نویسنده: افشین پیروزی
// سه شنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۰

نبرد ابرقهرمانان: آیرون‌من در برابر هارلی کویین

رقابت امروز مسابقه نبرد ابرقهرمانان، بین آیرون من و هارلی کویین است. برای رای دادن به قهرمان محبوب خودتان همراه زومجی باشید.

در مسابقه بعد شرکت کنید

همان‌طور که چندی پیش و در مطلب اصلی مسابقه نبرد ابرقهرمان‌ها خواندید، از چهارشنبه ۲۳ بهمن، این مسابقه که جوایز ارزنده‌ای هم دارد، آغاز شد. در جدیدترین نبرد، شاهد رقابت هارلی کویین از دنیای دی‌سی با آیرون من از دنیای مارول خواهیم بود. این مسابقه قرار است تا ساعت ۱۶ فردا فعال باشد و ساعت ۱۷ فردا هم شاهد آغاز مسابقه بعدی خواهیم بود. در ادامه، توضیحات مختصری در مورد این قهرمان‌ها داریم تا بعد هم به سراغ رای‌گیری برویم؛ فقط در نظر داشته باشید که حتما قبل از شرکت در نظرسنجی و در صورتی که هنوز فرم قرعه‌کشی را پُر نکرده‌اید، ازطریق فرم زیر این کار را انجام دهید. البته اگر قبلا فرم را پُر کرده‌اید، نیازی به مجددا تکمیل کردن آن نیست و در قرعه‌کشی شرکت خواهید کرد:

آیرون‌من

لوکی

اگر بتمن را ابر قهرمان پولدار دی‌سی بنامیم، می‌توان به آیرون من لقب ابر قهرمان پولدار مارول را اهدا کرد. کاراکتری که از تمام دارایی‌ها و منابع مالی خود برای کمک به‌دیگران و همچنین نجات انسان‌ها استفاده می‌کند. آیرون من همانند بتمن فاقد نیروی ابرقهرمانی خاصی است و چیزی که او را از سایر قهرمان‌های مارول متمایز می‌کند، منابع مالی، گجت‌ها و لباس مخصوصی است که از او محافظت می‌کند. لباس جنگی تونی استارک که درواقع یک زره آهنی است، به‌نحوی ساخته شده است که در برابر فشار و ضربه توانایی بالایی دارد و همچنین به‌صورت ضدگلوله طراحی شده است. ازطرفی سلاح‌هایی که روی لباس جنگی آ‌یرون من قرار داده شده، به تونی استارک اجازه می‌دهد که به‌خوبی جلوی هر تهدیدی بایستد. تونی استارک یک کاراکتر احساسی است که بعضی وقت‌ها این احساس جلوی عملکرد او را گرفته است.

بااین‌حال آیرون من همیشه تلاش خود را کرده است که احساس او نتواند بر منطق و واقعیت چیره شود. البته بخشی از این اخلاقیات تونی استارک، از دوران نوجوانی او سرچشمه می‌گیرد. تونی استارک فرزند ماریا و هاوارد استارک است که به‌خاطر وجود پدرش و صنایع استارک، هیچ‌وقت کمبود مهر و محبت و بی‌پولی را تجربه نکرده است. صنایع استارک همانند یک شرکت خانوادگی میان استارک‌ها است و روی تجهیزات نظامی کار می‌کند. دوران خوب و خوش تونی استارک زمانی پایان یافت که در یک اتفاق غیرمنتظره و مشکوک، پدر و مادر تونی استارک کشته شدند. از آن روز صنایع استارک به تونی رسید و جدا از تحمل و کنار آمدن با غم از دست دادن خانواده، باید وظایف خود را هم به‌درستی انجام می‌داد. در ادامه و پس از دزدیده شدن تونی استارک در یکی از مأموریت‌های کاری، مجبور به ساخت سلاح برای دشمن شد. در این مأموریت و دزدیده شدن، ترکش‌های حاصل از انفجارها در بدن تونی استارک، جان او را تحدید می‌کردند.

ازاین‌رو درکنار تظاهر برای ساخت سلاح، هو یینسن، دستیار و دوست تونی استارک، یک صفحه فلزی و مغناطیسی را برای او ساخت تا مانع از نزدیک شدن ترکش‌ها به قلب استارک شود. رفته رفته در این ماجرا تونی استارک یک لباس جنگی فلزی هم برای خود ساخت تا دشمنان خود را از بین ببرد. پس از فرار از مخفیگاه و از دست دادن همکار خود، وی روی مدل‌های بهتر و فنی‌تر لباس جنگی خود استفاده کرد تا توانست مدل امروزی را به‌وجود بیاورد. از آن روز که تونی استارک تصمیم‌ گرفت از دانش و تجهیزات شرکت استارک برای محافظ مردم استفاده کند، نام آیرون من را به‌عنوان یک پوشش و لقب برای خود انتخاب کرد. آیرون من در ادامه مقابله با شرارت مردم و سایر دشمنان زمین، گروه انتقام جویان را درکنار اشخاصی مثل کاپیتان آمریکا راه‌اندازی کرد.

البته تونی استارک در این راه با مشکلات مختلفی هم دست‌وپنجه نرم کرده است. در جریان جنگ داخلی، قرار بر این بود که سازمانی راه‌اندازی شود تا تمامی ابرقهرمان‌ها خود را به آن معرفی کنند و لایسنس یک مأمور امنیتی را دریافت کنند. ازاین‌رو می‌توانستند با آموزش‌های مختلف مهارت‌های خود را کنترل کنند. دراین‌میان کاپیتان آمریکا با این ایده مخالفت کرد و ابر قهرمان‌هایی را که مخالف این ساختار بودند، وارد تیم خود کرد. رفته رفته یک نبرد میان گروه آیرون من و کاپیتان آمریکا شکل گرفت و در نهایت کاپیتان آمریکا برای جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی به شهروندان، تسلیم شد؛ البته او در یک نبر توانسته بود آیرون من را به‌صورت کامل شکست دهد. پس از تمام شدن این اتفاقات و تأسیس گروه جدید انتقام جویان توسط تونی استارک، کاپیتان آمریکا در یک سانحه به‌قتل رسید؛ اتفاقی که خیلی از ابرقهرمان‌ها تونی استارک را به‌خاطر آن سرزنش می‌کردند. تونی استارک شاید در زندگی خود تصمیم‌های غلط زیادی گرفته باشد، اما همواره یک حامی بزرگ برای ابر قهرمان‌ها و ناجی برای انسان‌ها به‌حساب می‌آید و محبوبیت آیرون من هیچ‌وقت مانع از گمراه شدن او نشده است.

هارلی کویین

گرین ارو

صمیمی‌ترین دوست پویزن آی‌وی (Poison Ivy) یا همان معشوقه‌ی ابدی آقای جی که هرگز ترسی از در آغوش کشیدن جنون بی‌پایان جوکر ندارد، کسی نیست به جز هارلی کوئین؛ روان‌شناس کاربلدی که بعد از پشت سر گذاشتن دوران کودکی و نوجوانی خود در خانه‌ای نه‌چندان پرشده از آرامش و تحصیل در دانشگاه و فعالیت به عنوان پزشک در چند بیمارستان مختلف، به تیمارستان Arkham قدم گذاشت. به محلی که در آن افرادی همچون جوکر را به عنوان بیمارهای روانی با وضعیت عجیب‌وغریب نگه‌داری می‌کردند. هارلی کوئین همزمان با تلاش برای به چالش کشیدن بیشتر خود در جایگاه یک روان‌شناس، ظاهر یک دیوانه را به خود گرفت و به درون محل نگه‌داری از اشخاص بستری‌شده در این تیمارستان رفت. به همین وسیله هم توانست با همه‌ی آن‌ها و مخصوصا جوکر رابطه‌ی عمیق‌تری پیدا کند و آن‌قدر شیفته‌ی جنون دلقک و شاهزاده‌ی جرم و جنایت شد که در نهایت خواست این دیوانگی را در آغوش بکشد. از آن لحظه به بعد هم عشق اول و آخر زندگی هارلی کوئین جوکر بود؛ جوکری که او را در سری جدید کامیک‌ها به اعماق ماده‌ای شیمیایی انداخت و این‌چنین، نسخه‌ی مطلقا جنون‌زده‌ی هارلی را ساخت.

هارلی کوئین که توانایی زیادی در مبارزه با سلاح‌های سرد و گرم گوناگون به کمک حرکات آکروباتیکی که آن‌ها را در دوران نوجوانی آموخته است دارد، بیشتر به خاطر توانایی فوق‌العاده‌ی خود در فریب دادن همگان شناخته می‌شود؛ از افرادی که با عشق به او دیوانه شده‌اند و در خدمت او بوده‌اند تا آدم‌هایی که اگر حقه‌بازی‌های هارلی نبود، هیچ ابرشرور دیگری نمی‌توانست آن‌ها را از بین ببرد. ولی در نهایت عشق و منبع جنون هارلی شخصی جز جوکر نیست. طوری که گاهی او ماسکی با چهره‌ی جوکر را روی صورت دشمنان خود می‌گذارد و به جای بازجویی، از آن‌ها درباره‌ی ریشه‌ی ظلم‌های جوکر به خود می‌پرسد. چون آقای جی همان‌قدر که در کشاندن هارلی به سمت خود و استفاده‌ی ابزاری از او عالی است، همواره در خیانت کردن به وی و کنار انداختنش همچون یک دستمال کاغذی بی‌ارزش هم می‌درخشد.

هارلی شاید با زیبایی عجیب، دیالوگ‌های خاص و حتی توانایی‌هایی همچون قابلیت بهبود پیدا کردن با سرعتی بیشتر از انسان‌های عادی که به خاطر معجون‌های ساخته‌شده توسط پویزن آی‌وی کسب کرده است، شناخته شود. اما در اصل، همان دختر سرکشی است که حتی لباس‌های خود را از مغازه‌ها و مردم عادی می‌دزدد تا به ذات خلافکاری خود وفادار باشد. کاراکتری به شدت پتانسیل‌دار که حتی در فیلمی افتضاح همچون Suicide Squad به دل حجم قابل توجهی از بینندگان می‌نشیند و در سری بازی‌های Arkham Batman استودیوی Rocksteady به سادگی تبدیل به یکی از جذاب‌ترین ابرشرورها می‌شود.

او یک فرد عادی است. یک نفر مثل خودمان که یک لحظه کم می‌آورد و عشقی به‌خصوص و جنون همراه با آن را می‌پذیرد. این وسط شاید خیانت‌های زیادی به هارلی بشود و او ضربات مهلک جسمی و روحی ویژه‌ای را تحمل کند. اما به عنوان یکی از عجیب‌ترین کاراکترهای دنیای عجیب کامیک‌ها، تاثیر زیادی هم روی دیگران دارد. راستش را بخواهید، با توجه به مرد مورد علاقه‌ی هارلی نمی‌شود به دیوانگی‌های لحظه‌ای او هم ایرادی گرفت. چون بالاخره یادتان که نرفته است که همه برای پرتاب شدن به اعماق وادی جنون تنها یک هُلِ کوچک می‌خواهند.

حال نوبت شما است تا ازطریق نظرسنجی زیر، شخصیت محبوب خودتان را از بین آیرون‌من و هارلی کویین انتخاب کنید:

جوایز مسابقه با حمایت آونگ:

  • پلی‌استیشن 4 ارتقا یافته با SSD Adata SU800 512GB و هارد اکسترنال گیمینگ یک ترابایتی Adata 770G برای دو نفر
  • درایو اس اس‌دی Adata SX8200 Pro یا S11 Pro با ظرفیتی ۵۱۲ گیگابایت برای سه نفر
  • اس اس‌دی پر سرعت و با دوام Adata SU800 با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت برای سه نفر
  • هارد اکسترنال Adata HD380، تنها هارد مقاوم دربرابر ۳ تن فشار در دنیا با ظرفیت ۲ ترابایت برای دو نفر
  • هارد اکسترنال Adata HD770G، اولین هارد اکسترنال مقاوم با نورپردازی RGB برای سه نفر

اسپانسر نبرد ابرقهرمانان زومجی:

آونگ


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده