است. بعد از آن هم مدل Ti همین کارت قرار دارد که ۰.۳۱ درصد رشد داشته است.

چارت GPU استیم ماه دسامبر

رفته رفته و با متعادل شدن قسمت محصولات سری RTX 30 انویدیا مدل‌های بیشتری مانند RTX 3070 هم به فهرست پیشتازان اضافه می‌شود. مدل میان‌رده‌ی سری امپر با ۰.۲۸ درصد افزایش در تعداد کاربران مواجه شده و نسخه Ti آن با ۰.۰۸ درصد از این حیث نهم است. نهایتا RTX 3080 را داریم که با مثبت ۰.۰۷ درصد سیزدهم است.

هنوز مدلی از سری RTX 4000 در این چارت ظاهر نشده که باتوجه‌به قیمت‌های بسیار بالا و اینکه تازه از ماه دسامبر به بازار عرضه شدند، قابل پیش‌بینی بود. نکته جالب توجه دیگر این است که ببینیم آیا مشکل احتمالی محفظه بخار کارت گرافیک RX 7900 XTX می‌تواند در محبوبیت آن در میان طرفداران تیم قرمز خدشه ایجاد کند یا خیر.

چارت CPU استیم ماه دسامبر

اما در چارت CPU همچنان شاهد از دست رفتن سهم AMD از بازار هستیم. جدیدترین آمار استیم حاکی از آن است که سهم تیم سرخ در بازار به ۳۲.۱۶ درصد رسیده اما فروش ماه‌های اخیر این شرکت از اینتل بهتر گزارش شده است. اینتل با در اختیار داشتن ۶۷.۸۱ سهم بازار در این حوزه پیشتاز است.

پرکاربر ترین سیتسم عامل ها و رم و رزولوشن استیم

در سیستم‌عامل‌ها نیز ویندوز ۱۱ همچنان به کاهش سهم ویندوز ۱۰ در میان کاربران ادامه می‌دهد. سیستم‌عامل جدید مایکروسافت ۰.۴۴ درصد افزایش را در سهم کاربران به‌دست آورده تا به ۲۹.۴۲ درصد مجموع سیستم‌ها برسد. ویندوز ۱۰ همچنان با ۶۵.۴۲ درصد در صدر این جدول است.

سایر قسمت‌ها نیز بدون تغییر باقی مانند؛ Oculus Quest 2 هنوز محبوب‌ترین هدست VR است و بیشتر کاربران از رزولوشن 1080p و ۸ گیگابایت حافظه رم بهره می‌برد. ضمن اینکه یک سوم کاربران پی سی از یک CPU شش هسته‌ای استفاده می‌کنند.


منبع techspot
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده