نویسنده: مهرداد داودی
// پنجشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۹

گزارش فروش سینمای ایران؛ گیشه نامنظم سال 98

در گزارش فروش این هفته، به اکران شش ماه اول سال ۹۸ و سرنوشت محتمل نیمه دوم آن پرداخته‌ایم، ایده اصلی را همچنان به عنوان صدرنشین داریم و در رتبه‌های بالای جدول نیز تغییری رخ نداده است. با زومجی همراه باشید.

«سینمای ایران در سال ۹۸ گیشه ضعیفی داشته است»، این ادعا نه تنها غلط نیست که به نوعی درست هم است. در نیم‌سال اول ۹۸، یعنی شش ماهه‌ی اول آن شاهد اکران اکثر قریب به اتفاق فیلم‌های موردانتظار بودیم؛ منظور «متری شیش و نیم» با فروش ۲۸ میلیاردی، «سرخپوست» با فروش بیش از ۱۴ میلیارد و «شبی که ماه کامل شد» با فروشی بیش از ۱۸ میلیارد تومان است. در این میان البته، «رحمان ۱۴۰۰» توقیف‌شده اما پرفروش، «ما همه با هم هستیم» ۱۰ میلیاردی و «تگزاس ۲» ۲۴ میلیارد تومانی را داشتیم. اخیرا نیز فیلم‌های «ایده اصلی»، «قسم» و «قصر شیرین» روی پرده‌اند؛ البته در کنار «سرخپوست» و «شبی که ماه کامل شد». علاوه‌بر اکرانِ شلوغ، نکته‌ی دیگر، اکران همزمان چند فیلم بود. برای نمونه‌ فیلم‌های «متری شیش و نیم»، «رحمان ۱۴۰۰»، «چهار انگشت» و «ژن خوک» همزمان با هم روی پرده رفتند. از سمت دیگر نیز «شبی که ماه کامل شد» و «سرخپوست» همزمان با هم به نمایش درآمدند. چنین شش‌ماهه‌ی شلوغ و البته نامنظمی شاید برای سینماروهای ایران جذاب به نظر برسد. اما همین تقویم اکرانِ شلوغ، وضعیتی را به وجود می‌آورد. پیش از تبیین این وضعیت، باید به این نکته اشاره کنیم که شش ماهه‌ی دوم سال به دلیل برگزاری جشنواره فیلم فجر، عملا پنج ماه است. فیلم‌های نوروز نیز از اواخر اسفند روی پرده خواهند رفت.

الناز شاکردوست شبی که ماه کامل شد

تقویم شلوغ و نامنظم شش‌ماه اول سینمای ایران، باعث شده است که در نیمه دوم سال تقریبا فیلم موردانتظاری نداشته باشیم. در این‌جا منظور از «موردانتظار»، فیلم‌هایی است که می‌توانند به فروش بالا برسند. حال در حد فاصل شهریور تا اوایل بهمن، تقریبا تنها فیلم موردانتظار «ماجرای نیمروز: رد خون» است. فیلم‌های «مردی بدون سایه»،‌ «ناگهان درخت» «شاه‌کش» و «معکوس» نیز در همین زمان روی پرده خواهند رفت. اما راستش را بخواهید این فیلم‌ها تبلیغات چندانی نداشته‌اند، یا حداقل به اندازه‌ی ماجرای نیمروز: ردخون موردانتظار نیستند. بالاخره «ماجرای نیمروز» ادامه‌ای بر فیلم دیده‌شده‌ی «ماجرای نیمروز» است؛ هرچند که نام بازیگرانی مانند لیلا حاتمی، پیمان معادی و مهناز افشار در این فیلم‌ها دیده می‌شود. یک فیلم دیگر اما شانس تجربه فروش بالا در نیمه دوم سال را دارد: «زیرنظر» ساخته مجید صالحی؛ فیلمی که البته تاکنون خبری رسمی مبنی بر زمان اکران آن منتشر نشده است اما شنیده می‌شود سرگروه‌های مختلف خواهان اکران این فیلم سینمایی با بازی رضا عطاران و امیر جعفری در سینماهای خود طی سال جاری هستند.

سرخپوست

در این هفته، فیلم سینمایی «ایده اصلی»، ساخته آزیتا موگویی، به مانند هفته‌های پیشین صدرنشین است. این فیلم سینمایی در ششمین هفته نمایش ۱۳۰ سینما در اختیار داشته است. «ایده اصلی» در این هفته ۴۰۱ میلیون تومان فروخت. ساخته جدید آزیتا موگویی به این ترتیب به مجموع فروش ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان دست پیدا کرده است. در رتبه دوم فیلم سینمایی «قسم»، ساخته محسن تنابنده، را داریم. این فیلم ایرانی در هفتمین هفته اکران ۱۰۳ سینما داشت. ساخته جدید محسن تنابنده با فروش هفتگی ۲۴۰ میلیون تومان به مجموع درآمد ۲ میلیارد و ۴۳۷ میلیون تومان رسید. سومین فیلم این هفته مانند هفته گذشته «سرخپوست» است. این فیلم سینمایی که برای پانزدهمین هفته روی پرده بود، در این هفته ۴۴ سینما داشت. «سرخپوست»، ساخته نیما جاویدی با فروش هفتگی ۲۱۵ میلیون تومان، به درآمد کلی ۱۴ میلیارد تومان دست پیدا کرد.

قصر شیرین

چهارمین پرفروش این هفته، فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار است. این فیلم ایرانی نیز پانزدهمین هفته‌ی نمایش را تجربه می‌کند. ساخته نرگس آبیار پس از نمایش در ۷۲ سینما ۲۱۵ میلیون تومان فروخت و حالا به فروشی معادل ۱۸ میلیارد و ۵۶۵ میلیون رسیده است. «قصر شیرین» سیدرضا میرکریمی نیز پنجمین فیلم پرفروش هفته است. این فیلم سینمایی در هشتمین هفته نمایش ۹۳ سینما در اختیار داشت. «قصر شیرین» ۱۳۱ میلیون تومان فروخت و به مجموع درآمد ۳ میلیارد و ۱۹۷ میلیون تومان رسید. در ادامه به مرور فهرست‌وار ده فیلم پرفروش هفته گذشته پرداخته‌ایم.

ده فیلم پرفروش هفته گذشته

رتبهنام فیلمهفتهتعداد سینمافروش هفتگیمجموع درآمد
۱ایده اصلی۶۱۳۰۴۰۱,۹۵۰,۰۰۰۳,۱۰۱,۳۵۶,۰۰۰
۲قسم۷۱۰۳۲۴۰,۹۷۹,۰۰۰۲,۴۳۷,۵۰۴,۰۰۰
۳سرخپوست۱۵۴۴۲۱۵,۷۶۸,۰۰۰۱۴,۳۲۱,۲۷۵,۰۰۰
۴شبی که ماه کامل شد۱۵۷۲۲۱۵,۴۴۹,۰۰۰۱۸,۵۶۵,۹۷۸,۰۰۰
۵قصر شیرین۸۹۳۱۳۱,۴۷۰,۰۰۰۳,۱۹۷,۸۴۱,۰۰۰
۶روسی۴۹۰۱۲۰,۲۸۵,۰۰۰۶۸۶,۷۶۵,۰۰۰
۷نیوکاسل۹۵۶۱۰۶,۸۶۳,۰۰۰۲,۰۳۶,۸۲۰,۰۰۰
۸شکستن همزمان بیست استخوان۰۴۴۸۷,۹۶۲,۰۰۰۸۷,۹۶۲,۰۰۰
۹چاقی۳۷۱۸۴,۳۶۷,۰۰۰۲۵۲,۳۳۷,۰۰۰
۱۰تگزاس 2۲۲۳۶۷۶,۱۶۶,۰۰۰۲۴,۹۴۲,۵۳۵,۰۰۰


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده